666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Underground Underground František Kotleta (p)

Moje první kniha od Františka Kotlety, kterou jsem poslouchala v audio verzi skvěle načtené Petrem Kebesem, mi nejdříve moc nesedla. Pak jsem si však řekla, že jsem jí poslouchala v nesprávnou dobu a dala jí šanci ještě jednou. To už bylo páni "jiný kafe" !! Napínavá, černovtipná, zatraceně akční jízda odehrávající se ve skvěle vymyšleném světě blízké budoucnosti čtenáře nenechá odpočinout a bez mrknutí oka ho doslova rozseká na kousky. Rozhodně si přečtu i další autorovy knihy.

21.10.2022 4 z 5

Sestra Sestra Jáchym Topol

Tento dekadentní, hrubozrnný, emotivní, šílený, do jisté míry až drastický, expresivní, bizarní, zároveň hluboce citový a osobitý výlev autorových prožitků, představ, snů, halucinací a dojmů, mě jako čtenáře zasáhl přímo na komoru. Chvíli jsem si musela zvykat na formu, ale záhy jsem se do vyprávění propadla, jako do smrdutého močálu, který člověka jen tak nepustí. Nejkrásnější v tom všem marastu, úpadku a hnusu, jímž se hlavní hrdina protlouká, je sounáležitost a souznění s duší Sestry, v jejíž náruči nalézá lásku, naději i vykoupení.

08.09.2022 5 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Osobně bych se nedivila vzhledem k tomu, jak to poslední léta v Evropě vedeme a kam politika směřuje, že se toto jednou opravdu stane :-( Myslím, že je dost příkladů zemí nebo i měst, kde se ponechala "hodně volná ruka", která postupně přišla o "většinu prstů" a začaly vážné problémy různých druhů. Základní pravidla islamizace - nejdříve se nenápadně včlenit do hostitelské společnosti, až nás bude trochu více, chtít různé změny a ohýbat pravidla v náš prospěch a potom pozvolna přebrat velení a tvrdě potlačit svobody a práva ostatních.

15.08.2021 4 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Stokerův Dracula byl ve své době naprostý knižní hit. Osobně tuto knihu vnímám jako jednu z knih, kterou by si měl každý přečíst. Kniha je moc pěkně napsaná, je napínavá a strašidelná. Mám moc ráda horory autorů 19.století, mají úplně jinou atmosféru než většina hororů naší doby a to se mi opravdu moc zamlouvá ... Tento příběh se vpil do mého nitra a navždy tam zůstane.

20.01.2020 5 z 5

Adventní kletba Adventní kletba Vlastimil Vondruška

(SPOILER) Odpočinková historická detektivka vhodná, když člověk potřebuje vypnout o oddychnout si. Královský prokurátor tentokrát navštíví legendami opředený hrad Krašov, kde se stala mnohá nevysvětlitelná a záhadná úmrtí. Nebyl by to Oldřich z Chlumu, aby se této výzvy spolu se svými pomocníky nechopil, protože na duchy tento realisticky založený velmož opravdu nevěří. Svým důvtipem přijde opět všem záhadám na kloub - všechny hádanky jsou brzy vyřešeny a viníci jako vždy potrestáni.

22.08.2023 4 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Další Čapkova vtipná oddychovka, ve které jako vždy autor zúročí nejenom svou slovní zásobu, ale také svůj smysl pro humor. Ráda jsem si prošla s úsměvem na tváři celým Zahradníkovým rokem. Ilustrace Josefa Čapka dodají knize další šťávu. Karel Čapek patří k mým srdcovkám.

02.02.2023 4 z 5

Tajemství Hieronyma Bosche Tajemství Hieronyma Bosche Peter Dempf

Mám ráda knihy, ve kterých se odkrývají různá tajemství a to i v případě, že jde o čirou fikci. Také velmi obdivuji malířské umění mistra Hieronyma Bosche, a proto jsem se ráda pustila do četby tohoto příběhu. Kniha se nečetla špatně, líbily se mi rozbory Boschovo nejslavnějšího obrazu - musela jsem si k sobě při čtení vzít jeho monografii a detaily obrazu znovu zkoumat. Trochu mě však mate druhá z dějových linek, a sice současnost, protože nechápu, proč by v dnešní době, která je otevřená úplně všemu a existují například i fungující satanistické sekty, by byl někdo tak posedlý jedním obrazem, jehož poselství by se sice nemuselo líbit církvi ve středověku, což je pochopitelné, ale dnes ? - to by musela církev poslat na hranici celý svět. Co se týče "tajemství" v první dějové lince, to mi došlo už v první čtvrtině knihy.

