alef Online alef komentáře u knih

Na pokraji temnoty Na pokraji temnoty Barbara Erskine

Musím se přidat k názorům chválícím téma knihy, mě také zaujalo a posléze i nadchlo:
"Jednoho dne si tě zase najdu, A-dame. Jednoho dne tě uvidím v zrcadle své duše a vrátím se. Pak už mezi nás nikdo nevstoupí. Nikdy."
"Byl to sen?"
"Zdál se mu snad celý jeho život?"
"Může věřit svým očím, nebo si s ním zase pohrává čas? Dozví se to vůbec někdy?"

Ale, na druhou stranu, musím se přidat i k těm, co si myslí, že kniha byla v poslední třetině zbytečně zdlouhavá, možná i překombinovaná (proto 4*). Závěr nás možná přinutí k pousmání, ale také k zamyšlení - co kdyby byl čas opravdu jen závoj - mlha, která nás obestírá?

29.08.2014 4 z 5

Ze Santos do Bahie Ze Santos do Bahie Hakon Mielche

Knihu jsem objevila náhodou v knihovně po babičce, první, co mně u této knihy zaujalo byl přebal, vydáno u nás v r. 1948 - vydavatelstvím Družstevní práce, s.r.o. ! Autor popisuje nadšení s jakým se zaostalá Brazílie v poválečném období mění na vyspělou kapitalistickou zemi, a přesto ještě tato knížka stihla v r. 1948 u nás vyjít.

Moc se mi také líbily drobné perokresby po kraji textu i dobové fotografie.
Příjemné letní čtení, při kterém se dozvíme spoustu postřehů a zajímavostí z poválečné Brazílie.

04.08.2014 3 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Historie prolínající se s fantasy ... ale také s filozofickým podtextem = prostě skvělé.

"Vesmír, ... je dokonale zorganizovaný celek a dokonale hierarchický řád. Rovnováha mezi rozením a umíráním, tvořením a ničením. Vesmír je, jak učí Augustin, ... stupňování podstat. Viditelných i neviditelných, hmotných i nehmotných. Vesmír je jako kniha, ale ... k pochopení knihy nestačí jenom si prohlížet krásnou kaligrafii. Tím spíše, že naše oči bývají často slepé…"

"A já si zase myslím, ... že všechno zlo tohoto světa pochází z myšlení. Zvláště, když se myslet pokoušejí lidé, kteří k tomu nemají žádné předpoklady."

"Ten ... Hans Mein Igel. Víš pane Záviši, že ... Musím přiznat ... máš můj obdiv."
"Proč?"
"Když vystoupil ze tmy, ani ses nehnul. Ani hlas se ti nezachvěl. A když jsi s ním mluvil ... Vždyť to byl ... Noční tvor. Cizí. Nečlověk ..."
Záviš se na něho dlouho díval: "Znám mnoho lidí," řekl nakonec nezvykle vážným hlasem. "Velmi mnoho lidí, kteří jsou pro mne více cizí."

"Pasovaní rytíři křičeli strachy ... jak utíkali před pražskými ševci a provazníky, před venkovskými sedláky, kteří jim před pár dny byly k smíchu. Utíkali v takové panice, že odhazovali zbraně, jimiž bylo tak snadné během celé předchozí kruciáty pobíjet bezbranné. Utíkali, ... jako zbabělci ... jako by se polekali ... Víš čeho? Pravdy. Hesla VERITAS VINCIT vyšité na husitských korouhvích."

23.07.2014 5 z 5

Noc v Lisabonu Noc v Lisabonu Erich Maria Remarque (p)

Přestože knihy s válečnou tematikou nejsou můj šálek kávy, tahle kniha je jiná - je skvělá! Válka je na spadnutí, a já přesto daleko víc vnímala příběh Josefa a jeho filozofický podtext, než válečný příběh jako takový. To jak Remarque dokáže vylíčit lidskou bytost v mezní situaci je naprosto úžasné.

"Člověk se někdy dostane do toho, co popisují lodníci při tajfunu: do úplného bezvětří, přímo uprostřed víru. Člověk rezignuje - je jako brouk, který předstírá, že je mrtvý - ale člověk není mrtvý. Jenom se vzdal jakékoli jiné námahy kromě pouhého přežívání, a to proto, aby přežil. ... je ztělesněním ... pasivity. Nemůže už ničím plýtvat. Bezvětří, zatímco kolem běsní tajfun ... náhle už zmizel strach. Neexistuje zoufalství - i to by byl luxus, který si nelze dovolit."

22.07.2014 5 z 5

Labyrint Labyrint Kate Mosse

U knih Kate Mosse je vidět že prostudovala velké množství zdrojů a literatury - místa, postavy, popisy událostí jsou hodně realistické, někdy možná dost dlouhé, což možná někoho může rušit od příběhu.

Tahle kniha, kromě opravdu krásného příběhu má u mě plus také za výborný a skvěle čtivý zdroj informací o katarské herezi.

12.03.2014 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Ač už dlouho dospělá ... překrásná knížka s krásnými obrázky ... Čapek je prostě mistr vyprávění... svým dětem jsem ji s radostí předčítala ... přesto si ji později přečetly i samy :-)

24.10.2013 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tvé myšlenky určují, co jsi ...
„Naše myšlenky,“ řekl americký psycholog William James, „mají nesmírnou sílu. Je na našem rozhodnutí, jestli tuto sílu využijeme ve svůj prospěch či ke své škodě. Silou myšlenek nerozhodujeme jen o zdraví a nemoci, ale naše myšlenky jsou náš osud. To je zákonitost, které nikdo neunikne; ale zároveň i báječná šance.“

11.09.2013 5 z 5

Průvodce inteligentního člověka filosofií Průvodce inteligentního člověka filosofií Roger Scruton

jedna z prvních knih o filozofii, kterou jsem přečetla (ještě před tím, než jsem ji začala studovat). Plní to, co si předsevzala, velmi zajímavým způsobem představuje filozofii jako disciplínu.

15.08.2012 5 z 5