cori cori komentáře u knih

Villette Villette Charlotte Brontë

Lucy Snowová je typická hrdinka 19.století, která žije svůj život přesně dle zásad dobových konvencí a nechává se ovládat druhými. Svůj osud vezme do svých rukou pouze v okamžiku, kdy se rozhodne opustit Anglii a hledat si zaměstnání ve Francii. Zklamal mě dvouznačný konec, záleží na čtenáři, jaký si vybere.

25.09.2012 3 z 5

Nemám žádné jméno Nemám žádné jméno Dagmar Hilarová

Další z jedinečných svědectví o životě v terezínském ghettu. Velmi silné jsou autorčiny básně, které zachycují každodenní terezínskou realitu, plnou strachu, hladovění , obav z budoucnosti a smrti. Škoda, že se paní Hilarová vydání knihy v češtině nedožila.

25.09.2012 5 z 5

Dvojí návrat Dvojí návrat Dmitrij Gusarov

Zajímavé jsou pasáže z války a trojúhelník vztahů mezi Viktorem, Pavlem a Olgou. Autor též píše o lidech nespravedlivě odsouzených na nucené práce do gulagů. Nebylo to špatné čtení, jen popisy schůzí, při nichž se soudruzi dohadují o koncepci řízení prací a těžby (např. že mají kácet v létě suchou borovinu a v zimě až zamrzne močál, tak tam, nikoliv naopak) jsou nudné a místy i komické. Zápornou postavou je předseda závodu, zarytý stalinista, který nakonec prozře, ale pozdě- zemře na infarkt.

17.09.2012 3 z 5

Cirkus Krone a já Cirkus Krone a já Alena Bradáčová

Zajímavý pohled do spletitých vztahů v západoněmeckém cirkuse. V textu je cítit i určitá nevraživost autorky k Němcům, kterým nemůže odpustit rozpoutání války a vzpomínky na chvíle, které trávila jako dítě zasypaná v krytu.

17.09.2012 3 z 5

Dceruška Jairova Dceruška Jairova Karel Matěj Čapek-Chod

Oceňuji především pasáže popisující pocity zmaru a bezmoci vojáků na bojištích první světové války. Novela na mě působila trochu antisemitsky - Irmu doktor v duchu oslovuje jako žídě a i její bratr Artur není vykreslen moc lichotivě (zakrslý mužík s vášní pro hromadění peněz).

11.09.2012 3 z 5

Případ Hérodotos Případ Hérodotos Jaroslav Šonka

Ve vinárně se koná soudní proces s Hérodotem a překladatelem jeho díla. Jako soudní znalci zde vystupují přední čeští vědci a ve svých expertízách dokazují, zda je Hérodotovo dílo pravdivé nebo snůška lží. Vzhledem k tomu, že kniha vznikla před 35 lety, působí hlavní zápletka velmi humorně, pochybuji, že by se dnes vědci nudili a při sezeních ve vinárnách by si takto hráli.

26.08.2012

Archeologie a pohanský věk Archeologie a pohanský věk Karel Sklenář

Zajímavé čtení o počátcích české archeologie, jejímiž průkopníky byli vlastenci, snažící se dokázat původnost slovanského osídlení našeho území. Autor popisuje jejich pohnutky i problémy, s nimiž se museli potýkat (např. tupost vesničanů, kteří všechny vykopané pravěké nádoby rozbíjeli, jestli v nich není zlato a peníze).

23.08.2012 4 z 5

Osobnosti Chrudimska Osobnosti Chrudimska Pavel Kobetič

Doporučuji pro rodáky z Chrudimska a zájemce o historii chrudimského okresu.

23.08.2012

Eva a templář Eva a templář Christa Grasmeyer

Autorka dobře vykreslila psychiku dospívající dívky, která se bojí, že ztratí otce, když se zamiloval do matky jejího spolužáka. Její chování a naschvály přivádějí otce a babičku k šílenství.

19.08.2012 2 z 5

Výhra Výhra Hana Pražáková

Nenáročné čtivo o dospívající dívce, která hledá své místo v životě. V tom ji pomáhá i kontakt se starými lidmi z domova důchodců, kde její otec dělá ředitele. Pár věcí je poplatné době, kdy byla kniha napsána (např. matka ruštinářka je na stáži v Moskvě, schůze SSM), ale to nevadí.

18.08.2012 2 z 5

Najdu cestu do Sajgatky? Najdu cestu do Sajgatky? Anastasija Perfiljevová

Kniha mě nijak nezaujala. Všichni jsou moc hodní a svědomití a pomáhají druhým. Jedině Varja trochu vybočí, když tajně uteče do Moskvy za maminkou, ale v půli cesty se sama vrací, protože prozře a uvědomí si, že platnější bude bude v Sajgatce. Nechybí ani popis oslavy výročí VŘSR.

