Znamenitá mrtvola

Znamenitá mrtvola
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501610/bmid_znamenita-mrtvola-dbP-501610.jpeg 3 1605 1605

Když Agustina Bazterrica v roce 2017 zvítězila se svojí mrazivou dystopií v prestižní literární soutěži Clarín, jistě netušila, že se děj její knihy zanedlouho částečně stane skutečností, a její román tak získá na aktuálnosti a naléhavosti. Svět se nevratně změní ve chvíli, kdy se objeví smrtící virus, který přenášejí zvířata: od divoce žijících po domácí mazlíčky, všechna musí být utracena a jejich maso už se dál nesmí jíst. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, jejichž maso je konzumováno. Marcose Teja, provozního ředitele v mrazírnách Krieg, opustila po smrti malého synka manželka a on žije jen prací, kterou nenávidí a dál ji dělá jen proto, aby mohl svému otci trpícímu stařeckou demencí hradit pobyt v luxusním geriatrickém centru. V den, kdy dostane darem mladou ženu, „samici“ určenou na chov pro maso, se jeho mysl vydá na nebezpečnou cestu, která ho temnými zákrutami dovede až do situace, jež je těžko představitelná i pro členy společnosti tak zvrácené, jako je ta, v níž je nucen žít. Dá se vůbec hovořit o nějaké lidskosti, když musí být zemřelí zpopelněni, aby nebyli snědeni? Kým je vlastně ten druhý, jsme-li tím, co jíme?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: ekniha , Fobos

Cadáver exquisito, 2017

alibaba72
19.11.2022 2 z 5

Jedna hvězdička je za obálku a druhá za námět. Ale autorka to nějak nedala a vytvořila blábol o ničem.

MADELAIN
19.11.2022 5 z 5

Bizarní, nepředstavitelné ne však nemožné. Kdo ví kam lidstvo dospěje ...

Littlemonday
18.11.2022 3 z 5

Znamenitá mrtvola - Agustina Bazterrica

Kniha, ke které jsem se dostala díky knižní štafetě. ️

Anotace:

Recenze:

Na začátek - luxusní obálka! Mám moc ráda knihy, na které se podívám a chci je, a Znamenitá mrtvola je jednou z nich.
Kontroverzní nápad na příběh, hlavní myšlenka konzumace lidského masa probrána do podrobna, některé detaily byly opravdu až děsivě nechutné, když jste si uvědomili, že čtete o člověku.
Ale zde moje vychvalování bohužel končí. Okolo knihy je daleko víc povyku než si zaslouží. Na začátku je totiž děj šokující, pak ale přijde dlooouhá pomalu se táhnoucí část knihy, která je vlastně o ničem. Byla jsem jen čím dál otrávenější.
Naštěstí byla situace trochu zachráněna naprosto překvapivým koncem, a tak jsem vlastně docela (průměrně) spokojena. Určitě to je každopádně zajímavé čtení, donutí trochu přemýšlet nad krutostí a bezcitností lidí.

3/5 ⭐️

Budu moc ráda, když mě pro další recenze budete sledovat také na IG: little.monday a FB: LittleMonday - Rádi čteme. ️️️

Dydy94
18.11.2022 odpad!

Tak i já sem se nechala strhnout a knihu zakoupila. No...co k tomu říct..knihu sem dočetla dokonce, ale abych z toho byla v šoku, znechucená to se říct nedá. Přišlo mi to hrozně neosobní, prostě se mě to jako čtenáře nijak nedotklo, příběh mě nevtahnul a celkově sem od toho čekala víc. Potenciál to asi mělo ale autorka to úplně zabila.

Fzuzik
17.11.2022 4 z 5

Napsáno bez obalu, nechutně a šíleně.
Nedá se přestat číst, i když se zvedá žaludek.
Nejvíc jsem bojovala s úseky, kde byla zvířata, to jsem řvala jak želva.

Irika
17.11.2022 5 z 5

Moc pěkné čtení. Syrové, nemilosrdné, přitom napínavé a místy i citlivé. Líbilo se mi to.

karel bradac
15.11.2022 2 z 5

Kniha je zasazena do hodně zajímavého skoro-dystopického prostředí, které je pěkně vymyšleno. Na druhou stranu knihu sráží slabý příběh, v podstatě bez konce, a postavy jsou mizerně prokreslené. Je vidět, že to psala žena, motiv s dítětem a rodinnými vztahy byl vlastně až otravný.
Znovu a znovu tleskám domácím autorům, jaké umějí vymyslet příběhy, zápletky, šokující odhalení, postavy se kterými žijete ... tohle na to nemá. Horror to není vůbec.
Kdyby svoje vlastní dobrodružství do autorčina světa zasadili třeba Kopřiva, Kotleta, Sněgoňová, Žamboch, ... byla by to pecka. Takhle tak za 50 %.

