babystar babystar komentáře u knih

Krvavé léto Krvavé léto Jan Bauer

Historická detektivka z doby po vraždě Václava III., kdy všeobecného chaosu v království bez krále využívali ziskuchtiví jedinci. Neúplatný soudce Melichar sice svým důvtipem zločince odhalil, ale sám se přesvědčil, že platí "Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi". Kdo má peníze a dobré společenské postavení, na toho šibenice nečeká.

29.12.2019 4 z 5

Kdo maže, ten jede Kdo maže, ten jede Marie Rejfová

Tento příběh mi nebezpečně připomínal Agathu Christie zasazenou do českého prostředí. Nesourodá společnost v domě odříznutém sněhem od civilizace a vrah, který se mstí. Příběhy paní spisovatelky zrají jako víno. Už se těším na pokračování.
A ty babiččiny rady jsou nesmrtelné.

23.12.2019 5 z 5

Kdo má za ušima Kdo má za ušima Marie Rejfová

Kratší povídka, která by se měla číst až po "Komu straší ve věži", abychom věděli, kdo je Jakub Stehlík. Jinak je to příběh o tom, že vydírat a krást se nemá, zvláště když v okolí žije nějaká ta "praštěná" Josefína

22.12.2019 5 z 5

Kdo má pod čepicí Kdo má pod čepicí Marie Rejfová

Kratší povídka, která má spád a šmrnc. První případ Josefíny Divíškové, který je dobré si přečíst jako první v sérii. Alespoň se dozvíte, kde se vzal komisař Tvrdík a také lyžařská čepice.

22.12.2019 5 z 5

Komu straší ve věži Komu straší ve věži Marie Rejfová

Tentokrát to snad ani nebyla detektivka, ale ukázka absurdnosti volebních kampaní. Nějaký zločin tam ovšem byl, ale také blázen a věž i pár lidí, kterým v té jejich věži strašilo. A babiččiny hlášky neměly chybu!

22.12.2019 4 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Agatha Christie to není, ale číst se to dá. Josefína je trochu praštěná a má víc štěstí než rozumu. Poněkud jsem se ztrácela v postavách, ale to je zřejmě má chyba. Líbily se mi trefné babiččiny rady do života.

18.12.2019 4 z 5

Jak se ztrapnit (snadno a rychle) Jak se ztrapnit (snadno a rychle) Lisa Daily

Knížku bych doporučila všem, co chtějí přežít rozch(v)od ve zdraví. Ačkoliv si myslím, že Američané jsou poněkud "trhlí", tak s radami v této knize jsem většinou souhlasila. Jen bych to nepřeháněla s "otevíráním svého nitra", neboť všeho moc škodí. Pro "odkopnutého" partnera je důležité se na svou situaci dívat s nadhledem, zachovat si důstojnost, uvědomovat si vlastní cenu, být sebevědomým člověkem, i když nepřijde "princ na bílém koni" jako v románu. I Darcy se přesvědčila, že pro jedno kvítí slunce nesvítí.

17.12.2019 4 z 5

Ve třiceti (poprvé) single Ve třiceti (poprvé) single Lisa Daily

Při čtení této knihy jsem zjistila, že nesnáším slovo "drahoušku" a že seznamování na inzerát (moderně on-line) probíhá asi ve všech zemích stejně trapně. Pro mne zajímavé, zároveň i úděsné, bylo sledovat, jak je propracované umění manipulovat s lidmi pomocí výšky stropu, květinové výsadby, umístění obrázků, vymalování stěn, hudebního pořádku apod. A jestli se Američané jen zčásti chovají jako hrdinové knížky, tak jsou pořádní pokrytci.

02.12.2019 3 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Tentokrát to byl pěkný "nářez". Polda se nám vybarvil a "dobré skutky" dělá na počkání. Původně jde o poněkud nepovedenou "lekci" pro neplatiče dluhů a skončí to pár mrtvolami a přestřelkou mezi zahrádkami. Napínavé je to od začátku do konce a zakončeno pro mne nečekaným rozuzlením. Doporučuji číst o víkendu, protože knihu neodložíte, dokud nebudete na konci.

25.11.2019 5 z 5

Mstitel z Jenštejna Mstitel z Jenštejna Vlastimil Vondruška

Myslím, že docela povedená detektivka (možná tím, že jsem si od pana Vondrušky dala na delší čas oddych). Spousta intrik královských úředníků, vraždy nepohodlných svědků, "selský rozum" služebné Rozárky a rozhled písaře Jiřího Adama z Dobronína, to je záruka napětí i dobré zábavy. Čte se jedním dechem. Musím se ale přiznat, že mě hlavní pachatel a způsob provedení vraždy napadl už hned na začátku.

18.11.2019 5 z 5

Suchý hadr na dně mořském Suchý hadr na dně mořském Ivana Chřibková

Povídková knížka o vývoji malé holky od dítěte nadšeného ze spaní pod stanem po dívku procházející osobní krizí, která nakonec našla smysl života. Úsměvné bylo dětské vyprávění, nebo první zážitky s láskou. Vyprávění z pozdějšího období mi přišlo spíše smutné.