18.08.2012 2 z 5

Mýtus českého národa aneb Národopisná výstava českoslovanská 1895 Mýtus českého národa aneb Národopisná výstava českoslovanská 1895 Irena Štěpánová

Zajímavý exkurz do historie výstavy, jejímž uspořádáním žil celý národ. Kniha je plná citátů z dobového tisku a fotografií. Líbily se mi zejména kapitoly o doprovodných akcích na výstavišti a o tom, jak se účinkující ze Slovenska museli na výstavu do Prahy tajně propašovat. Výstava byla připravována od roku 1891 a vlastně díky ní vznikly ve většině českých měst muzea.

15.08.2012 4 z 5

Válečný tanec Nairi Válečný tanec Nairi Jaroslav Jiran

Klasický příběh o vyvoleném válečníkovi, který musí zachránit svou zem před zlem, nechybí ani střet primitivní a vyspělé civilizace. Čtivo na jednu cestu dopravním prostředkem (65 stran).

15.08.2012 2 z 5

Na obzoru plachta bílá Na obzoru plachta bílá Valentin Petrovič Katajev

Osmiletý Péťa se vrací s otcem a malým bráškou z venkovského letního bytu do Oděsy, kde na něj již čeká jeho kamarád sirotek Gavrik, kterého vychovává jeho dědeček rybář. Oba kamarádi se setkají s tajemným námořníkem ze vzbouřeného křižníku Potěmkin, který prchá před policií. Autor velmi pěkně vykreslil život v Oděse na začátku 20.století viděný očima malých kluků, kteří sní o dobrodružství. Nejvíce se mi líbily scény popisující Péťovu závislost na hazardu (hra s knoflíky). Komunistická ideologie téměř žádná, jen v předposlední kapitole slaví dělnící a rybáři První máj, kde nechybí plamenný projev o vykořisťování.

13.08.2012 3 z 5

Klobouk s oblohou Klobouk s oblohou Terry Pratchett

Tento příběh mě moc nenadchl - je hodně o umírání a nemocech a strachu a sepjetí s domovem.

13.08.2012 3 z 5

Věk nenávisti Věk nenávisti Pavel Renčín

Věk nenávisti završuje Městské války. Opět akce (bitvy a rubačky) a tisíce mrtvých. Zařvou i některé hlavní postavy. Nesedlo mně vysvětlení toho, kdo byl ten černý démon, který šel po Václavovi, a trochu svérázné pojetí nejstarších dějin Velké Moravy a přemyslovského státu.

10.08.2012 4 z 5

Zlatý sarkofág Zlatý sarkofág Will Adams

Nenáročné oddychové čtivo, které vyplní dovolenkové nicnedělání. Pátrání po hrobce Alexandra Makedonského, které je prošpikováno akčními scénami (útěky a schovávačky, střílečky, automobilové honičky, souboje muže proti muži, konspirační teorie a dávná rodinná tajemství). Zajímavé jsou pasáže, které se věnují osobě Alexandra Makedonského a jeho skutkům a osudům jeho ostatků.

10.08.2012 3 z 5

Kdy skončí naše utrpení. Dopisy (1933-1944) a básně z Terezína Kdy skončí naše utrpení. Dopisy (1933-1944) a básně z Terezína Ilse Weberová

Další z mnoha svědectví o holocaustu, tentokrát podané matkou dvou dětí. Velmi působivé jsou její dopisy psané synovi do zahraničí, v nichž se snaží být veselá a navodit zdání normálnosti, přičemž musí snášet protižidovské zákony a žít v izolaci. Na každého čtenáře jistě zapůsobí i její básně, které složila v ghettu. Některé se staly i jakousi hymnou ghetta.

10.08.2012 5 z 5

Hořící světla Hořící světla Bella Chagall

Nádherný výlet do autorčina dětství a jejich vzpomínek na život v židovské komunitě ve Vitebsku. Autorka barvitě popisuje židovské svátky a slavnosti během roku z pohledu malého děvčátka, které je vším okouzleno.

23.07.2012 4 z 5

Leopold I.: Život a vláda barokního Habsburka Leopold I.: Život a vláda barokního Habsburka Jiří Mikulec

Velice čtivě napsaná kniha, která čtenáře seznámi s méně známým českým králem Leopoldem I., který byl jako druhorozený předurčen pro církevní dráhu, ale po náhlém úmrtí jeho staršího bratra na nešťovice se musel stát panovníkem a zajistit mužského dědice, aby Habsburkové nevymřeli, což se mu podařilo až v 38 letech s třetí manželkou. Zajímavý je i popis jeho celkem tří pobytů v Praze a v Čechách a ceremonií, které se konaly při jeho pohřbu. Zajímavý je i původ maďarského přirovnání, které se tam užívá i dnes. Když se někomu daří špatně, říká se, že " se mu vede po česku" nebo " byl vsazen do českých kalhot" (reakce na přísné potrestání odbojných českých pánů a měšťanů po bitvě na Bílé hoře).

11.07.2012 5 z 5