Ahmose Ahmose komentáře u knih

Vodonoh Vodonoh Dávid Manga

Táto kniha ma veľmi milo prekvapila. Jedná sa horor zasadený do, pre mňa neznámeho, vodáckeho prostredia. Už od prvej kapitoly je vidieť, že autor sa v tomto prostredí veľmi dobre orientuje. Atmosféra je, vďaka prológu, hneď od začiatku pomerne skľučujúca a postupne graduje. Ilúzia krásneho prostredie lužných lesov sa vytráca a k slovu sa dostáva strach a temnota. Myslím, že by bol z tejto knihy skvelý film. Psychadelické pasáže by na filmovom plátne alebo v podobe grafického románu určite ešte oveľa viac vynikli. Trošku mám výhrady k postavám. Sú pomerne nevýrazné a neutkvejú človeku nejak viac v pamäti, ale vzhľadom na krátky rozsah knihy to nejak zásadne nevadí. Jazyk je úderný, autor používa predovšetkým krátke vety, slangové výrazy a výrazy z maďarčiny typické pre daný región. Vďaka tomu je kniha dynamická a jazyk pestrý. Možno by bolo dobre, keby sme sa o Vodonohovi a rituáloch dozvedeli o trošku viac. Po dočítaní som mal pocit, že nie úplne všetky moje otázky boli zodpovedané, ale inak veľmi dobrá kniha. Určite odporúčam

22.01.2024 4 z 5

Kamzík Kamzík František Kozmon

Ďalšie pokračovanie mojej obľúbenej krimi série so sympatickým vyšetrovateľom Marekom Wolfom, od talentovaného slovenského spisovateľa Františka Kozmona. Ak ste čítali predchádzajúce knihy, tak už iste viete, že autor píše nesmierne pútavo a vyšetrované prípady má vopred veľmi dobre premyslené. Nič-menej, v tomto diely sa mi prvýkrát stalo, že som sa zo začiatku nevedel do knihy začítať. Nesmierne ma bavili pasáže z Wolfovho súkromného života, ale samotný prípad ma až tak nezaujal. Myslím, že je to hlavne tým, že v tomto prípade sa nejedná o žiadneho psychopatického sériového vraha. Viem, možno som trochu divný, ale to sú práve tie prípady, ktoré ma najviac bavia. Na tejto sérií si veľmi cením, že aj vedľajšie postavy sú veľmi dobre prepracované a majú svoje vlastné, menšie dejové linky. Práve v nich došlo v tomto diely k viacero významným zlomovým momentom. Veľmi sa mi páči, že autor sa rozhodol zariskovať a ukázal nám Mareka Wolfa aj z tej temnejšej stránky. Záver skončil opäť napínavo a ja sa veľmi teším na ďalšie pokračovanie. Určite odporúčam.

17.01.2024 4 z 5

Grécky poklad Grécky poklad Irving Stone (p)

Kniha zachytáva životný príbeh manželov Schliemannovcov vyrozprávaný z pohľadu Sofie, odvážnej ženy, v ktorej Heinrich našiel svoj „grécky poklad.“ Celkovo je príbeh oboch manželov nesmierne inšpiratívny. Obzvlášť musím vyzdvihnúť fakt, že autor nemal tendenciu hlavné postavy idealizovať a romantizovať, ako sa to niekedy v biografiách stáva. Zobrazuje ich veľmi uveriteľne. Samotný Heinrich Schliemann nie je najsympatickejšou postavou. Na jednu stranu je to inteligentný a vzdelaný človek, na druhú netrpezlivý cholerik, ktorý na ostatných, vrátane jeho manželky, neberie vždy ohľad. Je vidieť, že pôvodné vydanie knihy je staršieho dáta, jazyk je krásny, vyšperkovaný. Nič-menej, kniha sa nečíta vôbec ľahko. Hlavné začiatok knihy je veľmi ťažkopádny a zdĺhavý, pretože romantická linka, ktorá sa tam rozoberá, je suchá. Manželstvo bolo dohodnuté, takže si nemyslím, že bolo potrebné jeho vzniku venovať prakticky sto strán. Je však pravda, že táto kniha zobrazuje prípad, kedy dohodnuté manželstvo nemuselo byť nutne zlé. Grécky poklad je krásne, komplexné dielo z prostredia archeológie. Som si celkom istý, že nesadne každému, ale pokiaľ vás kniha zaujala, neváhajte.

