Znamenitá mrtvola

Znamenitá mrtvola
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501610/bmid_znamenita-mrtvola-dbP-501610.jpeg 3 1605 1605

Když Agustina Bazterrica v roce 2017 zvítězila se svojí mrazivou dystopií v prestižní literární soutěži Clarín, jistě netušila, že se děj její knihy zanedlouho částečně stane skutečností, a její román tak získá na aktuálnosti a naléhavosti. Svět se nevratně změní ve chvíli, kdy se objeví smrtící virus, který přenášejí zvířata: od divoce žijících po domácí mazlíčky, všechna musí být utracena a jejich maso už se dál nesmí jíst. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, jejichž maso je konzumováno. Marcose Teja, provozního ředitele v mrazírnách Krieg, opustila po smrti malého synka manželka a on žije jen prací, kterou nenávidí a dál ji dělá jen proto, aby mohl svému otci trpícímu stařeckou demencí hradit pobyt v luxusním geriatrickém centru. V den, kdy dostane darem mladou ženu, „samici“ určenou na chov pro maso, se jeho mysl vydá na nebezpečnou cestu, která ho temnými zákrutami dovede až do situace, jež je těžko představitelná i pro členy společnosti tak zvrácené, jako je ta, v níž je nucen žít. Dá se vůbec hovořit o nějaké lidskosti, když musí být zemřelí zpopelněni, aby nebyli snědeni? Kým je vlastně ten druhý, jsme-li tím, co jíme?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: ekniha , Fobos

Cadáver exquisito, 2017

lucakuca
05.11.2022 4 z 5

Mrazivé, hnusné a brutálně nechutné!
Opravdu jsme, my lidi, takové svině?
Uf. Čtivé.
Proč tak nízké hodnocení? Katastrofa to nebyla.

tereza9371
05.11.2022 4 z 5

Tolik příspěvků s tématickými fotkami se ještě asi u žádné knihy nesešlo. Zvědavost mi nedala a i já se do ní pustila.
Příběh - to je silné slovo, ale budiž - je vyprávěn ve třetí osobě a to včetně většiny dialogů. Chvilku mi teda trvalo než jsem si na tento styl zvykla, ale pak jsem se do ní zažrala až mě to samotnou překvapilo.

Kniha je vlastně takový popis "výroby" masa. Prostřednictvím hlavní postavy, Marcose Teja, nám představuje chov, porážku, porcování a ve finále i konzumaci masa, ale i lov a laboratorní pokusy. A to všechno na lidech.

"Maso je koneckonců maso a je jedno, odkud pochází."

Svým způsobem geniálně šílený nápad. Škoda, že autorka nerozvinula situaci, která vedla k tomu, že člověk pojídá dalšího člověka a kromě zábran ztratil i lidskost. Mě osobně by zajímalo, jak se lidstvo k "Velké změně" dopracovalo.

"Je krásná, pomyslí si, ale krása jí k ničemu není. Krása z ní chutnější neudělá."

Ano, kniha je hodně surová, šokující a nechutná a mě i tak mrzelo, že už byl konec. A co se týče toho konce, byla to trefná tečka na závěr.
Zvrácenější knihu jsem ještě nečetla a pravděpodobně ani číst nebudu a přestože není mým šálkem kávy, dá se říct, že se mi svým způsobem líbila.

IG: vesnicka_knihomolka

blackoutzuzi
04.11.2022 4 z 5

3,5 hvězdičky

Neskutečně drsné a brutální čtení, které si budete buď užívat, nebo nesnášet. Já patřím k té první skupině, moc mě bavil ten námět a ten konec, ten konec!? Ten z hlavy nedostanu už asi nikdy!

Škoda, že se autorka mnohem více nevěnovala psychologii postav a celkově bych se vlastně nezlobila, kdyby měla knížka klidně o 200 stran více a my se dozvěděli podrobnější info o viru, o tom, kde se vzaly PČG,..

Rozhodně to není nic pro slabší povahy a už vůbec to není kniha k odpolední svačince, navíc si myslím, že po dočtení bude maso to poslední, co byste chtěli jíst.. Jestli chcete číst příběh, který smlsnete jak malinu, který bude sice dost fujky, ale rozhodně na něj nezapomenete, tak šup pro Mrtvolku do knihkupectví :D

kačka567
02.11.2022 5 z 5

Knihu jsem si koupila v rámci Závisláckého společného čtení. Po přečtení recenzí se mi do ní vůbec nechtělo, ale nakonec jsem sama sebe přemluvila. Možná nejsem náročný čtenář, možná díky nízkému očekávání, kdo ví proč, mně se kniha líbila. Jen mě mrzelo, že má tak málo stran. Téma to bylo jiné, zajímavé, věřím, že by se dalo zpracovat lépe, ale to platí i o spoustě jiných témat. Proti knize nemám výhrady. Celá kniha, včetně konce, je tak nějak zajímavě šokující.

