Zvol si mou cestu! Edukační aktivity subkultury freeganů ve veřejném prostoru
Kateřina Lojdová
Je v konzumní společnosti luxusem mít, nebo nemít? Existuje v dnešní době ještě revolta, nebo jsou její současné projevy jen mainstreamem s komerční značkou revolty? Jakou stopu zanechává člověk v přírodě? Jakou stopu zanechává v člověku kultura, zejména ta konzumní? Tyto otázky si nepokládají jen odborníci ve vzdělávacích institucích, nýbrž i ti, kteří ke vzdělávání nebyli formálně ustanoveni. Autoři svůj etnografický výzkum zaměřili na subkulturu freeganů. Právě oni hledají ekologicky šetrný způsob života v rámci konzumní společnosti. Svůj osobitý životní styl si však nenechávají pouze pro sebe a nabízejí ho také široké veřejnosti. Kniha identifikuje cíle a prostředky, které k tomu využívají. Freegani se tak pasují do role specifických vzdělavatelů, a proto je lze označit za neoficiální vzdělávací agenty.... celý text
Přidat komentář
Obrovská škoda, že tak důležité téma bylo pojato mimo chápání běžné populace a že neposkytuje mnoho praktických rad pro vlastní seberealizaci.
Skutečně určeno spíše pedagogům a studentům oboru, než laické veřejnosti. Přišlo mi že šlo spíše o zaškutulkování "Freeganů" než o praktický výčet jejich aktivit a filosofie. Přesto slečně/paní Lojdové nemůžu výběr tématu v nejmenším vytknout.
Štítky knihy
vegetariánství konzumní společnost veganství ideologie
Autorovy další knížky
2014 | Úvod do sociální pedagogiky |
2014 | Zvol si mou cestu! Edukační aktivity subkultury freeganů ve veřejném prostoru |
2020 | Řízení třídy: studenti učitelství a jejich provázející učitelé |
2014 | Psaní odborných textů: Průvodce tvorbou ročníkové práce na Ústavu pedagogických |
Toto je asi jediná kniha v českom jazyku, ktorá komplexne rozoberá a približuje freeganstvo z každého uhlu – popisuje dôvody, prečo sa ľudia stávajú freeganmi, popisuje rôzne typy freeganstva – freeganstvo ako hnutie, ideológia, osobný postoj alebo subkultúra. Veľká časť knihy približuje spôsoby, akými sa freeganstvo propaguje a taktiež spojitosť s vegánskym hnutím. Spomínajú sa dokonca aj niektoré neziskovky, ktoré propagujú nekonzumný životný štýl, etický prístup k zvieratám, rešpekt k prírode (Kolektiv pro zvířata, Food Not Bombs alebo infoshop Pelech). Kniha povie všetko, čo má, a s freeganstvom sa môžem vo všetkom stotožniť, problém je reálne praktikovať dumpstrovanie (dumpster diving), pretože obchodné reťazce svoje kontajnery zamykajú.