85098211 85098211 komentáře u knih

Na zabití Na zabití Peter Swanson

(audiokniha)
Kniha je dobře napsaná a napínavá, ale mně úplně nesedla. Autor čtenáře postupně seznamuje se všemi protagonisty, hlavně však s Lily a Mirandou. Dějové zvraty, aspoň podle mého názoru, jsou poměrně nečekané a svým způsobem originální. Interpretace je v případě audioknihy opravdu zdařilá, nejen Martin Stránský, ale i ostatní se svého úkolu zhostili na výbornou. A úplný závěr je doslova skvostný - pevně jsem doufala, že nakonec všechny zločiny vyjdou najevo. Jediné, co mi nesedlo, bylo velké množství zabitých, i když jsem zase na druhé straně ocenila autorův černý humor, který se vine celým příběhem jako červená nit. Dávám tedy poctivé čtyři hvězdičky a třeba se někdy zase s nějakou další autorovou knihou potkám? ;-)

05.09.2021 4 z 5

Naděje a osud Naděje a osud Ulrike Schweikert

Výborná kniha, kterou jsem poslouchala v němčině, tedy v jazyce originálu. A musím přiznat, že je naprosto skvělá! Čte se jedním dechem a nemá vůbec žádná hluchá místa. Autorka zde popisuje nejen práci a podmínky v snad nejznámější německé nemocnici, která existuje a je populární dodnes, ale na tomto pozadí rozvíjí osudy tří žen a několika lékařů, kteří jsou s prostředím Charité úzce spjatí. Elisabeth, Martha a Ludovica sice pocházejí z různých společenských vrstev, ale jejich životy se v průběhu vyprávění prolínají a někdy i protínají. Fascinující je i osud doktora Dieffenbacha a hlavně potom jeho práce v nemocnici, kde v průběhu několika let dojde jeho zásluhou k doslova průlomovému pokroku (nejen) při operacích šilhavosti. A Elisabeth se zase zasadí a zaslouží o lepší hygienické podmínky. Například - protože toho je samozřejmě mnohem víc, co se čtenář v knize dozví ;-). Do toho autorka rozvíjí příběhy přátelství, soupeření, ale také velkých lásek, které ne vždy končí šťastně. Ale tak už to v životě bývá... Pokud jde o samotnou knihu, tak se mi jen těžko hledají slova, kterými bych dokázala vyjádřit, jak hluboko mne tento krásný, dojemný a neskutečně lidský příběh zasáhnul. Pět hvězdiček mi tentokrát pro zhodnocení knihy nestačí, vřele ji doporučuji - a už nyní se moc těším na pokračování...

11.05.2021 5 z 5

Kdyby to viděla Kdyby to viděla Blake Pierce

(pozor, malý spoiler)
Na další případ s Kate Wise jsem se těšila a opět jsem nebyla zklamaná ;-). Právě naopak, líbil se mi ještě o celou třídu více než ten první. Zase jsem knihu poslouchala jako audio v němčině a bohužel musím zkritizovat načtení, které mi připomínalo spíš robota, takže jsem se při poslechu fakt hodně natrápila :-(. Ale případ jako takový je skvělý! Vraždy sice hodně brutální a také nespravedlivé. Důvod však nemohu prozradit, protože bych tak vyzradila v podstatě hlavní pachatelův motiv. Vyšetřování je komplikované a všechno se zamotává stále víc. Nakonec se zdá, že vrah bude za určité konstelace jmen odhalen - ale nestane se tak a koná se pořádné překvapení ;-). Kromě toho se Kate i ve svém soukromém životě dočká dalšího posunu k lepšímu... Knihu tentokrát hodnotím plným počtem a budu se časem těšit na další díl.

27.03.2021 5 z 5

Sněhurka musí zemřít Sněhurka musí zemřít Nele Neuhaus

Knihu jsem opět poslouchala jako audio v jazyce originálu a jsem nadšená! Neměla jsem žádná velká očekávání, ale konalo se hodně příjemné překvapení ;-). Autorka píše totiž stylem, který mi dokonale vyhovuje, příběh má spád a je přehledný. Pia i Oliver jsou sympaťáci a dozvíme se toho spoustu také z jejich soukromého života. A to je dělá ještě lidštějšími, než už jsou ;-). Případ jako takový je pořádně komplikovaný, nejvíc líto mi bylo údajného pachatele a jeho rodiny - to byla opravdová lidská tragédie... A navíc vinou ostatních... Já za sebe jsem neměla pocit, že by byla kniha překombinovaná, právě naopak. Případ se podle mého názoru mohl takto odehrát i ve skutečnosti. Na závěr knihy se čtenář dočká i takového malého happyendu, přestože trvalo celá dlouhá léta, než byla odhalena pravda a viníci potrestáni. A protože mne kniha upoutala - líbila se mi fakt moc :-), dávám s přehledem plný počet a k autorce se určitě zase ráda vrátím ;-).

