Alma-Nacida Online Alma-Nacida komentáře u knih

U nás v Mitfordu U nás v Mitfordu Jan Karon

Tak teda nevím, ale čekala jsem něco jiného. A čekala jsem celkem dlouho, do strany 125, než jsem si řekla, že se to nejspíš nezlepší a že s tím seknu. :) Průhledná propagace náboženství, postavy doslova papundeklové, takže mi bylo úplně fuk, kdo komu co odkáže, kdo komu co uvaří, kdo má co na zahrádce a jak se jmenují psi přespolního veterináře. Ba i jestli běhání panu faráři zlepší cukrovku.
Zkrátka to bylo jen nudné. Do dalších dílů nepůjdu, dokud budu mít cokoli jiného ke čtení vyjma Kapitálu.
Hvězda je za Bornovy ilustrace.

25.07.2020 1 z 5

Zrádcův měsíc Zrádcův měsíc Lynn Flewelling

Zatím nejlepší díl Nočních běžců, žádné zbytečné natahování, zápletka částečně kriminální a částečně špionážní, napětí až do konce, nová kouzla pěkně propojující děj - zkrátka to, co si od fantasy přeju. Vytkla bych jedinou věc, a to málo informací o tom, jak v průběhu předlouhého jednání probíhala válka s Plenimarem. Při odjezdu poselstva Klii se pořád zdůrazňuje, jak je prohra na spadnutí, a pak se půl roku dělo co? Proto jsem ubrala hvězdu, ale jinak to bylo fajn a těším se na další díl.

25.07.2020 4 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Syntéza duchařského příběhu a skoro krimi, nebála jsem se, spíš jsem byla zvědavá, jak se to vysvětlí. Přijde mi trochu neuvěřitelně rozuzlení příběhu Sáry, hlavně kdo je tam pachatelem, ale nechci zbytečně prozrazovat děj.
Celkově docela dobrá oddychovka.

20.07.2020 3 z 5

Loutkář z Krakova Loutkář z Krakova R. M. Romero

Začnu klady: přečteno za jeden (pozdní) večer, takže čtivá kniha to rozhodně je.
Obálka je tuze povedená.
Moc se mi líbí nápad s proměnami, ale nechci spoilovat, tak to nebudu dál rozvádět.
A teď ten hlavni zápor, aspoň pro mě: cítím, že je to hra na city. Ono to i (částečně) funguje, ale stejně mi to vadí.
Za největší přínos knihy považuji to, že by nejspíš bylo možné ji nechat číst děti. Pak by to ale mělo být v kategorii pro (starší) děti, pro dospělé je to podle mě moc naivní.
Zase bych jednou dala ráda dvě a půl hvězdy.

18.07.2020 3 z 5

Případ alchymistovy dcery Případ alchymistovy dcery Theodora Goss

Nijak mě nepohoršuje zapůjčení postav z jiných (a pravda, slavnějších knih), ani to, že ač Dr. Watson ve své knižní předloze miluje nějakou Mary, tady po Mary hází očkem spíš Holmes.
Ale je to tak nějak rozvleklé a vsuvky nebo spíš připomínky dívek nakonec děj ještě víc zpomalují. V poslední předlouhé vsuvce se autorka snaží čtenáře nalákat na další díl, ale já si ho nejspíš nechám ujít. Ne že by to bylo všechno špatně, ale taky mě to nijak nenadchlo, zkrátka takový dovolenkově odpočinkový průměr.

18.07.2020 3 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Je fakt, že ve skutečném životě se lidi moc nemění a když, tak k horšímu. ;) V tomhle díle mi šlo ale na nervy, že obě hlavní postavy pořád opakují své průsery z minula: Strike si dorasuje nohu maximálně do strany 160 a Robin... Ale to bych spoilovala. :)
Pokud jde o zápletku, bylo to celkem prima, aspoň část o vydírání, ale vysvětlení toho, co viděl Billy, mi už připadalo překombinované. Vzhledem k průběžnému upozorňování během celé knihy, že Freddie byl fakt hajzl, jsem myslela, že všechno bude propojovat jeho postava. Ale takhle, vysvětlení na jedné, dvou stranách... Takže celkově průměr a zase postrádám možnost dát dvě a půl hvězdy.

