AnoMANder AnoMANder komentáře u knih

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Kniha na volné odpoledne, pro oddech. Velmi čtivě napsáno, se zajímavými dějovými zvraty, zasazena do zajímavého prostředí (osobně mi připomínalo vikingskou dobu). Klasický děj, kdy odstrkovaný a ponižovaný dosáhne nakonec svého cíle, ale nic není, jak vypadá :-)
Doufám, že v pokračování se dozvíme více o minulosti elfů, rozbití Jedné bohyně.

20.12.2019 3 z 5

1177 př. Kr.: Zhroucení civilizace a invaze mořských národů 1177 př. Kr.: Zhroucení civilizace a invaze mořských národů Eric H. Cline

Velmi zajímavá, čtivě napsaná, kniha shrnující poznatky o období konce doby bronzové ve východním Středomoří. Přehledně sesumírovaný vývoj jednotlivých států (Chetité, Egypt, Egeida,...) i možných příčin kolapsu na přelomu 12. a 11. st. př. Kr. Nejsou tam nové objevné teorie, ale jako celek působí kniha výborně.

01.11.2019 4 z 5

Ocelové jeskyně Ocelové jeskyně Isaac Asimov

Jako nadšenec Nadace jsem nemohl nezkusit i toto. Námět dobrý (bylo fajn dozvědět se nové věci o původu robotů, kolonizaci vesmíru), prostředí také (velkoměsta na xenofobní Zemi), ale samotné zpracování podstatně slabší. Nemělo to spád, větší vnitřní napětí, bylo to uspávací.
Co se autorovi povedlo, je trefa do možné temné budoucnosti Země.

22.10.2019 2 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Pro mě osobně na Kinga slabší kniha, čekal jsem hororovější děj. Příběhy mě nijak nevtáhly do děje, chyběla mi lepší atmosféra
Náměty zajímavé, takové všední a uvěřitelné popisující lidské nitro schopné všeho.

11.10.2019 3 z 5

Zimní přízrak Zimní přízrak Dan Simmons

Pro mě hodně slabý Simmons. Horor jsem v knize nenašel. Přišlo mi to bez napětí, atmosféry, takové vylévání zraněné duše.

27.09.2019 2 z 5

Bílá jako sůl Bílá jako sůl Vladimír Šlechta

Závěrečný díl pentalogie mi přišel možná jako nejlepší. Je zde kombinace bojů i detektivní činnosti, kvituji vsuvky Pippy o historii světa po Apokalypse, významných událostech atd.
Tak jak mi přišel ostrov jako natahování děje, tak konec mi knihy se mi naopak zdál rychle ukončený a až neskutečný. Gowery je člověk s největší klikou, vše mu vychází, jak potřebuje :-)
Epilog už mi přišel trochu přitažený za vlasy :-)
Ideální je přečíst si celou pentalogii vcelku, je pak lepší orientace v ději.

05.08.2024 4 z 5

Tolkienův ilustrovaný svět Tolkienův ilustrovaný svět David Day

Nádherná obrazová publikace, která soustřeďuje základní informace o Tolkienově světě z jiných děl Davida Daye (Tolkienovy bitvy, Tolkienovi hobiti atd.). Především jde ale o ilustrace k jednotlivým postavám, místům, událostem od různých autorů, které jsou opravdu skvělé.
Díky většímu formátu knihy jsou působivé.

03.05.2024 4 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Jako kniha vysvětlující mnohé otázky ze Sila je to dobré. Ale celková úroveň je nižší než u Sila. Přišlo mi to místy zdlouhavé, některé pasáže zbytečné. Paradoxně nejvíce se mi líbil začátek, kde se seznámíme s historií sil. V popisu života v silu mi chybělo více o vzájemném soužití lidí.
Kniha je hlavně o silu č. 1.
Donald je zajímavá postava, se silnou morálkou, empatií, ale i vnitřními rozpory.

07.02.2024 3 z 5

Kedrigern a hlas pro Princeznu Kedrigern a hlas pro Princeznu John Morressy

Další krásný pohádkový příběh, kde se ukaž, jak se i mocný čaroděj může velice rychle dostat pod pantofel :-) Opět skvělá slovní zásoba autora, úžasné, co všechno se dá vyjádřit slovy Já a Kvák.

21.08.2022 4 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Pokračování jsem si přečetl až po dlouhých letech od prvního dílu. Zestárl jsem, tak už mě příběh, styl psaní tolik nechytil. Ještě mi přišel nevybroušený, místy zdlouhavý.
Děj se ubírá předvídatelným směrem, občas pasáže, které mě nebavily (výcvik).
Konec se povedl, plný akce a "překvapivého" rozuzlení.
Zajímavé, jak se celá vesnice podvolí vedení mladého kluka :-)

16.09.2021 2 z 5

Hra o trůny: Mytologie Hra o trůny: Mytologie Gwendal Fossois

Podle komentářů jsem čekal šílenou knihu, ale nakonec "to tak špatné" nebylo, i když o GoT je tam toho opravdu málo. Opravdu to není kniha, která by se vyloženě věnovala Hře o trůny a autorka pracuje většinou jen s vlastními domněnkami. Čekal jsem, že se třeba zaměří na celkový přehled dějin Západozemí od nejstarších dob, bude vyprávět o dětech lesa, Prvních lidech, Nočních chodcích atd.
Dočetl jsem ji z toho důvodu, že se tam objevuje mytologii obecně, kterou mám rád. Dvě hvězdičky tedy dávám za:
1) řeckou a jinou mytologii
2) pár zajímavých faktů z historie. Několik zmínek o filmové hře o trůny, které jsem nevěděl, snahu přirovnat postavy k mytologickým hrdinům