11.02.2021 5 z 5

Dolmen Dolmen Nicole Jamet

Nemůžu si pomoct, ale já mám tuto knihu ráda ;-). Ale raději začnu od začátku. Kdysi před lety jsem viděla seriál, který se mi moc líbil. Po několika letech jsem si ho zopakovala, ale už mi vadily některé nadpřirozené scény. A zase po nějaké době jsem si pořídila knihu a přečetla si ji. A byla jsem nadšená, protože kniha bývá skoro vždycky lepší než filmová verze. Tohle všechno se však stalo před několika lety ;-). Knihu jsem už tenkrát podarovala dál, ale vzpomněla jsem si na ni v rámci letošní Čtenářské výzvy. Tentokrát jsem si pořídila audioverzi v němčině na šesti CD. Tu jsem právě doposlechla a zase ji pošlu dál...
Teď už ale opravdu k samotnému příběhu :-). Je napínavý, originální, většina postav - samozřejmě kromě Marie a Lucase, nesympatická až do morku kostí, kromě toho drsná příroda Bretaně - co si tedy přát víc? Případ jako takový je dost spletitý a zápletka s krvácejícími menhiry dokonalá ;-). A přestože se celkové rozuzlení dá časem už tak trochu odhadnout, je podle mého názoru i přesto překvapivé a neotřelé. Za sebe tedy dávám plný počet, kniha je totiž nejen zajímavá, ale po čase i neodložitelná ;-).

07.01.2021 5 z 5

Mráz pod kůží Mráz pod kůží Allie Reynolds

Bohužel se tentokrát nepřipojím k těm, kterým se kniha líbila bez výhrad. Příběh se rozjíždí celkem pomalu, kromě toho tam bylo na můj vkus málo napětí a zase až moc toho, že se řešilo, kdo se s kým vyspal, jestli to bylo z lásky nebo ze msty, a podobně. Střídání obou dějových linek byl výborný (i když již často použitý) nápad, čtenář se tak aspoň dozvěděl, co přesně se odehrálo před deseti lety, a potom také, jaká byla současná situace. Z postav jsem si nedokázala oblíbit prakticky nikoho, snad ještě možná Curtise, ale ani toho ne naplno. Příběh je vyprávěn z pohledu Milly, která má co skrývat, ale nakonec se ukáže, že tajemství má každý z její skupiny... Poslední část se mi líbila hodně, autorce se podařilo hezky vystupňovat napětí, takže se kniha v podstatě nedala odložit. Epilog mne opět lehce zklamal, možná mohlo všechno skončit jinak - ale už se stalo. To je však pouze můj skromný názor, kniha se očividně většině čtenářů líbí, já za sebe však lepší hodnocení dát nemohu...

11.11.2020 3 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Kniha se dost dobře čte, je napsaná lehkým perem a definitivně zajímavá, jen jí chybí větší napětí. A také tematicky to nebyl právě můj šálek čaje. Hodně mi (hlavně v závěru) připomínala Stephena Kinga, přestože se jinak - samozřejmě - jedná o úplně jiný příběh. Za sebe mám mnohem raději, pokud se autor více drží reality, ale to se u hororu asi moc často nestává ;-). Jinak se mi zápletka líbila a také proplétání minulosti se současností mne zaujalo. Upřímně řečeno, chyba je ve mně, protože jsem (podle anotace) očekávala něco jiného - a sice více thriller, než to ostatní. Kniha je však i tak poutavá, musím ocenit skvěle vykreslenou atmosféru a ve finále jsem byla opravdu ráda, že se mi dostala do rukou ;-).

