encyklopedie Online encyklopedie diskuze u autorů

Stanley G. Weinbaum

..... moje záliba je v "mapování" scifi, horrorů, fantasy.....
..tak jsem si zmapoval "MARS" - knihy, povídky, filmy o Marsu, martanech ......a když tak koukám na svůj svět Marsu všiml jsem si jednoho jména - a tak jsem začal mapovat dalšího spisovatele, který by se dal zařadit do skupiny "Zlatý věk scifi"
Stanley G. Weinbaum (1902-1935)

Americký scifi autor, do žánru vstoupil ve školním časopisu Mercury Povídkou The Lost Battle (1917). Profesionálně se literatuře začal věnovat až ve 30. letech, kdy se téměř okamžitě proslavil povídkou A Martian Odyssey (Wonder Stories 1934), později zařazenou organizací SFWA mezi nejlepší SF povídky publikované do roku 1965. Půvabný příběh setkání s podivným přátelským mimozemšťanem se stal základním kamenem Weinbaumovy krátké literární dráhy a doslova zastínil tehdejší dobrodružné historky o ,,střetu se slizkými příšerami z vesmíru". Nevelkou povídkovou tvorbu mapují např. soubory Dawn of Flame and Other Stories (1936), A Martian Odyssey and Other Stories (1974) či u nás vydaný titul Odyssea na Mars (AFSF 1992).
- Převzato z knihy Isaaca Asimova: Těžká planeta (Triton, 2002)
Byl inženýrem chemie. V roce 1935 zemřel na rakovinu. Za svůj krátký život napsal asi 20 povídek, které byly vydávány v mnoha antologiích po jeho smrti.
Deset povídek, které Stanley G. Weinbaumovi v češtině vyšly, sice nedovoluje udělat si ucelený obrázek o jeho povídkové tvorbě, nicméně postačí k učinění závěru, že Weinbaum byl v kontextu své doby mimořádný spisovatel. Přestože žil pouze 33 let, stačil zanechat nesmazatelnou stopu v dějinách žánru science fiction.
Velkým kladem Weinbaumovy tvorby je přesvědčivé vylíčení mimozemského života.
Český čtenář má neuvěřitelné štěstí, že v roce 1992 vyšla v češtině povídková sbírka Odyssea na Marsu. Tato obsahuje celkem osm povídek, a z toho šest se odehrává ve vesmíru.
Nalezneme v ní vůbec první autorovu publikovanou povídku "Odyssea na Marsu". V listopadu 1934 k ní přidal volné pokračování "Údolí snů".
Na Venuši se odehrává děj dvou povídek, jejichž hrdinou je pozemšťan Ham Hammond,názvy těchto povídek jsou "Cizopasná planeta" a "Lotofágové".
Povídka "Šílený měsíc" - ta se odehrává na Jupiterově měsíci Io.
Poslední povídkou odehrávající se ve vesmíru je "Rudý Peri" - tahle povídka se nepovedla, patří k tomu nejhoršímu co SGW napsal....
Mimo osmi povídek vyšlých ve sbírce Odyssea na Marsu má český čtenář k dispozici ještě další dvě povídky, které jsou překvapivě aktuální a nadčasové. "Próteův ostrov" popisuje důsledky genových manipulací a ozařování buněčných jader tvrdým zářením, a povídka "Přesunutá moře" je vlastně polit-fiction zabývající se možnými politickými a vojenskými důsledky, které by vyvolala změna proudění Golfského proudu.

P o v í d k y ( s a m o s t a t n ě v y š l é )

"Dravá planeta" (The Parasite Planet; mag. Astounding, únor 1935), in Exalticon č. 1/1991
"Lotofágové" (The Lotus Eaters; mag. Astounding, duben 1935), in Exalticon č. 2/1991
"Odysseia z Marsu" (A Martian Odyssey; mag. Wonder Stories, červenec 1934), in ant. Těžká planeta, Mladá fronta 1979; jako "Odysea z Marsu", in ant. Těžká planeta, Triton 2002; in ant. Síň slávy: nejlepší SF povídky 1929-1946, Baronet 2003
"Próteův ostrov" (Proteus Island; mag. Astounding, srpen 1936), in Základna č. 6
"Přesunutá moře" (Shifting Seas; mag. Amazing, duben 1937), in ant. Nejmenší vesmír, Polaris 1992
"Šílený měsíc" (The Mad Moon; mag. Astounding, prosinec 1935), in Ikarie č. 7/1990

15.11.2023


Arnould Galopin

mám další tři knihy od Galopina /nejsou zde
Dobrodružství Tommyho
Malý houslista
V džungli