06.01.2024 4 z 5

Veselé Vánoce, Terezko Veselé Vánoce, Terezko * antologie

Poviedky v tejto zbierke sú rozmanité, ale ich kvalita kolísa od výborných až po celkom slabé. Poviedkovú zbierku Veselé Vánoce, Terezko som si vybral za účelom dostať sa do vianočnej nálady. Poviedky Petry Dvořákovej, Petry Soukupovej a Aleny Mornšteinovej, teda inak povedané prvé tri poviedky, presne toto spĺňajú. Zobrazujú typické vianočné problémy a situácie, ktoré sme zažili snáď všetci. Potom však prišli poviedky, z ktorých som bol značne rozpačitý. Poviedky od Stanislava Berana a Bianci Bellovej sa mi vyložene nepáčili. Prišlo mi, že nedávajú celkom zmysel a asi by som k nim potreboval širší kontext. Posledná poviedka – Kluci z kaple sa mi do tejto zbierky nehodila. Je to tak trochu sci-fi. Osobne sa mi veľmi páčila poviedka Košile od Jakaba Katalpy a Koloušek od Mareka Epsteina. Sú iné, dosť vážne, skoro až temné, ale nesú v sebe akési zvláštne čaro. Zvyšné štyri poviedky by som uzavrel ako neurazia-nenadchnú. Celkovo je táto zbierka relatívne dobrá, ale myslím, že žiadnemu čitateľovi dlhšie v pamäti neostane. Vzhľadom na to, aké známe mená sa s ňou spájajú som čakal trošku viac.

17.12.2023 3 z 5

Všechny barvy duhy Všechny barvy duhy * antologie

Táto recenzia predstavuje súhrnné hodnotenie všetkých poviedok. Poviedková zbierka, ktorej ústrednou témou je LGBT je bezpochyby niečo, čo náš trh potreboval ako soľ. Keby som túto knihu čítal niekedy na strednej, bol by som nadšený. Hlavným a v podstate jediným problémom zbierky je diametrálne odlišná kvalita jednotlivých poviedok. Kým niektoré sú výborné, iné sú na úrovni priemernej slohovej práce na gymnáziu. Extra musím vyzdvihnúť tri poviedky : Jak jsem šla na záchod, Štastně nezamilovanej a suverénne najlepšiu poviedku Pozdní léto, sobota odpoledne. Tieto tri poviedky sú veľmi vydarené. Ich pravým opakom je poviedka Žába, ktorá teda za mňa mohla byť niekde na Wattpade, ale tam mala aj ostať. Čo ňou autorka chcela povedať a prečo bola vybraná do tejto zbierky som naozaj nepochopil. Dve poviedky, Bez šance a Tajemství umírají osamělá by za mňa potrebovali ďaleko väčší priestor, aby mohol byť využitý ich potenciál. Ostatné poviedky boli viac či menej priemerné. Celkovo zbierku hodnotím ako príjemné čítanie na kratšie chvíle, ideálne po náročnom dni.

29.11.2023 3 z 5

Darebáci a blázni Darebáci a blázni M. L. Rio

Toto mi neskutočne sadlo. Hneď ako som sa o tejto knihe dozvedel, tak som vedel, že je to kniha, ktorú si určite musím prečítať. Informácia, že vyjde v slovenskom preklade ma veľmi potešila a musím vám povedať, že čakať naň sa skutočne vyplatilo. V knihe sa nachádzajú početné úryvky zo Shakespearových diel a som si istý, že čítať to v origináli by bolo nad moje schopnosti. Darebáci a blázni sa nesú v tajomnej a melancholickej atmosfére. Autorke sa výborne podarilo zachytiť divadelné a školské prostredie. Celú dobu som to mal pred očami ako film. Postavy sú veľmi dobre vykreslené. Každá je úplne iná a až na jednu, som si všetky veľmi obľúbil a najlepšie je, že každú z úplne iného dôvodu. LGBT linka je veľmi zaujímavo spracovaná. Nechcem sa o nej veľmi rozpisovať, aby som vám neskazil zážitok, takže napíšem len toľko, že ma neskutočne bavila a zároveň frustrovala. Záver knihy bol iný než som čakal. Som si celkom istý, že časť čitateľov sklame. Ja osobne som čakal viac emócií a vyhrotenia, ale celkový dojem mi to neskazilo. Vlastne som ani nechcel, aby kniha skončila. Darebáci a blázni budú určite na zozname toho najlepšieho, čo som tento rok prečítal. Určite odporúčam.

