Briv Briv komentáře u knih

Hrajeme si celý den Hrajeme si celý den František Hrubín

* Milá knížka z mého dětství. I mému synkovi se líbí. Nejraději z ní má první stránky a taky bábovičky. Teď v roce a půl má období, kdy ho básničky moc nezajímají, ale miluje ukazovat, co je kde na stránce a v tom je ta úvodní perfektní. I když jsem ji jen půjčovala z knihovny, tak ji mám moc ráda, je to pro mě nostalgie.

07.10.2020 5 z 5

Střet králů 1 Střet králů 1 George R. R. Martin

Jo, baví mě to čím dál tím víc. Už se se spoustou postav znám, některým fandím, jiným méně a pár jich mám fakt ráda. Přiznávám, že podle seriálu vím, co se bude dít, ale kniha je prostě kniha. Těším se na další díl. Honem pro něj do knihovny...

16.09.2020 5 z 5

Hra o trůny 2 Hra o trůny 2 George R. R. Martin

Před pár lety si manžel knihu vypůjčil a začal číst, ale vůbec ho to nebralo. Asi před rokem s tím přišla jeho dcera, že kouká na seriál, jestli se nechceme taky podívat. Prvních pár dílů jsem strávila s očima v notebooku, vůbec mě to nezajímalo, ale pak mě to najednou nějak chytlo. Nakonec jsme viděli všechny série. No a finále přišlo s tím, že jeho dcera chtěla všechny vydané knihy Hry o trůny na Vánoce.
Mě to pořád nedalo a říkala jsem si, že bych to aspoň měla zkusit číst... A pak přišel koronavirus a poslední den, kdy byly knihovny otevřené a já jsem si ji konečně vypůjčila.

Ve druhém dílu už se to rozjelo, napětí graduje, přibývají zápletky a má to větší spád, protože v prvním díle to bylo spíše seznamovaní se s postavami. Jestli jsem se něčím nakazila, tak čtivostí tohoto díla. Doufám, že to vydrží i do dalších dílů. Autor má úžasnou fantazii. Rozhodně doporučuji.

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

Upřimně říkám, že nevidět předtím seriál, tak jsem asi ztracená. Postav je tam docela hodně, rodů, vztahů a ne vždy člověk chápe spojitosti. Ale naprosto mě to pohltilo. Líbí se mi, že kapitoly jsou vyprávěny různými postavami a tak se člověku mění pohled na věc. Myslím, že pro spisovatele musí být těžké se vžívat do tolika různých postav. Musela jsem se nutit nečíst, ať tím naše domácnost netrpí:)
Teď čekám, až manžel dočte druhý díl a jdu na něj! Doporučuji.

Můj medvěd Flóra Můj medvěd Flóra Daisy Mrázková

Knížka je to velmi zajímavá. Popravdě nejsem nakloněná tomuto typu ilustrací, ale v kombinaci s úžasným příběhem, se mi to i libí. Jsem člověk, který se čas od času dokáže dostat do melancholické nálady a tohle je knížka, která mě do ní dostane spolehlivě. Vyvolá ve mě vzpomínky na dětství, mé hračky, které už nejsou... Náš syn je zatím moc malý, ale časem mu ji ukážu a budu zvědavá, co na ni bude říkat.

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Zase přišel čas dohnat co jsem zameškala - povinnou četbu ze školy. Až mám školní docházku dávno ukončenou, snažím se přečíst si tyhle knížky. Sophiina volba mě vždy lákala a i když jsem věděla do čeho jdu - že se příběh netýká jen Sophie, tak jsem byla zklamaná. Ačkoliv chápu, že dílo vyšlo v roce 1979 v USA, že spisovatel řeší i otázku otrokářství, Jihu a Severu - věřím, že tam to byly témata aktuální, nebo se k tomu lidé aspoň stále vraceli. Dobře. Ovšem číst donekonečna o Stingovi, jak je nadržený a která holka mu už konečně dá, to mě tedy opravdu nebavilo. Přišlo mi to hlavně pořád dokola, totálně obehrané. Z duše jsem mu to přála, hlavně ať už o tom nemusím znovu číst.
Kniha mohla být minimálně poloviční a vůbec by to nevadilo. Pasáže, které se týkaly Sophie byly velmi čtivé a poutavé, ty jsem přeletěla hned. Vedlo mě to hodně k zamyšlení. A Nathan? Neskutečný, šílený a přitom tak milující - byl to smutný konec...

