1v8na 1v8na komentáře u knih

Nejkrásnější - Příběh Levany Nejkrásnější - Příběh Levany Marissa Meyer

Jednalo se o doplňkovou novelu k sérii Měsíčních kronik. Celá série mi přišla velmi propracovaná, parádní a měla šmrnc a spád.
U této krátké novely jsem byla jak na kolotoči - chvíli jsem ji hltala a chvíli jsem si říkala, že nám autorka vlastně neservíruje nic nového.

03.07.2020 3 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

Kniha je akční, čtivá, dobrodružná, poutavá, parádně promyšlená!!!
Seznamujeme se opět s novou hlavní hrdinkou a přitom neopouštíme ty staré hrdiny. Líbí se mi prolínání všech příběhů do jednoho velkého celku.
Oceňuji i vykreslení povahy Cress - to, jak je ze všeho nadšená a vyjevená na Zemi.
Co mi však i zároveň vadilo bylo to, že mi přišla chvílemi naivní až příliš.
A taky i přijde, že se v knize hraje až moc na náhody...

28.06.2020 4 z 5

Tučňáček Pingu a jeho přátelé Tučňáček Pingu a jeho přátelé Sibylle von Flüe

Knížka se v naší knihovně objevila čistě náhodou - našli jsme ji s dcerou v knihobudce a zaujala mě grafika.
Ilustrace je přímo parádní.
Co mi však velmi vadilo a překáželo, byla jména hlavní hrdinů - měla jsem v nich zmatek už i já jako dospělá.

28.06.2020 3 z 5

Nebezpečná hra Nebezpečná hra Jitka Ludvíková

Kniha je úzká, útlá a doplněna krásnými ilustracemi. Díky tomu se kniha rychle čte.
Oceňuji vykreslení postav a to, jak je v knize psáno o psaní knihy.
Na druhou stranu na to, že příběh psala česká spisovatelka, byl příběh na můj vkus moc překombinovaný a neuvěřitelný.
To z toho dělalo místy slátaniny všeho možného.

08.06.2020 3 z 5

Sítě z pavučin Sítě z pavučin Táňa Keleová-Vasilková

Příběh je čtivý, reálný, uvěřitelný - zkrátka ze života.
Ze začátku se prolíná přítomnost s minulostí, což oceňuji. Přidává to na čtivosti.
Také se mi líbí vykreslení názorů na určitý problém od různých postav - bavilo mě porovnávat pohledy na věc.
Menší nevýhoda, která mi trochu vadila - dlouhé kapitoly.

05.06.2020 4 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Ze začátku mi příběh přišel velmi čtivý a poutavý - postupně však poutavost i čtivost slábla. Příběh je oddechový a překombinovaně moc složitý.
S některými pasážemi jsem měla ohromný problém - byly na mě opravdu moc překombinované s důrazem na náboženství.
Na to, že se má jedna o literaturu pro děti a mládež mi příběh přišel složitý.
Co se mi naopak líbilo, bylo zasazení děje do Ruska a popis samotné Rusi a jejích zvyků, legend a pohádkových bytostí a popis krajiny.
Oceňuji i slovníček pojmů na konci knihy - bohužel i přes tyto klady na mě příběh moc pozitivní dojem nezanechal.

26.05.2020 3 z 5

Sebedůvěra, sebevědomí a jak je zvýšíte Sebedůvěra, sebevědomí a jak je zvýšíte Ivo Toman

Z knížky mám rozporuplné pocity. Některé myšlenky mi přišly velmi dobré a zaujaly mne, jiné mi přišly zbytečné. Také mi přišlo, že dost myšlenek a informací bylo převzatých z jiných knih, od jiných autorů - na můj vkus bylo v knize dost poznámek pod čarou s odkazy na knihy jiných autorů.
A že bych našla v knize nějaké tipy, jak si sebedůvěru zvýšit, zvednout - no, to tedy moc nevím.

26.05.2020 2 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Příběh byl čtivý a poutavý. Nechybělo mu napětí. Byl dějový a vystupňovaný. Líbí se mi i zmínka o Ďatlovově expedici.
Také oceňuji i detailní popis prostředí Čebrate.
Autor si i vyhrál s popisem charakteru a jeho vývojem hlavního hrdiny a i jeho tří kamarádů.
Je zde však i jedno mínus - konec!
Čtete, čtete, čtete a najednou tři stránky před koncem takový zvrat!
Není to trochu přehnané a překombinované?

17.05.2020 3 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Příběh je čtivý, dobrodružný, napínavý, poutavý a stupňující se.
Krátké kapitoly čtivost přímo podporují.
Líbí se mi vykreslení pochodových myšlenek jednotlivých obyvatel městečka a propojení jejich životů do jednoho celku.
Taky oceňuji formát úryvků z připravované knihy v knize.
Co mi dělalo ze začátku děsný problém, bylo to, že kniha je psaná z pohledu mnoha postav a trvalo mi, než jsem se v nich zorientovala.

05.05.2020 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

S touhle knihou jsem měla trochu problém - bylo to jako na houpačce.
Na jednu stranu byla kniha místy vtipná, čtivá. Oceňovala jsem, že Britt - Marii poznáváme do hloubky po charakterové stránce.
Nicméně těch ALE zde bylo více...
Kniha měla pomalý rozjezd.
A co mi vadilo ze všeho nejvíc, ba dokonce mě to až rozčilovalo, bylo vykreslení závislosti Britt-Marie na Kentovi a celkem dost situací, kdy si nevěděla rady, co má dělat a jak danou situaci řešit - vadilo mě, jak v danou chvíli přemýšlela - co by dělal Kent a co si myslí ostatní.
Tenhle román byl za mě oproti knihám Muž jménem Ove a Babička pozdravuje a omlouvám se, slabší, myslím že průměrný.

