capo_comico capo_comico komentáře u knih

Průměrně zamilovaný muž a jiné povídky Průměrně zamilovaný muž a jiné povídky Michal Viewegh

(SPOILER) Kniha povídek, která v určitých ohledech kulhá hned v samotném jádru - povídkové stavby.

Nepochopitelné rozkouskování jedné povídky do tří samostatných povídek, kdy se pointu první dozvíte ve třetí a pointa druhé části chybí zcela.

Ucelený děj (kterému se děj skutečně dá říkat) a taky trochu autorovy snahy obsahují pouze první dvě - jedna odehrávající se v socialismu, což je téma které Viewegh kdysi dokázal velmi dobře zpracovat a díky kterému tolik lidí zná jeho jméno, je v tomto případě, až na pár replik nijakou historkou o sexu, bujném poprsí, a oplzlých komunistech a druhá, snažící se o psychologickou zprávu o manželství, které se sice dávno rozpadlo, nicméně navenek se stále tváří jako plně funkční, a jejíž text nevyniká takřka ničím, má přesto jakou-si "povídkovou" strukturu vyprávění.

Zbytek, jsou jen nevtipné anekdoty o velikosti penisů, práškách na erekci, obemílání schématu - starší muž a výrazně mladší žena, opakování slova průměrnosti odstavec za odstavcem a taky texty, u kterých se vám pár minut po dočtení nevybaví ani náznak jejich obsahu, aby taky ne - vždyť on jim zoufale chybí.

Autorův někdejší sarkasmus a svižnost dialogů mizí v záplavě klišoidních historek, nevhodných ani k vyprávění mezi přáteli, natož k vydávání v knize.

15.08.2023 1 z 5

Zločin na stříbrném plátně Zločin na stříbrném plátně Vilém Křížek

(SPOILER) Teď nevím zdali jsem četl stejnou knihu jako ostatní recenzenti. Z pohledu historických reálií a dobové atmosféry je brilantní. Ovšem z oka čtenáře detektivek velmi podprůměrné. Přehršel postav které si, také díky jejím prezdívkám, nelze zapamatovat, jakákoliv absence napětí, nepochopitelná dedukce, a navrch korunovace - banální odhalení kdy se z nejočividnějšího stane "důmyslné počínání vraha" a to vše Vás dostává do situace kdy nemůžete před detektivem smeknout neboť to by skutečně vymyslel každý bystrý čtenář. Dám příklad - najde se mrtvola v bytě ženy která je v bytě celou dobu a první nad čím začne detektiv uvažovat je fakt jak se mohl vrah dostat do domu a kdy se musel odpojit od skupiny podezřelých. Nebo - naleznou se mužovi šaty a všichni si myslí že je po smrti utopením. A když ho jeden z podezřelých spatří venku všichni si okamžitě začnou myslet že jde o přízrak a snaží se vyvolat ducha. Ve světlech těchto literárních postupů nezbývá než doufat že autor detektiva zvládl využít i lépe.

02.07.2023 1 z 5

Prorokyně a hlupák Prorokyně a hlupák Jonas Jonasson

Konec světa se sice blíží, ale konec dobrých humoristických knih, je tímto románem zažehnán.

21.03.2023 5 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Mé de facto první setkání s poctivou fantasy literaturou, na kterou jsem ze svého okolí slyšel tolik chvály, že se prostě nedalo dělat nic jiného, než, abych se do ní sám pustil. Svět je autorem velmi dobře vystavěn a má můj velký obdiv, neboť to byl v době psaní můj vrstevník, a o to víc si téhle knihy je třeba vážit. Co mně jako čtenáři vadilo a bohužel odtrhávalo od příběhu byli zdlouhavé popisy kraje, míst - ony samy o sobě nejsou špatné, pomáhá to ukázat velikost světa, ve kterém se nacházíme, problém je, že když autor popisuje cestu na deseti stranách, přestože by šla popsat na dvou, a přitom v ní není pronesen ani jeden dialog, je to trochu na škodu. Ubírá to na tempu vyprávění. Což je škoda. Za první polovinu z výše uvedených důvodů musím strhnout hodnocení, nicméně akční druhá část a samotné vyvrcholení považuji za velmi zdařilé a podnítilo mě si půjčit další díl. Možná je to jen můj pocit, ale ještě musím reagovat na hlavního hrdinu, neboť jak jsem tak četl, přijde mi, že hlavní hrdina fantasy knížek je vždy ten poctivý Mirek Dušín, bez jediné vady a vždy se na něj valí těžké životní rozhodnutí, a on ho vyřeší jak jinak než správně. Myslím, že by nebylo na škodu, i těm kladným hrdinům přidat, na ne příliš dobrých, možná až nedobrých vlastnostech, které mu brání v rychlejším překonávání příběhových překážek. Postavy tak působí více plastičtěji a čtenář se s nimi lépe ztotožní. Nic méně tato postava má dle mého soudu potenciál do dalších dílů značný.

