Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Zvon Zvon Neal Shusterman

Skvělé! Tak ráda jsem se vrátila do světa, který Neal Shusterman stvořil, abych se dozvěděla, jak to s lidstvem dopadlo. A možná proto, že jsem neměla žádná velká očekávání a nechala jsem se jen vést fantazií a záměrem autora, byl to pro mě zase skvělý zážitek.
Smrtka byla jako zjevení, blesk z čistého nebe, něco tak originálního a zároveň tak hlubokého. Nimbus byl akčním pokračováním, kde byla morální linka trochu zastíněna akcí a zamotáváním příběhu. A Zvon je více než důstojným ukončením se spoustou nových zvratů, ale i původních kousků, které jako v puzzle zapadly, kam měly. A zpátky je tu zamýšlení nad charakterem lidstva jako takového, nad vlivem moci a nepostižitelnosti na jedince a jeho vývoj.
Shusterman napsal trilogii, která je neskutečně čtivá a napínavá, ale zároveň vás donutí přemýšlet, hledat paralely v našem světě a utvářet si názor. A doufat ve vítězství starých dobrých morálních hodnot. A přestože nemáme Nimba, i tak máme snad ještě naději.
Doporučuji.

20.12.2021 5 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Audiokniha
Dobře, souhlasím, že kvalit Ostrova Lewis to nedosahuje, ale zase taková tragédie to nebyla. Je to podstatně jednodušší, ať už co se zápletky týká tak i vykreslení postav. Je v tom kopec romantiky, takže souhlasím, že bych doporučovala spíše ženskému publiku. A na co autor vsázel, bylo zasazení do atraktivního a ne tak obvyklého prostředí Číny. Protože jsem v Číně nebyla, nejsem schopná posoudit, nakolik reálné prostředí i chování lidí je. V detektivní lince není nic tak překvapivého, příběh ubíhá pozvolna a stojí na paradoxní spolupráci dvou nepravděpodobných spojenců - čínského detektiva a americké patoložky. Doporučuji nepřemýšlet o tom, zda by to bylo možné.
Jako relaxace nebo poslech při nějaké nudné činnosti to nebylo špatné a něco nového se člověk také dozvěděl. Rozhodně na Petera Maye nezanevřu.

20.12.2021 3 z 5

Smrákání Smrákání Cullen Bunn

Pochmurný kraj je ještě pochmurnější. A hlavně krvavější. Blíží se finále a autoři přitvrzují. Ze země se objevuje pohřbené zlo a cíl má jediný - zabít Emu. I její nejbližší a celá vesnice jsou v nebezpečí, vždyť jak jinak lze získat pozornost toho, koho chcete zničit? Ema se zlu musí postavit a to všemi prostředky. Ale bude to opravdu konec? Nebo nás čeká ještě něco děsivějšího?
Opět kvituji, že byly všechny sešity nakresleny Tylerem Crookem a jen doufám, že se dvojice autorů v posledním díle nevrátí k experimentování s jinými ilustrátory. Crook je mistr děsivých kreseb a detailů atmosféry a byla by škoda to závěrečné finále pokazit.
Výborný díl.

16.12.2021 5 z 5

Jarní oběť Jarní oběť Anders de la Motte

Jako skalní fanoušek série Roční období jsem spokojená, Anders de la Motte nezklamal. Příběh byl správným způsobem tajemný, zamotaný, plný nízkých i rádoby ušlechtilých lidských motivů, snů a vášní, které se nám pletou do života a komplikují ho. Rodinné vazby nade vše a rodinnou pověst je potřeba chránit, ať to stojí, co to stojí, obzvlášť když máte peníze a moc.
A tak se jarní rituál, zamýšlený jako působivé divadelní představení, promění v noční můru, která bude zúčastněné děti pronásledovat a ovlivňovat po celý život. Protože kdo vlastně ví, co se tam opravdu stalo?
Autor jako vždy zkušeně dokázal nitky tak zamotat, že skoro do poslední chvíle nevíte, na čem jste. A i když se mi některé skutečnosti podařilo odhadnout, jiné byly velkým překvapením a až do finále jsem netušila, komu věřit a komu ne.
Navíc skvěle popsané zajímavé prostředí nehostinných mokřin a lesů, které jsou ideálním dějištěm a Valpružina noc ideálním časem. "Příroda hladoví a po lesích jezdí Listoň."
Pěkné završení série. Doporučuji.

