Babo Babo komentáře u knih

Pod maskou smích Pod maskou smích Jarmila Loukotková

Je to už mnoho let,co jsem četla nějakou knihu od paní Loukotkové a tak jsem zapomněla,jak úžasná byla spisovatelka.
Jak bravurně ovládala český jazyk . Příběh chlapce z Kartága byl jistě zajímavý ,ale bez bohatosti slovní zásoby autorky by byl zážitek poloviční .
Proto mě doslova vytáčely chyby v tisku , jako by neexistoval nikdo , kdo by dohlédl ,aby byla všechna písmenka na svém místě .
To ovšem není chyba paní spisovatelky a tak samozřejmě doporučuji , hlavně těm,kteří nevyhledávají jen napínavý příběh,ale mají rádi hravost českého jazyka. Těch,kteří umí povážlivě ubývá .

18.01.2021 5 z 5

Krvavá lázeň Krvavá lázeň Tess Gerritsen

Tak asi takhle: nejvíc se mi na této knize líbilo,že se odehrávala v zimě . Nevím proč ,ale pro zasněžený kraj mám slabost .
A to asi pro knihu není dost . Tess mám opravdu ráda,ale jak mnoho čtenářů přede mnou napsalo , toto je asi nejslabší její kniha.

05.01.2021 3 z 5

Nebezpečný Nebezpečný Colin Falconer (p)

Jsem sama překvapena,ale knihu odkládám jako nedočtenou.
A to je Falconer můj oblíbený autor. Skoro bych řekla,jistota dobré knihy. Nevím jestli je chyba na mojí straně,ale to co jsem přečetla,mě nepřesvědčilo.
Zdá se mi to takové křečovité ,ale podle hodnocení si najde spoustu čtenářů.

31.12.2020

Hermafrodit Hermafrodit Jeffrey Eugenides

Bez debaty 5* . Kniha je psaná srozumitelným jazykem.
Pokud někdo čeká nějakou senzaci,bude asi zklamán.Kdo má rád rodinné ságy , bude spokojený .
Asi i já jsem čekala nějaké "pikantnosti",ale nic takového se nekonalo .
Jen jsem si rozšířila znalosti o hrátkách přírody
Autor věrohodně zachytil atmosféru Ameriky dvacátého století ,rozkvět a úpadek Detroitu , život řeckých emigrantů .
Já jsem byla hodně spokojená a tak je jasné,že knihu doporučuji.

29.12.2020 5 z 5

Nechte prosím kytky žít Nechte prosím kytky žít Johannes Mario Simmel

Dala bych klidně i 5*,ale protože se mi děj zdál poněkud nepravděpodobný, se spoustou náhod , tak dávám jen 4.
Na druhou stranu,když se člověk oprostí od toho jestli se něco takového může stát,tak je kniha velice dobře napsaná , napínavá i dojemná .
V době , kdy se příběh odehrává jsem měla úplně jiné starosti i zájmy než sledovat politiku a dění ve světě .
Necítila jsem se ohrožená možnou atomovou válkou ,ale co je horší ,ani si nepamatuju,že by v Polsku byla situace tak zlá .
Takže kromě zajímavého příběhu i nové informace ,což je moje ostuda :-)
Simmel je ale skvělý vypravěč a tak určitě sáhnu i po dalších knihách. Ani tato nebyla první.

18.12.2020 4 z 5

Žulové město Žulové město Stuart MacBride

Jako jen občasný čtenář detektivek asi nebudu úplně ten správný hodnotitel,ale kniha se četla dobře,měla spád ,postavy veskrze sympatické.
Samozřejmě pátrání po vrahovi malých dětí je samo o sobě napínavé a emotivní .
K tomu ta správná atmosféra naprosto nelákavého počasí ,hned si člověk víc váží příjemného teplíčka doma.
Nepoběžím sice hned do knihovny pro další díly,ale je možné,že až zase budu přemýšlet co číst,tak sáhnu po dalším pokračování .

