Awča Awča komentáře u knih

Zlom ruce za vaz Zlom ruce za vaz Aneta Plšková

Osvěžující čtení.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.

Světlušky v horách

Noc se vetkala do čtverce

autobusového okna

spolucestující v dřímotách

utaženého prostoru

nad náma

černota s ukazateli

13.02.2024 5 z 5

Chaplinovo náměstí Chaplinovo náměstí Oleh Kocarev

"Ale tajné dveře,
namalované jako vždy na zdi,
jsou zavřeny nedbale:
čouhá z nich přivřený rukáv
bundy v barvě černé labutě,
Proto je těžké uvěřit, že neexistuješ."

Nepříliš obsáhlá sbírka veršů ukrajinského autora, kterou jsem četla v rámci Čtenářské výzvy 2023.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.

23.11.2023 3 z 5

Poslední dítě Poslední dítě John Hart

Navzdory naději, kterou Johny choval, byl příběh velmi temný, až na mě fyzicky doléhala tíha a smutek, a přes to, že je kniha napsaná výborně, se mi nečetlo úplně dobře.
Konec je silný, pro mě nečekaný.

02.11.2023 4 z 5

Aurora povstává Aurora povstává Amie Kaufman

Ke knize mě přitáhla krásná obálka, a navíc se hodí hned do dvou témat letošní výzvy :-)
Ač jsem spíše adult než young, četlo se mi celkem dobře, mělo to spád, zvraty, netušila jsem, kam se příběh bude vyvíjet.
Zajímavé bylo střídání vypravěčů. Můj nejoblíbenější byl Finn.

30.03.2023 4 z 5

Zloděj z Bagdadu Zloděj z Bagdadu Konstantin Biebl

Útlá sbírka smutných veršů.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma

Pohřební
Moji milou pohřbívali,
já jsem o tom nevěděl,
teprv, když ji pochovali,
havran s psaním přiletěl.

Ve Velimi před Kolínem
odpočívá na hřbitůvku.
Já ji vidím mezi vínem
v Dalmacii na ostrůvku.

Není možná, aby spala
někde v zemi v chladném hrobě.
Modré hrozny obírala:
Zrnko mně — a zrnko tobě!

26.01.2023 5 z 5

Provazochodkyně Provazochodkyně Simon Mawer

Příběh byl vemi zajímavý, přesto místy rozvleklý. Přiznám, že pokud bych neposlouchala jako audioknihu (výborně zpracovanou), asi bych dost pasáží přeskočila. Marian se hledá, doba je těžší něž za války, kdy byl nepřítel jasný, zde má mnoho podob, a ona se snaží jednat podle svého svědomí (a mínění) pro mír a dobrou věc. V osobním životě nemá tak pevný postoj, je dobrodružka a příliš nehledí na city a mínění jiných. Což při čtení hlavní hrdince dost ubírá čtenářovo sympatie.

18.05.2022 4 z 5

Smrt za úplňku Smrt za úplňku Matthew J. Costello

Mám tuto sérii ráda. Na tento díl opravdu sedí "oddechová jednohubka". Až mě mrzelo, že byla kniha tak krátká.
Zápletka je zajímavá a klidně bych přivítala bohatší dějovou linku ze soukromí vyšetřovatelů.

09.04.2022 5 z 5

Na Věrnosti Na Věrnosti Tana French

Od autorky jsem četla V lesích, její styl se mi líbí. I tato kniha má zajímavou zápletku, ale jak již zmiňují předešlí čtenáři, je toho pak už nějak hodně. Hodně postav, jmen, popisů, hodně vztahů, není zde moc vývoje irské rodiny, stagnace. Brzy se dá vytušit, kdo by v tom asi mohl mít prsty, ale úleva z odhalení zde není.
Četba to byla dobrá, napínavá, ale další knihu autorky až za chvíli, v těchto časech potřebuji něco víc povzbuzujícího.

22.03.2022 4 z 5

Ve stínu slunce Ve stínu slunce Jakub Mařík

Pěkná zápletka, vražda člena posádky uprostřed vesmírného boje.
Vyskytovalo se zde hodně postav, a také technického popisu, což pro mě trošku snižovalo požitek ze čtení.
Jinak ale zajímavá kniha, stojí za to.

01.06.2021 4 z 5

Třetí na řadě Třetí na řadě Allison Brennan

Celkem dobrý příběh. Ale než se rozeběhne, tak si čtenář počká. Autorka nás zasvěcuje do práce FBI, spolupráce s místními složkami, sběru a analýze důkazů, což je sice velmi zajímavé, ale zabere to čtvrtinu knihy a čtenářova pozornost je zahlcena jmény a postupy a chápu, že ne každý ve čtení vytrvá.
Případ je zvláštní, mezi ústřední dvojicí to jiskří, část příběhu je vyprávěna očima pachatele, bavilo mě to, ale asi bych krátila množství postav, aby to mělo větší švih.
Další díl si ráda přečtu.

