Znamenitá mrtvola

Znamenitá mrtvola
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501610/bmid_znamenita-mrtvola-dbP-501610.jpeg 3 1605 1605

Když Agustina Bazterrica v roce 2017 zvítězila se svojí mrazivou dystopií v prestižní literární soutěži Clarín, jistě netušila, že se děj její knihy zanedlouho částečně stane skutečností, a její román tak získá na aktuálnosti a naléhavosti. Svět se nevratně změní ve chvíli, kdy se objeví smrtící virus, který přenášejí zvířata: od divoce žijících po domácí mazlíčky, všechna musí být utracena a jejich maso už se dál nesmí jíst. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, jejichž maso je konzumováno. Marcose Teja, provozního ředitele v mrazírnách Krieg, opustila po smrti malého synka manželka a on žije jen prací, kterou nenávidí a dál ji dělá jen proto, aby mohl svému otci trpícímu stařeckou demencí hradit pobyt v luxusním geriatrickém centru. V den, kdy dostane darem mladou ženu, „samici“ určenou na chov pro maso, se jeho mysl vydá na nebezpečnou cestu, která ho temnými zákrutami dovede až do situace, jež je těžko představitelná i pro členy společnosti tak zvrácené, jako je ta, v níž je nucen žít. Dá se vůbec hovořit o nějaké lidskosti, když musí být zemřelí zpopelněni, aby nebyli snědeni? Kým je vlastně ten druhý, jsme-li tím, co jíme?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: ekniha , Fobos

Cadáver exquisito, 2017

Veron1ca
09.01.2023 4 z 5

Knihu doporučuji, i když není zrovna složitě psaná. Otázkou je jestli strohé věty nejsou k tomuto tématu žádoucí.
Kdyby si alespoň polovina čtenářů této knihy uvědomila jak nechutně jsme, jako lidstvo, schopni se ke zvířatům chovat, byl by to úspěch. Doufám, že kniha zvýší povědomí o tom, jak to doopravdy chodí. Pro mě bylo přečíst některé části velmi těžké. Alespoň jsem se utvrdila v tom, že jsem si životní styl zvolala správně.
Závěr knihy mě velmi překvapil.
Autorku obdivuji, že měla žaludek tuto knihu vydat. Vyplatilo se.

Kačka_knihomol
07.01.2023 3 z 5

Už pár dní se odhodlávám napsat komentář k této knížce, ale nějak pořád nevím, co si o ní myslet. Souhlasím se spoustou starších komentářů - že se toho autorka snažila říct mnohem více, než jak to na první pohled vypadá, na druhou stranu je to dost zvrácená utopie. Taky jsem měla po úvodním nadšení čtenářů po vydání knihy mnohem větší očekávání. První půlka knihy mě vůbec nezaujala, děsila i znechucovala, čím více se však objevoval příběh Marcose, tím to bylo lepší.

Co je nejšílenější - uvědomujete si, že takhle vlastně žijeme dnes, jen místo lidí se tohle všechno děje zvířatům? Nejsem vegetarián, ani po přečtení knihy, ale tohle mě nějak tak zasáhlo. Testování, "čisté" kusy, klece, odebírání mláďat matkám, chovní jedinci, inseminace... i když hodnotím "jen" 3 hvězdami, nelituji přečtení.

Giný
07.01.2023 5 z 5

Po knize jsem sáhnul pro její námět, který je plný potenciálu, ač se může zdát jakkoliv odporný. Zprvu jsem ani tak nechápal, proč je hodnocena, jakoby ji šlo buď nenávidět nebo se s ní sžít. Teď po jejím přečtení mi je důvod znám a není jen jeden.
Styl, kterým je kniha napsána, je strohý a autor skáče po časové ose různými tempy. Děj se více zaměřuje na popis nové podoby společnosti a jak se různí jedinci s touto změnou vypořádali a jak s ní především hlavní postava vede neustálý vnitřní boj. Nejde tedy o klasický příběh se začátkem a koncem ale spíše o komplexní představení stylu života. Nicméně mně osobně zmíněné vlastnosti textu k danému tématu seděly, neboť si nedokážu představit, že by se pojídání lidí dalo napsat bez oné strohosti, odtažitosti a s jakousi mírou lhostejnosti, do které vylíčený svět upadl.
Kniha jako celek ve mně vzbudila dojem, že poukazuje na dvojí tvář v každém z nás a že lidstvo je schopno pro přežití či udržení určité úrovně života vykonat hrůzy, jež si nikdo z nás nechce ani představit natož připustit. Poukazuje na ješitnost, která se v naší realitě v různých podobách a mírách vyskytuje. Což je další důvod, proč je dle mého názoru daný literární počin špatně hodnocen a proč jsem závěr knihy čekal ve smyslu, kdy za každý prohřešek následuje i odhalení a trest, že onen systém svého protagonistu nakonec také pozře. Mohu tedy upřímně říct, že jsem byl koncem překvapen.

