babystar babystar komentáře u knih

Frajer na záskok Frajer na záskok Kasie West

Tak na takový příběh jsem už opravdu moc stará. Přečetla jsem ho celý a stále jsem čekala na nějaké smysluplné vyvrcholení. A kde nic, tu nic. Moresy z amerických škol se bohužel přenáší už i k nám. Z děvčat se stávají (teď budu neuctivá) "slepičky". Děti (a nejen ty) stojící vedle sebe komunikují spolu přes mobily. Bez sociálních sítí se neobejdou. A vrcholem jejich štěstí i neštěstí jsou nějaké "lajky". Co je to za přátele, před kterými nemůžeš přiznat, že se s tebou rozešel kluk? Co je to za přátelství, když ti dlouholetý kamarád přebere holku? Co je to za přátelství, když dlouholetá kamarádka podlehne spolužačce s psychopatickými sklony a po škole roznáší tvá intimní tajemství? A řešením je rozbíjet auta na vrakovišti? Nebo se stále omlouvat (nejlépe na veřejnosti)? To mi připadne poněkud scestné. Asi jsem už fakt moc stará, ale jako ukázka nezdravých mezilidských vztahů ten příběh sloužit může.

07.07.2019 3 z 5

Po tvém boku Po tvém boku Kasie West

Knihu jsem přečetla ve slovenském překladu, kde má výstižnější název Zabuchnutá v knižnici. Není to hloupý příběh z americké střední, ale spíš příběh dospívající dívky s menším psychickým problémem, která díky tomu, že je nedopatřením přes víkend zavřená v knihovně, kde se zároveň ukrývá i její neoblíbený spolužák, pozná, že život není peříčko, naučí se říkat ne, přestane být "spasitelem lidstva", naučí se být sama sebou a ještě prožije svou první opravdovou lásku. A Jeffa mi vůbec není líto, byl to praštěný puberťák, který zbytečně riskoval.

06.07.2019 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

S největší pravděpodobností jde o alegorii o sovětském Rusku (ovšem z pohledu Angličana - a ti nemají Rusy snad od Krymské války rádi). Když se ale nad příběhem zamyslím, je to ukázka, jak dopadnou snad všechny revoluce. Nejprve nějaká idea, která nadchne lidi. Pak zápas dvou či více vůdců, kdy zvítězí ten agresivnější. Nepřátelé se odstraní (buď fatálně nebo jen společensky) a nastoupí vykladači dobra (Pištík) a kulturní fronta (oslavné básně). A nakonec prostý lid, který slouží za užitečné idioty, zjistí, že je tam, odkud vyšel, jen se má o něco hůř. Takový průběh měla anglická občanská válka (Cromwell), Velká francouzská revoluce (Napoleon), Velká říjnová soc. revoluce (Stalin), náš Vítězný únor (Gottwald) i všechny barevné revoluce včetně našeho "sametu". Zkrátka revoluce požírají své děti.

06.07.2019 4 z 5

Dívky od svaté Magdalény Dívky od svaté Magdalény V. S. Alexander

Otřesný příběh o fanatismu, který ničil lidské životy. O prádelnách, kde byly v příšerných podmínkách "převychovávány " tzv. "padlé ženy", jsem už četla. Člověk by nevěřil, že se něco takového může odehrávat ještě v 2. pol. 20. stol., kdy se rodiče zbavují neposlušných dcer tím, že je nechají zavřít vlastně na doživotí do kláštera, kde jsou otrokyněmi vydanými napospas vyšinuté abatyši. A to vše pod rouškou božího milosrdenství. Nejhorší je, že z tohoto vězení nebylo úniku.

04.07.2019 5 z 5

Poselství růží Poselství růží Leila Meacham

Budu cynik. Je to čtivě napsaný příběh o hodných amerických milionářích. Velká láska pro mne nepochopitelně zničená kvůli nějaké bavlníkové plantáži a jakémsi "prokletí", které jsem stále nechápala. Nakonec mi sice bylo "polopatisticky" vysvětleno, ale už jsem z toho stálého opakování byla docela otrávená. A Mary mne svou umanutostí docela naštvala. Zkrátka, jako bezzemek nechápu ten chorobný vztah k půdě, který lidem zkazí celý život.

