Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Ticho ve sněžném městě Ticho ve sněžném městě Eva García Sáenz de Urturi

Jsem vždy moc ráda, když se mi do ruky dostane detektivka z méně typického prostředí, přeci jen severskými nebo americkými thrillery se to na trhu hemží, ale prostředí Španělska - jak neobvyklé!
Podle komentářů to vypadá, že jsou čtenáři knihou buď nadšeni nebo naprosto zklamáni. Chápu obě strany. Když se zamyslím, najdu spoustu nelogičností. Také mě udivily volné víkendy při vyšetřování tak vážného zločinu, ale třeba to tak na jihu chodí. Chování spousty postav mi přišlo nelogické a nereálné, to se týká hlavně okruhu komisařových kamarádů. Celá zápletka má do uvěřitelnosti poměrně daleko a postup policie byl chaotický a nahodilý. Navíc mě rozčilovaly emotivní výkyvy hlavních postav, během chvíle dokázaly přejít od lásky nebo kamarádství do nesnášení typu "už tě nechci vidět" a za chvilku to bylo zase v pořádku bez nějakého procesu nebo vysvětlení.
Na druhou stranu mě uchvátily popisy města a jeho okolí, zvyků a probíhajících svátků, přírody a sepjetí obyvatel s minulostí - tady autorka dokázala zachytit kouzlo prostředí.
Celkově se kniha velice dobře četla a ač mám spoustu výhrad, musím říct, že mě čtení bavilo. Linka z minulosti byla napínavá a osvěžující, celou knihou se prolínalo tajemno a mystično.
Co mě ale iritovalo, byly dialogy. Naprosto souhlasím s mou oblíbenou čtenářkou Agathou84, že dialogy byly nepřirozené, šroubované a vyumělkované. Nevím, jestli je příčina v překladu nebo už dílo autorky, každopádně to byl pro mě rušivý element. A tiskové chyby, to je v poslední době častý nešvar.
Takže co říct závěrem? Ačkoliv kniha není žádné veledílo, má svůj půvab. Rozhodněte sami...

05.02.2021 3 z 5

Železný dům Železný dům John Hart

Některé scény mi přišly jak vystřižené z Pulp Fiction, ale příběh mě opět dostal svojí hutností, propracovaností, vystižením myšlenkových pochodů postav a tady opravdu neskutečným napětím. Gangsterský thriller, ve kterém si oblíbíte záporáka a sledujete nitky, které vedou od jeho záhadné minulosti a které ho vedou k poznání své rodiny, kterou vlastně nikdy neměl. A do toho vůně střelného prachu a hromady mrtvol. Trochu drsnější čtení na počty obětí, na druhou stranu se v tom autor nijak nevyžívá. Tajemný sirotčinec, který stojí v centru příběhu, bude dostatečným lákadlem pro ty, kdo rádi rozplétají záhady minulosti.
Já jsem nadmíru spokojená, stejně jako u Posledního dítěte. John Hart opravdu umí!

31.10.2020 5 z 5

Poslední dítě Poslední dítě John Hart

Dokonalý zážitek ve starém stylu. Není to rychle ubíhající povrchní thriller současného proudu, ale pravá poctivá americká detektivka, ze které na vás dýchá atmosféra amerického městečka, s hlubokými lesy a močály kolem a zbytky tabákových plantáží a zlatých dolů.
Po klidnějším začátku děj nabírá spád, napětí a touha vědět to tajemství vás strhne, zároveň si ale čtení vychutnáváte, protože tahle kniha si to zaslouží, zaslouží se vaši pozornost, nejde číst jen po povrchu.
Dlouho jsem se u detektivky nesetkala s tak výborně vykreslenými postavami, do každé se v jejím partu dokážete vcítit, tak bravurně a barevně je kniha napsána.
Moc se mi líbil i závěr, včetně mystického poselství.
Děkuji mé oblíbené čtenářce Dele111 za to, že mě svým komentářem ke knize přivedla, a doporučuji všem, kteří mají rádi hutný komplikovaný příběh, u kterého stráví několik dní. Stojí to za to.