12.09.2020 4 z 5

Terapia Terapia Sebastian Fitzek

Už dlouho jsem se po nějaké autorově knize poohlížela, jenomže to v mém případě vždy nutně musí být audio ;-). Dokonce ani v němčině jsem neměla štěstí, proto jsem měla opravdu obrovskou radost z tohoto slovenského vydání. A kniha naprosto překonala má očekávání! Jedná se o vynikající psychothriller, napínavý od začátku až do překvapivého konce. Atmosféru autor vykreslil dokonale, zápletka byla neotřelá a rozuzlení nečekané. Já za sebe jsem byla navýsost spokojená, knihu doporučuji a už teď se moc těším na další! :-)

13.07.2020 5 z 5

Zlatá brána otevřená Zlatá brána otevřená Agatha Christie

V této knize se seznamujeme se sestrou slečny Lemonové, o jejíž existenci neměl tušení ani sám Hercule Poirot ;-). Ale to je teprve začátek poměrně spletitého případu, ve kterém se vydáme do zajímavého prostředí studentů všech národností. Před časem jsem shlédla i filmovou verzi a podle mého názoru je stejně zdařilá jako kniha. Jak bývá u autorky obvyklé, podezřelých je celá řada, a i když případ začne celkem nevinně, po příchodu Poirota na scénu se rozjede na plné obrátky, včetně několika vražd. Naštěstí zde nevyšetřuje jen policie, jinak si totiž nejsem jistá, zda by bez Poirota a jeho vydatného přispění k odhalení pachatele vůbec došlo :-).

24.06.2020 5 z 5

Pověz mi, jak žijete Pověz mi, jak žijete Agatha Christie Mallowan (p)

Agatha Christie... byla nejen královnou detektivek, ale v pozdějších letech také ženou archeologa Maxe Mallowena, kterého na jeho cestách doprovázela. I z tohoto důvodu jsem si tuto knihu vybrala do Čtenářské výzvy, protože jsem kdysi dávno snila o tom, že budu studovat archeologii a v rámci této činnosti potom cestovat po světě, hrabat se v zemi a objevovat zatím neobjevené... Samozřejmě jsem si brzy uvědomila, že se tento můj sen nikdy neuskuteční, přece jen jsem realista ;-). Teď už ale zpátky ke knize.
Příběh je čtivý, napsaný lehkou rukou a zaujme i člověka, který o vykopávky zájem nemá. Autorka totiž popisuje nejen samotnou práci archeologa, ale také (a to hlavně) i všechny potíže s ní spojené. Tj. především nutnou spolupráci s domorodým obyvatelstvem, která často není právě jednoduchá - abych to vyjádřila hodně mírně... Důvodem je pochopitelně jejich odlišná kultura, myšlení a celkový přístup k životu - což tenkrát, kdy se kniha odehrává, bylo ještě evropskému obyvateli o dost méně známé, než je tomu dnes. A protože se mi vyprávění opravdu líbilo, dávám pět hvězdiček a doporučuji každému, kdo se chce pobavit a zároveň se (alespoň touto formou) podívat do cizích zemí...

07.02.2020 5 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Krásná kniha, od které jsem toho moc neočekávala a o to víc dostala. Příběh Marie, která se dostane do panského domu Melzerů v Augsburgu, mne doslova uchvátil, i když byl místy možná až moc romantický. To mi ale nevadilo, chtěla jsem si dopřát oddech po všech těch temných až krutých thrillerech, které jsem četla v poslední době. Se zatajeným dechem jsem se tedy ponořila do Mariina pátrání po minulosti jejích rodičů a také jsem se zaujetím sledovala osudy i ostatních obyvatel domu. A závěrečné vyvrcholení bylo velkolepé, jak se ale dalo očekávat. Přesto mne zajímá, jak se bude celý příběh vyvíjet dál, a určitě se časem pustím do pokračování osudu Marie a jejích blízkých.
A teď už jen poznámka na okraj ;-): v Augsburgu jsem žila (necelých 6 let od roku 2001) a občas se tam zajedu podívat i nyní, protože se jedná o město, které má co nabídnout a za návštěvu určitě stojí...

21.11.2019 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Pro mne naprostá pecka! Začátek je možná tak trochu zdlouhavý, než se děj rozjede a dostane spád, ale to vůbec nevadí - je to potřebné pro pochopení následujících událostí. V knize je i několik málo možná obtížněji pochopitelných pasáží, všechny ale s příběhem úzce souvisí. Konec zůstává lehce otevřený, v naději, že se i tento "problém" - který není ani zdaleka tak malý, jak by se na první pohled mohlo zdát (spíš naopak), podaří nějakým způsobem vyřešit v další knize... Příběh je vyloženě strhující, je opravdu hodně obtížné se od poslechu odtrhnout. Vzhledem k délce knihy je to ale nutné... Interpret (knihu jsem absolvovala v audiopodobě) podává dobrý výkon, jeho hlas zůstává klidný i v těch nejvypjatějších situacích. Za sebe dávám nejvyšší hodnocení - a kdyby to bylo možné, dala bych s radostí ještě o jednu hvězdičku navíc ;-).