Leník95
14.11.2022 4 z 5

Za mě musím určitě vyzdvihnout obálku knihy, ta mě ihned zaujala a říkala jsem si, že ji musím mít. Tak jako ostatní čtenáři jsem očekávala průběh viru a jak se z lidí stali bezproblémoví jedlíci lidského masa. Autorka často poukazuje na rutinu odměřeným projevem, rozhovory bez přímé řeči a používání krátkých vět. Téma bylo zajímavé, líbilo se mi to číst a konec jsem četla s otevřenou pusou. Dala bych 5 hvězd, ale jednu bohužel musím ubrat za časté používání zájmen. To, on, ona,... Už mi to lezlo krkem. Ale jinak knihu hodnotím pozitivně.

LilyGorch
13.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Hlavní postavou kontroverzní knížky s názvem Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy je Marcos Tejo. Marcos pracuje jako provozní ředitel v mrazírnách Krieg. Po smrti jejich synka jej opustila manželka a tak se teď naplno věnuje své práci, aby zároveň měl z čeho platit svému stařičkému nemocnému otci odbornou péči. Od té doby, co se udála “velká změna”, to totiž s Marcosovým otcem začalo jít rychle z kopce. Ve světě se objevil smrtící virus napadající všechna zvířata. Ta proto musí být utracena a jejich maso se už nesmí jíst. Vláda tedy uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí, čímž je uveden do praxe kanibalismus. Buď jsi ten, kdo maso jí, nebo ten, kdo je konzumován. S tímto novým rozdělením společnosti se Marcosův otec nedokáže sžít a časem se zblázní.

Původně jsem si myslela, že Znamenitá mrtvola bude nabádat k veganství, že to bude jejím smyslem. Naštěstí jsem se mýlila. Znamenitá mrtvola má poukázat na zvrácenost lidstva, na ztrátu lidskosti v určité situaci. Na začátku jsem neměla žádná velká očekávání, nakonec mě však toto dílko překvapilo. Jasně, téma a společnost v ní popisovaná není růžová, není to něco, o čem byste četli rádi. Ale rozhodně na mě tato knížka zapůsobila. A čím silnější pocity ve čtenáři po dočtení zůstanou, tím lepší to bylo čtení, ne? ;o)

“Nebuď idiot. Copak nevidíš, že nás takhle ovládaj? Když se požíráme navzájem, udržej pod kontrolou přelidnění, chudobu, zločinnost… Mám pokračovat? Copak to nevidíš?”

Po dočtení tedy zůstává jen otázka - existoval opravdu nějaký smrtící virus? Nebo ne a vše to jen byla snaha vlád vyřešit některé světové problémy? A je vůbec důležité vědět, jak to bylo doopravdy?

4/5 *

Mysicka_Lb
13.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Surová a drsná kniha, kterou budu ještě dlouho vstřebávat. Strohý, chladný styl psaní, naprosto koresponduje s povahou hlavního hrdiny i se světem, ve kterém žije. Takže i když je kniha místy příliš stručná a příběh vyznívá povrchně a nepropracovaně, za mě to tak mělo být a je o v pořádku. Přesto jsem v rozpacích, jak vlastně hodnotit, protože to určitě není kniha, ze které bych měla dobrý pocit nebo po ní chtěla sáhnout znovu. Jde o velmi depresivní čtení, kdy je i jednou až moc.

