Atuin Atuin komentáře u knih

Rozhřešení vraždou Rozhřešení vraždou Peter Tremayne (p)

Autor se snažil na malém prostoru o docela veliký dojem a v celku i veliké téma, ovšem některé věci vyzněly dost ploše. V rámci obou subžánrů ( historická detektivka nebo historický román ) je to dobře řemeslně napsané, ale něco tomu chybí. Některé termíny mi vzhledem k době vyloženě nesedly. ,3,5/5

16.01.2017 4 z 5

Ohnivé znamení Ohnivé znamení Juraj Červenák

Výborné, dokonce i lepší než předchozí dvě knihy této série. Kulisy prostě přepychové, jedním slovem nádhera.

04.01.2017 5 z 5

Bohužel ani v druhém díle mě autor nepřesvědčil že by měl co říct, nebo jinak, že by to uměl říct. Ani jedné z postav si neváží natolik,že by o ní psal od srdce. Je to rozmázlé a roztahané,ale bohužel u toho člověk až příliš snadno vypne. Asi tak jako u televize. Kniha by měla se čtenářem nějak interagovat a vyvolávat emoce, což se tady neděje a nemám dobrý pocit z toho že upálení mistra Jana Husa na samém konci prvního dílu ve mě nevyvovalo v jeho podání vůbec nic, daleko emotivnější mám zážitky z přednášek. Malý prostor, malá zápletka tam má VV jistou úroveň, tohle podle mého názoru nejsou jeho vody. Historik, (ne) Historik.
Třetí díl poslouchám jako audioknihu a ani pan Hyhlík, který jinde výborně sekunduje i jeho díla, s tím nic nenadělá.

28.12.2016 3 z 5

Baudolino Baudolino Umberto Eco

S romány UE to mám tak, že ať sáhnu po jakémkoliv ( a já po nich sahám velice často) během dvou tří, večerů mám knihu přečtenou. A to se mi při jejich různorodosti neuvěřitelně líbí. A právě ta jinakost a přesto v určitých bodech stálost z něj učinila mistra, který se naštěstí nestal grafomanem, protože narážím na řadu autorů,kteří mají pocit,že ze své pozice psát musí umět,ale není to úplně pravda.
Baudolino je přátelská kniha, od Eca vysloveně na pohodu, jenže i když on psal na pohodu, psal vymazleně, výborně a ne na méně než na pět hvězdiček. Staví vám nikoliv nudně,ale barevně kulisy které každeho kdo miluje dobové romány potěší....

28.12.2016 5 z 5

Ten kouzelný čas dětství Ten kouzelný čas dětství Marcel Kabát

Velice depresivní příběh. Člověk může číst ledajaké drasťárny, ale přesto ho vždy nejvíce zlomí právě taková práce se slovy, kde autor zpovídá vysilujícím způsobem jak čtenáře tak sebe. Je hrozné pocítit z dětské duše chuť spáchat sebevraždu.

18.12.2016 5 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

V rámci žánru historická detektivka je to naprosto úžasné počtení a JČ se tak u mě posadil na první místo.

18.12.2016 5 z 5

Návrat slov Návrat slov Goce Smilevski

Střízlivě,ale velice dobře napsaná kniha. Forma je velice jemná, komorní a plyne tak lehce a zvolna, že by se to dalo označit jako čtení na pohodu, ovšem s bonusem protože to má přeci jen námět, který o něčem cosi hlouběji vypovídá. Podklad který si autor vybral mu při této stylizaci hraje do karet. 5/5 ...
Kniha nabízí mnoho látky k přemýšlení, pečlivě uzavřenou v nejrůznější dialogy, symboly a citace....

14.10.2016 5 z 5

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

Po takové knize zůstává tříska, stejně bolavá a stejně zoufalá. Žádné z hodnocení u ní opět nic neznamená, protože je vůbec nepotřebuje. Rána do žaludku, která po otevření knihy tlačí až do samotného konce, že není jiná možnost nežli ji dočíst a není možno ji kritizovat, leda držet....To je osobní pohled na věc 5/5, ostatně žádný jiný u knih nelze ani očekávat.