10.06.2021 2 z 5

Tajná historie Bornnu Tajná historie Bornnu Vladimír Šlechta

Čteno krátce po Keltské bráně a ta mi prostě přišla lepší (téma mě více chytlo). Kydlení mohlo být méně :-), i když mě to v myšlenkách vrátilo do studentských let. Plusové body rozhodně za střípky z historie Bornnu, přehlednost v postavách.
Konec mi přišel hodně rychle vyřešený, mohl tam být větší odpor záporáků. Jinak má kniha výborný spád a dobře se čte. Vyhovuje mi i formát knihy (skladná na cesty).

30.04.2021 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Kniha s velmi zajímavým námětem, který probouzí představivost. Prostředek knihy mi přišel slabší, ale konec je výborný, plný těžké atmosféry. Člověk se cítí jako by s hrdiny šlapal sám lesem.
Kniha dokazuje fakt, že život je vždy pln překvapení a skutečnost nemusí být vždy to, co vidíme.
Ale Strach se mi líbil o něco více.

15.12.2020 3 z 5

Nedokončené příběhy Nedokončené příběhy J. R. R. Tolkien

Povinnost pro obdivovatele díla J.R.R. Tolkiena. Výborné doplnění předchozích děl, plno zajímavých informacích, komentářů, různé verze příběhů o osobách, místech, událostech ve Středozemi od Prvního po konec Třetího věku. Kniha je přehledná, čtivá s výborným poznámkových aparátem.
Ideální číst s Pánem Prstenů a Sillmarilionem po ruce :-)

02.09.2020 5 z 5

Pod parou Pod parou Terry Pratchett

Toto moderní téma mi moc nesedlo, jsem konzervativec :) Chybělo mi tam více typického humoru a vtipných dialogů pana Pratchetta, více Hlídky, mágů a čarodějek :)
Přišlo mi to takové "ploché", děj se šinul stále stejným tempem, bez větších problémů se sunul ke šťastnému konci.
Plusové body za Vetinariho ve vlaku a odhalení trpasličího krále.

25.08.2020 2 z 5

Větrný přístav Větrný přístav George R. R. Martin

I když mám rád knihy se svižným dějem, zde jsem si užil poklidnější tempo. Vynahradily to nádherné popisy létání, krajiny, života na ostrovech. Sledujeme, jak dokáže jeden odhodlaný člověk postupně měnit postoje, vztahy ve společnosti. Je to pohlazení po duši, popis života lidí,kterým se splnil jeden z lidských snů, ato moci létat.

26.06.2020 3 z 5

Snové písně 1. Snové písně 1. George R. R. Martin

Výborná povídková sbírka zahrnující tvorbu již od začátku Martinovi literární činnosti. Skvěle namixováno sci-fi, fantasy i horor. Působivá atmosféra povídek, pestré náměty (drak, cizí planety, hubnutí,...), zápletky. Napínavé čtení.
Píseň pro Lyu mne přiměla k zamyšlení, Ledový drak zase k zasnění a Písečníci k obezřetnosti před hmyzem :)
Hodně jsem ocenil rozčlenění povídek do několika oddílů a průvodní povídání k nim (kdy, jak a proč vznikly, pozadí Martinova života).

15.01.2020 4 z 5

Roboti úsvitu Roboti úsvitu Isaac Asimov

Třetí kniha o robotech se mi zdá nejlepší, přestože délka byla zbytečně dlouhá. Opět je celé vyšetřování založené na promyšlených dialozích, v nichž je třeba hledat vodítka a myšlenky.
Postupně se odkrývá slabost Vesmířanů ve srovnání s Pozemšťany a ještě více se tato série propojuje s Nadací (viz Giskard).

14.11.2019 3 z 5

Oheň a krev Oheň a krev George R. R. Martin

Výborné kronikářské dílo. Jednolitý příběh v tom nehledat. Ocenil jsem početný výčet rodů, jejich sídel, pikantnosti z historie různých rodů.
Mínusem jsou pro mě některé překlady osobních a místních jmen, které jsou odlišné od překladů v sérii Píseň ohně a ledu, přechylování příjmení.

24.09.2019 5 z 5

Murtagh Murtagh Christopher Paolini

Návrat do Alagaësie je fajn, příběh nepřímo navazuje na předchozí tetralogii, hlavní hrdina je Murtagh, také kvituji, samotný příběh je zajímavý a má rychlý spád. Ale styl psaní mě tak nějak vrátil do let, kdy jsem četl Eragona. Čekal jsem vypsanější styl, možná víc psychologický, tajemný.
Také chování Murtagha je "zvláštní". Hodně si stěžuje na osud, svá trápení, ale když má možnost "šplhnout si", tak jde do akce naslepo a na vlastní pěst.
Oceňuji, že i Trn má své chyby, obavy, noční můry.
Zakončení má svůj šarm, i když má Murtagh na konci štěstí snad celé Alagaësie. Jsem zvědavý na další osudy Draumar.

20.09.2024 3 z 5