02.11.2023 5 z 5

Bestie: Na migrantech nesejde Bestie: Na migrantech nesejde Óscar Martínez

Asi žiadna kniha sa mi ešte nehodnotila tak ťažko, ako táto. Po obsahovej stránke je to poklad. Autor opakovane riskoval svoj život, aby získal autentické svedectvá migrantov, ktorých osudy sú často tragické. Myslím, že je veľmi dôležité vydávať a predovšetkým čítať takéto knihy. Celá reportáž je pretkaná násilím, smútkom a čírim zúfalstvom. Teraz si určite kladiete otázku, prečo som knihe udelil „priemerné“ hodnotenie, keď toto zjavne nie je priemerná kniha. Dôvodom je forma akou je kniha napísaná. Je vidieť, že autor pozbieral veľké množstvo výpovedí a materiálov, a do knihy chcel dať maximum. Verím, že muselo byť ťažké to všetko zjednotiť a dať tomu nejakú formu, ale táto kniha sa mi extrémne zle čítala. Reportáž Beštia nemá chronologickú štruktúru, často sú to len útržky príbehov, ktoré spája len to, že ich autor pozbieral na jednom mieste a text je teda značne nekonzistentný. Viaceré myšlienky sa opakovali. Týmto všetkým bolo čítanie pre mňa zmätočné, často som sa v texte strácal. Myslím, že je to veľká škoda a veľa čitateľov to odradí. Knihu vám odporúčam, ak máte základné povedomie o problematike a dosť trpezlivosti.

27.10.2023 3 z 5

Papež ukrutný Papež ukrutný Alejandro Jodorowsky

Po vizuálnej stránke nádherný komiks. Krásne, realistické ilustrácie zachytávajúce všetky detaily. Komiks má veľký formát, je vytlačený na leskom papieri a dosky sú tvrdené, zdobené ornamentami. Naozaj ozdoba knižnice. Po príbehovej stránke je to žiaľ trošku slabšie. Komiks nie je historicky presný. Autor príbeh výrazne prifarbil, aby bol temnejší, zvrátenejší a čitateľsky atraktívnejší. To by mi samozrejme nevadilo, dekadenciu mám rád, ale tu mi to miestami prišlo, že už to autor prehnal. Niektoré scény, ktoré mohli mať obrovskú silu pôsobili groteskne. Záver som naopak očakával silnejší a temnejší. Príbeh je plný sexu a sexuálnych narážok, krvi a násilia. Našli sa tu scény, ktoré mi prišli naozaj úchylné a tak skoro ich z hlavy nedostanem. Naozaj pozoruhodný literárny počin, ktorý si iste nájde svojich fanúšikov. Nemyslím si, že je to niečo čo by si mal nutne každý prečítať, je to skôr pre silnejšie žalúdky. Ak vás to však zaujalo alebo by ste chceli vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, smelo do toho. Veľmi svojrázne spracovanie histórie.