16.12.2021 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Byla to taková poměrně rychle ubíhající jednohubka. Na rozdíl od Trhliny tady dostává děj rychlý spád a je od začátku dramatický. Líbil se mi nápad, představa takovéto bezmoci na odlehlém místě a v zimě je pro mě dostatečně hrozivá. Četla jsem v noci a je pravda, že jsem pak v klidu usnula, ale budování napětí a strachu se mi líbilo. A konec? Pro mě bylo rozuzlení překvapivé a konec přijatelný. Jediné, s čím jsem se potýkala, byl až příliš detailní popis jedné krvavé scény.
Možná souhlasím, že má nápad větší potenciál, než se autorovi podařilo vytěžit, ale já jsem se docela bavila. 3,5*

14.12.2021 4 z 5

Domek u jezera Domek u jezera Jasinda Wilder

Asi ke mně kniha přišla ve špatnou dobu nebo jsem už cynik.
Mně to příjde prostě moc na sílu, moc prvoplánovité, moc kýčovité. V žádném případě nechci zlehčovat téma, ale zpracování se mi nelíbilo. Příliš erotiky na můj vkus k tomuto tématu, nejsem si jistá, jestli by se tato nemoc dala tak dlouho skrývat a ty možnosti, jak alespoň trochu zmírnit dopady ztráty partnera... já chápu, že potřebujeme číst o naději a lepších zítřcích a že je důležité dokázat se vzchopit po ztrátách blízkých a jak neskutečně těžké to je. Ale tady mi to nějak nesedlo, přišlo mi to prostě nereálné, z říše fantazie a toužebných přání.
Ale možná to tak mělo být, možná to jen opravdu nebyla správná doba pro mě.

13.12.2021 3 z 5

Beze svědků Beze svědků Lisa Jewell

Bizarní.
Tak okomentovala svůj román sama autorka v doslovu. A já s ní souhlasím. Tento příběh spadá do oddílu naprosto neuvěřitelných. Navíc čtenář už od půlky jasně vidí, kam zápletka směřuje a jaké bude její rozuzlení.
Nicméně nelze knize upřít čtivost a velmi dobrý psychologický vhled na rozpad rodiny po zmizení jednoho dítěte a dopady této tragédie na jednotlivé členy.
Bohužel po pravdě nechápu tak vysoké hodnocení a nemůžu se ubránit pocitu, že je kniha záměrně napsána tak, aby brnkala na struny ženských čtenářů. Pro mě velké zklamání.

12.12.2021 3 z 5

Travič Travič Sharon J. Bolton

Dobře, chápu, že to byla chyba, že jsem nečetla první díl. Bohužel jsem si nevšimla, že je to pokračování série.
Určitě to ovlivnilo můj dojem z knihy. Postavy a jejich vstupy, které byly někdy až příliš krátké na můj vkus, se mi hodně pletly. Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem se v nich zorientovala. I střídání časových rovin mě v tomto díle mátlo. Návaznost na minulou knihu byla vcelku pochopitelná, některá vodítka byla vysvětlená a dokonce i tak, že nebylo prozrazeno tak moc, že by člověk úplně ztratil chuť si předešlý díl přečíst.

Nicméně mě kniha nijak neoslovila. A to mám tajuplné příběhy, nadpřirozené věci a závan čarodějnictví moc ráda. Tady mi to nesedlo. Spousta věcí nebyla vůbec vysvětlena, jako například důvody celé kauzy, chyběla logická vodítka.

Uvidím, jestli si první kniha ke mě najde cestu, sama ji aktivně vyhledávat nebudu.

07.12.2021 3 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Audiokniha
Výborná kniha. Mám z Kinga obrovský respekt a k jeho dílům přistupuji s obavami, že je nezvládnu. Jsem totiž trochu strašpytel. Ale tato kniha se mi líbila hodně.
Pomalý začátek a postupné rozvíjení děje mi sedí, stejně jako jen mimochodem vkládané indicie, které postupně tvoří atmosféru neznámého strachu a napětí. Obdivuji Kingovo vypravěčské mistrovství, jeho postavy jsou skvěle vykreslené a obzvlášť Jud jako vypravěč většiny příběhů je výborný, na jeho pasáže jsem se těšila. A i když člověk samozřejmě vytuší, jak kniha skončí, neubírá jí to na mistrovství. A tak se necháte postupně nést do toho nevyhnutelného závěru.
Skvělé, doporučuji.

