cori cori komentáře u knih

Vycpávač zvířat Vycpávač zvířat Jarosław Grzędowicz

Nejvíce mě zaujaly povídky z ranku historické fantasy Vlčí vánice z prostředí německé ponorky a Buran vane z druhé strany z komunistické Sibiře. V paměti utkví i Víkend ve Spezeku. Krátké povídky jsou průměr (nenadchnou ani nezklamou). Viz mé komentáře u jednotlivých povídek.

21.06.2015 3 z 5

Klimtův polibek Klimtův polibek Boris Filan

Příběh Adama, který beznadějně miluje Silvii, se odehrává v 60. letech a vrcholí srpnovou okupací. Adam, syn fízla, který rozdělil Silviinu rodinu (otec emigroval do Mnichova), se pokouší zaujmout nenápadnou a do sebe uzavřenou Silvii, která na sebe nechce upozorňovat a nechce mít nikoho ráda, aby toho StB nemohla zneužít. Spolu s matkou a bratrem dívka žije mezi zabalenými krabicemi s věcmi, neboť již 5x dostali pasy a povolení k vystěhování za otcem a pokaždé jim to na poslední chvíli estébaci zrušili. Jejich osudovým obrazem je Klimtův Polibek. Nejvíc se mi asi líbily Adamovy zážitky z USA a vykreslení toho, jak to chodilo v komunistickém sportu.

08.06.2015 4 z 5

O kočce Mňauce a pejsce Bibině O kočce Mňauce a pejsce Bibině Viola Fischerová

Moc roztomilé povídání, škoda, že není delší. Dceři se moc líbí.

03.05.2015 4 z 5

Matka v koncích Matka v koncích Simona Monyová (p)

Moje první kniha od Monyové a jsem zklamaná. Čekala jsem víc než stesky opuštěné matky tří synů.

17.04.2015 3 z 5

Písně mrtvých Písně mrtvých George R. R. Martin

Skvělá sbírka šesti povídek, z nichž mě nejvíc zaujala sci-fi Netopýři a hororová vlkodlačí Proměna kůže. Nejslabší je asi povídka Jehláci, kde je pointa jasná od její třetiny.

15.04.2015 4 z 5

Lásku neutajíš Lásku neutajíš Irena Brandejsová

Nenáročná oddechovka o první lásce na letním táboře. Vedoucí Michal mi přišel trochu mimo, jeho mluva ani chování neodpovídaly současnému teenagerovi.

13.04.2015 3 z 5

Germanicus Germanicus David Wishart

Marcus Corvinus pátrá po tom, kdo otrávil prince Germanica. Vyšetřování ho zavede i do Antiochie, kde poznává nejen místní památky. Vyprávění mě místy nudilo, hlavně pasáže, kde se stále ptal kdo a proč a odpovídal si a o pět stránek později znovu a zase jiné varianty. Málo akce, málo vtipu, rušily mě i anachronismy (práce překladatele?) - viz oslovování císařovny excelence, sebevražda šavlí v Římě, litr piva nebo tkaničky do bot.

08.04.2015 3 z 5

Zahrada stínů Zahrada stínů Virginia Cleo Andrews

Z celé série jsou nejlepší první a tento poslední díl, který vypráví o osudech babičky Olívie. Překvapila mě story o Corrinině původu. Za všechno mohla Malcolmova matka. Nějak jsem ale nepochopila, proč od syna odešla. Třetí a čtvrtý díl byly jen opakováním stále stejných zápletek a problémů. Jinak jako oddechovka skvělé.

27.03.2015 3 z 5

Vykoupení ohněm Vykoupení ohněm Virginia Cleo Andrews

I tento díl vrcholí velkým požárem. Malý Bart byl asi psychopat, je neuvěřitelné, že by se nechal tak manipulovat a jeho rodiče by se spokojili jen s občasnou návštěvou u psychiatra. Cathy se moc mateřsky nechovala.

17.03.2015 3 z 5

Setba minulosti Setba minulosti Virginia Cleo Andrews

Zase moc překombinované a opakování stejných situací (Chris otec a syn nebo komorník a Joel). Postava Barta není moc uvěřitelná. Hlavně,že už nehořelo.