HCkolabuje2
06.01.2023

Martin Harnicek mal pred vyše 30 rokmi v knihe Maso rovnaký námet a nepisalo sa o nej ako o výnimočnej knihe. Teraz niektorým zjavne stačí krv, zvratenost a brutalita bez ohľadu na štýl písania a dej. Treba rozputat rozruch a vyvolat zaujem pre zvysenie predaja. Onedlho sa po nej zlahne zem

Tereza137
06.01.2023

Fuuu... Co na to říct... Dlouho jsem tak nechutnou knihu, která je zvrácená, krvavá, plná opravdu detailních popisů mučení (ne jen na lidech, ale i zvířatech), experimentů, nečetla a asi už ani číst zase dlouho nebudu...

Příběh mě upřímně opravdu hodně zasáhl a v některých částech knihy, jsem si musela dát pauzu.

Autorčina myšlenka je vážně hluboká, silná a proč by se vlastně někdy nemohla uskutečnit? Že přijdeme o zvířata a nakonec (pokud se tedy nevymyslí jiná forma obživy) se nebudeme požírat navzájem? Nikdo nemůže říct, že ne, jelikož toto nikdo neví a doufám, že kdyby na to mělo dojít, tak já už tu nebudu.

Když jsem četla komentáře na tuto knihu, tak si myslím, že knihu/myšlenku opravdu pochopila jen malá hrstka lidi.

Autorka má myšlenku více než hlubokou a člověk, který řekl nebo dal hodnocení, které bylo typu jako "odpad," nebo něco podobného, tak dle mého absolutně nepochopil, o co autorce vlastně šlo a co tímto vším chtěla říct. Šlo jí hlavně o to, že ani maso, co my považujeme za úplnou "samozřejmost," vlastně vůbec samozřejmostí není a může se stát úplně cokoliv, klidně o to můžeme přijít a začít takto myslet. Autorka opravdu příběh vyhrotila a to se mi líbilo, že se toho nebála. Za to má u mě velký nahoru! Dle mého prostě vypsala vlastní myšlenku (a zfromulovala ji do určitého příběhu) toho: ,,Co se může stát, když bude zvířecí maso anulováno?" Opravdu ji za tuto odvahu cením, jelikož toto téma, že někdy něco nemusí být k dostání (a pro hodně lidí ještě tak základního zboží), je tabu.

Hodnocení této knize ani dávat nemohu nebo se to spíše nesluší, každý by si o ni měl udělat obrázek sám. Bylo to fakt hodně, hodně silný kafe a i já, která mám silný žaludek a už jsem přečetla snad všechny nechuťarny, tak toto jsem absolutně nedávala (spíše psychicky, než-li po brutální stránce).

Kniha mi ještě sakra dlouho bude ležet v žaludku i v hlavě a doufám, že tento dystopický scénář paní autorky, nikdy nenastane...

Avšak... abych to tak nějak úplně shrnula, tak tento příběh byl přeci jen "Znamenitý."

Kajuš94
04.01.2023 2 z 5

Co to jako bylo? Půlku knihy jsem si zvykala na pro mě velice nepřehledný styl psaní, když jsem si zvykla,začala jsem víc přemýšlet nad obsahem a když pominu originální námět tak je to kniha o ničem. Celou dobu čekám na nějaké vyvrcholení a nakonec dostanu ,,Měla pohled ochočeného zvířete'' ? To je jako vše? Naprosto nevyužitý potenciál příběhu... Pro mě velké zklamání... hvězdy dávám za námět ,to je vše..

marky2558
04.01.2023 2 z 5

Kniha po vydáni vyvolala velký rozruch a já všude viděla velmi pozitivní ohlasy a i zde bylo hodnocení poměrně vysoké, proto jsem si ji napsala do svého seznamu knih, které chci přečíst.
Dostala jsem se k ní až teď a vidím, že hodnocení poměrně dost kleslo. Že by to nakonec nebyla taková pecka, jakou jsem čekala?
Po přečtení knížky vlastně ani nevím co mám napsat. Podle mě je to velmi zajímavý a neotřelý nápad ale velmi špatné provedení. Za mě to mělo velký potenciál. Přečetla bych si více detailů, například jak to vypadalo po celém světě, více to rozvést, zkrátka z toho udělat opravdový Thriller..bohužel mi to připomnělo spíš jen takovou povídku.