15.09.2023 3 z 5

Vražda na fare Vražda na fare Agatha Christie

Strašne ma bolí písať takéto zlé hodnotenie knihe od svetoznámej autorky, ale nedá sa nič robiť. Vražda na fare predstavuje knihu, kde sa zrodila slečna Marplová. Hneď na úvod vás, ale upozorním, že táto kniha nie je písaná z pohľadu slečny Marplovej. Hlavným detektívom je kňaz a slečna Marplová má v knihe iba zopár scén. Myslím si, že keď pani Christie písala túto knihu, tak sama ešte netušila, že práve ona bude neskôr jednou postáv, ktoré ju preslávia a bude o nej písať samostatné knihy. Toto je štvrtá kniha, ktorú som od Agathy Christie prečítal a prvýkrát sa mi u nej stalo, že som sa pri čítaní neskutočne nudil. Postavy boli nezaujímavé, niektoré dokonca až iritujúce. Vyšetrovaný prípad bol relatívne jednoduchý, ale zmätočne podaný. Nebyť faktu, že kniha ma len 200 strán, tak ju asi ani nedočítam. Chvíľami som mal pocit, že čítam nejakú adaptáciu na Babovřesky. Naozaj strašne mdlé a predovšetkým nudné.
Knihu zachraňuje aspoň fakt, že niektoré dialógy boli naozaj vtipné a bolo z nej cítiť dobovú atmosféru. Záver sa mi tiež celkom páčil. Žiaľ, to nič nemení na tom, že je to najslabšia kniha, ktorú som od autorky čítal. Siahnite radšej po niečom inom.

07.09.2023 2 z 5

Mesto osamelosti Mesto osamelosti Olivia Laing

Mesto osamelosti je výnimočná a neskutočne obohacujúca kniha. Žánrovo by som povedal, že je to niečo medzi esejou, reportážou a možno aj recenziou. Predstavuje spojenie osobného príbehu s umeleckým výskumom doplneného o psychologické prvky. Kniha sa veľmi dobre číta. Druhú polovicu som zhltol za jeden večer. Je to jedna z tých kníh, ktoré vás nenechajú len tak sedieť. Pri čítaní som si musel googliť diela umelcov, prebudila vo mne veľkú zvedavosť a túžbu vedieť o nich viac. Dokonca som vďaka nej objavil ďalšie, úplné iné dve knihy, ktoré si chcem prečítať. Tému osamelosti autorka spracovala veľmi jemne, citlivo a zároveň prakticky. Nehovorí o nej ako o abstraktom pojme, ktorý sa nás tak nejak všetkých dotýka, ale ukazuje ju na životoch a dielach skutočne žijúcich ľudí. Okrem toho sa venuje aj témam LGBT, chudobe, izolácie, diskriminácie, epidémie HIV a psychickým chorobám. Nemusíte sa však báť, že by sa jednalo o depresívne čítanie. Mesto osamelosti poskytuje aj určitý nadhľad a nádej. Toto je bezpochyby jedna z najlepších kníh, aké som tento rok prečítal a aké som vôbec v živote prečítal. Výborná a odvážna kniha, ktorá bezpochyby stojí za prečítanie, odporúčam.

06.09.2023 5 z 5

Dívka, had, trn Dívka, had, trn Melissa Bashardoust

Po prečítaní pomerne zlých recenzií na túto knihu som bol značne skeptický. Knihu som však mal vo svojej Gone with unread books challange a dá sa povedať, že som po nej siahol hlavne preto, aby som to mal za sebou. Na moje prekvapenie mi to zas také katastrofické neprišlo. Je pravda, že world-building sa rovná hotovej nule a samotný príbeh je predvídateľný, ale je to rozprávka, takže mi to až tak nevadilo. Väčšina zlých recenzií vychádza zo sklamania v romantickej linke od čitateliek, ktoré sa YA venujú primárne. Potvrdzujem, romantiky je tu naozaj minimum. Mne osobne veľmi sadla postava princeznej Soraye. Trochu zatrpknutá, vystrašená a aj sebecká postava, ktorá si počas príbehu prejde vývojom a naučí sa, že jej kliatba môže byť aj darom. Myslím, že vývoj postavy je najdôležitejším aspektom, ktorý očakávam v dobrej YA. Toto rozhodne nie je kniha, ktorú si musíte prečítať, aby bol váš čitateľský život kompletný. Nič-menej, je to skvelá oddychovka na leto alebo čítanie po náročnom dni.