Jsem celoživotní vegetariánkou, takže to, že se v knize popisuje podrobně "porážení kusů" a jiné drasťárny, mě zase až tak nezasáhlo. To se skutečně děje, jen ne lidským "samcům" a "samicím". Abych byla upřímná, více mě vyděsilo, že kniha už v roce 2017 předpověděla příchod "smrtícího viru" a především urputnou snahu vlád před ním lidi ochránit, i za cenu jejich vlastního zničení. Ty deštníky na ochranu, zákazy nočního vycházení, vybíjení zvířat, ale hlavně přijetí toho všeho lidmi bez jakýchkoli pochybností či jen prostého NE, jsou mi až příliš povědomé. Věřím, že kdyby byl uzákoněn a normalizován kanibalismus, vypadalo by to tu přesně stejně, jak je v knize popsáno. Některé by zajímala jen finanční stránka věci, někteří by si vše morálně omlouvali ("vyřešilo se tím přelidnění"), některé zvrácence by to vyloženě těšilo a někteří by podobně jako hlavní hrdina sice v hloubi duše věděli, že je něco špatně, ale drželi hubu a krok. Nejvíce lidí by bylo jako hrdinova sestra - napadá mě pro ně označení stádní kusy, kdyby to nebylo vzhledem k obsahu knihy tak ironické.....

jes09
12.11.2022 4 z 5

Ještě se mi nestalo, abych se u knihy zarazila nad svým pocitem u čtení. Nebyl to pocit znechucení, ale pocit neuvěření. Nic podobného jsem ještě nečetla.

wotana
12.11.2022 4 z 5

Tak tohle bylo.... Ani nevím jak ji popsat. Směsice odporu a vyskakujících otázek, které mi naskočily, během čtení. Neskutečná kniha a určitě doporučuji přečíst, protože i když je místy odporná, tak za přečtení fakt stojí.

sidonka
12.11.2022 3 z 5

Za lákavou obálkou se skrývá dost děsivé čtení, popisy fungování jatek a život bez zvířat, hodně smutné čtení

eliska7699
09.11.2022 5 z 5

Tahle knížka mě po delší době zase přivedla k četbě, za což jsem jí velice vděčná. Myslím si, že námět je fascinující a odporný zároveň. Pocity máte smíšené – přijde vám to absurdní a zároveň trochu pochybujete, jestli to není opravdu budoucnost lidstva. Určitě bych zvládla, kdyby kniha byla 2x tak delší a více propracovaná. Je tam spoustu nezodpovězených otázek a dal by se příběh i téma samotné víc rozvinout, ale i tak je to prostě hustý.

KLHannah
08.11.2022 3 z 5

(SPOILER) Tahle knížka byla vážně maso. Teda, její první půlka. Co si budeme, první popisná část fascinuje svou morbidností, umně zabalenou do různých označení a pojmenování. Do psaného řádu, co se smí a co ne. A co se rádo porušuje. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Líbil se mi i postoj hlavního hrdiny k věci samotné ve stylu: nechceš, ale musíš, tak se přizpůsobíš. Jenže... Přišla druhá půlka knihy, kde na mě hlavní hrdina působil jaksi vyhořele, zfetovaně, lezl mi na nervy. Kapitola se štěňaty dojala a další zvedla vlnu vzteku a přinesla pocit na zvracení. I když chápu její nutnost v ději.
Ve výsledku se ukázalo, že náš pan hlavní hrdina, je stejný jako všichni ostatní, že mu nová chovná zvířata posloužila, i když ne tak, jak bylo v dané době běžné. Že je stejně arogantní a zahleděný do sebe, jako skupinka lovců kolem stolu.
Shrnu-li to, čekala jsem trošku úvodu, jak k téhle kanibalistické libůstce lidstvo přišlo. A proč lidské maso bylo tak chutné. A taky jsem čekala více rozvedenou myšlenku o puberťácké hře, podle které se tato kniha jmenuje.
I když jsem byla z druhé půlky dost otrávená, kniha jako celek se mi líbila. Otevřela zase nové téma, nový pohled na budoucnost. Myšlenku, že ve výsledku jde každému jen a pouze o své blaho. Ale jak k němu došel, na tom mu zase tak nezáleží.

lucky_ideas
07.11.2022

Znamenitá mrtvola měla slibný námět, který nebyl dotáhnut do uspokojivého konce. Vykreslení samotného lidského pokrytectví a lhostejnosti se mi líbilo, ale přišlo mi, že autorka prostě neuměla dostatečně zaujmout a udržet mou pozornost, která s přibývajícími popisnými pasážemi klesala.

Čekala jsem, že kniha bude "síla", ale z čistě osobního pohledu nemůžu vystát týrání zvířat, vím, že v knize tato pasáž měla svůj účel, ale na mě to bylo moc.

Znamenitá mrtvola, která svou myšlenkou působí velmi originálně, nikdy jsem nic podobného nečetla, je obstojnou dystopií. A co si budem, ta obálka je prostě fantastická!