24.07.2022


Carolyn Wells

Americká spisovatelka a básnířka.
Byla předčasně vyspělé dítě, nenáviděla formální školní docházku a odmítala navštěvovat vysokou školu. Spála, kterou prodělala v šesti letech, způsobila, že přestala slyšet. Pracovala jako knihovnice v Rahway Library Association (Rahway, New Jersey, USA). Během práce v knihovně začala psát do dětských časopisů a byla tak úspěšná, že dala výpověď, aby se mohla věnovat literární kariéře. Po svatbě s Haldwinem Houghtonem z nakladatelského klanu Houghton Mifflin se usadila v New Yorku.Napsala více než 160 románů a básnických sbírek.
Wellsová vytvořila řadu detektivů, z nichž nejznámější a nejčastěji používaný (v 61 románech) je Fleming Stone, soukromý detektiv, kultivovaný gentleman, často povolávaný na pomoc policii při řešení zločinu, a snadno se pohybuje ve vyšších společenských kruzích, v nichž se Wellsové záhady odehrávají.

15.07.2022


Zdeněk Vojtěch Peukert

chybí tu jeho kniha
Bílé temno /kriminální román
vydal Zmatlík a Palička v roce 1934

30.05.2022


Jaroslav Fryčer

chybí tu jedna z nejlepších detektivek Jaro Fryčera/ pod pseudonymem Jules Fisch napsal krimi Případ Gaystronův
Nakladatelství Svět Moravská Ostrava 1945
Vydání první
počet stran 200

19.05.2022


Josef Kuchynka

kniha Vějíř nejkrásnějších pohádek
Nakladatel (rok vydání): Národní správa J. Steinbrener, Vimperk (1946)
Počet stránek: 87
Jiří Medula, jako editor, vybral 17 známých i méně známých pohádek např. Čert a Káča, O Smolíčkovi, Kocour v botách, O kocouru, kohoutu a kose, O princezně se zlatou hvězdou na čele, Silný Ctibor atp.

28.02.2022


Raymond Douglas Bradbury

Bradbury napsal zajímavou povídku.
V roce 1965 napsal The Kilimanjaro Machine /vyšlo v magazínu Světová literatura 10 (1956–1965) na str. 134–142
First published in Life (January 22, 1965) as The Kilimanjaro Machine
Vypravěč má stroj času a zaletí do minulosti nabídnout Hemingwayovi jinou smrt než sebevraždu...............

20.02.2022


Claude Farrère

chybí kniha
Sto milionů ve zlatě
knižnice Azur sv.II
vydal Jan Drašner, Nový Bydžov 1927
přeložil K.M.Šrám
počet stran 146

10.02.2022


Sven Elvestad

Elvestad má dvě serie knih
Asbjorn Krag

Čtvrtý
Muž s démantovými knoflíčky
Muž, který plenil město
Stíny dvou mužů
Tajnosť 3 izieb
Záhadný nepřítel
Zmizení otce Montrosa
Železný vůz

Robert Robertson

Diamanty Rosy Montany
Robert Robertson na stopě

Nezařazené knihy
Chromá
Když selže revolver
Paní Tereza a doktor Wrangel
Ples dobrodruhů
Proč zemřel Cathfield?
Tajná vlákna
Tisíc želez v ohni

04.02.2022


Richard Austin Freeman

Jestliže většina vědeckých detektivů jsou géniové, kteří řeší své případy – často zabořeni do lenošky daleko od místa děje – především dedukcí, smělou hypotézou a intuicí, dr. Thorndyke je zcela jiného typu. Je soudní lékař a kriminalista a jeho nástrojem jsou pitevní nůž, kvantitativní analýza a technické rekonstrukce; nevychází za svým případem nikdy bez měřidel, fyzikálních přístrojů a chemických činidel, zaznamenává svá fakta v inženýrských výkresech a matematických symbolech a nemohl by pracovat bez své chemické a fyzikální laboratoře a mechanické dílny ani bez svého zručného a dychtivého faktota, pana Poltona. Je prostě přesnou ilustrací k výroku onoho slavného anglického fyzika 19. století, který prohlásil: „Neuznávám nic, od čeho si nemohu zhotovit mechanický model.“ Ze všech vědeckých detektivů je dr. Thorndyke ten, u něhož vědecký aparát není jen průhlednou kulisou nebo okrasnou stafáží; jeho zápletky jsou realistické a jeho řešení prakticky možná. Proto se mu odpustí, že je trochu suchý patron a nemá mnoho smyslu pro humor.
Jeho autor, Austin R. Freeman (1862 – 1943), má však na svědomí vážnější hřích, který také nezůstal bez následků. Své dokonalé exaktní metody pátrání považoval do té míry za vlastní základ detektivky, že se stal původcem oné neblahé choroby, klasické detektivky, již dočasně podlehli i jiní dobří autoři (jako F. W. Crofts, Anthony Berkeley atd.), totiž tzv. „detektivky naruby“ (inverted story). V detektivce naruby zná čtenář pachatele už napřed a celý příběh pak líčí jen způsoby, jimiž se zločinec snaží zahladit své stopy, a metody pátrání, které ho nakonec přece jen usvědčily. To je ovšem v příkrém rozporu s železnými pravidly klasické detektivky; a také to pak už není detektivka, nýbrž v nejlepším případě jen realistický kriminální příběh. Je příznačné, že Austin R. Freeman byl lékař s velmi rozmanitou praxí a zkušeností, zejména též jako vězeňský lékař ve známé anglické věznici Halloway.