21.03.2023 4 z 5

Play Drábek Play Drábek David Drábek

Drábek je skvělý satirik, komediant, a fantasta, jehož hry obsahují špetku toho všeho a dohromady, když se kvalitně smísí, tvoří chutný koktejl, který náhle začnete mít potřebu konzumovat ve velkých dávkách.

26.07.2022 5 z 5

Záhada zamčeného pokoje Záhada zamčeného pokoje Miroslav Macek

Kniha oslavující klasiky detektivek, mě velmi zaujala. Líbilo se mi perfektní napodobení autorova stylu (Prasátka), nebo humor (Paštika). Těším se na další autorova díla.

22.04.2022 4 z 5

Kapřík Metlík pro nejmenší Kapřík Metlík pro nejmenší Jan Opatřil

Ty ilustrace! Ty jsou!

08.05.2021 5 z 5

Falešný plnovous vánočního dědečka Falešný plnovous vánočního dědečka Terry Pratchett

Půvabná sbírka vtipných, krásných a poutavých povídek. Pobaví, nadchne, dojme...vždy, když mám špatnou náladu tak po nich sáhnu. Je to sázka na jistotu. Doporučuji!

04.06.2020 5 z 5

Kapřík Metlík ve sportovním rybníku Kapřík Metlík ve sportovním rybníku Jan Opatřil

Skvělá kniha na odreagování, do přírody, k vodě...Kapříka Metlíka, jeho kamarády a nové dobrodružství si zamilujete! Nebudete se moci od knihy odtrhnout! Vřele doporučuji!

02.05.2020 4 z 5

Kapřík Metlík: Nový domov Kapřík Metlík: Nový domov Jan Opatřil

Bomba! Skvělá knižní série, autora jsem měl tu čest poznat i osobně což mě velmi těší. Doporučuji všem věkovým kategoriím, kteří mají rádi rybaření, přírodu a pohodové (ale svým způsobem zábavnou formou naučné) čtení!

30.04.2020 5 z 5

Kapřík Metlík v řece Kapřík Metlík v řece Jan Opatřil

Vynikající kniha! Skvělá pro každou věkovou kategorii! Pro všechny milovníky přírody a rybařiny jako stvořená. Nádherné ilustrace, skvělý příběh...Stojí za to!

30.04.2020 5 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Autor mi na "Světě knihy" knihu předával s tím, že se budu bavit - a já se fakt bavil. Geniální výstavba point, running gagy, a věru neotřelé fantazírování o smrti mi na několik dní nedovolilo žít svoji obrácenou detektivku.

10.07.2024 5 z 5

Romaneta (5 romanet) Romaneta (5 romanet) Jakub Arbes

Sbírka překypující nádherným jazykem českým, příjemnými přirovnáními a plastickými postavami - která pro dnešní svět zakonzervovala žánr "romaneto" které není špatné mít v literárním merku.

29.05.2023 5 z 5

Jak napsat dobrý scénář Jak napsat dobrý scénář Syd Field

Oprávněně se jí říká bible scénáristů. Jediné tato kniha mi pomohla překonat kritický moment, kdy před vámi leží prázdný papír a hlavu máte plnou nápadů. Z této knihy velmi často čerpám, čtu si a vždycky když nevím jak s příběhem dál, přečtu si ukázku z knihy, a vždycky, ale opravdu vždycky se mi povede pokračovat dál. Slovo doporučit, v tomto případě nestačí. Prostě jí musíte mít!

15.04.2021 5 z 5

Kapřík Metlík a naděje Kapřík Metlík a naděje Jan Opatřil

(SPOILER) Poutavá, zábavná a humorná knížka. Skvělé ilustrace a zajímavý příběh. Pátý díl, této skvělé série si prostě musíte přečíst! Vřele doporučuji všem, kteří mají rádi přírodu a rybaření. Vhodná ke přečtení při rybolovu (Vlastní zkušenost)! Velmi se těším na další Metlíkovo dobrodružství ve Skotsku.

17.06.2020 5 z 5