29.09.2020 5 z 5

Akvárium Akvárium David Vann

Naprosto se ztotožňuji s názorem čtenářek Dela111 a ArwenAragorn.
Stále o knize přemýšlím a nevím, co o ní napsat. Je to moje první seznámení s autorem a nevěděla jsem, do čeho se pouštím.
Rozhodně stojí za přečtení, ale počítejte s tím, že to bude těžké. Že budete prožívat smutek, nepochopení a možná i zhnusení, kniha je o hlubokých jizvách, které ovlivňují náš život a život našich nejbližších. Je o zbabělosti, zlosti, nenávisti, o bídě a bezmoci. Na druhou stranu ale také o lásce, naději, přátelství a schopnosti odpouštět. A ačkoliv je to jedna z nejtěžších knih, co jsem kdy četla a některé scény jsem těžko rozdýchávala, přesto nelituji, že jsem se ke knize dostala. Přes všechnu tu tíhu je v knize láska a naděje. A je dobré si uvědomit, že i když je někdy život úplně nejtěžší, stále je pro co žít a je důležité umět odpustit nebo se o to alespoň pokusit.
A protože jsem vodomil, tak jsem si popisy ryb a prostředí akvária užila.

17.09.2020 4 z 5

Zlomené duše Zlomené duše Simone St. James

Ke knize mě dovedlo kladné hodnocení a recenze zde na databázi. A jsem ráda, rozhodně stála za přečtení.
Je to perfektní spojení detektivní linky ze současnosti s nevyřešenou vraždou z minulosti a duchařského příběhu, který tomu dodává pořádnou dávku tajemna a jemného strachu. Moc se mi líbilo napojení na nacistické zločiny. Celkově mi všechny motivy připadaly uvěřitelné, reálné a vše do sebe pěkně zapadlo. K tomu přátelství, pokřivené rodinné vztahy, korupce u policie a trochu lásky. A duch dívčí školy byl bonus.
Takže milovníkům tajemna doporučuji.

15.06.2020 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Kniha mě nezasáhla tolik jako většinu čtenářů. Myslím si, že je to hlavně kvůli její strohosti. Krátké úsečné věty, které připomínaly rozkazovací způsob, neoznačená přímá řeč, strohá komunikace mezi hlavní dvojicí, krátké odstavce. Chápu, že to byl záměr, chápu v tom tu beznaději a posun krok za krokem s věčným strachem a bez jakékoliv budoucnosti. Ale mě to prostě neuchvátilo, nepůsobilo mi to na city, nedokázala jsem si v tom úsporném stylu najít vztah k hlavním hrdinům.
Jsem ráda, že jsem knihu přečetla, protože se o ní hodně mluví a alespoň jsem v obraze, ale já se k ní vracet nebudu.

08.11.2019 3 z 5

Klíč k minulosti Klíč k minulosti Tatiana de Rosnay

Člověk má pocit, že o událostech kolem holocaustu ví už hodně. A pak se objeví další kniha, další zpracování a další střípek historie, o kterém jsme neslyšeli. Každý jednotlivý osud je jedinečný a stojí za připomenutí. A ač mám k příběhu také nějaké výhrady k uvěřitelnosti u linky ze současnosti, přesto je krásně napsaný. O událostech v Paříži jsem neměla tušení a jsem moc ráda, že jsem se poučila. Příběh Sarah je bolestně dojemný, osud Židů strašlivý a je potřeba si to stále připomínat. Také oceňuji pohled na život lidí, kteří přežili, a přesto měli život zničený. Rozhodně doporučuji!