04.09.2023 3 z 5

Parfumérka z Paríža Parfumérka z Paríža Alka Joshi

Toto bolo veľmi príjemné letné čítanie. Predchádzajúcemu dielu sa síce nevyrovná, ale atmosféra knihy bola plná vôní a veľmi dobre sa čítala. Dynamika tejto knihy je pomalšia. Trošku mi vadilo, že prakticky celá prvá tretina sú Radhine spomienky na to, čo sa stalo v predchádzajúcich dvoch dieloch. Čitateľovi to síce osvieži pamäť, ale trochu ma to nudilo. Veľmi sa mi páčilo ako autorka vykreslila postavu Radhy. Práve cez ňu spracovala tému materstva, skĺbenia kariéry s rodinou, ktorú musí riešiť prakticky každá žena a tiež začlenenia cudzinca do novej komunity. Zároveň je to príbeh o rodine, indickej kultúre a niekedy zbytočne zložitých medziľudských vzťahoch. Samotná zápletka nie je veľmi napínavá, je to trochu dráma pre drámu, ale ako celok to funguje dobre. Veľké plusové body za prostredie parfumérie, za mňa veľmi originálne. Pekné zakončenie celej trilógie.

28.08.2023 4 z 5

Skrinka času Skrinka času Nikki Erlick

Táto kniha spracováva viacero etických a morálnych otázok a ľudskú populáciu stavia do situácie, v ktorej každý musí urobiť rozhodnutie, ktoré už nejde vrátiť späť. Na to, že sa jedná o autorkin debut je kniha veľmi kvalitne napísaná. Autorka krásne nastavila zrkadlo dnešnej spoločnosti. Ukázala ako sa k obrovskému problému stavia politika, duchovenstvo, ale zároveň aj ukazuje postoj konšpirácií, médií a samozrejme jednotlivcov. Pri čítaní som viackrát myslel na obdobie pandémie, kedy sme z rôznych zdrojov počúvali často aj protichodné informácie. Možno aj to autorku inšpirovalo k napísaniu tejto knihy. Niektoré postavy mi v knihe sadli viac, iné menej. Autorka nám dáva možnosť všetky spoznať do hĺbky a vytvoriť si na ich správanie názor. Miestami bola Skrinka času trochu nudná. Niektoré pasáže venované politike mi prišli zdĺhavé a niektoré myšlienky sa viackrát opakovali a tým knihe ubrali na dynamike. Veľmi ma mrzí, že sme sa nedozvedeli odkiaľ sa skrinky vzali. Možno to pre niekoho bude nepodstatné, ale mne tam táto informácia veľmi chýbala. Skrinka času je nepochybne zaujímavá, veľmi originálna a komplexná kniha, ktorá rozhodne stojí za prečítanie.

24.08.2023 4 z 5

Telo/čas hier Telo/čas hier Andrew McMillan

Básne prakticky nečítam, toto je jedna z mála výnimiek potvrdzujúcich pravidlo, preto aj túto recenziu berte prosím s rezervou. Nebudem klamať, túto zbierku som si kúpil čisto na základe obálky. Ako napovedá názor, zbierka je rozdelená na dve časti, telo a čas hier. Druhá časť sa mi páčila oveľa viac ako prvá. Priznám sa, že v tej prvej časti som niektoré básne asi ani nepochopil a je dosť poznať, že sú staršie. Všetky básne v zbierke sú relatívne krátke a písané voľným veršom, takže občas máte pocit, že čítate kratučké poviedky. Najviac sa mi páčili básne Prvý sexting, Veci vyslovené v šatni a báseň Dôvernosti. Básne sú intímne, úprimné, niektoré ladené optimisticky, iné viac bolestivé. Skrátka také, aký je sám život a hlavne dospievanie. Klobúk dole pred prekladom, myslím, že je naozaj kvalitný. Ak hľadáte niečo nové, niečo mimo komfortnú zónu či skrátka niečo úplne iné, tak táto zbierka určite splní vaše očakávania. Odporúčam !

