cori cori komentáře u knih

Smrt pro Gretu Garbo Smrt pro Gretu Garbo George Baxt

Greta Garbo natáčí v roce 1942 velkofilm Velkolepá Johanka o Johance z Arku. Kdo je však tajemný multimilonář, který vše financuje, Albert Guiss? Filmové ateliéry i Guissův zámek jsou prolezlé německými a americkými špióny a i sama Garbo je v ohrožení života. Celkem zajímavý příběh o jedné z životních etap Grety Garbo a jejím nedotočeném filmu, v němž vystupují reálné postavy dobových herců a režisérů (Peter Lorre, Von Stroheim,..).

16.12.2018 3 z 5

S hlavou v písku S hlavou v písku Táňa Kubátová

Irena, sirotek, kterou vychovávala rodina její tety, milovala nevlastního bratra, ale ten ji obelhán sestřenicí Alicí zradil. Nyní po čtrnácti letech se kvůli společnému vlastnictví vily jejich cesty znovu zkříží. Jak to asi dopadne? Nenáročná červená knihovna, kdy hlavní hrdinka bojuje sama se sebou. Srdce říká ano, ale rozum tomu brání.

16.12.2018 3 z 5

Vlčí pouto Vlčí pouto Miroslav Valina

Nezvykle podaný fantasy příběh z drsného Krušnohoří přivádí na scénu partu čtyř grázlů školou povinných, kteří převaděči uprchlíků přes čáru ukradnou škorpióna, loví "pokemony" na maso pro německé turisty a potkají čarodějku, kterou upálili spolužáci před školou. I když to vypadá jako slátanina, bavilo mě to.

08.12.2018 3 z 5

The Crown: Podrobná historie The Crown: Podrobná historie Robert Lacey

Velmi zajímavá publikace, která poměrně čtivě představuje rodinné vztahy Windsorů a jejich soukromí. Zaujala mě osobnost královny matky Elizabeth i oběti prince Philipa, který se musel vzdát jména, domova i kariéry. Kniha obsahuje plno dobových fotografií i záběrů ze seriálu, který mám rozkoukaný.

29.11.2018 4 z 5

Láska si nevyberá Láska si nevyberá Katarína Gillerová

Dívčí retro románek z dob, kdy ještě neexistovaly sociální sítě, mobily teprve začínaly a kamarádky se denně navštěvovaly. Sestry Dominika a Denisa zažívají své srdceboly, jejich spolužáci, rodiče i učitelé mají zase své problémy, ale láska si nevybírá. Na můj vkus moc úmrtí, ale vše napraví happyend.

24.11.2018 3 z 5

Žoldnéři fantasie: Na stopě zločinu Žoldnéři fantasie: Na stopě zločinu Michael Bronec

Sbírka přináší celkem jedenáct soutěžních povídek, z nichž mě nejvíc zaujalo Lékařské tajemství. Viz mé komentáře u jednotlivých povídek.

21.11.2018 3 z 5

Přežij! Přežij! Ulrich Frodien

Osmnáctiletý Ulli, syn německého lékaře z Vratislavi, je v září 1944 vážně zraněn střepinami ruského granátu. Díky střepině v lebce již není nasazen zpět na frontu a dožije se konce války. Autor vzpomíná na předválečný život v Prusku, jak poprvé spatřil Hitlera, jak se snažil stát velitelem Hitlerjugend, jak se zastal slabších při šikaně v kasárnách, jaké měl pocity první den na frontě, jak byl zraněn, v jakých tristních podmínkách probíhala jeho léčba, jak poznal rozdíl mezi propagandou a smutnou realitou, jak s otcem prchal z Vratislavi před Rudou armádou, jak poté prchali z ruského obklíčení Berlína, jak byl v americkém zajetí a jak převáděl uprchlíky z britské okupační zóny do ruské za příbuznými.
Autor se pokouší odpovědět na otázku, proč se Němci nechali Hitlerem zmanipulovat a jak se jeho generace vyrovnávala s válečnými prožitky.