04.03.2020 3 z 5

Jirkův vesmírný lov pokladů Jirkův vesmírný lov pokladů Stephen William Hawking

Stephen Howking mě vždycky fascinoval, klobouk dolů před jeho myšlením. Jednou jsem si od něj půjčila knihu (pro dospělé) a naprosto jsem se ztratila. Tak jsem si řekla, že začnu pěkně od podlahy a to jeho dětskými knížkami :).
Teď jsem pokračovala druhým dílem a i když dítě už dávno nejsem, tak je psaná naprosto úžasně.Vesmír mě vždycky hodně zajímal, všichni ti trpaslíci, černé díry obři a tak... Škoda, že když jsem byla menší, tak tahle knížka ještě neexistovala. Příběh je moc hezký, ilustrace nádherné a samozřejmě informace o vesmíru - ty žeru. Určitě půjdu na další díl a až budu mít děti, doufám, že je to bude taky bavit.

02.03.2019 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Od Browna se mi vždy líbily všechny jeho knihy a sérii s Robertem Langdomem jsem si vyloženě oblíbila. Je sice pravda, že někomu, kdo by četl všechny knihy hned po sobě by se mohly zdát podle podobného scénáře, ale jsou pro mě tak čtivé, že toto Brownovi odpouštím.
Počátek bravurně popisuje Barcelonu i celé téma, kterému se věnuje. Naprosto mě uchvátila myšlenka církev versus věda, konkrétně umělá inteligence. Nad tím, jak to vlastně bude už delší domu občas dumám. Doporučuji.

27.12.2018 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Tuhle knihu mi darovala moje babička - veliká zahradnice. Už od mala mě prováděla po zahradě od jara až do zimy a u každé kytky jsme se zastavily a vždycky mi o ní něco povídala. Protože měla zahradu opravdu velikou, tak to bylo na hodně dlouho. Dneska už zahradu nemá, ale když jsem se do knížky začetla, tak jsem to všechno zase prožívala znovu - její nadšení, touhu mít nějaký nový přírůstek, často úmornou práci a všechny ty činnosti, které k zahradničení patří.
Zahradníkův rok opravdu velice věrně a laskavě popisuje všechny vášnivé zahradníky. Krása a balzám na duši. Děkuji babičko Růženko!

19.08.2018 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Doháním povinnou četbu ze střední školy a je jasné, že Obraz Doriana Graye tam jednoznačně patří. Na tohle dílo jsem se těšila ovšem mě zčásti zklamalo. Ano, je napsáno před téměř 130 lety a kniha je psaná celkem pěkným jazykem. Dělalo mi ale problém se do knihy začíst, prostě mě první polovina vůbec nebavila. Tlachání smetánky a jejich neustálé setkání, obědy, čaje, večeře, to nebylo nic pro mě. Ovšem vydržela jsem to a druhá část už byla o 100% lepší. Závěr je oslnivý, ten mě dostal. Wilde velmi dobře vykresluje, jak se lidská duše dokáže změnit a jak temné hlubiny a zákoutí v sobě můžeme ukrývat.

08.04.2018

Broučci Broučci Jan Karafiát

Babička a děda mi ji předčítali, když jsem byla malá - to jsou pro mě moc krásné vzpomínky a myslím, že to bylo tím, že jsem moc nechápala pozadí knihy. Když jsem se ke knížce vrátila trošku starší, tak popravdě musím přiznat, že mě moc nechytla. Dávám tři hvězdičky, hlavně za ty vzpomínky a nostalgii.
Dnes bych ji určitě nečetla ani já a nebudu ji číst ani svým dětem.

03.03.2018 3 z 5

Letiště Letiště Arthur Hailey

Knihu jsem četla už před nějakou dobou, takže už mi v paměti zbyly jen některé části knihy. Celkem mě bavila i když Hailey má i mnohem lepší díla.
Na knížce je krásně vidět, jak se během pár desítek let moc změnil svět letectví. Tehdy nebyl žádné urputné letištní kontroly a člověk nebyl tak svázaný. Na druhou stranu bylo vše mnohem víc rizikové. Vzpomněla jsem si na to, zrovna, když jsem podstupovala ještě zpřísněnou kontrolu na letišti v Pekingu.