24.07.2019 5 z 5

Malé temné lži Malé temné lži Sharon J. Bolton

Na knihu jsem se moc těšila, ovlivnily mě komentáře a výborné hodnocení. A opravdu jsem se nezklamala. Příběh skvělý, poutavé vyprávění, staré viny, nové zločiny, pohled postižených, snaha se vyrovnat s ranou osudu a touha po pomstě, zničené přátelství, složité vztahy v uzavřené komunitě, posttraumatická stresová porucha. Opravdu bravurní koktejl emocí. Kdo je kladný hrdina a kdo padouch? V podstatě do poslední chvíle nevíme, ačkoliv se několikrát zdá, že je případ vyřešen, vždycky přijde nový zvrat. Jak tu už "efka.saf" podotkla, závěr balancuje na hranici uvěřitelnosti, ale rozhodně mě to bavilo a drželo v napětí. Mně osobně je jen líto, že rozuzlení nebylo dotažené do úplného konce, staré případy nebyly dořešené a ačkoliv závěr naznačil, stejně mě pocit, že se zlo stále toulá někde venku, i když daleko po Falklandských ostrovech, nenechává v klidu.
Knihu doporučuji!

21.07.2019 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Souhlasím s vyčerpávajícím komentářem čtenáře Metly. Druhý díl je důstojným pokračováním série. Je těžké čtenáře opět překvapit, a i mě začátek druhého dílu tolik nebavil, ale druhé dvě třetiny nezklamaly. Byly plné napětí a příběh se zajímavě rozvíjí. Nevyrovnané chování dvou hlavních hrdinů rádi odpustíme, protože kniha za to rozhodně stojí. Splňuje to mé očekávání, které jsem měla po přečtení prvního dílu, a sice, že nás toho ještě hodně čeká. Škoda jen, že musíme čekat... Rozhodně doporučuji tuto novou hvězdu českého fantasy.

28.12.2018 5 z 5

Krásné tajemství Krásné tajemství Louise Penny

Knihy Louise Pennyové mám moc ráda a ani tato nezklamala. Autorka pro změnu opustila prostředí vesničky Three Pines a její obyvatele a vyměnila ho za odlehlý izolovaný klášter.. Příběh je čtivý jako vždy, kromě hlavní zápletky se řeší i problém z minulosti. Mě osobně jen mrzí špatný vývoj vztahu vyšetřovatelů. Fanouškům rozhodně doporučuji, pro nováčky bude lepší nejdříve se seznámit s předchozími díly.

01.10.2018 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Ze začátku jsem si říkala, jestli už to není moc. Úvodní scéna se mi zdála až příliš brutální, nejsem příznivcem dnešního trendu "co nejvíc šokovat a přivést brutalitu až do extrému". Ale pak mě příběh zase dostal a pohltil, jako většina Nesbøvých knih od Sněhuláka dále. Je to dynamická napínavá detektivka s překvapivými zvraty. Jen ten Harryho rozporuplný boj s alkoholem už člověku připadá ohraný. Každopádně určitě doporučuji, skvělá detektivka.

19.08.2018 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Brown je sázka na jistotu. A pro mě to byl i posun. I když schéma bylo podobné jako u předchozích knih, tentokrát Robert Langdon řešil více současnost a dokonce i budoucnost. Kulturní a náboženské tradice versus moderní technologie a budoucnost lidstva, vyšetřování vraždy a odkrytí poselství. Super napínavé čtení, které vyzývá k zamyšlení: Kde jsme se tu vzali? Kam směřujeme?

11.05.2018 5 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Audiokniha
Svět Vilmy Kadlečkové je nepochybně originální a rozmanitý. V prvním díle této série seznamuje čtenáře s velkým množstvím mimozemských technologií, zvyků, božstev a kněží a podivností, které činí knihu na začátek velice složitou a poměrně nepřehlednou. Musím přiznat, že jsem u ní vydržela spíše ze setrvačnosti, ale nyní nelituji. Závěr knihy byl dějově nabitý, napínavý a zanechal ve mně potřebu sehnat druhý díl a zjistit, jak to bude dál.
Zpracování audioknihy na mě ale velký dojem neudělalo, na můj vkus se ve čtení střídá až příliš mnoho lidí a někteří interpreti a jejich styl přednesu mi příliš nesedli. Už jsem slyšela lépe namluvené knihy.
Hodnotím jako průměr, ale s velkým potenciálem. Uvidím, jak dál.