19.04.2020 3 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Z knížky jsem nadšená.
Je čtivá od první stránky.
Nechybí v ní akčnost, dobrodružnost, postupné dávkování.
Navazuje přesně na první díl.
Je zde nový příběh Scarlet a zároveň se prolíná i příběh Cinder či Kaie.
Samotnou čtivost podporují krátké kapitoly.
Co mi však vadilo, bylo měkká vazba knihy - trhá se a málo vydrží.
Nyní nutně potřebuju třetí díl!!!

13.04.2020 5 z 5

Když je větřík mrňavý Když je větřík mrňavý Ljuba Štíplová

Knihu jsme přečetly s dcerou za jedno sezení na nočníku.
jako čtení pro děti mi to přijde trochu nezáživné a těžké na pochopení.

12.04.2020 3 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Za mě má kniha úžasné ilustrace - děsně se mi líbí.
Jde o klasické ruské pohádky, přičemž z většiny plyne nějaké poučení.
Některé pohádky mi však přijdou na děti moc brutální.
Typickým hrdinou je v příbězích Ivan neboli Váňa, která se musí zasadit a vybojovat si svoje štěstí.

01.04.2020 5 z 5

Probuzená minulost Probuzená minulost Deborah Crombie

Kniha má velmi zajímavý námět. Líbí se mi prolínání minulosti a přítomnosti.
Jde o hodně pohodové čtení.
V knize mi chyběla více akce, občas jsem měla problém s hluchými místy, které na mě v knize byly a také s nataženým dějem.

27.03.2020 3 z 5

Křišťál času Křišťál času Soman Chainani

Příběh přesně navazuje tam, kde čtvrtý díl skončil.
Je velmi akční, má napětí a spád a to hned od začátku - což velmi oceňuji.
Kniha je doplněna překrásnými ilustracemi na začátku kapitol.
Děj pěkně ubíhá, nemá žádná hluchá místa.
Na mnohé otázky dostáváme odpověď, ale vyvstávají další nové otázky bez odpovědí.
Příběh má příliš otevřený konec - nutně potřebuji další díl.

27.03.2020 5 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Z této knihy mám dost smíšené pocity.
Na jedné straně konečně vidíme vývoj charakteru hlavní hrdinky a nepostáváme u ní na místě. Oceňuji jednání prince Lantsova a i jednání Mala.
Co se mi ještě líbilo, je doplnění o příběh Baghry, který je velmi zajímavý a důležitý pro samotný děj.
Na druhou stranu zde byly věci, které mi nesedly, nelíbily se mi a měla jsem s nimi problém.
Hned ze začátku mi děj přišel utahaný a měla jsem problém se začíst.
Vadil mi šíleně Aparátus, který mi byl děsně nesympatický, nesnášela jsem ho.
Co mi přišlo zbytečné, bylo vložení náznaku LGBT tématiky.
A co se konce týká - na můj vkus moc překombinované.
I přesto jsem zvědavá na příběh Nikolaje Lantsova, takže Zjizvený král mě nemine, jen ho nebudu číst teď hned, musím si dát pauzu.

09.03.2020 3 z 5

První říkadla pro nejmenší První říkadla pro nejmenší Dagmar Košková

Četly jsme s dcerou - úžasné říkanky i parádní ilustrace.

02.03.2020 5 z 5

Pekingský rozparovač Pekingský rozparovač Peter May

Příběh je opět čtivý, napínavý, dobrodružný, poutavý a velmi popisný.
Hodně mě opět zaujal popis myšlení a fungování v Číně.
Vraždy i pitvy jsou popsány velmi detailně, což podporuje čtivost knihy.
Líbí se mi i posun ve vztahu Liho Jena a Margaret. Je zde i popis toho, jak se Margaret vyrovnává s rolí ženy v domácnosti v Číně, což je velmi zajímavé.
Kniha však opět měla příliš dlouhé kapitoly.
Velmi mě mrzí, že jde o poslední díl ze série čínských thrillerů - Margaret i Li Jena a i Li Jona jsem si oblíbila a budou mi chybět.
Co se týká konce - ten mi přišel trochu uspěchaný, zbrklý, zrychlený a překombinovaný - autor si s ním mohl vyhrát trochu víc i kdyby pár stránek natáhnul.

26.02.2020 4 z 5

Mačiatko Lili na návšteve Mačiatko Lili na návšteve Alena Penzešová

Dětská říkanková knížka ve slovenštině, která měla za úkol dítě zabavit a chvíli pobavit. Svuj účel splnila - je krásně ilustrovaná a dcera si velice ráda prohlíží obrázky.

23.02.2020 5 z 5

Dúhový most Dúhový most Táňa Keleová-Vasilková

Příběh je reálný, uvěřitelný a je ze života. To se mi velmi líbí a na knize to oceňuji. Je čtivý a i přes dlouhé kapitoly je celkem svižně psaný, odsýpá.
Na druhou stranu je moc dlouhý - klidně bych ho první část, kdy poznáváme hlavní hrdinku - její názory, životní postoje, jaké má cíle a sny, co ji naplňuje a čeho by chtěla dosáhnout - tak tuhle část bych zkrátila.
Ze začátku je hrdinka protivná, nabručená, citově chladná a uhnaná z práce i ze svých neúspěchů hubnout. Své střídání nálad si vybíjí na manželovi a synovi.
Výhodou je, že se zde vykreslují i charaktery i životy vedlejších postav, které protivnost hlavní hrdinky trochu tlumí.
Dle mého názoru bylo cílem knihy poukázat na to, že vše není automatické, běžné a neměnné a člověk by si měl vážit všeho, co má, co se knize povedlo.
Avšak oproti jiným knihám autorky je tato slabší.

16.02.2020 3 z 5