Znamenitá mrtvola

Znamenitá mrtvola
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501610/bmid_znamenita-mrtvola-dbP-501610.jpeg 3 1605 1605

Když Agustina Bazterrica v roce 2017 zvítězila se svojí mrazivou dystopií v prestižní literární soutěži Clarín, jistě netušila, že se děj její knihy zanedlouho částečně stane skutečností, a její román tak získá na aktuálnosti a naléhavosti. Svět se nevratně změní ve chvíli, kdy se objeví smrtící virus, který přenášejí zvířata: od divoce žijících po domácí mazlíčky, všechna musí být utracena a jejich maso už se dál nesmí jíst. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, jejichž maso je konzumováno. Marcose Teja, provozního ředitele v mrazírnách Krieg, opustila po smrti malého synka manželka a on žije jen prací, kterou nenávidí a dál ji dělá jen proto, aby mohl svému otci trpícímu stařeckou demencí hradit pobyt v luxusním geriatrickém centru. V den, kdy dostane darem mladou ženu, „samici“ určenou na chov pro maso, se jeho mysl vydá na nebezpečnou cestu, která ho temnými zákrutami dovede až do situace, jež je těžko představitelná i pro členy společnosti tak zvrácené, jako je ta, v níž je nucen žít. Dá se vůbec hovořit o nějaké lidskosti, když musí být zemřelí zpopelněni, aby nebyli snědeni? Kým je vlastně ten druhý, jsme-li tím, co jíme?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: ekniha , Fobos

Cadáver exquisito, 2017

kniznistranky
28.09.2022 2 z 5

Vezmeme to od začátku. Samotný námět je bezkonkurečně originální, drsný, brutální a zároveň i děsivě pravděpodobný a reálný. Virus, který přenášejí zvířata, která se záhy stanou minulostí a jediné maso, které je k dispozici, je to lidské. Mrazivá představa. Ovšem to zpracování...

Začátek je hodně popisný. Řekla bych až moc informací najednou, které se autorka snažila co nejrychleji předat čtenáři. Jak vše funguje, jak jsou kusy chované k porážce, jak funguje samotná porážka, zpracování masa a jeho následná doprava ke spotřebitelům a prodejcům. Bezesporu je to surové, místy nechutné a občas i celkem detailní. Autorka chtěla šokovat a taky že šokovala. Bohužel, to je tak všechno, co je na téhle knize dobré.

Přejdeme k ději. Ten byl slabý. Hodně slabý! Nezajímavý hlavní hrdina, jehož jméno se čtenář dozví až někdy u třetí kapitoly (pokud si ovšem nepřečte anotaci a nenechá si vyzradit cca třetinu knihy, která je už tak dost tenká). Do doby, než autorka začne v knize používat jméno, oslovuje hlavního hrdinu pouze jako "on", což je v některých částech dost matoucí, hlavně když jde o dialog více mužů. To si pak člověk říká, který "on" to zrovna mluví a jestli si má hodit kostkou nebo radši tipnout? Děj se točí kolem Marcose a samice, kterou dostane jako dar. Už tahle informace je svým způsobem trochu spoiler, i když v anotaci uvedená je. Dál se to vyvíjí dle očekávání. Předvídatelnost, nezajímavost, vlastně celkem nuda. Konec byl zbrklý, divný, nedotažený. Nezajímavý. Prostě to najednou skončilo. Tečka!

Přijde mi, že autorka hodně spoléhala na to, že svět, který vymyslela, čtenáře šokuje takovým způsobem, že zbytek mu bude jedno. Ale hádejte co? Není! Děj je o ničem! Naprosto nevyužitý potenciál! První polovina hlavně popisná a krom popisů fungování jatek se v ní nedělo skoro nic. Ve druhé polovině se už něco málo dít začalo, ale pořád bych to mohla shrnout třemi větami. Žádná akce, napětí, nic. Jediné, co mě drželo u čtení, bylo neustálé očekávání kdy už se něco stane? Kdy už bude to velké boom!? No, čekání bylo dlouhé a nedočkala jsem se ničeho.

