cori cori komentáře u knih

Kočas 2010 Kočas 2010 * antologie

Ze všech 21 povídek mě nejvíce zaujaly práce slovenských autorů (Patrik a Kliatba prekríženého komplexu) a Show must go. Pěkně napsané jsou i povídky Kam draci nelétají a Dar života, dar smrti. Sborník určitě stojí za přečtení. Každý si v něm najde to své.

27.02.2012 3 z 5

Past na medvěda Past na medvěda Petra Neomillnerová

Tina si upevnila postavení v upírské komunitě a je stejně obávaná a krutá jako její otec. U tohoto dílu mi přišlo, že 1/3 knihy je tvořena telefonními rozhovory.

23.02.2012 3 z 5

Pod kočičími hlavami Pod kočičími hlavami Antonín K. K. Kudláč

Sbírka 13 povídek v žánru městské fantasy. Nejvíce se mi líbila Hra na tiché léto, Ukolébavka pro město krys, Bitva o Anděl (plná třeskutého humoru) a Druhá protisměrná. Vůbec mě neoslovila povídka Ta, která chodí třikrát a Všude je voda. Myslím si, že každý si svou povídku vybere. Jsou melancholické i akční, humorné i filozofické.

13.02.2012 3 z 5

Vylévání krve Vylévání krve Petr Schink

Dost drsná kniha, v níž lidský život nemá žádnou cenu. Hlavní hrdina se vrací do rodného města, v němž probíhá válka mezí Domobranou, gangem černochů a zabijáky místního mafiána. Některé scény jsou dost nechutné. Pro citlivé povahy naprosto nevhodná kniha.

13.02.2012 3 z 5

Memento mori Memento mori * antologie

Nejvíc se mi líbil Turkobijec a Kanál mistra Leonarda, poté Nový svět, průměr: Kaltenštejnská nevěsta, Memento mori, na konci pomyslného žebříčku je V náruči Boží a nudná Barva.

05.02.2012 3 z 5

Dračí mor Dračí mor Jana Rečková

Draci trochu jinak - jako vyspělejší civilizace, která předčí tu lidskou. Draci (samozřejmě po proměně do lidské podoby) jezdí automobily, používají telefony, staví železnici, zatímco ve světě lidí panuje středověk. Jedná se o oddychové romantické čtivo (láska mezi lidským otrokem a dračí paní) s happyendem, které se bude líbit hlavně dívkám. Pro pány je určeno pár akčních scén (např. vzdušné souboje draků).

02.02.2012 3 z 5

Prokletí harému Prokletí harému Anna Březinová (p)

Pokus o Angeliku po česku. Neobyčejně krásná žena zažívá neobyčejná dobrodružství. Je unesena do harému, zbičována, s pomocí snoubence uprchne, pak se nešťastnou náhodou rozdělí, dále se stane otrokyní homosexuálního admirála, uprchne k johanitům, s jedním stráví románek, dále zažije pokus o lodní vzpouru, námořní bitvu, přepadení lupiči, písečnou bouři na poušti a do toho všeho je zapleteno (zase po vzoru Dana Browna) pátrání po evangeliu Máří Magdaleny.
Pravá červená knihovna s trochou erotiky.

30.01.2012 2 z 5

Jak voják opravuje gramofon Jak voják opravuje gramofon Saša Stanišić

Autobiografická kniha o válce v Bosně viděná pohledem malého chlapce. Autor se vyznává ze své lásky k rodnému Višegradu a řece Drině. Vzpomíná na veselé i smutné příhody ze života své rozvětvené rodiny a na své kamarády. Knihu zakončuje vyprávění o jeho cestě do rodného města po deseti letech strávených v Německu.

27.01.2012 4 z 5

Hra: Údolí - Sezona 1 Hra: Údolí - Sezona 1 Krystyna Kuhn

Příběh s kriminální zápletkou a prvky thrilleru. Sourozenci Frostovi přijíždějí studovat na Grace College, která leží uprostřed Rocky Mountains na břehu tajemného jezera, o němž si studenti vyprávějí hrůzostrašné zkazky. Frostovi se snaží odhalit záhadu zmizelé spolužačky a při tom zapomenout na své noční můry z minulého života, před kterými prchají. Oblíbený motiv střední školy a vztahů mezi náctiletými. Kniha je určena pro náctileté dívky, které mají rády tajemné příběhy a hrdinky v nesnázích.

25.01.2012 3 z 5

Brána Irkally Brána Irkally Juraj Červenák

Pokráčování příběhu kapitána Báthoryho v srdci Osmanské říše. Tentokrát ve stylu Indiana Jonese - Bathory hledá tajnou zbraň v chrámu ztraceném v poušti. Akce, hlášky, prostě Červenák, jak ho máme rádi.