Tadeash
02.11.2022 2 z 5

Námět dobrý, zpracování mělké a zmatené.

kristyna.havlov
02.11.2022 5 z 5

Knihu jsem měla přečtenou za tři dny. Nemohla jsme se od ní odtrhnout. Chvíli mi trvalo si zvyknout na to, jakým stylem je psana (protože o hlavním hrdinovi povídají v třetí osobě, což je pro mě divné).
Když se nad tím člověk zamysli, vlastně skoro vše, co je popisováno v knize se děje se zvířaty, které jsou chované na maso. Proč je pro nás tahle kniha absurdní jen proto, že se to děje nám lidem, ale když se to děje zvířatům, prostě to bereme a přijímáme? Zkuste se nad tím zamyslet ...

david8843
01.11.2022 4 z 5

Dobře čtivé, plné gore a přitažlivého body horroru. Původně jsem očekávál prvoplánové béčko, ale Mrtvola kupodivu nabízí přesah a zamyšlení. Autorka se vyhnula očekávaným pokusům o konfrontování dystopie, namísto toho se soustředí na konkrétní lidské osudy. Stává se z toho intimní vhled do světa, kterému nedokážeme (nebo se možná štítíme) porozumět. Závěrečná ťafka ho krásně ukotvuje a roztáčí myšlenková kola. Nakonec nevadí, že některé otázky zůstávají nezodpovězené, převládá okouzlení knižní alternativní realitou.

Kami.Hacken
31.10.2022 4 z 5

A mě se příběh líbil! 4,5 hvězdy
Bylo to prostě jiné, no a?
Chvíli mi trvalo, než jsem přišla na chuť stylu psaní, přiznám se, že jsem některé odstavce musela přečíst dvakrát, abych pochopila, kdo co.
Odráží výstižně lidskou povahu, potřebu ovládnout situaci, přizpůsobit se ostatním, slepě věřit všemu, co nám média říkají, anebo ne.
Jistě, je tam spousta nevysvětleného, nedořešeného - ale jako čtenář mám fantazii, můžu a ráda si některé věci domyslim, pochodím po svém a na základě toho, můžu a nemusím s jednáním dotyčných v knize souhlasit. A kdo ví, třeba autorka naváže či sepíše dnes moderní perquel
Že je to kniha bez emocí? To teda v žádném případě! Já prožila při čtení úplně všechny druhy emocí.
Doporučuji přečíst a pak zkusit pouvažovat...

Veronika_mad
31.10.2022 3 z 5

Na knihu jsem byla velmi zvědavá, protože na sociálních sítích způsobila velký boom. Bohužel kniha zklamala. Příběh zajímavý a poutavý, ale styl psaní mi opravdu nesedl a trvalo mi se začíst. Kniha je psaná v třetí osobě, jména autor používá minimálně, takže všude samá zájmena. Dialogů velmi málo, spíše tam jsou dialogy vyprávěním: on říkal, že... ona odpověděla, že... Jsem ráda, že kniha je vlastně krátká, protože delší knihu bych s tímhle stylem psaní nepřečetla.

p.pavlina
31.10.2022 3 z 5

Kniha není špatná, ale příběh mi přišel vytržený z kontextu. Podle mě by kniha mohla začínat tím, jak se virus u zvířat objevil, jak to svět řešil a lidé došli až k "organizovanému kanibalismu". Škoda, nápad dobrý, jen ne úplně dotažený.

Ivushaak
30.10.2022 3 z 5

O téhle knize mluvili snad všichni, tak jsem se rozhodla, že si tento "skvost" taky musím přečíst. Styl jakým je kniha napsaná, mně nijak zvlášť nesedl. Celá kniha byla vlastně o tom, jak se lidi žerou navzájem na tisíc způsobů. V knize bylo pár drsných pasáží, které by mohly dělat slabším povahám problém (po přečtení knih od Chrise Cartera, mě nijak zvlášť nerozházely). Myšlenka byla určitě zajímavá, ale podle mě nedotažená.