Scéna se štěňaty mě zasáhla z celé knihy asi nejvíc (kdo četl, ví). Svým způsobem chápu, proč tam byla, ale obešla bych se bez ní. Zbytečná! Byla bych radši za propracovanější děj, víc informací o mrchožroutech a o jejich životě (třeba jejich život z pohledu druhé hlavní postavy, to by byla pecka!), více akce a napětí a VŠEHO! Dalo se toho z té knihy vytřískat tolik! Bohužel, nevyužitý potenciál a spoléhání na to, že šokující dystopický svět to celé utáhne. Neutáhl!

Dela111
28.09.2022 odpad!

Tuto knihu jsem přečetla už před pár týdny a byla jsem tímto "dílkem" tak znechucená, že jsem původně ani nechtěla komentář psát. Dosud jsem si myslela, že žádnou knihu nemůžu ohodnotit jako "odpad", ale omyl, toto je napsané takovým stylem, že naopak nemůžu hodnotit jinak.
Tato kniha mohla být svým námětem ucházející dystopie, která upozorňuje na stav naší civilizace, na morální úpadek, na přelidněnost planety, na extrémní řešení následků pandemie způsobené virem a na spoustu dalších věcí a morálních dilemat, ale to by musela být napsána jinak. Tady není nejdůležitější myšlenka nebo morální poselství. Naprosto zbytečné množství brutálních scén svědčí o tom, že tohle má hlavně šokovat.
Nejsem přecitlivělá, brutalita v knihách mi nevadí pokud je k ní důvod, je nutnou součástí děje nebo se jejím prostřednictvím poukazuje na nějaký problém a hlavně je popsána v přiměřené míře. Ale tady jde jen o nekonečnou přehlídku odporných scén, o rochnění se ve zvrhlostech.
Kniha postrádá pořádný příběh, o nedostatečné propracovanosti a chybějící hloubce myšlenky ani nemluvím. Je to sice psané stroze a bez emocí, ale pokud jde o odpornosti a krutost, tak je to skutečně barvité, důkladné a dlouhé líčení.
Já tuhle nechutnost vidím jako prostou bulvární snahu o vyvolání senzace a obrovská reklama svědčí o tom, že není důležitý obsah knihy, ale že zisk z prodeje je tady zase jednou až na prvním místě...

adeka9966
28.09.2022 3 z 5

Obálka hodně pomohla naší koupi, nelituji, že jsem to přečetla, znova bych se do toho ale nepustila. Autorka nastavila zrcadlo, ve kterém se odráželo všechno špatné, co s námi lidmi je. Zvrat na konci to podtrhl.
Možná by se toto zajímavé téma dalo pojmout i jinak.
Návštěva laboratoře na konci byla zbytečná, opakující se popisy procesu na jatkách také.

katchamccall
28.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Znamenitá mrtvola je hra, kterou hrají děti ve světě po pandemii viru, po které byli vyhubeni zvířata. Pointa hry je, že mezi sebou dávají tipy, jak by ten druhý chutnal. Přijde vám to zvrácené? Kdepak. Realita dystopického světa, ve kterém je kanibalismus legální, na jatkách se poráží "speciální maso" samic a samců a lidskost je trestána. Z počátku mě děj morálně pohoršoval, knihu jsem pravidelně po pár stránkách odkládala, a to i díky strohému a syrovému vyprávění hlavní postavy. Po pár desítkách stránek váš mozek přijme fakt, že si lidé kupují čtvrtku speciálního masa k večeři a čtete to jak nákupní seznam do úplného konce.

Verida
28.09.2022 odpad!

Co k této knize říct? Úžasná reklama,velký boom kolem a ikdyž to sama nemám ráda,podlehla jsem tomu taky.
O to větší zklamání přišlo při četbě. Příběh by byl dobrý,ale autorka si nedala moc práci a příběh je takový mdlý. Jsem asi rozmazlená různými detektivkami a thrillery,ale za mě toto ne. Nepřišlo mi na tom nic tak wow . Škoda,fakt jsem se na to moc těšila a šlo by z toho vytáhnout víc.