CdC
06.11.2022 4 z 5

Čekala jsem, že kniha bude mnohem slabší, ale nakonec mě tam docela dost věcí mile překvapilo. Hlavně styl vyprávění, který nekopíruje okoukaný a jednoduchý styl bestsellerů à la minulý čas, třetí osoba, vševědoucí vypravěč. Sice mi místy přišlo, že ono vrstvení všech těch věcí, co jde s lidmi dělat - SPOILER - tedy laboratoře, výběh jak v Hunger Games a mrchožrouti - KONEC SPOILERU - někdy ani nedávalo smysl nebo si protiřečilo, ale asi mi to nakonec tak moc nevadilo. A autorce se - aspoň v mém případě - hezky podařilo vyvolat to, abych sympatizovala s hlavním hrdinou, když už všechny ty hrůzy odsuzuje. Samozřejmě se to dá číst i jako alegorie, ale vzhledem k tomu, že je autorka vegetariánka, tak je dost nasnadě, že se snaží tou brutalitou v knize někomu otevřít oči. Podruhé si to asi nepřečtu, ale kniha to špatná není.

BlackJeffy
06.11.2022 2 z 5

(SPOILER) Zvířata jsou nebezpečná, přenáší nebezpečný virus, který údajně zabíjí. Musejí být vyhubena! Jak ale nahradit produkci masa? A jak vyřešit problém s přelidněním planety? Lidmi! Lidmi, kterým za žádných okolností nebudeme říkat lidi, protože krutá realita je na rozdíl od lidského masa nestravitelná.
Kniha s obrovským potenciálem, který nebyl ani ze třetiny využit. Příběh, je naprosto plochý, po pár přečtených stránkách vám dojde, kam se bude příběh dál vyvíjet, a jak kniha asi skončí. Celé je to plytké, nepromyšlené, nepropracované a krom toho, že lidi jsou tak strašně zvrácení, že požírají sami sebe, nevěříte pořádně ničemu, protože nic nemá hloubku.
Dvě hvězdičky za námět a možnosti toho, že si někteří čtenáři možná uvědomí, co obnáší problematika velkochovu zvířat, a co se vlastně děje s masem, co si dávají na talíř.

Dragell
06.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Ponořte se do světa, kde vlivem zákeřného viru neexistují zvířata. Ochutnejte realitu, kde se lidé nechtějí vzdát masa, a tak jatka začnou přijímat trochu jiné produkty.
Tohle je totiž zásadní věc. Pokud změníte rétoriku a lidi dovážené na porážku budete nazývat jako maso, produkt, kusy, jestliže jim přestanete dávat jméno a celkově vymažete ze světa slovo kanibalismus, jak moc velký problém pro vás bude to, co dostanete na talíři?
Kniha má velmi rozporuplná hodnocení a je to nejspíše uzpůsobeno faktem, že především v e své první polovině vypráví popisem. Nesledujeme ani tak příběh hlavního hrdiny, ten totiž funguje spíše jako průvodce, který nás vodí po místech děsivých, ale zcela znormalizovaných událostí každodenního života potravinového průmyslu.
Jeho linka přeci jen dostane prostor v druhé polovině, kdy postupně odkrýváme spoustu tajemství jeho života. Autorka záměrně také hrdinu v textu nenazývá jménem, je to prostě on, aby čtenáři mohli uvažovat, nakolik je on člověk více než to maso. Bravurně si vyhrává s rétorikou a nechává na čtenáře působit již dříve nastolená pravidla řeči a odosobnění. O to více tak kniha působí jako nastavené zrcadlo našeho chování vůči zvířatům dnes.
Pouze pokud máte silný žaludek.

Ortensie
06.11.2022 1 z 5

Já tedy nevím, co běžně čtou zdejší komentující, ale na mě to nemělo takřka žádný efekt. To, jakou formou je kniha napsaná, mi nevadilo. To, že bylo doslova nemožné vybudovat si k některé postavě vztah, to mi taky nevadilo. Hodnocení zakládám na jasnozřivosti autorky v některých situacích, které se v posledních letech reálně staly.

Asi nejvíc semnou pohnul pětiletý mrchožrout (modří vědí), ale jinak nic. Jsem odkojená asi na větších úchylárnách, ale tak, jak jsem se vystresovala čtením komentářů a připravovala se na peklo na zemi, tak jsem byla vyloženě zklamaná. Je to jako "jeden týden na cestách s obchodním zástupcem Agrofertu".