15.07.2020 3 z 5

Lord John a Ďáblovy ruce Lord John a Ďáblovy ruce Diana Gabaldon

Kniha obsahuje tři útvary, které se zdráhám nazvat povídkami, a sama autorka se k nim v předmluvě vyjadřuje velmi vtipně až sarkasticky.
Nebylo to špatné, ale myslím, že pro někoho, kdo už předtím nepřečetl aspoň polovinu Cizinky a všechny ostatní příhody lorda Johna, by byl zážitek poloviční.

11.07.2020 3 z 5

Vyšehrad, knížecí a královská akropole Vyšehrad, knížecí a královská akropole Václav Moucha

Obsáhlá a velmi výpravná monografie o výzkumu Vyšehradu, místa, kde se prolínají světské a náboženské vlivy. Vzhledem k rozsahu knihy je lepší ji spíš projít a zastavit se, kde utkví zrak a myšlenka. Díky fotografickým a obrazovým přílohám je kniha velmi zajímavá jak pro všechny milovníky archeologie, tak i historie české státnosti.

07.07.2020 5 z 5

Lord John a skotský vězeň Lord John a skotský vězeň Diana Gabaldon

Tak to teda račte prominout, Milosti, ale tady bylo nějak všeho moc. Bří Greyové nelitují námahy, času a peněz, aby jeli do Helwateru pro Frasera, kterého přiveze eskorta do Londýna, aniž Hal tuší, zda tento bude spolupracovat čili nic.
Následuje zmatená výprava (hlavně nenápadně) do Irska, kde všichni hrdinové dělají vše pro to, aby padouch zvěděl, že se na něj něco chystá: opakované "náhodné" návštěvy bezmála všech členů tajné výpravy v sídle hlavního padoucha jsem teda fakt nepochopila. ;)
A kdo by si nezamiloval malého Willieho a jeho jemný odér výkalů (!), musí být snad zcela bez srdce či stižen beznadějnou vášní jak chudák lord John, který lituje, že neomdlel až poté, co ho Jamie odnesl v náruči "krvácejícího jako propíchnuté prase". :)
No, je to oddychová četba, že... Oddychla jsem si, chvílemi jsem se i smála, ale co už... Nechám tři hvězdy.

07.07.2020 3 z 5

Noční motýl Noční motýl Ondřej S. Nečas (p)

Příjemné překvapení. Poslouchala jsem jako audio při domácích pracech, a tak možná tím, nebo trochu zvláštním přednesem, jsem se občas musela vrátit a kousek si poslechnout znovu, aby mi opravdu došlo, co a jak. Za to ta jedna hvězda dolů.

06.07.2020 4 z 5

Lord John a Bratrstvo čepele Lord John a Bratrstvo čepele Diana Gabaldon

Jak ví každý, kdo četl sérii Cizinka, lord John je odporný sodomita. Netřeba tedy nad tímto faktem žasnout. Nad čím jsem žasnula já, byl strhující popis bitvy. Ten se vážně povedl.
Nechyběly vtipné momenty, třeba s mechanickým orákulem. Jen to vyřešení záhady a vraždy Johnova otce působilo trochu příliš náhodně, zvlášť když bez šlechetného zásahu do té chvíle zlotřilých bratři O'Higginsových by asi viník uprchl. Vada na kráse to není velká, kniha je čtivá a napínavá i zábavná a o to tu asi jde především.

05.07.2020 3 z 5

Lord John a důvěrná záležitost Lord John a důvěrná záležitost Diana Gabaldon

Svěží jednohubka rychle odsýpá, lord John trousí své vtipné sarkastické poznámky a s pomocí inteligentního personálu a trochou štěstí všechno nejen odhalí, ale i zdárně vyřeší. Pobavila jsem se a byla bych spokojenější, nebýt místy odfláknuté korektury.