GYROTOURBILLON
27.09.2022 1 z 5

Já dnes budu souhlasit se 135evik.
Jak píše uživatelka, česká obálka zaujala, originál by asi netáhl vůbec. Je mi jasné, o co autorce šlo, ale nesedlo mi to jako celek a ten konec to dodělal. Věřím, že se najdou tací, kteří to nazvou slovem "wow", já to bohužel nebudu. Asi jsem to částečně čekal.
Tím, že mám vztah k ptákům i jiným tvorům, to prostě z mé strany nelze očekávat.

Anitram22
27.09.2022 3 z 5

Knihu jsem dočetla před pár dny a tak nějak si to vše urovnávám v hlavě. Nápad na děj je dobrý. Kdyby jen paní autorka vše lépe propracovala a nebyl by příběh psaný spíše povrchně, určitě by kniha měla lepší hodnocení.
Je to dystopie a s tím čtenář musí počítat. To že je obsah brutální, místy až nechutný, to mi zas až tak nevadilo. Šíleně mě, ale zklamal rychlý konec a hlubší nepropracovanost. Obálka je úchvatná a nechá se na ni zlákat hodně čtenářů.
Abych nebyla jen kritická, děj je k zamyšlení. Jednak z pohledu toho, jak zacházíme se zvířaty (nejen na jatkách) a celkově, jak se lidé k sobě chovají a přinejhorším mohli někdy k sobě chovat.

brizak
26.09.2022 odpad!

Nuda, nuda, šeď, šeď, jak by řekl Cimrman. Není to ani zábavné, není to ani nechutné a prakticky to nemá děj, čili je to úplně nijaké. Jediným pozitivem tak zůstává to, že se to dá přelouskat v řádu hodin, což je ale zoufale málo. Odpad a absolutní ztráta času.

vendula5352
25.09.2022 2 z 5

Knížce dávám docela nízké hodnocení, ale určitě je to dílo, které zanechalo stopu. Lupla jsem to na jeden zátah, ale chvílemi jsem měla chuť to nedočítat. Nejde ani o drastičnost námětu, jako spíš o malou propracovanost zvoleného tématu. Na pár stránkách je syrově popsáno to, co se běžně děje v masokombinatovém průmyslu, nicméně adresátem procesu porážky nejsou zvířata, ale lidi. Líčená brutalita až tak nevadí, i když je spíš pro otrlejší povahy, ale když už, tak mi v knížce chybí vetší hloubka a místo k přemýšlení motivujícího čtení jde spíš o čtyři hodiny se zvednutým žaludkem. Na druhou stranu autorka otevírá víc etických dilemat a relativní plytkost je možná záměrem. Nebo to prostě musí chvilku sednout... Každopádně je určitě dobře, že se hovoří o odpornostech jatečního procesu, bez ohledu na to, kdo je jeho účastníkem. Za přečtení to určitě stojí, nicméně na duši to nepohladí..

135evik
25.09.2022 1 z 5

Tuto velmi propagovanou knihu jsem četla, i když to zrovna není můj oblíbený žánr a opravdu není pro mě. Četla jsem ji dlouho (asi 5 dní), přestože je to kniha poměrně tenká. Několikrát jsem ji chtěla i odložit. Překvapilo mě obrovské množství nechutností, brutality a nemohu pochopit, že to napsala žena (i když asi zná práci na jatkách velmi dobře). Dnes jsem měla i problém nakrájet maso k obědu, úplně se mi navalovalo. Konec jsem odhadla správně. Kladně hodnotím pouze povedený obal knihy (za něj ta 1 hvězdička).