Pan Theodor Mundstock ...smekám.

13.10.2016 5 z 5

Mary Bartonová Mary Bartonová Elizabeth Gaskell

Vydatná kniha z anglického prostředí 19. st. Navíc psaná soudobou autorkou. V knize doslova vidět úcta k psanému projevu, už pouze tím jak jsou od sebe odděleny jednotlivé kapitoly, člověk má až pocit že začíná samostatný, nový příběh. Příběh samotný je v podstatě na jednu stranu prostinký, na druhou stranu nikoliv. Košilatost jazyka mu dává místy i jiné zabarvení. Mladá dívka, která se po smrti své matky rozhodne, že si skrze nelehkou cestu začne plnit svůj sen....Což samozřejmě nemusí skončit ani dobře, ani to nemusí pozbýt komp!ikací, zejména v době, kterou se autorka snaží přiblížit a tak nějak lidsky představit.

06.10.2016 5 z 5

Stoner Stoner John Williams

Vše začalo skromně a komorně a celé to stejně velice minimalisticky pokračuje, což povětšinou, pokud je to napsané s citem, nebývá na škodu. Osobně jsem ale měla dojem, že je to až příliš rychlé, jako krajina před vámi ve vlaku a sneslo by to více hloubky, jakkoliv je život hlavního hrdiny, jeho ženy Edith a dále dcery komplikovaný, autor jakoby unikal hned dál a dál a nechával drahocená místa vysychat. Příběh stojí za přečtení, není to nic náročného formou, ale je to významné obsahem. 4/5

04.10.2016 4 z 5

Gentlemani a hráči Gentlemani a hráči Joanne Harris

Velice dobře vymyšlené a velice dobře, schopně napsané. Svižně, jasně. Přesto, že je kniha neuvěřitelně čtivá a tím pádem i rychlá, zůstavá v popisné části naprosto brilantní a svěží. Autorka prostě umí psát a tuto schopnost zachovává v každé ze svých knih, není to plácání od nikud nikam 5/5.

03.10.2016 5 z 5

Prokletí pastýřů z Rohu Prokletí pastýřů z Rohu Miloš Gerstner

Nelze říct že by to bylo napsáno střízlivým jazykem, naopak je to napsáno jazykem, který vás buď k horalským salaším připoutá nebo vás to nebude bavit. Pro mne to byl velice pěkný text, jakkoliv moc to byl projev,co se dialogů týká, možná divadelní a pro román tedy zapovězený a přepjatý, je to příběh který na č!ověka dýchne otevřenou oblohou, výškou a ostrostí, a neopomene na pády a přitom zůstàvá prostý a v životě tak nějak samozřejmý.5/5

28.09.2016 5 z 5

Já mám z této knihy velice rozporuplné pocity. Niko!iv proto, že to nepsala JKR, ale je pod tím víceméně uvedena jen jako dohlížitel, nikoliv proto že je to přepis divadelní hry, ale z toho že mi to přijde jako hra na jevišti nefunkční, ledaže by herci opravdu byli schopni ovládat nějakou tu magii. Jednotlivé prvky se o sebe doslova rozbíjí. Nejde o to, že se v tom člověk nenajde, i když je nucen se odpoutat od toho a od onoho a připoutat se k něčemu trochu odlišnému, ale zůstávájí po tom zbytečné rozpaky, což se u kánonu knih nestane ani když se člověk vrátí k prvním dílům. Je v tom určitá snaha předvést se...no a v tom to právě vězí. Není to svět HP, jen se jím snaží být....