01.03.2018 5 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Zrovna v tomhle případě bylo pro mě hodnocení velmi sporné, protože celá kniha mi připadala fakt "úchylná". Nakonec u mě vyhrály 4 hvězdy a to za čtivost, protože mi to fakt nedalo a musela jsem vědět, jak tohle dopadne. Je pravda, že konec už je vážně přitažený za vlasy, ale i tak mě Nesbø dokázal pobavit. Zajímavé je to, že dokáže psát tak rozdílné knihy, četla jsem jich od něho už víc a některé se naprosto vymykají.

23.01.2018 4 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Ač tohle není typ literatury, po kterém bych sahala nějak často, tak přiznávám, že se mi to líbilo. Druhý díl je úplně jiný než první. A je to logické, protože po prožitcích z první knihy je jasné, že budou všichni jiní, že je to nějak poznamená. Pořád v knize zůstává humor Lou, její nezaměnitelná osobnost. Fandila jsem ji, ať ve svém životě najde rovnováhu a je šťastná. Knihu jsem četla při cestě po Vietnamu a krásně mi s ní utíkalo třeba čekání na nádraží.

17.01.2018 5 z 5

Na dně v Paříži a Londýně Na dně v Paříži a Londýně George Orwell (p)

Tahle knížka byla vážně dobrá. Ne, že by mě vyloženě šokovala, to ne, ale byla fakt zajímavá. Orwell mě provedl mezi chudinou, představil mi pár svých náhodných známých, seznámil mě i s velmi těžkou a špatně placenou prací i tím, jak obtížné ji bylo sehnat. Objasnil mi různé druhy "ubytování" a rozdíly mezi nimi.
Velice pěkně rozebral i slang mezi chudinou a možnosti zlepšení jejich postavení i života.
Ač kniha není o veselých věcech, občas se i zasmějete, protože to Orwell uměl podat bez depresivního tónu.

09.11.2017 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Drsné, silné, emotivní, reálné. Rozhodně každému doporučuji si přečíst takovouto tématiku. Člověku to otevře jiný, bohužel ne pěkný, nový obzor...

15.02.2017 3 z 5

Tak tohle je fakt úžasná knížka. Úplně mě chytla. Četla jsem ji už podruhé a až nyní jsem si na ni opravdu udělala čas a každou kapitolu a příběh si opravdu vychutnala. (moje potíž totiž je, že když už čtu, tak od toho neumím a hlavně nechci odcházet.) U téhle knihy by to tak člověk udělat měl, ať si každý příběh a historku prožije a zamyslí se nad tím.
Sedí na každou náladu, věk i pohlaví. Fulghum totiž moc dobře ví o čem píše. Je to tak krásně ze života... Získala jsem tolik podnětů nad čím přemýšlet, co změnit a jak podpořit i ostatní. Děkuji.

03.02.2017 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Moje druhá knížka od Agathy Christie, rovněž výborná. Gradující napětí, omezený počet lidí na samotné lodi slibuje, že to bude zajímavé čtení. Kdo je vrah, mě v průběhu knihy napadlo, pak jsem se několikrát nechala zviklat a nakonec na to přišel Hercule Poirot. Akorát mi ho bylo trochu líto, že ani na své dovolené nemá klid.

09.12.2016 4 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

King opravdu umí. Každá stránka v knize byla (až nemilá) sonda do naší duše. Dokáže naprosto přesně popsat to nepěkné v nás a ještě si s tím nebezpečně pohrát. Velice výstižně vykreslil celé městečko, vztahy v něm i jeho obyvatelé samotné. Některé momenty byly až děsivě mrazivé a to je důvod proč čtu ráda Kinga. Děkuji a zase někdy na shledanou.

02.08.2016 4 z 5

Příběh lvice Elsy Příběh lvice Elsy Joy Adamson

Je to už hodně let, co jsem tuto knihu četla a líbila se mi. Byla v ní moc krásně vykreslena etapa jejího života prožitého v Africe s divokými zvířaty.

06.06.2016 4 z 5