Fifth Element
25.09.2022 3 z 5

Divná kniha
Ale aspoň, kromě jiného, ukazuje, jakým způsobem se ze společnosti vytrácí respekt, úcta a empatie vůči druhým a kam až by to jedním vymyslem a tlakem mocných mohlo dospět

Adush
25.09.2022 4 z 5

Je to hnus - popis všech těch procesů a toho, jak se o kusech mluví, jak je s nimi zacházeno, jak jsou někteří šlechtěni či zkoumáni a nebo jaké je jejich konkrétní využití. Příběh byl takový jednoduchý bez nějakého zbytečného přemýšlení stravitelný, a ten konec jsem tak nějak čekala. Každopádně dojem mocný, vzhledem k popisu. Zaujal by mě případný další díl, ale to bych asi chtěla moc. Jo a kniha je příliš krátká :D - přečteno moc rychle.

Luci-_-
24.09.2022 4 z 5

Nebyla jsem zklamaná ze příběhu či jeho promyšlenosti, protože jsem extra promyšlený příběh nečekala. Očekávala jsem popis brutálního prostředí, ve kterém bychom se nechtěli ocitnout a to přesně můžete od knihy očekávat. Popisování některých situací je až překvapivě promyšlené a vede nad lehce průhledným příběhem.

zimolka
22.09.2022 1 z 5

Dočteno asi jen díky nízkému počtu stran, pro mě toto není. Snad si kniha najde svoje čtenáře.

Veronika2692
21.09.2022 5 z 5

Pecka. Drsná, syrová kniha. Četla se strašně dobře, krátké kapitoly. Ze začátku se mi chvílemi dělalo i zlé, představa, že bychom tohle museli žít, je fakt příšerná a nechutná. Ovšem brilantně vymyšleno a ten konec..no prostě wow

tarasnica
19.09.2022 2 z 5

Nebyla špatná, ale nic extra.

Terka20
18.09.2022 5 z 5

Za mě exkluzivní čtení! Již mě uhranula obálka knihy a vůbec nelituji, že jsem si knihu koupila. Na to, že dystopie není můj žánr, knihu jsem zhltla za 3 dny. Mohu jen doporučit!!

libuse6749
17.09.2022

Knížka měla obrovskou marketingovou propagaci, takže jsem byla velmi silně ovlivněna si ji přečíst, přestože žánr dystopie nepatří mezi mé oblíbené.

Už po přečtení anotace mi bylo zřejmé, že půjde o velmi kontroverzní čtení, a skutečně to pro mě byla velmi silná káva už od první strany. Knížka nemá až tak dějovou linku, která by vás vtáhla do děje, ale vévodí ji brutální popisy zpracování masa a vše, co s tímto obchodem souvisí. Spousta scén byla morbidních, nechutných, smutných, děsivých, zvrácených,….že jsem se rozhodovala, zda vůbec pokračovat. V druhé půlce, kdy myslíte, že už vás nemůže nic zaskočit, tak vás konec překvapí stoprocentně.

Dá se vůbec hovořit o nějaké lidskosti, když musí být zemřelí zpopelněni, aby nebyli snědeni.
Kým je vlastně ten druhý, jsme-li tím, co jíme.

misha_015
16.09.2022

Kniha byla napsána hodně syrově, bez důkladnějšího popisu prostředí a vlastně událostí obecně, jen jednoduché věty. Přečteno za dva dny, četlo se to rychle, ale osobně si myslím že takto zajímavé téma by si zasloužilo delší a podrobnější zpracování se zajímavějším dějem.

DreamerX9
15.09.2022 2 z 5

Neřekla bych že je kniha přímo odpad ale za mě zklamání. Zajímala mně ta myšlenka a ačkoliv popisy systému a fungování světa byli i celkem až desive reálné tak je tam za mě velké nedotažení. Bylo to opravdu nehezké čtení a silný kafe ale stále postrádám myšlenku celého vysvětlení a celkově dokončení několika rozvinutých témat. Kde nic tu nic. Mám pocit že autorka dění knihy naservírovala jako hotový chod...tak by to bylo a tak by se to stalo a žádné další co kdyby nebo ale proč a také že knihu psala s myšlenkou svým způsobem se tohle deje se zvířaty tak proč to neukázat na lidech?
Samotné pojetí bylo zajímavé ale děj nebyl až tak chytlavý a nějak nezaujal

"My sami jsme si virem"
"Někdy člověk musí na zádech nést tíhu světa"