08.12.2020 4 z 5

V ženském gulagu u Ledového oceánu V ženském gulagu u Ledového oceánu Ursula Rumin

O podmínkách života v sovětském gulagu jsem už něco přečetla,takže mě popis nijak nepřekvapil.
Samozřejmě si tu hrůzu neumím představit a v pohodlném ušáku se čte docela dobře .
Co jsem si ale dřív nějak neuvědomila,tak je to,že nejen vlastní lidi zavírali do těchto pracovních táborů,ale odvlekli i obyvatele rozděleného Německa .
Co mě trochu překvapovalo bylo,že mezi vězněnými nebyla nenávist . Vždyť Německo bylo tou zemí,která Sovětský svaz napadl .
Zřejmě to vnímaly,že jsou na jedné lodi a tak není prostor toto řešit .Nevím,,,,

03.12.2020 4 z 5

Maminko, proč nepřicházíš...? 2. díl Maminko, proč nepřicházíš...? 2. díl Fred Stolský (p)

Druhý díl je pro mě zklamání. Nedokázala jsem překročit svůj stín a uvěřit nadpřirozeným schopnostem Kvidona. On byl tou hlavní postavou a JIřinka byla většinou opravdu ztracená.
Odkládám ji nedočtenou a vracím se do reality.

28.11.2020 3 z 5

Maminko, proč nepřicházíš...? 1. díl Maminko, proč nepřicházíš...? 1. díl Fred Stolský (p)

Je to jedna z nejzvláštnějších knih , jaké jsem kdy četla.
Jistě za to může především styl psaní .Je prostě jasné,že kniha nebyla napsaná v současnosti.
Občas mi připomínala filmy z meziválečného období,tak trochu parodie .Možná proto mi nijak nevadily nadpřirozené schopnosti Kvidona .
Jsme už asi poněkud otrlí a tak i když příběh rozhodně není legrační ,občas jsem se úsměvu neubránila.
Kniha se ale čte dobře , má spád a tak se pouštím do druhého dílu .

25.11.2020 4 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Tuto knihu jsem dlouho odkládala,ne, že bych pochybovala o její kvalitě , spíš jsem si ji nechávala jako něco vyjímečného .
A nezklamala . Je sice pravda,že svým způsobem by se příběh týraných žen mohl odehrát kdekoliv na světě. Nemá smysl si nalhávat,že v Evropě nebo Americe se něco podobného neděje dnes a denně .
To jiné je samozřejmě islám . Nestačí nadřazenost mužů jako takových .Věřící v Alláha to mají i posvěcené pánem Bohem .
Vůbec se nechci pouštět do rozboru islámu,na to o tom vím jen to špatné ,ale ono to spíš bude výkladem lidí a v tomto případě imámů .
Vždyť i v této knize jsou moudří a laskaví vyznavači islámu .
Ne, pro mě je to kniha o zoufalé situaci obyčejných lidí v Afghanistánu , o jejich zoufalé touze po normálním životě bez bomb,bez hlídek talibanců ,bez bojů mezi jednotlivými kmeny .
Má to vůbec řešení ? Snad ano,ale je to především na nich ,oni musí chtít brát náboženství jako soukromou věc , která nezasahuje naprosto do všech myslitelných oblastí života.
Žijí a nechávají žít .
Takže kniha skvělá, jak jsem čekala a proto doporučuji .

18.11.2020 5 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Co mě napadá,když přemýšlím o komentáři je, jak smutné ,že už nevznikne stejně krásná kniha , že nebude naplněn talent,který autorka bezesporu měla.
Hned na začátku čtení mě zaujalo,že se příběh odehrává v Indii a že hlavním hrdinou je projektant pracující pro Baťu , jednoho z nejznámějších Čechů .
Tak příběh plynul , klidně až do nástupu Hitlera k moci , odjezdy do Terezína , utrpení Židů ,ale i zoufalství těch,kteří zůstali mimo zdi koncentračních táborů.
A v hlavní roli krásný,poetický jazyk ,to všechno tvoří nevšední a nezapomenutelný zážitek .

