Znamenitá mrtvola

Znamenitá mrtvola
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501610/bmid_znamenita-mrtvola-dbP-501610.jpeg 3 1605 1605

Když Agustina Bazterrica v roce 2017 zvítězila se svojí mrazivou dystopií v prestižní literární soutěži Clarín, jistě netušila, že se děj její knihy zanedlouho částečně stane skutečností, a její román tak získá na aktuálnosti a naléhavosti. Svět se nevratně změní ve chvíli, kdy se objeví smrtící virus, který přenášejí zvířata: od divoce žijících po domácí mazlíčky, všechna musí být utracena a jejich maso už se dál nesmí jíst. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, jejichž maso je konzumováno. Marcose Teja, provozního ředitele v mrazírnách Krieg, opustila po smrti malého synka manželka a on žije jen prací, kterou nenávidí a dál ji dělá jen proto, aby mohl svému otci trpícímu stařeckou demencí hradit pobyt v luxusním geriatrickém centru. V den, kdy dostane darem mladou ženu, „samici“ určenou na chov pro maso, se jeho mysl vydá na nebezpečnou cestu, která ho temnými zákrutami dovede až do situace, jež je těžko představitelná i pro členy společnosti tak zvrácené, jako je ta, v níž je nucen žít. Dá se vůbec hovořit o nějaké lidskosti, když musí být zemřelí zpopelněni, aby nebyli snědeni? Kým je vlastně ten druhý, jsme-li tím, co jíme?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: ekniha , Fobos

Cadáver exquisito, 2017

PosPol
13.10.2022 odpad!

Jeden z bestsellerů, který mě utvrzuje v tom, že když je něco pro ostatní pecka, nemusí to tak být… Co na tomhle díle kdo vidí, to mi hlava nebere. Za mě je to prvoplánový, nudný titul, na kterém jsem neshledala nic tak mimořádného.

Nadále možná trochu spoiler:

Kanibalismus není nic nového, ostatně nedávno jsem dokoukala Dahmera a co je víc? Z tohoto díla ale cítím zoufalou a urputnou potřebu autorky za každou cenu upoutat divákovu pozornost a rozvířit emoce. Jako by nestačilo násilí v knize, eskalované až do konce. Tak ještě přidáme upalování zvířat zaživa, ubíjení tyčemi a upalování. Hlavní hrdina je nejspíš schizofrenik, protože jeho chování na začátku je zcela odlišné tomu na konci. Mimochodem tak od půlky knihy jsem si myslela, co se samicí udělá a nemýlila jsem se (jak říkám, prvoplánové).

Příběh je popisován jako normální svět, kde se jen místo zvířat jí lidé. Ale o absurdní situace jak z nějakého postapokalyptického světa není nouze. Jako houf masožravců za plotem čekajíc na zkažené lidské maso? Jiné jídlo asi neexistuje. Převoz mrtvol obyčejným autem místo pohřebního pro případ přepadení a ukradení mrtvoly už byl takovou absurdní třešničkou na muffinku.

Co si z příběhu vzít? Že jako lidstvo stejně dopadneme blbě, protože se nikdy nepoučíme z chyb. Lehounce mi to připomnělo situaci nejen s covidem a zájmem vlád (ne milé děti, fakt to není naše blaho nebo zdraví). Takže jsem znechucena faktem, že u knihy nemusí jít notně o obsah, ale stačí spousta krve, násilí a hnusu a bude se dobře prodávat.

anezka1711
13.10.2022 1 z 5

Vzhledem k tomu, že je na to všude reklama, tak jsem čekala tedy mnohem víc...
Nápad hezky, ale špatně zpracovaný... číst ve 3. Osobě je pro mě peklo a už na tom mě to zklamalo... dej taky nějak moc záživný nebyl a ten konec... co to jako mělo být?! Za mě hrůza

ChiaraDeLuca
13.10.2022 4 z 5

Sice jsem doufala v jiný konec, ale kniha mě nadchla i tak. Děsivější než samotné popisy mi přijde fakt, že by takováto situace nemusela být až tak nereálná.
A samozřejmě nesmím opomenout fantastickou obálku.

cube6
12.10.2022 1 z 5

Mnoho povyku pro nic. Nápad úplně špatný není, jenže zpracování... odfláknuté.
Ale jak se říká : sto lidí, sto chutí.