03.07.2019 4 z 5

Pán much Pán much William Golding

Perfektní ukázka toho, jak se z lidských mláďat mohou stát krvelačné šelmy. Stačí k tomu jeden "lovec", který pár kamarádů oblbne a zbytek nerozhodnutých pak získá na svou stranu dobrým žvancem či pod pohrůžkou. A nakonec všichni pořádají hon na "nepřítele" bez ohledu na následky.

02.07.2019 4 z 5

Podzimní úplněk Podzimní úplněk Victoria Holt (p)

Celkem pohodové romantické čtení na prázdniny. V těchto romantických příbězích mne rozčiluje, že se hrdinky nakonec zamilují do mužů, kteří je vlastně sexuálně obtěžují. Trochu mne usmířil skoro detektivní konec.

01.07.2019 3 z 5

Podivný spolužák Podivný spolužák Karel Štorkán

Příběh člověka, který si díky touze po penězích zpackal život.

05.06.2019 4 z 5

Žiješ iba dvakrát Žiješ iba dvakrát Dominik Dán

Docela drsný případ, kdy jde zpočátku o vyšetřování zmizení záletné manželky, pak i únosů mladých děvčat, ale nakonec se z toho "vyvrbí" něco daleko horšího... Dozvíme se něco o akvarijních rybičkách, ale i o tíživé situaci lidí, kteří pečují o smrtelně nemocné.

05.06.2019 5 z 5

Jednou nohou v hrobe Jednou nohou v hrobe Dominik Dán

Poslechla jsem si knihu ve výborném přednesu Mariána Geišberga. A zase to bylo zajímavé. Hodně z prostředí módních návrhářů, hodně z prostředí bývalých muklů a samozřejmě hodně z prostředí policie. Tentokrát se hledali pachatelé jedné bankovní loupeže a tělo k jedné na smetišti pohozené noze. A i když vše postupně vypadalo jako jeden případ, nakonec se překvapivě přece jen jednalo o případy dva.

04.06.2019 5 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Tak jsem se díky výzvě vrátila do mládí. Maryčku a Ostravu jsem dokonce ještě uměla zpaměti. Jen nevím, jaké vydání jsem teď četla (on ty básně prý Bezruč stále měnil a doplňoval), protože si v Maryčce pamatuji první sloku trochu jinak. Také mne docela překvapilo, protože si to z dřívějška vůbec neuvědomuji, že on vlastně "nadával" nejen uhlobaronům, ale také vyčítal Němcům poněmčení, Polákům rušení českých škol a Pražákům, že tančí na Žofíně a na lidi pod Beskydami kašlou, a také židům, že demoralizují chudáky prodejem kořalky. Stářím asi člověk získá jiný pohled i na básně.

26.05.2019 4 z 5

Deník jedné mrchy Deník jedné mrchy Suzanne Hawley

Knihu jsem si vybrala díky výzvě, ale nedokázala jsem ji vůbec přečíst. Takové potrhlé ženské mi lezou na nervy.

18.05.2019 odpad!

Pláň Tortilla Pláň Tortilla John Steinbeck

Knihu jsem vyslechla jako četbu na pokračování, jinak bych ji asi nedočetla. Pro partu opilců, příležitostných zlodějů a nemakačenků nemám zrovna moc pochopení. Jinak je kniha psána svěžím jazykem a věřím, že se někomu i líbí, ale můj šálek čaje to není.

18.05.2019 3 z 5

Nebojte se Ameriky. Vyprávění nejen o záludnosti amerických záchodků, náboženství, historii a životě Indiánů Nebojte se Ameriky. Vyprávění nejen o záludnosti amerických záchodků, náboženství, historii a životě Indiánů Martin Gilar

Normálně cestopisy nečtu, ale tuto knihu jsem si s chutí přečetla už podruhé. Dokonce jsem se přičinila o to, že ji učitelka angličtiny doporučovala svým studentům jako učební pomůcku k poznání země, kam se případně chtěli vydat. Výborná příprava na civilizační šok, který člověka ani nenapadne. A těm, kdo by chtěli blíže poznat americké zdravotnictví doporučuji knihu Český lékař v Americe od Nonny Auské.