15.01.2021 4 z 5

Dívky ve vodě Dívky ve vodě Victoria Jenkins

Příjemná průměrná detektivka. Četla se dobře, případ byl zajímavý. Ale bylo to takové ploché, žádné strhující momenty, nic mě nepohánělo číst dál.
Letní oddechovka, nic míň, nic víc.

05.08.2020 3 z 5

Šest let Šest let Harlan Coben

Po chvilce čtení jsem zjistila, že jsem knihu již jednou četla, ale děj jsem si přesně nepamatovala, měla jsem za to, že jsem z nedostatku času a hnána zvědavostí prostě velmi přeskakovala.
Do příběhu jsem se začetla snadno, ale pak to začalo váznout. Už jsem chápala své dřívější já, proč jsem přeskakovala věty ba i odstavce.
Zápletka byla zajímavá, ale poměrně dost překombinovaná, nadsázku beru, ale tady to prostě příběhu uškodilo, méně sladký konec by knize také prospěl více.
I tak je to velmi dobrá kniha a nelituji ani jednoho přečtení, jen mám asi na tohoto autora vyšší nároky.

30.07.2020 4 z 5

Síť Síť Håkan Nesser

To byla ale divná kniha.
Zápletka v podstatě zajímavá, ale napsané úplně bez emocí. Hlavní hrdinové byli ploší, nudní, nečitelní, ani k obětem si člověk neměl šanci vytvořit nějaký vztah... Vyšetřování takové celé nijaké.
Ke konci už jsem přeskakovala.
Od autora jsem četla ještě Muž bez psa, to bylo jíné kafe!

02.07.2020 2 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Četla jsem bezprostředně po Temné hmotě, měla jsem si nechat odstup.
Začátek byl napínavý, ale svým způsobem rozvláčný. Zvědavost mne poháněla, co že za tím je, kdo za tím stojí, že jsem odstavce hltala a přeskakovala.
Ale jak píše Wladimirski, konec byl takový *SPOILER*... ekologický. Pokračování si nechám ujít.

22.06.2020 3 z 5

Tiché dívky Tiché dívky Eric Rickstad

Kniha pokračuje na výborné úrovni stejně jako předchozí díl.
Bylo to napínavé čtení. Škoda, že Sonja nemá více prostoru, již jsem si na ní zvykla. Ale linka Franka, s minulostí a dcerou je také velmi zajímavá.
Rozuzlení je takové nadsazené, ale jinak opět čtivá kniha se kterou jsem strávila pěkné dva dny.

04.05.2020 5 z 5

Mrchožrout Mrchožrout Jack Heath

Dextera mám ráda, ale ten je, pravda, trochu elegantnější, uhlazenější.
Timothy je dost u dna, pere se o živobytí. Trochu jsem s tím měla problém, i když v knize bylo dobře vykresleno jak se dostal tam, kde je. Prostě mi bylo nějak proti srsti, že společnost nechá chytrého kluka klesnout tak hluboko.
Já vím, beru to moc vážně :-)
Přes těch pár nechutností mě knížka bavila, hlavnímu hrdinovi jsem fandila, přála jsem mu, aby případ vyřešil, aby se odpíchnul ode dna a skoncoval se svým... zlozvykem :-)
Četlo se to dobře, hádanky na začátku kapitol byly fajn, i když ne na všechny jsem měla odpověď a v textu jsem žádnou nápovědu nenašla.
Konec velmi nečekaný.
Potřebuji další díl!

10.03.2020 5 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Početla jsem si, setkala se s oblíbenými postavami.
Jen mi to přišlo zbytečně překombinované a brutální.

10.10.2019 4 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Kniha se mi líbila, postavy mě bavily, hlavně Edmunds.
Příběh mi přišel napínavý, i když jsem tu a tam nějakou zdlouhavou pasáž přeskočila.
Zápletka byla zajímavá, lehce přitažená za vlasy, ale u knihy jsem strávila příjemný čas, dávám plný počet a vrhám se na Loutkáře.

10.10.2019 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Zhltla jsem Manžele odvedle a hned jsem se začetla do dalšího příběhu.
Připadal mi povědomý, zjistila jsem, že knihu jsem již jednou četla, ale tehdy jsem měla málo času, v postavách jsem se špatně orientovala, přeskakovala jsem a příběh jsem vůbec nepochopila.
Na druhou dobrou se mi kniha líbila, zajímavá zápletka, různé postavy, nečekané komplikace, a líbil se mi konec.
Pěkná kniha, ale ostatní díla autorky se mi líbily více.

24.09.2019 4 z 5

Zabij mě znovu Zabij mě znovu Rachel Abbott

Zajímavě spletený příběh. Hlavní hrdinka mi místy lezla na nervy, ale ne tak, abych knihu odložila. Četla se dobře, vracet se k ní sice nebudu, ale další kousky od autorky si ráda přečtu.

10.06.2019 4 z 5