04.11.2018 3 z 5

Tajný deník Blanky z Valois Tajný deník Blanky z Valois Melita Denková

Autorka se pokouší přiblížit Blanku z Valois jako milující a oddanou ženu, která bohužel stále čeká na svého manžela, až se vrátí ze státnických cest, a pokouší se sepsat vzpomínky na pěkné společné chvíle. Jedná se o sled epizod s retrospektivami. Příběh začíná v lednu 1336, kdy do Čech přijíždí její sestřenice Beatrice Bourbonská jako česká královna a její nevlastní tchyně, druhá část se odehrává o dvanáct let později, kdy Blanka očekává své třetí dítě a Karel už není markrabě, ale král a císař. Nenáročná četba, založená na historických faktech.

20.10.2018 3 z 5

Jizvák Jim a další noční můry Jizvák Jim a další noční můry Dalibor Vácha

Autor předkládá osm povídek, z nichž čtyři jsou nějak spjaty s válečnou tématikou. Atmosféra daného světa je vždy skvěle vykreslená, ale kamenem úrazu jsou konce, které jsou slabší, a já jsem některé pointy, pokud tam vůbec byly, nepochopila. Za mě nejlepší Jizvák Jim, Cesta na východ. Viz mé komentáře u jednotlivých povídek.

10.10.2018 3 z 5

Osudy z temných časů Osudy z temných časů Bedřich Róna

Čekala jsem vylíčení osudů autorovy židovské rodiny za holocaustu na Slovensku, ale dočkala jsem se popisu života před válkou a válečné osudy byly zmíněny jen tak na okraj, že se rodině podařilo přežít v úkrytech. Autor popisuje hlavně nálady ve společnosti, osudy svých přátel a známých a velká část knihy je věnovaná přežívání židovské menšiny po válce za komunistického režimu.

Kniha je určitě cenným svědectvím o pronásledování Židů nejen ze strany nacistů, ale i slovenských gardistů a čs. komunistického režimu (proces se Slánským).

06.10.2018 3 z 5

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

Celkem originální a happy variace neblahých osudů předčasné zesnulých náctiletých panovníků Anglie Eduarda a Jane, kteří v této humorné fantasy naleznou své životní lásky a žijí šťastně až do smrti. Místo bojů mezi katolíky a stoupenců anglikánské církve zde proti sobě stojí Eidiani (mají v sobě zvířecí magii a mohou se proměňovat v němou tvář) a Verité (jsou bez magie a Eidiany upalují). Máme zde kupříkladu koně, skunka, lva, lišku, fenu, poštolku, fretku, kočku a vlky a další zástupce fauny. Při čtení jsem se bavila.

28.09.2018 3 z 5

Vytoužené dítě Vytoužené dítě Catherine Chidgey

Román přináší osudy dvou dětí, vychovávaných rodiči, kteří uvěřili Hitlerovi. Jejich osudy se protnou na konci války v Berlíně, kdy přežívají v riunách a skrývají se před Rusy. Zprvu jsem nechápala nesmyslné básně na začátku kapitol, ale když jsem se pak dočetla, že dívčín otec, mistr vystřihovánek, pracoval jako cenzor, vše mi bylo jasné.
Spoiler: Škoda, že se jakýsi happyend uskutečnil až po padesáti letech.

16.09.2018 3 z 5

Naboso Naboso Kateřina Jirková Mrázková

Kniha je rozdělena do 5 částí, které obsahují 59 fejetonů a zamyšlení (většinou o tom, co znamená být ženou, matkou, partnerkou,...). Nejvíc se mi líbila předposlední část o zážitcích z hájovny a Šeherezadiny noci.