03.07.2020 4 z 5

Příchod tmy Příchod tmy Lynn Flewelling

Zase vcelku čtivý a oddechový příběh, v tomhle směru jsem dostala přesně to, co jsem čekala. Ale pokud jde o vztah hlavních hrdinů, už mi přišel jeho vývoj protahovaný, až to zavánělo červenou knihovnou. Možná je to proto, že je to YA kniha, nevím...
Zkrátka jako oddychovka milé, ale nijak se netřesu o osudy hlavních hrdinů a občas jsem si říkala, ať už do toho proboha praští, nebo se na sex úplně vykašlou. ;)

02.07.2020 3 z 5

Štěstí ve stínech Štěstí ve stínech Lynn Flewelling

Vcelku pěkný první díl, byť jsou postavy občas trochu předvídatelné a všichni "dobří" jsou děsně dobří a záporáci kují pikle spíš zpovzdálí a sami tam moc akce nemají. Alekova naivita je taky někdy už trochu moc.
Dám šanci druhému dílu a doufám, že se postupně zbaví těchto typických "dětských" nemocí.

28.06.2020 3 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Tohle byl rozhodně nejlepší díl z celé série, méně vycpávek, rychlejší spád a nečekaný závěr , takže i odpouštím Robinino poněkud otravné tápání ve vztahu ve stylu "vzít, nebo nechat být".

25.06.2020 4 z 5

Země mrtvých nadějí Země mrtvých nadějí Christopher John Sansom

Tohle bylo místy trochu protahované, i když chápu, že to způsobilo hlavně autorovo zaujetí Kettovým povstáním. Ale přece jen, možná by stálo za to mu věnovat kromě závěrečné studie samostatnou knihu, protože spád a napětí tím opravdu znatelně utrpělo.

20.06.2020 3 z 5

Kočka na cestách Kočka na cestách Hiro Arikawa

Příběh plný vcelku dramatických zvratů vyprávěný (ale ne vždy) prostřednictvím kocoura. Líbilo se mi, že i ty těžké věci byly laděny pozitivně a spíš optimisticky. Co mi vadilo, je forma, kdy není moc poznat, co si kdo myslí od ostatního vyprávění. Když už je tam i přímá řeč, proč ještě tato matoucí specialita?

05.06.2020 3 z 5

Opskurno Opskurno Andrew Caldecott

Tohle bylo zase spíš na tři a půl hvězdy, ale nakonec jsem dala čtyři. Vlastně moc nemám co vytknout, jen pár věcí se mi zdálo nelogických. Například proč to v Opskurnu vypadá jako na přelomu devatenáctého a dvacátého století, když mají být údajně prodejci supermoderních technologií? Vysvětlení v závěru, kdo je tajemná postava zmizevši ještě před začátkem děje Robert Lahvička, bylo trochu násilné. Jako že už to ukončíme, tak si všechny postavy sednou a na třech stranách nám to vyloží. ;) Ale jinak pěkný počin, postavy jsou plastické a všechny ujeté, každá jinak.

04.06.2020 4 z 5

Intimní historie od antiky po baroko Intimní historie od antiky po baroko Vlastimil Vondruška

Vždycky mě mnohem méně zajímaly různé historické artefakty, u kterých bývá popisek "kultovní předmět" , než nějaká úplně obyčejná věc každodenní potřeby. Takže jsem s četbu celkem užila, ale právě vzhledem k té mé fascinaci každodenností jsem plno věcí věděla. A sem tam se tam i něco opakuje. Proto ty tři hvězdy.

28.05.2020 3 z 5

Polední hodina Polední hodina Dörte Hansen

To byla přímo přehlídka věcí (a lidí) ztracených a nalezených v nekončícím plynutí času. Jemné narážky a čtenář si musí domýšlet, kdo a kdy a s kým a kam, neřkuli proč. A jestli vůbec.
Moc jsem si užila ta venkovská tajemství a traumata, která odnáší neúprosný vichr.

23.05.2020 5 z 5