Rozhodně to není čtení pro slabé povahy.

ikvok
04.01.2023 3 z 5

Velice čtivá, během pár hodin přečtená knížka. Téma zajímavé a podle mě v celku reálné. Při čtení jsem cítila veliký smutek. Ať už kvůli pasáži se štěňaty, kvůli manipulaci a hlouposti lidí i kvůli samotnému závěru. Kniha mě nějakým zvláštním způsobem chytila za srdce, zároveň už ji nikdy nechci držet v ruce.

prestiggio
03.01.2023

(SPOILER) Čítanie tejto knihy mi nevadilo. Ale naozaj neviem ako ju ohodnotiť. Pre mňa bol text napisany dobre. Ale ten nápad... WTF?! Podľa mňa už len to ze to niekoho vôbec napadlo o niečom svedčí.
Ale to je asi v ľuďoch, ak vám povedia ze môžete tak to robíte. Silno mi to pripomínalo knihy z obdobia druhej svetovej vojny. Ľudia robili ľuďom zle iba preto ze mohli.
Aj keď zaujímalo by ma ako prebiehal ten proces zmeny klasického mäsa za špeciálne. To sa jedného dňa ráno zobudili? Alebo ako vyberali kto to bude?
No a ten koniec. Verila som ze hlavný hrdina bude mať vôľu niečo zmeniť.

Thalin
02.01.2023 odpad!

Tak i já jsem se nakonec rozhodla přečíst tuhle kontroverzní knihu, které je všude plno. A vůbec ten hype okolo nechápu. Dobře, je to kontroverzní a místy nechutné... a to jako stačí? Víc někteří čtenáři nepotřebují?
Smutné, to jediné mě na tom asi šokuje. Mě osobně to nijak neznechucovalo, protože jsem po celou dobu čtení nevěřila ani za mák téhle možnosti. Nebylo to zkrátka vůbec uvěřitelné.

Vážně by lidi přijali myšlenku kanibalismu, protože by údajně neměli dostatek bílkovin a nehledali by jiné alternativy? (jako že už teď jich je tuna) Nebo snad vymizela jakákoliv jiná možnost obživy? Všechna pole a rostliny přestaly plodit?
Vzhledem k tomu, že už v začátku knihy měl Marcos v lednici rajčata, okurku a měl i rýži, tak na světě zbylo nejspíš dost jiného jídla.

Je to prostě až moc absurdní a mnohé chování lidí, aby si maso obstarali, taky. Proč by někdo kradl rozkládající se mrtvoly? Člověk nemá šanci takové maso v sobě bez následků udržet. Něčemu takovému bych možná, ale jen možná uvěřila u knihy odehrávající se za tisíc let ode dneška, v totálně rozbité společnosti bez jakékoliv morálky a pravidel.
Ale ne v dnešní společnosti. Tohle není žádná dystopie. Celé to haló kolem knihy je postavené jen na té absurditě. Ale to prostě nestačí.

Styl psaní mě praštil do očí hned na začátku a nezvykla jsem si na něj, byl moc jednoduchý, použitý čas mi čtení taky nezlehčoval. Jako kdyby to psal žák deváté třídy bez slovní zásoby.
To, že místo přímé řeči tam bylo často jen popsáno, co kdo řekl, mi taky vadilo. Samé on řekl, ona řekla, on tohle, on támhleto.

Postavy byly nesympatické, ploché a celé to bylo prostě jen vyhnané do absurdna, bez špetky nějakého promyšlení a hlubšího děje.

A i ta neustálá snaha šokovat po chvíli přestala mít efekt. Časté popisky z jatek začaly nudit. Tady zafungovala jen obří reklama a relativně originální téma, ale zpracování nefunguje vůbec.

Pobavila jsem se jednou, u věty "otroctví je barbarský čin" jak hlásaly noviny. Vážně tam při psaní autorka neviděla to protiřečení si? Konec jsem čekala, ale totálně to pohřbil.
Tak on si ji celou dobu vychovává a pak prohlásí tohle? Nelogická tečka za nelogickou knihou.

Naštěstí mi přečtení téhle knihy zabralo jen chviličku. Být to bichle, tak budu akorát naštvaná, že jsem ztratila čas tímhle.

