bookworm bookworm komentáře u knih

Petr Brueghel Petr Brueghel Felix Timmermans

Životopis slávneho flámskeho maliara 16. stor., obdivovateľa Hieronyma Boscha. Pekným farbistým jazykom je tu zobrazený celý Brueghelov život, hoci vyznieva až trochu príliš jednostranne pozitívne pre maliara. Jediným negatívom pre mňa bolo, že kniha sa vôbec nevenuje analýze Brueghelových diel, hoci je v nej bohatá obrazová príloha i s detailmi obrazov (žiaľ, skoro všetky v čb prevedení). Bola to pekná kniha, ktorá mi priblížila nielen život umelca, ale aj kolorit doby, keď Brabantsko okupovali Španieli, čo bolo sprevádzané krutým prenasledovaním kacírov (nekatolíkov).

Osmnáct Jeruzalémů Osmnáct Jeruzalémů Jiří Šotola

Po prečítaní knihy Tovaryšstvo Ježíšovo ma táto sklamala. Príbeh o zmanipulovaní detí fanatickým mníchom, aby išli na krížovú výpravu do Jeruzalema je príkladom "socialistického realizmu" a čiernobieleho videnia. Cirkevní predstavitelia sú vykreslení priamočiaro negatívne, deti sú naivné, dôverčivé a každé z nich má vlastnú predstavu o tom, kam idú a čo ich tam čaká. Detí, ktoré sa vrátili a o ktorých táto kniha je, bolo 18, a z toho vychádza i názov knihy.

03.05.2011 2 z 5

Polární záře Polární záře Drago Jančar

Temný príbeh odohrávajúci sa v Strednej Európe pred vypuknutím druhej svetovej vojny. Hlavná postava prichádza do mesta, kde sa má zrejme stretnúť s nejakým agentom, ktorý nepríde, ale on tam nepochopiteľne napriek tomu zostáva a začne si s nejakou vydatou ženou. Kniha je strašne statická, dej sa nie a nie rozhýbať, samé myšlienky, žiadna priama reč a stále sa nič nedeje, pre mnohé veci mi chýbala nejaká logická pohnútka, aj keď by som bola zvedavá, ako to dopadne, nedalo sa to dočítať ďalej než do polovice.

03.05.2011 2 z 5

Guláš z turula Guláš z turula Krzysztof Varga

Kniha esejí publicistu poľsko-maďarského pôvodu umožňuje nahliadnuť do maďarskej duše, precítiť maďarský národný charakter. Obsahuje mnoho zaujímavých reálií, či už sú to miesta ako Szoborpark pri Budapešti, kde sú odložené odsunuté komunistické pamätníky z mesta, alebo maďarské kultové filmy alebo priblíženie maďarského výkladu dejín (Arpád a "Obsadenie vlasti", Trianon, druhá svetová vojna...). Obsahovo bola kniha hodnotná a dobre sa čítala, často som však mala pocit, že autor je k Maďarsku a Maďarom príliš kritický, až pohŕdavý. Preklad bol veľmi zlý, redakcia odfláknutá, príliš veľa chýb v texte, úplná neznalosť historických postáv, ktorých mená poslovenčujeme (Gyorgy Dózsa vs. Juraj Dóža).

Zlaté teľa Zlaté teľa Ilja Arnoldovič Fajnzilberg

Výborný humoristický román ruskej spisovateľskej dvojice Iľf-Petrov voľne nadväzuje na Dvanásť stoličiek a mimoriadne vtipným spôsobom opisuje život v sovietskom Rusku krátko po revolúcii. Panoptikum epizodických postavičiek i hlavných hrdinov-podvodníkov je pestré, ich "finty" a bonmoty sú nesmrteľné. Výbornú prácu odviedol i prekladateľ Ján Ferenčík.

03.05.2011 5 z 5

Labyrintem tajemna aneb Průvodce po magických místech Československa Labyrintem tajemna aneb Průvodce po magických místech Československa Martin Stejskal

Kniha poteší každého cestovateľa po historických miestach v Česku a Slovensku, ktorý sa zároveň zaujíma o starodávne legendy a povesti spojené s rôznymi miestami. Kniha je prehľadne encyklopedicky usporiadaná podľa miest, jednotlivé heslá sú stručné a prehľadne označené symbolmi podľa toho, či ide o strašidlá, legendy o pokladoch, pobyte alchymistov a iné. V úvode knihy je aj prehľad démonov, v ktorých existenciu naši predkovia verili.

03.05.2011 5 z 5

Jaro Filip - človek hromadného výskytu Jaro Filip - človek hromadného výskytu Marián Jaslovský

Autor ako dobrý znalec slovenskej hudobnej scény v knihe Jara Filipa zvečnil ako nezabudnuteľného všestranného umelca. Veľa výpovedí osobných známych, raritné fotografie. Kniha určite zaujme tých, čo sa zaujímajú o slovenskú kultúrnu scénu 70.-90. rokov.