11.08.2022 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Až je mi trochu smutno, že se po dočtení této skvělé trilogie s nápaditou myšlenkou budu muset rozloučit s tolika knižními oblíbenci, které jsem v sérii našla. Kniha přináší další zajímavé dějové linky do sebe zapadajícího příběhu, které jsem občas předpokládala, ale většinou jsem byla překvapená a zvědavost mě hnala číst dál, abych věděla, jak to všechno dopadne. Některé momenty byly opravdu "hustý", že mi pumpa jela fakt naplno. Celkově se mi Žatva smrti moc líbila a doporučuji jí svým kamarádům.

23.04.2022 5 z 5

Večerní stíny Večerní stíny Charles Dickens

Také nechápu proč je v anotaci 7 duchařských povídek ? Jedná se o zajímavé, někdy smutné, jindy napínavé, každopádně zvláštní příběhy ze života různých lidí, které se shodou okolností a osudu občas přihodí. Souhlasím se čtenářkou Šárkaxxx a jejím komentářem - rovněž si myslím, že autor rozvíjí myšlenku, že ať se člověku stane cokoli, musí se tomu postavit, vzchopit se a žít dál, jak nejlépe to jde. Kniha se mi líbila a dobře se mi četla.

07.04.2022 4 z 5

Pán krkavců Pán krkavců Christopher Skaife

Velmi pěkné vyprávění pána krkavců Christophera Skaifea nás nejenom detailně seznámí s towerskými krkavci, s prací jejich opatrovatelů a Towerem jako takovým, ale přináší také různé historky a příběhy z autorova soužití s krkavci a též z období, kdy ještě ani netušil, že se tito fascinující ptáci stanou nedílnou součástí jeho života. Příjemné oddychové a poučné čtení.

18.02.2022 4 z 5

Rumcajs Rumcajs Václav Čtvrtek (p)

Naprosto nezapomenutelná kniha mého dětství se skvělými ilustracemi a úžasný vtipný večerníček v podání pana Karla Högera. Nevím proč, ale pohádky z této doby se mi zdají být mnohem pohádkovější než ty dnešní, kterým často ani nerozumím.

31.01.2022 5 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Tak to byl velmi silný zážitek - poslouchala jsem na radiu VLTAVA ve výborném podání Jiřího Ornesta a ještě teď mě mrazí. Příběh je zasazený do světa připomínajícího první republiku a vypráví o obyčejné, chudé, staré paní, která má velice zlé děti a neustále je jimi ponižována a využívána. Sama se přitom stará o ostatní, snaží se všem nezištně pomáhat a vycházet vstříc. V průběhu vyprávění vznikají absurdní až bizarní situace, které spolu zdánlivě nesouvisí. Vše do sebe zapadne vyústěním tohoto velmi sugestivního příběhu. Kniha je o bezmocnosti proti lidské špatnosti, zkaženosti, nespravedlnosti a zlu, které umí páchat snad jenom člověk.

20.10.2021 5 z 5

Gulliverovy cesty Gulliverovy cesty Jonathan Swift

Tento alegorický utopický román je kritikou poklesků společnosti první poloviny 18-tého století a je namířen proti hlouposti a povýšenosti vládnoucí třídy, jejím představitelům, kteří jsou často velmi nelítostí a zbytečné krutí, ale také si bere na mušku reformátory v oblasti víry a různé vynálezce. Tento imaginární cestopis, který se od začátku jeví jako skutečnost, což jenom podtrhuje spousta map z cesty, je svým způsobem filozofické dílo, které nutí člověka k zamyšlení nad různými tématy týkajících se lidské společnosti a jejích problémů.

14.10.2021 5 z 5

Křemílek a Vochomůrka Křemílek a Vochomůrka Václav Čtvrtek (p)

Nezapomenutelná večerníčková klasika, která patří k mému dětství. Příběhy dvou veselých mužíčků a velkých kamarádů Křemílka a Vochomůrky mě dokázaly rozesmát a vždy jsem se na ně těšila, zvlášť když jim v televizi propůjčila svůj hlas Jiřina Bohdalová.