07.12.2021 5 z 5

Na plný plyn Na plný plyn Joe Hill (p)

Joe Hill je můj oblíbený spisovatel a zatím nebyla kniha, která by mě zklamala a jeho Zámek a klíč považuji za mistrovské dílo.
I tato sbírka povídek mě potěšila, protože většina opravdu stála za to. Obdivuji spisovatele, kteří na tak krátkém formátu dokáží vypointovat příběh a Joe Hill to opravdu umí. A jeho fantazie je bezedná a různorodost námětů překvapující. Od vyloženě hororových kusů, kterých je většina, přes thrillerové náměty, po barvitou fantasy klasického formátu nebo problematiku časových smyček.
Nejvíc mě oslovil Temný kolotoč, Faun, Pozdní návraty a Záleží mi jen na tobě.
Těším se zase někdy příště.

01.12.2021 4 z 5

Černá a purpurová Černá a purpurová Wojciech Dutka

Po Tatérovi z Osvětimi se mi už do žádné literatury o holocaustu nechtělo. Ale na rozdíl od zmíněné knihy, kniha Černá a purpurová rozhodně patří mezi nejlepší, které jsem o této tématice četla.
A to i přesto, že mi styl autora nesedl úplně, jeho vyjadřování je zvláštním způsobem strohé, jakoby odosobněné. Na druhou stranu perfektně zvládl vykreslit pohled obou stran a hlavně vývoj uvažování hlavních postav na pozadí předválečných a válečných události. Skvěle popsal neochotu lidí uvěřit, že by se nějaká taková zvěrstva mohla dít a zároveň ukázal věrný vývoj vlivu demagogie, zmanipulování celého národa a vnuknutí jim myšlenky nadřazené rasy. To se podařilo autorovi vyjádřit velice působivě.
Další opravdu silná stránka tohoto díla byl popis života v Osvětimi. Nelibuje si ve zbytečných krutostech, ale věcně a věrně vykresluje chod tábora se vší tou nepředstavitelnou hrůznou mašinérií. Síla je v popisu těch věcí okolo, transportu, rozřazování, třídění věcí, hromad věcí, a to postupné uvědomování si obrovského rozsahu této tragédie.
Příběh je prezentován jako příběh lásky z protichůdných stran barikády, ale já to jako to nejdůležitější nevnímám. Přijde mi to složitější a nemyslím si, že by tato láska vznikla za jiných okolností. Ve mně zůstává spíše hrůza z toho, jaká maličkost kolikrát rozhodla o tom, kdo přežije a kdo ne a jak moc riskovali všichni, kdo se rozhodli pomoci druhému. Zároveň dobrý pocit, že se takoví lidé našli. Bohužel toto peklo přežil jen zlomek lidí. A dokážu pochopit pocity přeživších, kteří se těžko vyrovnávají s tím, že právě oni byli ti vyvolení.
Příběh je založen na skutečných postavách a co do autentičnosti je to jeden z těch dobrých, i když emocionálně velmi náročných příběhů. Doporučuji.

23.11.2021 5 z 5

Jejich moře Jejich moře James L. Cambias

Spojení vesmírného dobrodružství a podmořského světa, tedy mých dvou oblíbených témat, se zdálo být ideální.
Trochu mi ale trvalo, než jsem se začetla, začátek mi přišel poněkud rozvleklý a zvyknout si na způsob komunikace a pochopit myšlenkové pochody obyvatel moře kdesi ve vesmíru, no chvilku mi to trvalo.
Ale postupně jsem začala oceňovat příběh a smysl tohoto díla. Krásně ukazuje problémy, které mohou nastat v komunikaci mezi jinými rasami a to jak v řeči, tak i ve způsobu uvažování. To vše samozřejmě vede ke konfliktu a tak nechybí ani napětí a akce. Lidské chování je zobrazeno naprosto reálně a techniky je v knize tak akorát, aby to pochopil i laik.
Líbilo se mi vykreslení tohoto chladného vodního světa, klidně mohlo být i podrobnější. Trochu mi chyběla kapka historie, jak se lidstvo na tento měsíc dostalo a jak navázalo kontakt s další rasou žijící na jiné planetě.
Ale jinak jsem velice spokojená. Po delší době sci-fi, které má co říct a které tak krásně pracuje s fantazií.

15.11.2021 4 z 5

Vražedná lhůta Vražedná lhůta Andreas Gruber

Rozhodně jedna z těch lepších detektivek.
Osvěžující změna je prostředí našich sousedů a styl rakouského spisovatele. Jinak je to vcelku klasické schéma - psychopatický vrah, dvojice nesourodých detektivů, nějaké indicie a záhady, pátrání v minulosti, bizardní motiv. Trochu zvláštní je spojení jedné z obětí s jedním z vyšetřovatelů a i přesto se účastní pátrání.
Ale kniha je dobře napsaná, je to skvělé vyvážení akce, psychologie, pátrání, zajímavých míst činu a sympatické je i nám vcelku blízké prostředí Německa a Rakouska.
Jak tu už mnozí napsali, jako zábavu tuto knihu ráda doporučím a těším se na další díl.