30.08.2018 3 z 5

Kvalita života Kvalita života Jana Rečková

Paní Jana Rečková popisuje svůj život s nevyléčitelnou nemocí a tristní stav českého zdravotnictví, kdy onkologicky nemocní pacienti musí trávit nekonečné hodiny v přeplněných čekárnách, kde není ani dost židlí, a pracně se pídit po informacích. Autorka svůj text psala do šuplíku s vědomím, že nikdo nebude toto její bilancování chtít vydat, tudíž si nebrala servítky a také poměrně otevřeně popsala své lásky i mindráky. Velmi mě dojaly i její verše, které psala ze žalu nad úmrtím svého manžela. Ze tří vložených povídek se mi líbila nejvíc Vražda v Hajii.
Smekám před paní Rečkovou, že se i v těch nejtěžších chvílích pokoušela psát a neztrácela naději, že se nějaký lék sežene. Kam se hrabou tak vychvalované Hvězdy nám nepřály, toto je česká realita.

26.08.2018 4 z 5

Ztracená vládkyně Ztracená vládkyně Steve Robinson

Tayte opět v ohrožení života pátrá nikoli po ztracené vládkyni, ale po cestující ze ztroskotané lodi. Celá zápletka ze současnosti o hledání zápisníku a dopředu naplánovaných vraždách mně přišla dost vycucaná z prstu. Dějová linka z roku 1914 byla zajímavější, hlavně osud "Vládkyně" a jejich pasažérů.

16.08.2018 3 z 5

Zlomení andělé Zlomení andělé Gemma Liviero

Hrdiny knihy jsou nacistický lékař Willem, kterého otec poslal na praxi do Osvětimi, poloviční Židovka Elsi, živořící se svou matkou a mladší sestrou v lodžském ghettu, a devítiletá Matilda (napůl Němka po otci a Rumunka po matce),která je odebrána rodině a určena k poněmčení v programu Lebensborn. Jejich cesty se neuvěřitelnou náhodou protnou a společně vzdorují nacistické mašinérii.
Postava Willema mi nepřišla moc věrohodná, působil na mě až moc dušínovsky. Autorce se celkem dobře podařilo vykreslit život v ghettu i zacházení s dětmi v zařízeních pro poněmčení. Případným zájemcům o toto téma doporučuji český film Uloupené dětství.

13.08.2018 4 z 5

Jednou nohou v blázinci Jednou nohou v blázinci Simona Monyová (p)

Oddychové prázdninové čtivo o jedné bláznivé rodince a "normální" matce.

11.08.2018 3 z 5

Akta X - Nikomu nevěř Akta X - Nikomu nevěř Jonathan Maberry

Kniha přináší 15 povídek odehrávajících se v rozmezí let 1990 až 2009. Ve dvou je hlavní postavou Skinner, jedna je vyprávěná Scullyovou. Většinou se jedná o odhalování mimozemšťanů a lidí, co se dovedou proměňovat. Jde o příjemnou oddechovku s napínavými příběhy.

25.07.2018 3 z 5

Útěky tam a zase zpátky Útěky tam a zase zpátky Lenka Teremová

Bezejmenná hrdinka si buduje nový vztah s mužem, kterého po dvaceti letech manželství opustila žena. Místy humorná kniha nese poselství, že život po čtyřicítce nekončí a každý může nalézt svou lásku.

14.07.2018 3 z 5

Děti paranoie Děti paranoie Trevor Shane

SPOILER !!!
Joe jeden z tisíců vojáků bojujích proti nepříteli formou záškodnické války (zinscenované nehody, přepadení, škrcení, střelba) se zamiluje a pokusí se ochránit svou lásku i případné nenarozené dítě tím, že odejde ze společenstva, čímž se stává lovnou zvěří. Autor napsal napínavý příběh formou deníku zapisovaného vrahem. Zklamalo mě, že jsem se nedozvěděla, proč vlastně ty dvě skupiny mezi sebou bojovaly. Celkové vyznění příběhu bylo přitažené za vlasy a dost nevěrohodné.

13.07.2018 3 z 5