Hodnocení : 2/10

ava.s
11.10.2022 1 z 5

Úvodem bych konstatovala, že jsem asi cílová skupina - milovník dystopických scifi, masožravec. Od jisté chvíle, ale přistupují ke knihám z vydavatelství Dobrovský se značnou skepsí a dost mě odrazovala i masivní kampaň kolem této knihy.

Slabším povahám (co naletěli na reklamní kampaň a čtou obvykle jiný druh literatury) popis jatek asi nebude dělat úplně dobře. Sama jsem měla místy problém (což beru, ale jako plus, tento efekt kniha měla mít).

Kniha má bezesporu zajímavou a originální myšlenku, která je však hrozně nedotažená. Celý ten příběh měl ohromný potenciál, ale bohužel i hlavní postava po psychologické stránce velice špatně zpracovaná. Kniha nemá žádnou pointu, celé je to nedotažené a místy i nesmyslné. Po přečtení mám hodně otázek nejen k chování hlavní postavy, ale i společnosti, tak i k tomu, zda autorka chtěla knihou vůbec něco říct (?).

Zprvu jsem myslela, že knihu budu hodnotit pozitivně, bohužel je to jen zajímavý nápad, ale nedotažený, špatně zpracovaná rozporuplná postava s velice podivným chováním, žádná pointa, ponaučení, závěr... Povrchně, plytce a bez emoci popsaný nějaký stav světa.... Promarněný potenciál.

Dobrovský opět "nezklamal" čtivé, krátké kapitoly, pěkná obálka, masivní reklama, ale v podstatě je to podprůměrná slátanina, kterou by většina lidí bez masivní reklamy ani nevzala do ruky a na kterou si za pár let ani nevzpomenu. Škoda.

kalinka99
11.10.2022 5 z 5

Ač to bude znít divně, tak mě se kniha líbila.
Pro mě je to kniha k zamyšlení, co když to fakt nastane? Jak daleko jsou naše hranice lidskosti?

tami1
10.10.2022 4 z 5

ZHNUSENÍ je asi slovo, které mě s touto knihou napadá nejvíc.

Paradoxně mi ta syrovost a neosobnost vyprávění pomohla k dočtení knihy. Některé pasáže byly fakt odporné. Nejvíc mě nezasáhly jatka a popis bourání těl, ale lov a chování ke gravidním. To jak se lidská potřeba přesunula od nutnosti k úchylné rozežranosti a perverzi.

Originální příběh, plný úvah nad tím, kam až jsme schopni zajít. Hranice prostě nejsou konečné, společenská norma nás ovlivňuje ať chceme nebo ne.

Martiiiik
09.10.2022 2 z 5

Tak to tedy bylo dílko :-) Souhlasím s názory ostatních, také bych řekla hvězdičku za nápad a druhou za obálku a vyplýtvaný potenciál.. škoda no.. Je to celé děsivé, jsem moc ráda, že je to pouze fikce.. Na druhou stranu se bojím, že lidstvo je všehoschopné a že v krajních situacích bych se už ničemu nedivila.. Tak budiž to odstrašujícím příkladem.. Rozhodně jsem očekávala mnohem více a zklamání bylo úměrné očekávání.. Ale asi si každý musí udělat svůj názor..

Roubas
09.10.2022 4 z 5

Namísto stostránkové exkurze po jatkách (zjevná a zbytečná snaha šokovat) a vykalkulovaných scén na brutalitu (štěňátka!) bych radši nahlédl do světa po velké změně širší optikou, než jen skrze hlavní postavu a jeho práci, která se mu ze srdce hnusí. Příběh odsýpá, má super bezútěšnou atmosféru, kterou dokresluje strohý styl, ale chyběla tomu hloubka, jít o schod dolů pod povrch. Ten námět je zajímavý a skrze kanibalismus pomrkává po spoustě současných problémů (lidi bez mozku). Určitě se z toho nápadu dalo vykřesat o něco víc. Ale na druhou stranu i tak stojí Znamenitá mrtvola za přečtení a dostanete od ní přesně to, co slibuje povedená obálka.