28.01.2022 3 z 5

Smrákání Smrákání Cullen Bunn

Pochmurný kraj je ještě pochmurnější. A hlavně krvavější. Blíží se finále a autoři přitvrzují. Ze země se objevuje pohřbené zlo a cíl má jediný - zabít Emu. I její nejbližší a celá vesnice jsou v nebezpečí, vždyť jak jinak lze získat pozornost toho, koho chcete zničit? Ema se zlu musí postavit a to všemi prostředky. Ale bude to opravdu konec? Nebo nás čeká ještě něco děsivějšího?
Opět kvituji, že byly všechny sešity nakresleny Tylerem Crookem a jen doufám, že se dvojice autorů v posledním díle nevrátí k experimentování s jinými ilustrátory. Crook je mistr děsivých kreseb a detailů atmosféry a byla by škoda to závěrečné finále pokazit.
Výborný díl.

16.12.2021 5 z 5

Za rudým obzorem Za rudým obzorem Elizabeth Haran

Po knize jsem sáhla, protože mám moc ráda příběhy odehrávající se v Austrálii, autorka pro mě byla nová.
Příběh sám je poměrně silný, plný dřiny, boje o živobytí, nelehkého údělu žen, bolesti a trápení, nespravedlnosti a smyslu pro správnou věc na úkor vlastního štěstí. Neřekla bych, že je v něm moc naděje, na mě působil spíš depresivním dojmem. Trochu světla do něj přinesla pilotka reprezentující boj žen za rovnoprávnost.
Kniha popisuje nelehké životy 2 hlavních postav, dějištěm je Skotsko a Austrálie. Je plná dojímavých situací a těžkých údělů. Přesto mi moc nesedla. Styl autorky mi zcela nevyhovoval, některá dokola se opakující vysvětlení a vyprávění už mi připadala zdlouhavá a děj byl pro mě méně poutavý.
Neříkám, že je kniha špatná, v některých momentech mi i slzy ukáply, ale už jsem četla lepší.

06.11.2021 3 z 5

Neuvěřitelně uvěřitelné příhody z hor Neuvěřitelně uvěřitelné příhody z hor Martin Úbl

Taková knížečka pro radost a potěchu srdce.
Nejsem trekařka a ani nejsem fanda cestopisů. Ale tady bylo popisů cest, krajiny a ostatních v cestopisech důležitých věcí tak akorát, aby se člověk pokochal, zato humor, příběhy o kamarádství a dobrodružství hrály hlavní roli. Připomnělo mi to výpravy s naší partou a opravdu jsem si znovu užila všechny ty situace, kterým se na cestách (ať už cestujete jakýmkoliv způsobem) nevyhnete a které se pak předávají potomkům a slouží jako zdroj zábavy po dlouhá léta.
Krásně napsané, doplněné nádhernými fotografiemi, prostě naprosto dokonalé počteníčko, když se chcete pobavit a odpoutat se od všedního dne. Doporučuji všem milovníkům přírody a dobrého dobrodružství.