18.05.2019 5 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Ke knize jsem se dostala díky výzvě 2019. Naštěstí jsem ji vyslechla jako audioknihu, takže jsem se mohla zároveň věnovat ručním pracím. Jinak bych ji asi nepřečetla. Mám raději optimistické knížky a představa, že mne zasáhne nějaký hnusný virus...brr.

17.05.2019 3 z 5

Hrozba Hrozba Dick Francis (p)

Typická detektivka Dicka Francise. Tentokrát se dostihů dotýká jen okrajově, ale dozvíme se mnoho zajímavostí o únosech. Není to žádný krvák a hlavně vše skončí dobře. Unesení jsou zachráněni a zloduch je potrestán. Musím se přiznat, že když před mnoha lety začaly Francisovy detektivky vycházet, vůbec se mi nelíbily. Později jsem ale přečetla skoro všechny dokonce i dvakrát. Každá byla sice o koních, ale přesto docela jiná. Dozvěděla jsem se z nich spoustu zajímavostí nejen o dostihovém sportu, ale třeba i z finančnictví, a dokonce i o počítačích. Dnes jsou už ale poněkud zastaralé.

12.05.2019 5 z 5

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

Děsivý příběh o nemohoucnosti spravedlnosti. Jen doufám, že je vymyšlený a na popisované situaci v Našem městě není ani zblo pravdy. Osobně jsem tipovala, že šlo o vymítání ďábla a zase tak moc jsem se nemýlila.

10.05.2019 5 z 5

Timur a jeho parta Timur a jeho parta Arkadij Gajdar (p)

Knížka, kterou dnes už nikdo nečte. Tak trochu "Rychlé šípy" po Rusku (ty už taky děti skoro nečtou). Vždycky jsem si myslela, že se odehrává v době Velké vlastenecké války (1941-1945), ale podívala jsem se i na film a ten byl natočen už v r. 1940, tak ten příběh musel být z nějaké dřívější války, nebo byl po válce přepracován. Odehrává se v chatové oblasti nedaleko Moskvy, kde parta těch správných kluků pomáhá lidem v nesnázích. Hlavně rodinám těch, co mají někoho na frontě. Tedˇ se na to díváme jako na propagandu, ale myslím, že v SSSR v té době, to lidé opravdu tak prožívali. Jako dítě jsem slyšela píseň Svatá válka a nechápala jsem, jak pro někoho mohla být válka svatá. Otec mi to nedovedl vysvětlit a já teprve později pochopila, že pro občany SSSR ta válka byla opravdu svatá, protože osvobozovali svou napadenou zemi (ať si o tom dnes myslí, kdo chce, co chce). Samotná knížka má samozřejmě výchovný náboj, ale nepostrádá ani humor. Pro starší představuje vzpomínky na mládí, jak je vidět i z některých komentářů, pro mladé už jen propagandu.

08.05.2019 4 z 5

Za stolem seděla smrt Za stolem seděla smrt Ladislav Šťastný

Detektivka, v níž je krok za krokem popsána práce příslušníků veřejné bezpečnosti při objasňování fingované sebevraždy mladé herečky. Podezřelý zde vlastně vystupuje už od začátku a na kriminálce je, aby ho usvědčila. "Odkojena" detektivkami jsem sice očekávala jiný konec, ale život není asi tak dramatický, jako některé novodobé detektivky.

06.05.2019 4 z 5

Rozsudek vynese vrah Rozsudek vynese vrah Ladislav Šťastný

Detektivka o vyšetřování vraždy dvou dívek nás zavede na drogovou scénu v Praze koncem 80. let. Jde o zajímavý popis práce veřejné bezpečnosti, která vede k odhalení vraha. Podle doslovu ji psal autor na základě vlastních zkušeností.

04.05.2019 3 z 5