Jamalu
30.10.2022 1 z 5

Kniha mě hodně zklamala. Čekala jsem daleko víc. Autorka nevyužila potenciál tohoto tématu. Jeji styl psaní mi připadá velice nudný.

anebar
30.10.2022 4 z 5

Máte silný žaludek? Jste vegetarián, nebo zapřisáhlý milovník masa, kterého jen tak něco nerozhodí? Je to kniha pro vás. Dystopie, která by se jednou mohla i stát. Možná se však do knihy budete muset trochu začíst, protože vše je psáno s odstupem ve 3. osobě. Konec je taky takový polouseklý, možná si autorka nechala zadní vrátka na další díl. Stojí za to si přečíst? Rozhodně.

Lethania
30.10.2022 4 z 5

Mrazivý a temný příběh, který není daleko od reality. Čekala jsem od knihy něco docela jiného, ale ta čistá brutalita mě nakonec přeci jen dostala. Popis výrobního procesu speciálního masa byl až nechutně dopodrobna popsán. Kniha je rozhodně originální a přináší mnoho palčivých otázek co se naší lidskosti týče.

SvetlanaHonzova
29.10.2022 1 z 5

Na knihu jsem se opravdu těšila a musím říct, že mě velice zklamala. Obsah knihy mě vůbec nezaujal.

Andynka
29.10.2022 4 z 5

Podle obálky jsme čekala úplně něco jiného. Nějakého šílence, co miluje lidské maso a díky tomu se výživá v různých způsobech vražd. Ale o tom to oravdu nebylo. Za to jsem dostala tak zajímavý příběh, který jsem nedokázala číst. Ani mi to nepřišlo nějak hrozně nechutné, protože to celé zapadalo do te situace, která si takové zacházení s lidmi vyžadovala. Byl to mazec... byla jsem opravdu překvapená, zděšená.... že ten nápad svým způsobem není až tak nereálný. O to víc hrůzostrašné to je. No, nebudu lhát... po celou dobu mě celkem mrazilo. A samozřejmě ta obálka naprosto odpovídá příběhu. Jen jsem zvyklá na plno vrahů a drsných vražd, že mě vůbec nenapadlo, že někdo vymyslí tak dokonale napsaný příběh. Za mě naprostá pecka. Asi i díky tomu , že jsem tohle vůbec nečekala.

SarkaStang
28.10.2022 4 z 5

Nevybírám si knížky podle anotace. U téhle jsem byla velmi překvapená, protože jsem čekala úplně něco jiného. Ale nemůžu říct, že jsem zklamaná. Ta myšlenka, nápad! Originální a poutavé.
I když to bylo někdy opravdu nechutné a děsivé, nemohla jsem to nedočíst. Více mne bavila první část, ale konec mne opravdu překvapil. Řekla bych, že je to spíše pro silnější povahy, ale je to originální, neotřelé čtení. Doporučuji.

cleopatra11
28.10.2022 2 z 5

Co říct...
Boom se nekonal.
Nic z této knihy mě nezasáhlo, nezvedl se mi žaludek, nechápu, proč je toto tolik vychvalováno.
Zvláštně napsáno, chybí dialogy, samá zájmena, vůbec mě to nebavilo číst.

Maeven
28.10.2022 4 z 5

Jedna z nejneúprosnějších a nejhnusnějších knížek, co jsem kdy četl. A to jsem jich přečetl mnoho podobných. I přesto, že se mi celou dobu zvedal žaludek, nemohl jsem odtrhnout oči. Chtěl jsem, aby kniha už skončila, ale zároveň, aby pokračovala. To jsou mi věci! Kniha občas zachází do až nechutných detailů, takže při čtení nebo poslechu tohoto příběhu raději nejezte. Je to velmi jedinečný a šílený román, a zaručuji vám, že se na maso už nikdy nebudete dívat stejně.

hankapimi
26.10.2022 1 z 5

Za mne zklamání, knížku jsem chtěla několikrát odložit. Jsem"konzerva", mám ráda příběhy se začátkem, prostředkem i vygradovaným koncem. Čekala jsem vývoj situace od nakažené zvěře i ptáků, rodinné i pracovní komplikace, snahu odborníků zastavit virus, zhoršující se situace v nemocnicích i v zásobování. To bych si početla, ty nechutné ohavnosti stačily zmínit v poslední kapitole a čtenářova představivost by udělala své. Za mne jedna hvězda za to, že autorka dostrkala takové dílo až k vydání...