KaMal
02.01.2023 3 z 5

Spíše příběh o osamělosti, zoufalství a touze, akční dystopii nečekejte. Hlavní hrdina dělá na jatkách, nesnáší svou práci, obchodní partnery a nejspíš celý systém, ale nijak proti němu nevystupuje. Popis zpracování "masa" je poměrně nechutný a za mě vcelku zbytečný. Naštěstí je to zatím docela sci-fi myšlenka, tak doufám, že se k jejímu naplnění nijak neblížíme...

eliska2126
31.12.2022 3 z 5

Tak jo, myslím, že u téhle knihy si řeknete buď wow nebo fuj, co to je. U mě se to dost střídalo. Když jsem začínala, říkala jsem si wow. Námět knihy je opravdu originální. Všechna zvířata na světě jsou nakažená virem nebezpečným pro lidi a proto je nutné je vyhubit. Jenže, kde vzít maso na spotřebu? Ano, začnou se chovat lidé určení na porážku a následnou spotřebu.

Hlavní postava Marcos mi byla opravdu sympatická. Bylo vidět, že mu není příjemné, kam se svět dostal a jak to tak teď vypadá. Bylo mi ho i líto kvůli určitým událostem v jeho životě.

Styl psaní autorky je dost zvláštní. Ocenila bych více přímé řeči místo té nepřímé, které tam bylo mnohem víc. Cením ale krátké kapitoly, díky kterým příběh více odsýpal. V knize se mi líbilo i pár myšlenek. Víckrát jsem si ale řekla právě to fuj, proč to tam autorka vůbec dala?

Na konci knihy dostal příběh úplně jiný směr, než jaký jsem čekala a upřímně? Marcos ztratil veškeré mé sympatie.

Přečti_si
30.12.2022 3 z 5

Znamenitá mrtvola byla tedy poměrně znamenitá. Za mě nebyl možná tak zajímavý samotný příběh hlavního hrdiny, ale samotné fungování jatek, zpracování kůží, jak to celé vzniklo a funguje apod. Kniha se četla naprosto sama a obálka je opravdu povedená.

Birlibán
30.12.2022 odpad!

Jedná se o velmi slabou knihu, která se dá přečíst za jeden den. Příběh je značně jednoduchý. Představte si kompletní exkurzi na hovězích jatkách a místo hovězího masa lidské. Tím strávíte cca třetinu knihy. Pokud to má být pokus o Váš přerod ve vegetariány možná to bude na někoho fungovat. Jinak většina textu je opravdu tak na úrovni žáka střední školy, celý obsah by šel vtěsnat do krátké povídky. Opravdu škoda papíru...

Triplex
30.12.2022 2 z 5

Úspěch této knihy je pro mě záhadnou. Příběh je vystaven okolo jednoho kontroverzního nápadu a vlastně váhám, zda jej vůbec nazývat příběhem. Popis konzumace lidského masa a zacházení s chovnými lidmi je na začátku knihy zajímavý, ale rychle ztrácí svůj šokující aspekt, na kterém je celá kniha postavena. Jediné co mě zaujalo, byl poměrně nečekaný konec, za který musím přidat jednu hvězdu.

hlenicka
29.12.2022 4 z 5

Tohle bylo jedno velké fuj. Ne na styl psaní,ale na děj. Mne bylo při čtení dokonale zle. Jak popisovali ty mrtvoly. Pak samice a samci... Z toho mne bylo fakt špatně. Až jsem si to dokázala představit,jak to bylo psané naživo. Ještě dneska je mne zle. Bylo to vyprávěno výborně,o tom žádná a konec byl drsný,až mě zamrazilo. Určitě můžu doporučit,ale kdo máte strach z budoucnosti,co by kdyby,nebo komu bývá špatne a kdo nemá rád maso, určitě ruce pryč od knihy!

Pettyna
28.12.2022 3 z 5

Na první pohled až absurdní dystopie, ale... jak moc je (ne)pravděpodobné, že když "dojdou" zvířata, tak kvůli zachování masného průmyslu budou na jatka posíláni lidé? Je to skutečně až taková fikce, že v dnešní době zvítězí byznys nad etikou? Jak málo stačí, aby se něco nemyslitelné ve společnosti stalo normou?

kate9326
27.12.2022 5 z 5

Pokud dosud nejste veganem, tato kniha by vás mohla přesvědčit...
pro ty,kdo jsou, to znechucení zase tak nehrozí v tom smyslu že se masu vyhýbají v každé podobě :-)))
+++ obálka ale za mě nic moc....

rodak
26.12.2022 3 z 5

Příběh tam trošku byl. Ale po takovém humbuku kolem knihy jsem čekal víc. Zas tak špatné to není, hlavně je to rychlé.

Nikol2110
25.12.2022 4 z 5

Velice zajímavá kniha. Přečteno za dva dny.
Byl zvláštní pocit si představit že by to jednou mohla být realita. Kniha se četla dobře, jen mě překvapil konec. Určitě bych si jednou ještě někdy přečetla.