17.12.2021


Rostislav Kafka

tak tu jsem hodně zvědavý...ebook je nachystaný ve čtečce

12.12.2021


Karel Piskoř

Karel Piskoř
Démon lidství
nakl. Vilímek 1918
V románu se uskuteční chemickou cestou odloučení ducha od těla a stvoření dvojníka.

28.11.2021


Karel Piskoř

Karel Piskoř
Hudba věčného života
nakl. Vilímek 1922
Tři fantastické povídky obsahuje sbírka Hudba věčného života (J. R. Vilímek [1921]). Nejzajímavější z nich je příběh V bludišti duše, jehož protagonista duševně prochází svým mozkem a vzpomínkami, aby nalezl zasutou, ale klíčovou scénu ze svého života.

-------------------------------------
Kniha obsahuje povídky:
Hudba Věčného Života
V bludišti duše
Perpetum mobile
Tonetův odkaz
Maškarní ples

28.11.2021


Karel Piskoř

Karel Piskoř
Egeja
Nakladatelství EMILA ŠOLCE, Spol. s Ruč. Om 1918
Kniha obsahuje tři povídky
Titulní povídka ve sbírce Egeja (E. Šolc 1918) líčí setkání s nadpozemskou dívkou s křídly, skrze které je možné nahlédnout do jiných světů.
Působivým SF horrorem je druhá povídka Úskalí děsu.
Třetí povídku Noc na moři bychom mohli považovat vzhledem k roku vydání za technickou sci-fi.

27.11.2021


Sydney Fowler Wright

Nejprve pracoval jako úředník, od roku 1920 působil 12 let jako redaktor časopisu Poetry. Významný britský autor SF 20. a 30. let, byl však plodný i na poli detektivní literatury, které obohatil o šedesát titulů. Jeho první SF román se jmenoval The World Bellow (Svět dole, 1924, rozšiř. 1929) a popisoval život na Zemi v půl miliónu let vzdálené budoucnosti, kdy člověk již vyhynul, a planetu obývají nové druhy inteligentních bytostí. Poté vydal dvojici úspěšných katastrofických románů Deluge (Potopa, 1927) a Dawn (Úsvit, 1929). Většina W. děl byla skeptického až pesimistického charakteru. V románu The Island of Captain Sparrow (Ostrov kapitána Sparrowa, 1928) se objevuje motiv rasy neznámých bytostí. Při cestě po Evropě počátkem 30. let W. neušly sílící fašistické tendence.

Napsal trojici futuristických válečných románů, jejichž předpovědi se začaly brzy naplňovat.
V románu Prelude in Prague (Pražské preludium, 1935; č. jako Bomby nad Prahou, 1936) zahájilo Německo v roce 1938 druhou světovou válku invazí do Československa.
Pokračování Four Days War (Čtyři dny války, 1936; č. 1936) popisuje letecký útok Němců na Británii.
Trilogii uzavírá titul Megiddo’s Ridge (Megiddoský hřbet, 1937).

08.09.2021


Sydney Fowler Wright

chybí kniha
Čtyři dni války - Válečný příběh z r. 1938
originální název: Four Days' War
originál vyšel: 1936
vyšlo v roce 1936 jako brož u nakl. NOVINA Praha
Pokračování románu - Bomby nad Prahou
Nacisté roku 1938 napadají Západ. První bleskový útok podmanil Československo, teď je na řadě Anglie. Zatímco německé bomby devastují Londýn a další velká města, britský špion Richard Steele získává důkazy o nové ohavné německé zbrani – plynu, který zmrazí vše, s čím přijde do styku. Steele však uvíznul v Německu a není jisté, jestli se stihne do válkou rozervané domoviny vrátit včas.