05.06.2017 5 z 5

Petr Kachna Petr Kachna Arthur Ransome

Tato kniha z jinak dost dobré série o Vlaštovkách a Amazonkách byla podle mého názoru až moc opsaná ;-). Tak silně totiž připomínala Ostrov pokladů od Roberta Louise Stevensona... Hned na začátku se naše parta seznámí se starým námořníkem Petrem Kachnou, který jim vypráví o svém zážitku z doby před celou řadou let. V něm hraje důležitou roli poklad, zakopaný kdesi na Krabím ostrově. Kachna se tedy spolu s nimi nalodí a všichni se vydávají vstříc dalším dobrodružstvím. Přitom narazí na opravdové piráty a při té příležitosti dojde i k pořádné bitce. Ale spousta se toho stane již předtím. Víc už tedy prozrazovat nebudu, kniha se i navzdory již zmíněné podobnosti čte dobře, proto ji tentokrát ohodnotím poctivými čtyřmi hvězdičkami ;-).

23.08.2024 4 z 5

Pompeje Pompeje Robert Harris

Musím přiznat, že téma Pompejí mne fascinuje již celá dlouhá léta - a určitě hned tak nepřestane ;-). Kromě toho jsem toto místo také navštívila v roce 1997 a definitivně bych se tam chtěla podívat znovu. Pokud jde o samotnou knihu, nemám co vytknout. Je dobře napsaná a příběh, který se točí kolem aquaria Marca Attila a mladičké Corelie, výborný. Autor však popisuje nejen tyto dva lidské osudy, ale celou řadu dalších. Mimochodem téměř všechny jsou smutné a končí tragicky - vzhledem k již známým okolnostem... Ale fascinující je i dění v sopce Vesuv, které uvádí každou novou kapitolu. Knihu jsem poslouchala jako audio v němčině a tentokrát mi moc nesedlo načtení. Nicméně tato skutečnost nebyla natolik rušivá, abych hodnotila hůře, než je nutné ;-). Autor je totiž vynikající vypravěč a tento příběh si vysoké hodnocení zaslouží plným právem. A já za sebe doufám, že se do Pompejí zase podívám - a nejen takhle zprostředkovaně :-).

30.08.2021 5 z 5

Teta Poldi a sicilští lvi Teta Poldi a sicilští lvi Mario Giordano

(pozor, tak trochu spoiler)
Knihu jsem poslouchala jako audio v němčině, tedy v jazyce originálu a byl to opravdu dokonalý zážitek! :-) Po celou dobu jsem si ovšem nutně musela klást otázku, jak se s textem dokázala popasovat překladatelka, protože to musela být fakt fuška ;-). Teta Poldi často mluví bavorským nářečím a k tomu používá i poměrně jadrné výrazy. A i když jsem před dávnými lety němčinu studovala, už nějaký ten pátek v Bavorsku žiji a pracovně se s lidmi, kteří mluví různými bavorskými dialekty (nejen tedy tím, který používá autor), setkávám v podstatě denně - nedokážu si představit, jak by tyto dialogy zněly v češtině, aniž by se vytratilo jejich kouzlo... Teď už ale k samotnému případu ;-). Teta Poldi mi byla docela sympatická, přestože chvilku trvalo, než jsem si na ni zvykla. Vůbec se jí nedivím, že odešla do Itálie, tedy konkrétně na Sicílii - protože například město Taormina je opravdu nádherné. Pokud jde o vyšetřování Valentinovy vraždy, do kterého se Poldi dobrovolně míchá a posléze i navazuje intimnější vztah s Montanou - tak to je opravdu výborně vymyšlené. Celý příběh je prošpikován originálními hláškami, u kterých jsem se od srdce zasmála, a také spoustou zajímavých postav - moc se mi líbila například Valérie nebo i synovec, který všechno vypráví. A rozuzlení případu mne opravdu překvapilo. Knihu jako celek tedy hodnotím plným počtem a docela mne mrzí, že už žádné další pokračování v češtině vydáno nebylo...

31.01.2021 5 z 5

Marie Rosůlková - Životní příběh milované herečky Marie Rosůlková - Životní příběh milované herečky Lubomír Nečas

Paní Rosůlkovou mám jako herečku moc ráda. Byla to krásná žena a je opravdu velká škoda, že byla v mládí zastíněna takovými hvězdami jako byly Adina Mandlová, Lída Baarová nebo Nataša Gollová. Naštěstí si to potom vynahradila v pozdějším věku, kdy se stala hodně oblíbenou hlavně po natočení seriálu Taková normální rodinka. Ale zase na druhé straně měla krásný život, přestože v soukromí jí mnoho štěstí dopřáno nebylo. Vynahradila si to však na divadle - to bylo jejím osudem. Co bych ale psala dál? ;-) Kniha je hezky napsaná a já jsem si ji opravdu ráda přečetla. Myslím, že paní Rosůlková si jako výborná herečka, noblesní dáma a skvělý člověk, kterým byla, oblibu nás všech plným právem zaslouží.