25.08.2021 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Krásná lyrická sbírka Jaroslava Saiferta, ve které s láskou vzpomíná na své dětství, rodiče, domov a s ním spojené drobnosti, které se člověku neodmyslitelně vryjí do paměti, i ve mně vyvolala obrázky z vlastního dětství a milé vzpomínky na babičku s dědou, k nimž jsem velmi často a ráda jezdívala.

07.02.2024 5 z 5

R.U.R. (komiks) R.U.R. (komiks) Lenka Pipková

Komiksové zpracování dalšího zásadního díla R.U.R. Karla Čapka, ve kterém autor varuje před lidskou nadutostí, která si osobuje právo Boha na vznik života a člověka jako takového, varuje před pokrokem, který může přivést lidstvo na pokraj zkázy. Karel Čapek se opět projevil jako vizionář, jehož varovná slova - bohužel - padají na "úrodnou" půdu lidské nabubřelosti a sebedestrukce. Opět se budu opakovat, že jsem velký příznivec toho, aby se klasická díla přetvářela v komiksové verze, protože takto mají větší šanci, že po nich sáhne více školou povinné mládeže. Kresba není špatná, i když na mě je tam přehršle velmi jasných až svítivých barev. Taky jsem měla pocit, že mi Helenina prsa vypíchnou oči - taková staronová Pamela Anderson.

13.11.2023 5 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Díky komentářům zde na DK jsem objevila pro mě nového autora historických detektivek. Kniha je čtivě a působivě napsaná, děj má spád a rozhodně nenudí. Zajímavá kombinace tří různých charakterů hlavních postav, které jsou sledem okolností svedeny dohromady, aby spolu vyřešili zločiny a záhady okolo Pekelného vrchu, přidává knize šťávu. Ráda jsem se s autorem na stránkách jeho knihy vydala na Slovensko, někdejší součást Horních Uher, a seznámila se prostřednictvím příběhu s pro mě novými literárními postavami, se kterými jsem se určitě nepotkala naposledy.

18.10.2023 5 z 5

Líp už bylo Líp už bylo Jiří Sivok

Velmi slušné mrazivé postapo Jiřího Sivoka plné násilí, zmaru, beznaděje a zvěrstev, člověka rozhodně nenechá chladným, zvláště když si uvědomí, že obdobné hrůzné, lidskosti se vymykající, zrůdné skutky se děly ještě v nedávné minulosti a je otázkou, čeho se může lidstvo ještě dočkat - mám obavu, že světlé zítřky to asi nebudou :-(

08.12.2022 5 z 5

V jako Vendetta V jako Vendetta Alan Moore

(SPOILER) Další z komiksových skvostů Alana Moorea a Davida Lloyda, který nesměl chybět v mé knihovně. Dystopický příběh připomínající Orwellův román 1984, je jakýmsi mementem a varováním před tím, kam až může naše společnost opětovně dospět. Temná kresba nás provází totalitním režimem, který absolutně ovládá celou společnost, veřejné mínění a hlavně životy naprosté většiny jedinců ku spokojenosti "vůdce" a strany. Z hlubin tohoto marastu se vynoří "V", který se rozhodl, dát lidem znovu naději. Na své cestě se setkává s dívkou, která mu dokáže do srdce vlít city, ve které už ani nedoufal. Komiks nám přiblíží také další životy několika postav, které dokreslují děj a pomohou čtenáři pochopit souvislosti příběhu.

01.07.2022 5 z 5

Něžně háčkovaný čas Něžně háčkovaný čas Stanislav Rudolf

V období druhého stupně základní školy jsem pár knih od Stanislava Rudolfa přečetla a úplně jsem je hltala - bylo to něco nového, příběhy o prvních láskách, o prvních polibcích, něco, co mi bylo v té době ještě cizí a zakázané, o to mě více bavilo tyto knihy číst. Postupně jsem začala tyto příběhy poznávat na vlastní kůži a tudíž už jsem neměla potřebu takovou literaturu vyhledávat.

27.05.2021 4 z 5