25.01.2012 4 z 5

Žoldnéři fantasie: Dálnice ke všem čertům Žoldnéři fantasie: Dálnice ke všem čertům Michael Bronec

Sbírka vítězných textů literární soutěže, pořádané nakladatelstvím Straky na vrbě, přináší pestrou nabídku fantastických povídek, které se odehrávají nejen ve světě řeckých mýtů, českých pohádek nebo smyšlených zemích a časech, ale i v naší realitě. Nejvíce mě zaujaly tyto tři povídky: Opus 10/12 - o vílách ve vodovodním potrubí, O sněženkách a trnkovém keři - parafráze na pohádku Boženy Němcové O zlatém kapradí a Z nehybných očí jí tečou slzy - fastasmagorický svět, kde se figuríny mění v nebezpečné Sirény a dokonce možná i v bohy.

13.01.2012 3 z 5

Saturnálie Saturnálie Lindsey Davis

Další z řady historických detektivek z antického Říma. Sympatický detektiv Falco s rozvětvenou rodinou a krásnou a inteligentní manželkou slaví sedmidenní svátek saturnálií (předchůdce našich Vánoc) a přitom pátrá po uprchlé germánské kněžce Veledě, svém zmizelém švagrovi , který byl do ní kdysi zamilovaný, a na scéně se také objevuje masový vrah bezdomovců a tuláků. Kniha skvěle vykresluje každodenní reálie antického velkoměsta a předkládá zajímavý příběh okořeněný vtipnými rodinnými scénami a poznámkami hlavního hrdiny.

09.01.2012 4 z 5

Pohádky Pohádky Hans Christian Andersen

Kniha obsahuje i neznámé Andersenovy povídky, které jsou ještě smutnější než jeho pohádky.

08.01.2012

Zákeřné keře: Pohádka Zákeřné keře: Pohádka Daniela Krolupperová

Kniha dětem zajímavou formou představuje jedovaté keře (plus konvalinka, rulík a muchomůrka), které si mohou prohlédnout i na krásných ilustracích (nejen rostliny, ale i krásné víly). Obrázky jsou opravdu moc povedené.

05.01.2012 3 z 5

Sekera z bronzu, rouno ze zlata Sekera z bronzu, rouno ze zlata Juraj Červenák

Prvních 16 kapitol je skvělých (honba za ukradeným pokladem, Hadozubové a boj s Černoplazem), ale pak na scénu vplují Argonauti (udělali si menší výlet na Slovensko) a celé se to nějak zvrhlo v parodii na řecké mýty. Fanoušci Černého Rogana budou zklamáni.

22.12.2011 3 z 5

Alláhův hněv Alláhův hněv Leoš Kyša

Akcí nabitá kniha, v níž se představuje jedna z možných budoucností světa, v němž bojuje Islámská aliance proti Rusku a USA. Daniel Kalandra musí zneškodnit tajnou zbraň muslimů, která je schopná ničit celé planety. Pokud máte rádi akční sci-fi s českým hrdinou a vtipnými hláškami, je Alláhův hněv knihou pro vás. Nemusíte ani znát předchozí díl Poutník z Mohameda, protože knihy na sebe nenavazují.

17.12.2011 3 z 5

Kontrapunkt Kontrapunkt Anna Enquist

Kniha mě ze začátku moc nezaujala a odložila jsem ji, ale pak jsem se k ní vrátila a dočetla na jeden zátah. Dostal mě její konec a zjištění, že autorka vlastně vypráví svou tragickou zkušenost, neboť její dcera zahynula při autonehodě.

08.12.2011 3 z 5

Záhady druhé světové války Záhady druhé světové války Vladimír Liška

Kniha by se spíše než záhady druhé světové války měla jmenovat vybrané kapitoly z dějin protektorátu a nacismu. Autor se v devíti kapitolách snaží nalézt odpovědi na otázky jako např. kdo měl prospěch z Heydrichovy smrti, kdo dal rozkaz k vyhlazení Lidic, co skrývá štěchovický poklad, zda Hitler opravdu spáchal sebevraždu, zda byl poválečný odsun Němců pomstou a další.
Tři vložená intermezza o tom, co předcházelo vzniku protektorátu, o všedním životě v protektorátu a o kauze popírání holocaustu lze použít jako studijní text např. k přípravě na maturitní zkoušku, stejně tak jako textovou přílohu, která obsahuje výňatky z dobových dokumentů (např. Mnichovské dohody, nástupnického projevu R.Heydricha, politické závěti A. Hitlera).

28.11.2011 3 z 5

Pannwitzova zpráva o atentátu na Heydricha Pannwitzova zpráva o atentátu na Heydricha Stanislav Berton

Unikátní dokument, který popisuje vyšetřování atentátu ze strany gestapa, vyvolal mnoho otázek, např. o kolaboraci významného sokolského odbojáře prof. Vaňka, krycím jménem Jindry. Pannwitz píše i o podstrčení důkazů o odbojové činnosti v Lidicích. Zajímavá je také pasáž o dobývání kostela sv. Cyrila a Metoděje, v němž se skrývali parašutisté.

28.11.2011 3 z 5

Pohádky ze šumavských lokálek Pohádky ze šumavských lokálek Roman Kozák

Kniha deseti krátkých pohádek nejen o mašinkách, ale i o neposlušném semaforu, neposedné kolejnici, bludné výhybce a dětech a zvířátkách, které se odehrávají v čarovné krajině Šumavy. Potěší nejen milovníky železnice.

17.11.2011 3 z 5