08.09.2021


Ottwell Binns

Plodný britský spisovatel detektivních a dobrodružných románů. Už v dětství ukázal svůj vztah k dobrodružství – jako školák zakoupil revolver a vydal se směr Aljaška za zlatem. Měl smůlu, v Irsku ho chytili a vrátili k rodině. Vystudoval Western College v Plymouthu a působil (1896-1901) jako pastor Kongregační církve v Portlantu a poté jako reverend unitářů ve Scarborough (Yorkshire), v Ainsworthu (Lancashire) a v Mansfieldu (Nottinghamshire). Právě v Ainsworthu začal spisovatelskou dráhu. Napsal více jak 100 knih, ve kterých je vždy přítomen odvážný a vynalézavý hrdina, milostný vztah, akce, nástrahy a úniky před nebezpečím.

09.07.2021


James Morgan Walsh

...udělejte pořádek s tímto spisovatelem...
Tady je životopis:
Australský spisovatel, syn účetního se vzdělával v katolických školách a poté na Xavier College v Melbourne. Nějaký čas pracoval ve finančním byznysu svého otce, pak se krátce stal dražitelem a knihkupcem. Plodný autor kriminálních, mysteriózních a špionážních románů, sci-fi, fantazy a dobrodružných románů (někdy byl označován jako "Australský Edward Oppenheim" nebo "Australský Wallace"). K podepsání své rozsáhlé produkce použil také pseudonymy Stephen Maddock, H. Haverstock Hill, Jack Carew a George M. White.
Svou první povídku publikoval v tisku v roce 1913, ale svou literární kariéru začal až v roce 1921 vydáním dobrodružného románu. Po několika cestách do Anglie, kde sídlili jeho vydavatelé, v roce 1929 emigroval a usadil se tam natrvalo .

Odstraňte spisovatele od knihy Času je málo a voda stoupá ...J.M.Walsh s ní nemá nic společného /nepodílel se na napsání, tenhle detektivkář byl 15 roků mrtvý!!

Naopak je možno přidat knihu :
Zločiny Kleopatřiny jehly
Nakladatel (rok vydání): Vladimír Orel (1931)
Edice: Kniha všem 109
Večer. Londýn. Kleopatřin obelisk. Mladá dívka Barbora Westová potkává muže zahaleného v burnusu, za kterým zůstává mrtvola s dýkou v srdci. Od této chvíle je Barbora v nenezpečí. Pokus o likvidaci i pokus o únos se záhadnému muži nepodaří. Jak dlouho bude mít Barbora štěstí? Stojí v cestě zločinnému uskupení Kleopatřiny jehly, které se snaží získat práva nad ropnými vrty, které vlastnil Barbořin strýc. Barboru skrytě podporuje Sydney Kaling, dobrodruh, který skrývá nejedno tajemství. A stále je ve hře tajemný vrah, za kterým zůstávají mrtvoly členů Kleopatřiny jehly.

Pozn.: originál byl poprvé publikován od 6. října do 22. prosince 1927 v časopisu Table Talk.

03.07.2021


Adolf Červinka

foto spisovatele
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/24/%C4%8Cervinka_Adolf.jpg/200px-%C4%8Cervinka_Adolf.jpg

16.03.2021


Adolf Červinka

Byl synem lesníka, gymnázium absolvoval v Hradci Králové a poté vystudoval práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Před sňatkem pracoval Adolf Červinka jako advokátní koncipient v Hradci Králové, advokátní kancelář si otevřel v Praze v roce 1906. Od roku 1919 byl tajemníkem Syndikátu českých spisovatelů a hudebních skladatelů, jehož Vestník redigoval.
Jako básník psal náladovou a intimní lyriku, jako prozaik je autorem nenáročných společenských románů, povídek a humoresek, ve kterých líčí běžné příhody manželských rozvratů a milostných dobrodružství tzv. lepší společnosti. Jeho dramatická díla jsou většinou na povrchu ulpívající satiry na poměry v počátcích první republiky.
Dne 7. listopadu 1905 se oženil s Annou Eiseltovou (1883–???), se kterou měl syna Eugena (1906–??). Ten se stal rovněž advokátem, byl autorem spisů o pozemkové reformě a o odluce církve od státu.
Adolf Červinka zemřel v Praze a je pochován v Sezemicích v rodinné hrobce.

Próza
Polibek věčnosti a jiná prosa (1919), povídky,
Pošetilé historky (1920), povídky,
Spálené mosty a jiná prosa (1921), povídky,
Tichý rozvod (1928), román,
Přijde jaro (1929), román,
Máňa na roztrhání (1929), román.

16.03.2021