09.03.2021 4 z 5

Postřehy teplákové bohyně Postřehy teplákové bohyně Zuzana Hubeňáková

Asi záleží na tom, co čekáte. Já nečekala nic, kamarádka mi dala knihu se slovy "když budeš chtít něco lehčího na pobavení". A to se do puntíku splnilo.
Úvodní fejetony mi přišly nejlepší, u některých jsem se za udiveného přihlížení zbytku rodiny smála nahlas. Líbí se mi autorčin humor a styl vyjadřování. I když chápu, že v tomto případě může platit, že čím více, tím hůře. Také jsou to fejetony... podle mě není kniha určená ke čtení v kuse, prostě jednou za pár dní nebo každý večer jeden či pár... aby se vtip neokoukal, styl je totiž samozřejmě stále stejný. Já jsem Postřehy brala do ruky tehdy, když jsem byla příliš unavená na román nebo knihu se složitějším tématem a přesto jsem potřebovala uklidnit svůj každodenní hlad po přečtení alespoň pár stránek. A odměnou mi byla zábava, rozveselení, vyloudění úsměvu či dokonce propuknutí v smích.
Některé historky jsou fakt ze života, a to ze života mnohých z nás, ocení je především matky a manželky, ale i pro muže může být úsměvný náš vhled do situací. Doprovodné kresby jsou příjemným zpestřením.
Myslíte, že jste jediná, kdo se trápí s domácností, dětmi, manželem, domácím mazlíčkem, technickými pomocníky nebo nesnesitelným vytížením? V Postřezích teplákové bohyně zjistíte, že sama určitě nejste a ještě se snad pobavíte.

03.03.2021 4 z 5

Okřídlená duše Okřídlená duše Amanda Stevens

Kniha s velkým potenciálem zabitá přeslazenou romantikou. Jako odpočinková četba pro tmavé večery to není špatné, mohlo by se vám i stát, že při kouknutí z okna vás vystraší pohybující se stín...
Ústřední téma se mi velmi líbilo, prostředí hřbitovů, tajemní duchové, podivné vraždy, strašidelné tmavé podzemní chodby, záhadný tajný spolek, symbolika hřbitovních motivů, Améliiny schopnosti i temná minulost jejího otce, v podstatě dokonalá směs na napínavý duchařský příběh. K tomu popis prostředí amerického jihu, odkazy na složitou historickou minulost této části země.
Takže škoda té červené knihovny, to mi nesedlo. a to nemám nic proti romantice a přitažlivosti, ale tady to podle mého názoru zabilo zajímavý nápad.
Nicméně jako nenáročnou četbu při rekonvalescenci jsem to ocenila a protože mám z knihovny půjčený i druhý díl, dám tomu ještě šanci.

12.10.2020 3 z 5

Ryanova pomoc Ryanova pomoc Leila Meacham

Připomnělo mi to doby dospívání, kdy jsem četla Harlequinky.
Jako čtení do nemocnice jsem to zvolila dobře, ale kvalitě pozdějších autorčiných knih se to ani neblíží. Už jsem asi stará na naivní nepravděpodobné příběhy tohoto typu, kdy chudá dívka oslní boháče, kdy se na začátku nenávidí a přesto a navzdory okolnostem si nakonec padnou do náruče, kdy silný muž v náruči zachraňuje křehkou (i když emancipovanou) dívku. Buď za to může moje váha nebo skeptický pohled, ale tomuhle už nevěřím.
Nicméně oceňuji prostředí Texasu a ranče.
Až budu mít chuť na romantický příběh, sáhnu po propracovanější pozdější autorčině tvorbě.

08.10.2020 2 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Ačkoliv se kniha četla velice dobře, přesto jsem mírně zklamaná.
Příběh vás sice vtáhne a hladce ubíhá, napětí vás drží, protože chcete vědět jak to dopadne, ale ani mrazení ani strach se nedostavil. Nevadí mi, že téma bylo skoro stejné jako Duch domu Ashburnů, co nového by také člověk očekával od dalšího strašidelného domu... Ale tajemno a husí kůži by chtěl. A tady to z mého pohledu bylo už daleko za hranicí uvěřitelnosti, spíš z říše pohádek a to je škoda.
Autorka se snažila pozdvihnout duchy o level výš, ale na mě to fungovalo spíš obráceně. Navíc má kniha už moc nelogičností, které jí ubírají na tajuplnosti.
Tak za čas mě čeká třetí díl a doufám, že se autorka vrátí ke svému dřívějšímu stylu.

24.08.2020 3 z 5