Ruxandra
09.10.2022 4 z 5

Znepokojivé a k zamyšlení...

RoseDadas
09.10.2022

Titul v poličkách knihkupectví na první pohled šokuje už jen samotnou obálkou. Poté, co se do knihy začtete, budete zcela jistě znechuceni a zároveň fascinováni lidskou brutalitou. Buď vás to odradí, nebo u knihy setrváte až do konce. V tom druhém případě se vám dostane syrový příběh, jenž není nijak ochuzen o všemožné drsné popisy. Varování, konzumace stránek pouze pro silné žaludky!

V knize je moc hezky ukázáno, jak se z lidstva postupně stává stádo ovcí, jak někteří dokáží úplně zdegenerovat, příkladem je třeba obava z nakažení ptačím trusem, přičemž na ochranu chodí lidé venku s roztaženými deštníky. Nová generace dětí nemá ani ponětí, jak chutná vepřové nebo kuřecí, zato si mládež moc ráda hraje hru jménem Znamenitá mrtvola, v rámci které se hádá, jak kdo asi chutná. Je to morbidní a zvrácené a jistým způsobem i naléhavé. Doufejme, že autorčina vize je na míle vzdálená skutečné budoucnosti.

Při této exkurzi do možné budoucnosti jsem bohužel postrádala jakýkoliv hlubší příběh, víceméně je v knize líčena konzumace lidského masa a jak probíhá jeho zpracování. Dále bych vytkla jisté nelogičnosti, zejména pokud jde o vztah Teja a Cecilie. Počin to rozhodně není špatný, neoznačila bych ho ale ani za nejlepší. Kniha ve mně sice zanechala dojem, domnívám se však, že téma by mohlo být více rozvinuto.

Teri_book
06.10.2022 3 z 5

Nemastné, neslané. Strašně jsem se na ni těšila. Myslím si, že tohle téma má tak obrovský potenciál, ale bohužel autorka se ho absolutně nechopila správně. Popis strohý, nezajímavý. Jsem poměrně zklamaná, čekala jsem víc, ale zase se četla rychle. :)

Hvězdinka
02.10.2022 2 z 5

Hvězdička za obálku a druhá za nápad. Přečteno za jeden den. V podstatě prožijeme pár měsíců ve zvláštním světě, takřka bez děje a čekáme, kam až to autorka dovede. Kniha měla velký potenciál, ale zůstal nenaplněn. A dny na jatkách plynou dál...

Niamh15
02.10.2022 2 z 5

Achjo, takový potenciál. K tomuhle námětu by se tak krásně hodila nadsázka, aspoň kapka černočerného humoru a víc než špetka inteligence... Věřím, že ta kritika by pak přesně zasáhla svůj cíl. Místo toho tu máme další "trágu" o tom, jak je hlavní hrdina osudem zkoušený chudáček - a co z toho? Vlastně nic moc.
Díky bohům to aspoň nemělo sluníčkový konec.

Hakate
01.10.2022 1 z 5

(SPOILER) Znamenitá Mrtvola je velkým hitem letošního roku a tak i já jsem se na knihu velmi těšila, pro mě jedna z nejvíce očekávaných knih, které mám na letošním seznamu novinek. V první řadě mě velmi upoutala obálka, různé recenze a knižní stránky a knihkupectví slibovaly opravdový halus, u kterého Vám bude zle a kniha určena pro silné povahy, u kterým se bude zvedat žaludek.
Jelikož je kniha už nějakou dobu na trhu, již jsem předem byla připravená na to, že kniha nemá příběh. A o to více jsem se těšila, že mi z knihy bude opravdu zle. Tak jsem ke knize přistupovala a těšila jsem se na to nechutné morbidní peklo.