15.03.2015 3 z 5

Lístky ve větru Lístky ve větru Virginia Cleo Andrews

Druhý díl už nebyl tak zajímavý. Z Cathy se stala pěkná mrcha a z Chrise "úchyl". Bylo mně líto Carie, hlavně kvůli tomu, co zažila na internátě. Závěrečné finále s vánočním večírkem je opravdu dramatické.

11.03.2015 3 z 5

Malé ruce ve velké válce Malé ruce ve velké válce Sonya a Yury Winterberg

Autoři se snaží popsat, jak děti vnímaly a prožívaly 1.světovou válku. Používají dochované dětské deníky, dopisy i dobové novinové články. Nejzajímavější mně přišel příběh Mariny Jurlovové z Kavkazu, která jako čtrnáctiletá bojovala v kozácké armádě a po válce se i přes zranění nohy stala v USA tanečnicí. Mezi citovanými prameny se objeví i deník Olgy Scheinpflugové, Alfreda Hitchcocka nebo careviče Alexeje Romanova.

16.02.2015 3 z 5

Jak zacházet s nemrtvými Jak zacházet s nemrtvými John Ajvide Lindqvist

Příběh tří rodin, jejichž zesnulí spolu s dalším tisícem nebožtíků náhle ožijí, se snaží odpovědět na otázku, co je smrt a zda existuje nějaký život po životě. Zvlášť dojemná je linka s Annou a jejím šestiletým oživlým synem a osmiletého Magnuse, kterému zemřela matka. Nečekejte žádné akční scény, nýbrž spíše psychologické drama. Vypodobnění duše jako housenky mě celkem překvapilo.

16.02.2015 4 z 5

Mlok 2014 Mlok 2014 * antologie

Ze 14 prací je skutečně nejlepší novela Lék, která právem získala cenu Mlok. Z dalších povídek mě zaujala Ilja a Poutník. Ostatní práce jsou celkem vyrovnané. Žádný vyložený propadák se ve sborníku nenachází. Viz mé komentáře u jednotlivých povídek.

16.02.2015 3 z 5

České mincovnictví Rudolfa II. České mincovnictví Rudolfa II. Petr Vorel

Příručka pro sběratele s fotografiemi i kresbami.

07.01.2015

Vyprávěné dějiny Vyprávěné dějiny Michal Frankl

Příručka pro pedagogy s unikátními 15 rozhovory lidí, kteří prožili holocaust. Jedná se o české Židy i děti ze smíšených manželství. Nejstarší pamětník se narodil v roce 1910 a nejmladší v roce 1937.

04.01.2015 4 z 5

Leguma. Povídky z Chrudimi a okolí Leguma. Povídky z Chrudimi a okolí Ivan Baborák

Sbírka 15 povídek, v nichž autor vzpomíná na své dětství na komunistickém sídlišti v době normalizace. Psáno nespisovnou češtinou s častými vulgárními výrazy. Čtenář si musí zvyknout na autorův styl vyprávění. Nejvíc se mi líbila povídka Srpen 68 a Kanady.

03.01.2015 3 z 5

Pouta krve Pouta krve Maja Lidia Kossakowska

Sbírka devíti povídek z různých originálních světů. Nejlepší je Zrcadlo o světě za zrcadlem, Klid v Kalné Vodě o netradičním katovi a Šarlatová vlna z bojů mezi Američany a Japonci v Tichomoří. Viz mé komentáře u jednotlivých povídek.

03.01.2015 3 z 5

Tylda Tylda Richard Pachman

Je moc dojemné, že vnuk napsal knihu o své babičce Židovce provdané za dědečka katolíka a její rodině, která zahynula za holocaustu. Její maminka byla poslána transportem do Rigy a zastřelena. Autor zmiňuje i svůj vztah k babičce, dokumentární film Zapomenuté transporty a stolpersteiny (pamětní kameny zmizelých) v olomouckých ulicích.

30.12.2014 3 z 5

Žoldnéři fantasie: Osamělí válečníci Žoldnéři fantasie: Osamělí válečníci Michael Bronec

Nejvíc mě zaujala Pohádka o bílém drakovi (Müllerová), Měděná cikáda (Lukačovičová) a Národní park Černý kámen (Tučka). Žádný vyložený propadák ve sborníku není. Viz mé komentáře u jednotlivých povídek.

30.12.2014 3 z 5