25.07.2023 4 z 5

Polnočná ruža Polnočná ruža Lucinda Riley

Polnočná ruža je milé odpočinkové čítanie. Je to tak trochu rozprávka pre dospelých. Na začiatku čitateľa upútajú vône a farby exotickej Indie, na ktoré naviaže staré rodinné tajomstvo, romantická linka a intrigy. Tempo príbehu je príjemné, tak ako býva u autorkiných kníh zvykom a kniha sa dobre číta. Toto je desiata kniha, ktorú som od Lucindy Riley prečítal a musím povedať, že má asi najmenej dotiahnuté postavy. Okrem hlavnej hrdinky sú všetky ploché, čiernobiele a nie vždy konajú celkom logicky. Záver knihy je bezpochyby prekvapujúci a dojemný, nič-menej na mňa pôsobil neuveriteľne. Aby som to nejak zhrnul, Polnočná ruža nie je dokonalá a autorka napísala lepšie knihy ako je táto. Svoju rolu na mojich dojmoch možno hrá aj to, že som len pred nedávnom prečítal Atlasa, ktorý bol výborný. Ak však hľadáte na nejakú odpočinkovú knihu na leto, tak táto je určite skvelou voľbou.

09.07.2023 4 z 5

Drobná potěšení Drobná potěšení Clare Chambers

Recenzia na túto knihu sa mi píše nesmierne ťažko a premýšľam, kde vlastne začať. Do knihy som išiel s tým, že sa bude jednať o spoločenskú beletriu s filozoficko-náboženským presahom. Veľmi som sa mýlil. Celá kniha je písaná dosť zvláštne. Je to taký mix denníku, novinových výstrižkov, detektívky a prekvapivo aj so štipkou rád starých materí. Autorka sa rozhodla spojiť tému veľkej vlakovej tragédie s témou nepoškvrneného počatia a za mňa sa jej to nepodarilo. Bolo cítiť, že je to dosť nasilu.
Za hlavný problém knihy považujem fakt, že väčšinu času som sa pri čítaní nudil. Dej je extrémne pomalý, od určitého bodu prakticky úplne predvídateľný. Kniha sa venuje okrem vyššie spomínaných tém aj téme manželstva, slobodných matiek a lesbickej lásky. Človek by očakával, že keď už je dej tak pomalý, tak aspoň sa jednotlivým témam povenuje hlbšie a čitateľ bude mať možnosť precítiť spoločenskú atmosféru 60. rokov v Anglicku. Žiaľ, ani toto sa autorke nepodarilo.
Postavy v knihe sú vykreslené celkom dobre, problém je však v tom, že sú strašne nezaujímavé. Sú to typy postáv, ktoré si čitateľ na dlho nezapamätá, nevytvorí si k nim vzťah a ich konanie je miestami trochu nelogické. Čo sa však autorke vydarilo a za čo dávam knihe plusové body je dobré vykreslenie ťaživej atmosféry bežného dňa osoby, ktorá sa pohybuje na hranici depresie. Ďalším pozitívom Drobných potešení je, že vzťahy medzi postavami sa budujú postupne a pôsobia tak realisticky. Pridávam ešte drobné plus za naozaj krásnu obálku.
Suma sumarum autorka písať nepochybne vie, ale myslím si, že si odhryzla väčšie sústo, než bola schopná prehltnúť. Knihu Drobná potěšení teda nemôžem odporučiť s čistým svedomím, myslím si však, že si na našom trhu nájde svojich fanúšikov.

29.06.2023 2 z 5

Americká zem Americká zem Jeanine Cummins

Na túto knihu som sa chystal už od roku 2020. Priznám sa, že ma zaujala hlavne svojou obálkou, ktorá je naozaj nádherná. Americká zem má veľmi silný začiatok. Autorka nás hodí doprostred krvavého masakru a úteku dvojice hlavných postáv z mesta. Autorkin štýl písania je úderný, dynamický a nezaťažený rozsiahlymi opismi a tak naozaj nie je problém sa do knihy rýchlo začítať. Ak by sa jednalo o skutočný príbeh, nemal by som asi problém dať zaň plné hodnotenie. Je veľmi dobre uveriteľný a autorka nemá sklon k pátosu. Nič-menej, tento príbeh je fikcia a tak si myslím, že sa z neho dalo vytrieskať ešte trochu viac. Postupne sa v knihe objavovali hluché miesta a postavy sa správali dosť šablónovito. Veľmi sa mi páčilo, že atmosféra strachu a paranoje sa niesla prakticky celou knihou a vyvrcholenie príbehu bolo pre mňa nečakané. Ak sa pýtate či som čítal lepšie knihy s témou emigrácie, odpoveď by znela, áno čítal. To však nemení nič na tom, že Americká zem je rozhodne dobrá kniha, ktorá si zaslúži pozornosť čitateľov. Odporúčam !