Bohužel jsem se těšila moc a jediné, co ve mě vyvolalo nějaké emoce, byla scéna se štěňátkami, která byla úplně mimo mísu a zbytečná.

Postavy nezáživné, nepropracované.
V popisu, kdo s kým co, nebo kdo s kým hovoří jsem se občas ztrácela a musela se vracet.
Žádné vysvětlení, co se vlastně stalo, proč a na základě čeho je společnost takto rozdělená. Vesměs celá kniha je o hození do rozjetého světa bez žádného pokusu o vysvětlení nebo zatáhnutí čtenáře do pochopení situace. Pouze nás čeká důkladný popis, jak to funguje na jatkách, který bohužel nezanechává, žádné emoce.

Autorka se snaží zaujmout zábavou v podání lovu bohaté smetánky, opět bez úspěchu, opět jsem čekala nějaké opravdu morbidní scény, ze kterých mi bude běhat mráz po zádech a opět jsem se nedočkala.
Scéna s mrchožrouty, opět bez vysvětlení, jak to dopadlo.
Koncová scéna mě nepřekvapila a byla mi jasná už od nějaké půlky knihy.

Za mě je kniha určitě největším zklamáním letošního roku.

Hvězdičku nechám, za originální nápad a pěknou poutavou obálku.

Obelix15
01.10.2022 1 z 5

Již vyvedená obálka knihy ve mně vzbudila zájem a na knihu jsem se velice těšil. Chvíli mi trvalo se do knihy začíst, jelikož nás autorka rovnou uvrhla do zaběhlého režimu po "Velké změně", a jen občas nám odkryla něco z historie a z důvodů, proč se na vrcholu konzumního řetězce objevil člověk. Celá scenérie a režim byly něco nepředstavitelného. Ani v nejzoufalejší situaci si nedovedu představit, že bych si odkousl z kamaráda, souseda nebo z člena vlastní rodiny. Vybarvení situací ohledně chovu, porážky a bourání beru jako senzaci, která má čtenáře uchvátit promyšlenou strategií zpracování masa. Kniha byla chvílemi dost chaotická. Hlavním důvodem byly především rozhovory a scény jednotlivých postav, kdy často nebylo patrné, kdo vlastně s kým mluví, a na koho. Postrádal jsem smysluplný příběh, postavy nezajímavé a celé je to postaveno jen na Vaší představivosti a lidskosti. Postupem času vítězila síla lidskosti, ale opravdu jen na chvíli. Štěňátka by o tom mohla vyprávět, pro mě naprosto zbytečná scéna absolutně nezapadající do děje...

Mišmiš
01.10.2022 3 z 5

kniha se četla velmi dobře. výborně propracovaný popis fungování jatek a souvisejících obchodních partnerů.
dobře jsou popsány i změny ve společnosti.
konec byl pro mě velice překvapivý a je škoda,že hlavní postava a osobní příběh nebyl víc propracovaný.

koolsavage
01.10.2022 2 z 5

Sám o sobě ten příběh nebyl propracovaný, ani z hlediska popisovaného hypotetického (?) chování lidí překvapivý. Úpadek, kterému jsem schopna uvěřit a nepřekvapil by mě. Na druhou stranu je to právě námět, co z této knihy dělá něco jiného, zajímavého. Je to nechutné, chvílemi opravdu až na zvracení, zvláště při explicitním popisu podmínek chovu a zpracování "kusů". Lepší průměr (2,5*)

B18r
29.09.2022 3 z 5

Představa reality hrůzostrašná. Příběh ale bohužel nebyl úplně silný. Nicméně popis celé porážky a fungování společnosti do detailů. Kniha se mi četla dobře.

PetraN17
28.09.2022 4 z 5

Původně jsem ani nezamýšlela přečíst, poté jsem neodolala a nahlédla…. Knížka patří mezi ty, které buď budete chválit, nebo nesnášet..