27.09.2016

Krev na paletě Krev na paletě Miloš Kočka

Velkolepá freska. Autor je stejně nadaný jako Michell, nebo později Caravaggio. Strhá sebou na pomyslné jeviště celou tehdejší Evropu, kde se chvějí všichni před inkvizicí a do popředí se dostává slovo kacíř, kde mor pokládá bohaté i chudé a na papežském stolci se v jedné chvíli vystřídá hned několik papežů. Autor ukazuje tam i tamhle, ale srdce samozřejmě zůstává hluboko uvnitř nejdřív chlapce, potom mladíka, později muže, který se snaží projít život tak říkajíc s paletou v ruce inspirován živostí obrazů, které lze spatřit jedině ve skutečných tvářích a postavách každodeního života. Sám autor vytvořil velice živý obraz doby i člověka, který v něm žil a mnohé zažil.
Stejně jako Kámen bolest je toto další skutečná kniha o umělci. Každá je sice od jiného autora, každá se zajímá o někoho jiného, ale obě upoutají už svým stylem vyprávění. Opravdovost, kterou umí vnést dál do příběhu a historických reálií je vskutku úžasná.

24.09.2016 5 z 5

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta David Mitchell

Přes velice opatrný začátek se dostaneme spletitého příběhu, kde jsou postavy nejrůznějších vlastností. Doslova epický román, který zasahuje jak velice zajímavé historické vyobrazení, tak dobrý příběh. Dalo by se napsat, že si autor vybral velice dobře prostředí do kterého se pustil, člověka to připoutá a jaksi uzavře a tím naprosto splyne se stránkami. 5/5

23.09.2016

Jakmile člověk otevře Harryho Pottera je povětšinou ztracen a je úplně jedno pokolikáté to je (Samozřejmě existují výjimky, které by si knihou ani nepodepřely dveře,ale ty by to však o sobě měly vědět a knihu ani neotvírat ). No a pokud jde o toto ilustrované vydání je člověk ztracen dvojnásob. Živé obrázky, které komentují knihu sami za sebe, prostě člověka odzbrojí. Neuvěřitelně se těším na další díl. :-)

23.09.2016

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Autor je výborný vypravěč,dokáže čtenáře chytit za srdce. Věrohodně vás přenese do míst, které přijmete za skutečnost, k postavám, které dokáží něco říct. Obklopí vás Barcelonou a vynese na povrch zajímavé dobrodružství. Gotická linka románu má jisté řekněme nedostatky a je trošku splašená ( tak někde pod úrovní sebe sama ), ovšem přesto je pořád kniha, která si zaslouží vysoké hodnocení.

23.09.2016 4 z 5

V Brooklynu roste strom V Brooklynu roste strom Betty Smith (p)

Fanny je bezesporu obdivuhodná hrdinka. A nachází se v neuvěřitelně silném, lidském příběhu, který je tak neobyčejně obyčejný, že mi doslova zlomil srdce. Napsán je málem poeticky, bez vychloubání se, tak docela tiše a komorně, aby se čtenář snadno uchytil v prostředí, které je vykresleno neobyčejně srdečně, a doslova se chytil za ruku, třeba Fanny, a nechal se jí vést.... 5/5

22.09.2016 5 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Nesmírně složitá kniha. Nepříjemná, nepoddajná, doktýká se živých schémat a to velice nepatřičným způsobem. Doluje ve vás a doluje až vás úplně položí. Nenechává vás odpočinout na jediném odstavci, protože v ní odstavce vlastně neexistují. Nelze se s ní vyrovnat, měla jsem často chuť se jí už vůbec nikdy nedotknout. Že se takto nedá psát o knize? Ale ano, Laskavé bohyně vás vystaví takové směsici pocitů, že se budete divit. Hodnocení ? Nepotřebuje.

P.S. Merle byl ve své známé knize vlastně romantik.

22.09.2016

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Autorka mistrně zvládla vytvořit fantaskní kulisy, vsadit do nich hluboký a v podstatě komorní příběh, do něhož se opírají vlny, vítr a velice silné emoce. Za takové dílko si zaslouží 5/5. Velice přesvědčivě je člověk přenesen jak v čase, tak samozřejmě v prostoru do míst na která jen tak nezapomene.

20.09.2016 5 z 5