04.06.2023 4 z 5

Nemé hlasy Nemé hlasy Adam Kováčik

Horory čítam len veľmi sporadicky. Keď ma autor, Adam Kováčik, oslovil či by som si jeho novú knihu neprečítal, rozhodol som sa do toho ísť. Hlavnou motiváciou bolo zistenie, že sa jedná o folk horror. Celá kniha je pretkaná skvele vykreslenou atmosférou pochmúrnej dediny, kde akoby zastal čas. Na čitateľa sa odvšadiaľ valí špina, zatuchlina, hrdza a pleseň. Dom, do ktorého sa hlavná postava nasťahuje sa doslova rozpadá a vrcholom nechutnosti sú mrtve, vyhladované zvieratá v starej kôlni. S hlavnou postavou som mal však dosť veľký problém. Je ňou márnomyseľný blbec, ktorý sa celú dobu strašne ľutuje. Z tohto dôvodu boli moje pocity z knihy ako na hojdačke. Prakticky až do konca som nevedel ako knihu ohodnotím. Potom prišla posledná kapitola. Také rozuzlenie príbehu, aké si autor pripravil, som naozaj nečakal. Všetko zapadlo na svoje miesto a ja som nadšený. Kniha je písaná formou ja-rozprávania, ktoré nemám až tak rád, ale do celkového kontextu príbehu sa to hodí a pridáva mu to na sugestívnosti. Nemé hlasy môžem určite odporučiť, obzvlášť čitateľom, čo s horormi začínajú.

08.05.2023 4 z 5

Úpadok kráľov Sicílie Úpadok kráľov Sicílie Stefania Auci

Po predchádzajúcom druhom diely, ktorý bol na dej trošku chudobnejší sa mi do pokračovania akosi nechcelo. Po prečítaní som však ostal veľmi milo prekvapený, aká skvelá táto kniha bola. Je vidieť, že autorka sa v písaní veľmi posunula. Kým v prvých dvoch dieloch mi vadilo, že síce sme s postavami do detailov prežívali všetky problémy aj radosti, akosi sme im nevideli do hláv. V tejto knihe nie je o pocity a emócie núdza. Síce je nám prakticky od začiatku jasné, ako asi celý príbeh skončí, vôbec to neuberá chuť do čítania. Dej je dynamický a kniha obsahuje niekoľko naozaj silných momentov, ktoré mi vháňali do očí slzy. Krásne zakončenie historickej ságy o jednej z najvýznamnejších rodín, ktorá ovplyvnila históriu Talianska aj Európy. Odporúčam celú sériu.

04.05.2023 5 z 5

Šedí bastardi Šedí bastardi Jonathan French

Do čítania Šedých bastardov som sa púšťal s tým, že som hľadal nejakú fantasy, pri ktorej si oddýchnem a trochu pri nej vypnem. Toto moje očakávanie kniha splniť dokázala, keď sa ale na ňu pozriem objektívne, zas až taká hitparáda to nie je. Začnem však pozitívami. Hlavný hrdina je veľmi sympatický a rýchlo som si ho obľúbil. Páčilo sa mi, že hoci nebol zrovna najostrejšou ceruzkou v peračníku, tak to o sebe vedel a na nič sa nehral. Nechýbajú vtipné hlášky, oplzle narážky a v knihe je hneď niekoľko súbojov. Všeobecne postavy sú to, čo drží knihu nad vodou. Čo sa týka deja, tak ten je pomerne jednoduchý, prvoplánový a dosť predvídateľný. To by mi možno ani tak nevadilo, ako mi vadilo skôr to, že kniha má 450 strán. Pretože hoci sa číta dobre, hodilo by sa to preškrtať. Naozaj zbytočne natiahnuté. Celkovo mám z knihy zmiešané pocity. Prvé dve tretiny knihy som bol nadšený a potom to postupne upadalo. Akoby aj sám autor stratil smer. Priznám sa, že ešte nie som rozhodnutý či sa pustím do pokračovania. Zatiaľ túto otázku nechávam otvorenú.

23.04.2023 3 z 5