13.11.2021 5 z 5

Jmenuji se Maryte Jmenuji se Maryte Alvydas Šlepikas

Toto je poměrně útlá kniha, pokud se rozhodnete ji číst, budete ji mít zdolanou za pár hodin. Pocity ale přetrvají déle. Není to snadné čtení, pohled na to, jak na válku doplácejí nevinní lidé, je vždy těžký. A když jsou to hlavně děti a zoufalé matky snažící se je udržet na živu, je to o to drásavější.
Chvilku jsem si musela zvykat na styl autora, v knize jsou kratší i delší obrazy, jako záběry z filmu, střih a jiný záběr. Styl je odosobněný, popis jakoby bez emocí, ale popisované situace emoce rozhodně vyvolají. Toto vyprávění o útrapách dětí a pozůstalých ve Východním Prusku je napsáno na základě vyprávění svědků a rozhodně by mělo být povinnou literaturou dnešní mládeže. Syrová výpověď bez příkras. Nečekejte procházku růžovým sadem.

08.11.2021 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Jsem ráda, že jsem četla knihy skoro postupně (kromě Prokletého kraje) a že tuto jsem si nechala na konec. Řadím se totiž k těm, kteří si myslí, že je to nejlepší díl. Nebo jsem prostě byla správně naladěná, ale příběh mě chytil hned od prvních řádků a nepustil. Moc se mi líbilo prostředí, vykreslení obyvatel, tajemná místa a tajemná minulost, spojení s historickými událostmi a hlavně, jak to paní Klevisová umí, propletení vztahů a událostí, aby z toho vzniklo zašmodrchané klubko, kde skoro každý může být pachatel.
Bergman a Sylvie tvořili výbornou dvojici, každý funguje a přemýšlí jinak a dohromady se to doplňuje.
I mně připadá, že by paní Klevisová mohla psát reklamy a průvodce, její popisy prostředí, vyzdvižení toho krásného na místě, kde se odehrávají její knihy, je nedostižné. I já bych se chtěla podívat na jih Čech, k hranicím s Rakouskem a nadechnout se té atmosféry. Ačkoliv si to z knihy dokážu velice dobře představit, přesto bych to chtěla zažít na vlastní kůži a vidět na vlastní oči.
Tak neváhejte a přečtěte si, jakou roli hraje v příběhu malý spící dráček a a jak se i v malinké zapadlé vesnici najdou lidé hodní a zlí. Doporučuji.

08.11.2021 5 z 5

Za rudým obzorem Za rudým obzorem Elizabeth Haran

Po knize jsem sáhla, protože mám moc ráda příběhy odehrávající se v Austrálii, autorka pro mě byla nová.
Příběh sám je poměrně silný, plný dřiny, boje o živobytí, nelehkého údělu žen, bolesti a trápení, nespravedlnosti a smyslu pro správnou věc na úkor vlastního štěstí. Neřekla bych, že je v něm moc naděje, na mě působil spíš depresivním dojmem. Trochu světla do něj přinesla pilotka reprezentující boj žen za rovnoprávnost.
Kniha popisuje nelehké životy 2 hlavních postav, dějištěm je Skotsko a Austrálie. Je plná dojímavých situací a těžkých údělů. Přesto mi moc nesedla. Styl autorky mi zcela nevyhovoval, některá dokola se opakující vysvětlení a vyprávění už mi připadala zdlouhavá a děj byl pro mě méně poutavý.
Neříkám, že je kniha špatná, v některých momentech mi i slzy ukáply, ale už jsem četla lepší.

06.11.2021 3 z 5

Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

Na tuto novou knihu Andrewa Maynea jsem byla zvědavá hlavně kvůli podvodnímu prostředí, ve kterém se většina děje odehrává, mám totiž potápění ráda a v knižní podobě jsem se sním ještě nesetkala.
Celkově se mi kniha líbila. Jako detektivka nebo thriller je to spíše průměr, ale hlavní postavy jsou velmi sympatické a i když je Sloan opravdu skoro superžena, čte se to dobře. Navíc je v knize spousta vody, potápění, lodí a ponorek, podmořského světa by sice mohlo být i víc, ale jak říkám, pro mě to bylo originální. Proniknout alespoň trochu do práce policejních potápěčů bylo velice zajímavé. Autor a překladatel také skoro v celé knize používá i správnou terminologii, kyslíkové bomby se objevily až na konci...
Pro mě svižný osvěžující dobrodružný příběh, sice méně uvěřitelný, ale s poutavým dějem, dobrým spádem a vůní moře.