Dežo Ursíny - Pevniny a vrchy Dežo Ursíny - Pevniny a vrchy Marián Jaslovský

Výborná biografia jedinečného hudobníka, ktorého tvorba, myslím, doteraz nebola docenená. Kniha je obohatená o spomienky ľudí, ktorí s ním spolupracovali, sám autor mal k Dežovi blízko, hral s ním určitý čas v kapele. Keďže som dobre poznala Dežovu hudbu, bolo veľmi zaujímavé dozvedieť sa aj o jeho živote, povahe a ako ovplyvnil československú hudobnú scénu.

Hvězdné hodiny lidstva Hvězdné hodiny lidstva Stefan Zweig

12 medailónov o "nenápadných" významných momentoch ľudstva: objavenie Tichého oceána, spustenie telegrafického spojenia cez Atlantik, nešťastné druhé objavenie Severného pólu, dobytie Konštantínopola, zlatokopská éra v Kalifornii...Medailóny sa od seba navzájom líšili formou, akou ich Zweig napísal, všetky však spájal jeho neobyčajný cit pre detail, napätie a istý podprahový pocit clivoty.

Pchjongjangská akvária Pchjongjangská akvária Čchol-hwan Kang

Autobiografia bývalého severokórejského väzňa v tábore Jodok. Pasáže o živote v lágri sú také strašné, že sa tomu ledva dalo veriť. Väčšia časť knihy je o živote v lágri, veľmi zaujímavo je vykreslený vzťah medzi Kóreou a Japonskom a samotný život kórejských prisťahovalcov v Japonsku a ich pohnútky na návrat do Severnej Kórei. Napísané je to veľmi prístupným štýlom, rýchlo sa číta.

Islandský zvon Islandský zvon Halldór Kiljan Laxness

Zaujímavé čítanie o dejinách Islandu, dej je veľmi rozťahaný, text ťažkopádny, ale napriek tomu určite prínosná kniha pre tých, čo sa chcú dozvedieť niečo o živote na Islande v časoch, keď ešte patril Dánsku.

03.05.2011 3 z 5

Bílý král Bílý král György Dragomán

Kniha je súbor príbehov zo života chlapca, ktorého otca pošlú ešte za čias komunistického Rumunska do väzenia. Rozprávačom je chlapec, text je písaný ako prúd myšlienok, preto celkom chýba priama reč. Príbehy v knihe sa vyznačujú krutosťou, ktorú zmierňuje uhol pohľadu malého chlapca. Neviem, do akej miery odzrkadľujú príbehy dobovú realitu, niektoré sú "šmrncnuté" fantáziou, ale sú natoľko sugestívne, že niektoré príbehy alebo ich aspekty sa trvalo vrývajú do pamäti. Zo začiatku sa mi kniha kvôli svojej brutalite nepáčila, ale nakoniec som ju zhltla do konca so zimomriavkami na chrbte. Aj keď jednotlivé epizódy na seba priamo nenadväzujú, posledný príbeh hrôzostrašným otvoreným koncom knihu zarámcoval.

Komunistou z donucení Komunistou z donucení Jim Frederick

Osobná spoveď amerického dezertéra o 40 rokoch, ktoré prežil v Severnej Kórei. Rozprávanie je napísané jednoduchým spôsobom (človekom), napriek tomu zaujme, je veľmi dynamické. Aj keď Jenkins nezažil v Kórei skutočný "teror", jeho výpoveď o každodennom živote v najprísnejšej a najtajnostkárskejšej komunistickej diktatúre dnešného sveta pôsobí hrozne.

Když jedné zimní noci cestující Když jedné zimní noci cestující Italo Calvino

Takto so mnou ešte žiadny spisovateľ nevybabral! Aj keď príbeh bol od druhej polovice príliš pritiahnutý za uši a záver tiež nič moc, knihu hodnotím vysoko pre vtipne nápaditú kompozíciu.

Keď som ju prvý raz začala čítať, nebola som pripravená na tento autorský výstrelok a hoci sa mi kniha nápadom páčila, nedočítala som ju. S odstupom som sa výborne bavila na prečítanej prvej polovici - ako si čitateľ kúpil knihu a po prečítaní prvého hárku zistil, že je zle vytlačená a nemôže čítať ďalej. Ide ju reklamovať do kníhkupectva, kde sa zoznámi s mladou ženou, ktorá má ten istý problém. Kniha, ktorú mu vymenili v obchode, je zas úplne iná a po niekoľkých stranách, práve keď inak ospalý dej začne byť napínavý, opäť sa zjaví tlačová chyba... nasleduje pátranie po pokračovaní kníh a čitateľ sa v nádeji na dokončenie znova a znova dostáva ku knihám, z ktorých si z rôznych dôvodov môže prečítať len začiatok... prvá polovica je veľmi vtipná, v druhej polovici sa už všetko zamotáva tak, že som si už nedokázala udržať prehľad, kto je kto, čo bolo v minulosti, čo je súčasná dejová línia, čo je úvaha, skutočnosť... Zdalo sa mi, že autor sa tak zamotal do svojich výmyslov, že nevedel, ako má knihu ukončiť. Končí sa náhle, pre mňa nepochopiteľne. V každom prípade, tá prvá polovica za to stála!