10.11.2020 5 z 5

Triáda Triáda Colin Falconer (p)

Falconera mám ráda,ale četla jsem od něho lepší knihy.

01.11.2020 4 z 5

Planoucí eukalypty Planoucí eukalypty Elizabeth Haran

Knihu odkládám. Mám ráda příběhy odehrávající se v Austrálii,ale tato mi přijde hodně jednoduchá ,spíš než kniha pro ženy,tak pro dívky.

20.10.2020

Císařská vyhlídka Císařská vyhlídka Hana Marie Körnerová (p)

Tak dočteno,škoda , klidně by příběh Hermíny mohl pokračovat dál .
Líbilo se mi,že autorka z příběhu neudělala sentimentální červenou knihovnu .Určitě si přečtu i další knihy a tuto sérii doporučuji.

04.10.2020 5 z 5

Dlouhá cesta Dlouhá cesta Hana Marie Körnerová (p)

I 4. díl je velice čtivý ,ale přece jen mě bavil o malinko míň než předchozí . V každém případě se potvrdilo , že žádná revoluce automaticky neznamená výhru , ani pro její strůjce .
A jak se již mnohokrát v historii ukázalo ani ta nejušlechtilejší myšlenka , neznamená zlepšení života pro obyčejné lidi . Nakonec se vždy zvrtne na boj o moc a majetek .Lidi jsou prostě lidi .

29.09.2020 4 z 5

Druhý břeh Druhý břeh Hana Marie Körnerová (p)

Samozřejmě za 5 a hned pokračuji dalším dílem.

24.09.2020 5 z 5

Třetí přístav Třetí přístav Hana Marie Körnerová (p)

Líbila se mi stejně jako 1. díl.

21.09.2020 5 z 5

Kočár do neznáma Kočár do neznáma Hana Marie Körnerová (p)

Po dlouhé době jsem musela zajít do knihovny,abych si mohla půjčit tuto knihu . Nelituji,protože se mi líbí , tak jak jsem si přála.
Autorka je skvělá vypravěčka . Styl psaní je jednoduchý , ale vůbec mi to nevadí .
Příběh není nijak nepředvídatelný ,ani jednotlivé postavy nijak nepřekvapí , přesto se těším na chvíle ,kdy mohu vzít knihu do ruky a číst .
Myslím,že mě čeká několik příjemných dní s touto poměrně rozsáhlou ságou .

15.09.2020 5 z 5

Zapomenutá zahrada Zapomenutá zahrada Kate Morton

Dávám plný počet i když trošičku váhám. Kniha se moc dobře čte, příběh je spletitý jako bludiště . Mně osobně by víc vyhovovala jako sága, kdy by příběhy plynule navazovaly , mohly by být tedy propracovanější . Na druhou stranu by samozřejmě zmizelo to překvapení a rozluštění .
I když od určité doby se řešení samo nabízelo .
Nakonec přece jen 5* za tu fantazii autorky i jazyk .

07.09.2020 5 z 5

Dívka, která psala na hedvábí Dívka, která psala na hedvábí Kelli Estes

Dávám 4* protože mi na stylu psaní něco chybělo . Hlavně na začátku,kdy jsem si říkala, že je to taková slohovka . Jak jsem ale pokračovala , přestala jsem styl hodnotit a nakonec odebírám jen jednu * .
něco málo jsem už četla o vztahu američanů vůči číňanům,ale netušila jsem,že to bylo až tak zlé .
Toto byla nová informace. Příběh jako takový není nijak převratný ,ale kniha se četla velice dobře a kupodivu nemohu říct , tak jak se mi stává, že část z minulosti byla o hodně lepší .
Bylo to tak nějak vyrovnané .
Takže pokud hledáte ne příliš náročnou knihu , tak by se mohla líbit .

27.08.2020 4 z 5