29.10.2021 4 z 5

Moře vzpomínek Moře vzpomínek Fiona Valpy

Co napsat? Do půlky knihy jsem na příběhu neviděla nic zvláštního, ale druhá půlka mě dostala. Je to dobrá kniha, pokud máte chuť si přečíst romantiku, která to neměla snadné, pokud potřebujete vědět, že i druzí to mají těžké, že život není lehká cesta, a pokud se potřebujete utvrdit v tom, že stojí za to bojovat a jít dál, i když se to zdá být marné, že do vztahu je potřeba hodně vkládat, aby fungoval. Prostě pokud si chcete přečíst o lásce, přátelství, odvaze a o krásném francouzském ostrově.
Uvědomuji si, že některé situace a zápletky jsou prvoplánovité, přesto má kniha mnoho krásných myšlenek, kterým neuškodí, když si je zase připomeneme. A je to krásný příběh, který vás potěší ale i rozpláče. A možná si řeknete, že některé starosti, které zrovna řešíme, jsou malicherné, a že jsou důležitější věci.
Tak si poslechněte šumění vln a představte si vlnící se moře. A lásku, která se zrodila na tom úchvatném místě a tam také zůstala.

"Láska k dětem je jediný čistý a prostý druh lásky. Bezpodmínečný, instinktivní, absolutní. Ale vedle toho existuje také láska k partnerovi, což je ovšem úplně odlišný druh lásky. Vůbec není jednoduchá, naopak, je mnohem komplikovanější, ale je to láska, kterou jsme si přeci sami vybrali, takže by vlastně měla být nejsnazší ze všech..."

"Bylo to dokonalé, viď, moje milovaná Ello? Ty a já. Naše láska."
Přikývla a nechala horké slzy stékat volně po spáncích, v nichž jí naléhavě tepal pulz.
"Jenže víš, byla tak dokonalá proto, že nám ji nikdy nezkazila realita..."

24.10.2021 5 z 5

Nejsem z ledu Nejsem z ledu Anne Frasier (p)

Třetí díl považuji jednoznačně za nejlepší. Sice už mu chybí originalita prvního dílu, ale je nahrazena skvělým příběhem, dobrým rozvržením tempa a napětí, výborným akčním závěrem a rozvíjejícími se vztahy hlavních hrdinů.
Příběh se mi moc líbil, ač jsem měla obavy z tématu, přeci jen jak se jedná o děti, jsme my ženy útlocitné. Ale i když je to těžké téma, autorka se ho zhostila bez zbytečně popisovaných krutostí nebo libování si v násilných scénách.
Přiznávám, že některé situace vypadají spíše jako dílo náhody, ale přesto je to pro mě nadprůměrný thriller, který jsem přečetla jedním dechem. Nepodařilo se mi dohledat, jestli spisovatelka chystá další pokračování, zato jsem zjistila, že napsala spoustu jiných knih. Tak doufám, že nám i u nás vydají alespoň nějaké.
Doporučuji, ale rozhodně začněte sérii od prvního dílu, bez dodržení pořadí nebude spousta věcí dávat smysl.

24.10.2021 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Tak i já se přidávám k nadšeným čtenářům (v mém případě posluchačům) a obdivovatelům Marka Ebena, kterého jsem měla vždy ráda, a tento jeho další rozměr mi prosvětlil několik dní. Zvolila jsem schválně audioknihu hned, jak jsem zjistila, že ji namluvil sám autor. A trefa do černého. Jeho kultivovaný projev, tón hlasu, který vypointuje vlastní myšlenky přesně tak, jak to sám zamýšlel, to byla třešnička na dortu, která dovedla knihu k dokonalosti.
Laskavý, ironický humor, spousta zamyšlení a postřehů k dnešní době. Možná si knihu lépe vychutnají lidé ve středním věku a starší, s více životními zkušenostmi a nadhledem. Většina příspěvků mi alespoň vyloudila úsměv na tváři, u některých jsem se vyloženě smála a pár jich ve mě vyvolalo nostalgickou náladu. Jsem moc ráda, že jsem se ke knize dostala a zvažuji, že si ji pořídím i v knižní podobě.
Určitě se k ní budu vracet a všem ji z celého srdce doporučuji.

22.10.2021 5 z 5