14.01.2021 5 z 5

Pozvala mě dál Pozvala mě dál Lucy Clarke

Dost dobrá kniha s trochu pomalejším rozjezdem. Na začátku se mi zdálo všechno lehce zamotané, ale poměrně brzy jsem se dokázala zorientovat ;-). Další (malý) problém byl v tom, že mi Elle z nějakého neznámého důvodu nesedla, i když si nejsem jistá, jestli za to vůbec mohla ona? Autorka ve svém příběhu rozvíjí dvě linky, jednu z doby před nastěhováním do domu a druhou z doby poté. Kniha je bezesporu čtivá, kromě toho atmosféra houstne a napětí stoupá s každou otočenou stránkou. A čtenář po celou dobu hádá, kdo je oním vetřelcem, který Elle přivádí na pokraj zoufalství. Odhalení mne tentokrát nepřekvapilo, podezření správným směrem jsem měla zhruba od poloviny knihy, což se mi ale jinak běžně nestává ;-). Konec se mi zdál sice lehce překombinovaný, ale zase úplný závěr se mi líbil, proto strhávám pouze jednu hvězdičku ;-).

30.10.2020 4 z 5

Kdo o tom ví? Kdo o tom ví? Lesley Kara

(audiokniha)
Po skončení knihy mám tak trochu rozporuplné pocity. Určitě se mi ze začátku líbila méně, než předchozí autorčina prvotina, ale ve finále ji hodnotím stejně. Téma alkoholismu zde prolíná celý příběh a není mi zrovna moc příjemné, protože o něm píše dnes snad každý. Kromě toho Astrid není právě sympatická, trvalo mi hodně dlouho, než jsem si na ni alespoň zvykla. Ale později jsem jí už dokonce i fandila ;-). Myslím si totiž, že si každý člověk - pokud se o to poctivě snaží - další šanci zaslouží. A to se Astrid upřít nedalo. S démonem alkoholu bojovala a měla i dobrou motivaci v nové známosti s Joshem. Knize bohužel chybí nějaké větší napětí, to je asi její největší nedostatek. Na druhé straně jsem téměř až do úplného konce hádala, kdo je onou osobou, která o Astrid všechno ví - a samozřejmě jsem byla vedle ;-). Na závěr se přece jen koná poměrně velké (naštěstí víceméně pozitivní) překvapení a Astrid se může vydat na svou novou životní cestu, aniž by ji pronásledovaly stíny minulosti...

08.10.2020 4 z 5

Reflex Reflex Dick Francis (p)

Jedna z nejlepších knih, které se mi kdy od Dicka Francise dostaly do rukou. Už samotný začátek slibuje, že se bude odkrývat tajemství, o kterém neměl hlavní hrdina Filip celá dlouhá léta ani tušení. A potom se do toho všeho (původně tak trochu nedobrovolného) pátrání připlete i zločin - jak taky jinak? Protože ten přece v žádné správné detektivce nemůže chybět, že ano? ;-) A tyto dvě linie se zajímavě prolínají, i když samozřejmě ta ohledně otce Steva Millaca, fotografování a co z toho všeho může vzejít, zůstává v popředí. Na závěr se dočkáme nejen rozluštění tajemství, ale také překvapivého odhalení pachatele. Proto, pokud máte Francisovky rádi, určitě si tuto knihu přečtěte - je opravdu dobrá ;-).

02.10.2020 5 z 5

Našeptávač Našeptávač Alex North

Výborná kniha, která se čte jedním dechem od první do poslední stránky. Nechybí zde napětí, určitá porce tajemna a samozřejmě také hezky popsaný vztah Toma a jeho syna. Skutečností zůstává, že zemřelá manželka je opravdu poměrně často zmiňována, ale to prostě k celé zápletce neodmyslitelně patří - jak čtenář v průběhu vyprávění zjistí. Navíc později dojde k nečekanému odhalení, které s ní velice úzce souvisí. Proto by to bez vzpomínek na ni ani nešlo. Mně osobně se moc líbilo rozplétání celého případu, až k samotnému odhalení pachatele. Tom i Jake byli sympatičtí, celá kniha zajímavá a také závěr se mi líbil. Hodnotím tedy plným počtem a doufám, že se třeba zase někdy s autorem potkám ;-).

10.09.2020 5 z 5