11.11.2019 5 z 5

První opravdový polibek První opravdový polibek Kasie West

Příběh, který je tak trochu pokračováním knihy Láska a jiné úkoly. Hlavní postavou je mladá herečka Lacey, která je Abbynou kamarádkou a Abby se zde také mihne. Pro mne nic moc. Stále jsem hledala nějaký hlubší smysl a ono nic. Jen ta detektivní zápletka tomu dodala trochu šťávy. Zatím asi nejslabší autorčina kniha.

08.11.2019 3 z 5

Láska a jiné úkoly Láska a jiné úkoly Kasie West

Nejsem už autorčina cílová skupina a už jsem trochu "skřípnutá" životem, proto už nemám "růžové brýle". Podle mne je Abby silná osobnost, i když si to o sobě nemyslí, je schopná na sobě zapracovat a dosáhnout svého vysněného cíle. Cooper mi naopak připadal jako kluk spoléhající na svůj šarm, zvyklý na to, že stačí úsměv a holky mu "padají k nohám". Takový charakter, jakmile má dívku jistou, tak ji často podrazí. Proto tomu příběhu nějak nevěřím. Ale mládí musí mít své ideály a každopádně Abbyin postoj k životu stojí za inspiraci.

02.11.2019 4 z 5

Strach za oponou Strach za oponou Vilém Křížek

Zajímavý pohled do zákulisí Nového německého divadla v Praze (nyní Státní opera). Musím se přiznat, že než detektivní zápletka, byla pro mne zajímavější atmosféra divadla, postoje všech, co se podílejí na divadelním představení, ať jde o herce, hudebníky, kulisáky, či osvětlovače. Pocházím z rodiny ochotníků, takže mi to vzdáleně připomnělo i mládí, kdy jsem se také pohybovala po prknech, která znamenají svět, ale hlavně v zázemí divadla.

01.11.2019 4 z 5

Incident s dragouny Incident s dragouny Vilém Křížek

Opravdu krátká povídka odrážející národnostní třenice na začátku 20. století. Jen mne zarazilo, že podle autora bylo tehdy v Praze jen 10% Němců (snad jsem to dobře pochytila) a byli schopni vyvolat takové národnostní střety, i když povídka vyzněla spíš v neprospěch Čechů. Tak nevím...

29.10.2019 4 z 5

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

Nic pro milovníky drsné školy, ale bonbónek pro milovníky "švejkování". Inspektor Prevít nám nějak zlidštěl. Oprostil se od rodiny i nepřejících kolegů a nechtěně, jak jinak, se dostal do služeb FBI. Své utajení si parádně užíval a stal se z něho dokonce i milovník zvířat. Kniha se čte sama a najdete v ní humor, napětí, krásnou přírodu, hnusné vrahy, kupu mrtvol a dokonce i sex. A co je hlavní? Dobro zvítězí nad zlem.

29.10.2019 5 z 5

Netuctový případ a Zločin v nočním expresu Netuctový případ a Zločin v nočním expresu Ivo Hudeček

Dva případy pana Dolnopolského a inspektora Hasengapa. Vtipné příběhy nepostrádající napětí, z nichž dýše poklidná doba konce 19. stol. V prvním příběhu lidská hamižnost končí vraždou bohatého továrníka, ve druhém příběhu svým důvtipem inspektor Hasengam objasní dvě záhady - jak mohla z nočního rychlíku zmizet stará paní a proč byl vyměněn pes paní Kloubové. Kniha se určitě čte dobře, ale audiokniha je opravdu výborná.

28.10.2019 5 z 5

Smrt má vůni inkoustu Smrt má vůni inkoustu Vilém Křížek

Tuto knihu jsem objevila náhodou a nelituji. Eliáš Suttler je takový Sherlock Holmes (i housle se zde mihnou) přesazený do Prahy na začátku 20. století. Navštívíme s ním pražské a vídeňské kavárničky, pocítíme národnostní nesnášenlivost v poněmčené Praze, narazíme na prudérní myšlení tehdejší pražské společnosti. V příběhu nechybí ani krásná emancipovaná dáma a zapšklý padouch, podivínský vyšetřovatel se svým pomocníkem a neschopná policie. V podstatě jde o příběh skoro dokonané pomsty.

27.10.2019 5 z 5

Smrt pána z Valdeka Smrt pána z Valdeka Richard Dostál

Další střípek z naší historie. Podle wiki pan Vilém Zajíc z Valdeka zemřel na následky zranění v bitvě. Autor románu se s touto skutečností vypořádal po svém. Ukázal, že není radno si zahrávat s lidskými city, i kdyby se jednalo jen o ženu. Jeho hrdinové jsou z masa a kostí a nic lidského jim není cizí. I když Petr z Rožmberka měl v případě smrti pána z Valdeka pochopení pro lidskou slabost, tak nenašel, v případě druhém, smilování s těmi, co razili falešné stříbrné groše. Lidé jsou zkrátka stále stejní.

25.10.2019 5 z 5

Křižák a čarodějnice Křižák a čarodějnice Richard Dostál

Z naší dávnější historie známe jen některá fakta. Vyplnit mezi nimi mezery umožňuje autorům rozvinout svou fantazii. Myslím, že se to panu Dostálovi opravdu povedlo. Pro doplnění - Kateřina opravdu žila a měla s Petrem osm dětí. Jan z Falkenštejna sice také žil, ale stal se komturem Řádu německých rytířů.

21.10.2019 5 z 5