cori cori komentáře u knih

Ve službách republiky Ve službách republiky Tomáš Bandžuch

Historická fantasy, která se odehrává reáliích první republiky a jejíž hrdinové jsou čarodějové. Celkem napínavé příběhy, v nichž vystupují i skutečné historické postavy např. německý prezident Hindenburg, Masaryk, Kramář, Heydrich, velitel gestapa Heinrich Müller. Kniha obsahuje celkem 7 příběhů, které na sebe volně navazují. Autor podává též vysvětlení takových záhad jako byl údajný pád tunguzského meteoritu či vraždy Otýlie Vranské. Nechybí plno honiček, přestřelek a bojů muže proti muži či démonovi.

02.07.2012 4 z 5

Kouzelný dům Kouzelný dům Karel Josef Beneš

Kdysi dávno jsem viděla Kouzelný dům jako film pro pamětníky s Adinou Mandlovou a Otomarem Korbelářem v hlavních rolích. Mohu říci, že kniha je lepší než film a má i jiné zakončení. Měla jsem strach, že mě četba sedmdesát let starého románu moc nezaujme, ale mýlila jsem se. Příběh má schopnost oslovit i současného čtenáře.

01.07.2012 4 z 5

Vánoce v české kultuře Vánoce v české kultuře Ladislav Dvorský

Velice zajímavé a podnětné eseje o fenoménu Vánoc a jejich odrazu v českém umění a kultuře.

27.06.2012 4 z 5

Alexandrie Alexandrie Lindsey Davis

Marcus tentokrát míří s rodinkou (manželkou a třemi dcerami) na dovolenou do Egypta, aby si mohl ze seznamu sedmi divů světa, které hodlá všechny navštívit, odškrtnout pyramidy a maják na ostrově Faru. Bohužel, hlavní knihovník, s kterým povečeří, je druhý den nalezen mrtev a Falco je pověřen vyšetřováním jeho smrti. Autorka opět čtenáři nabízí akční příběh (bitka s krokodýlem, honička po majáku, aj.) s vtipnými dialogy, který přináší i poučení o Musaionu, dobové vědě a literatuře.

Katova dcera a král žebráků Katova dcera a král žebráků Oliver Pötzsch

Další napínavý příběh o Magdaleně a jejím otci Jakubovi čtenáře tentokrát přivádí do Řezna roku 1662. Kat okusí mučící procedury na vlastní kůži, Magdalena má nového ctitele tajemného Benátčana Silvia a Simon se dává do služeb krále žebráků, jemuž ošetřuje poddané. Přečetla jsem za dva dny. Jestli máte rádi historické detektivky plné záhad, kniha vás určitě nezklame (znalost předchozích dílů není nutná). Autor na konec knihy připojil i turistického průvodce po Řezně a místech, na kterých se děj knihy odehrává.

Lidické podvečery s hvězdami II Lidické podvečery s hvězdami II Tomáš Töpfer

Zajímavé rozhovory se zajímavými lidmi, kteří mají co říct nejen o své práci, životě, ale i svém přesvědčení a názoru na současné dění.

Smrt ve stříbrné zbroji Smrt ve stříbrné zbroji Otomar Dvořák

Román popisuje významné kapitoly ze života Ludvíka Jagellonského. Vyprávění začíná v roce 1515, kdy se Ludvík jako devítiletý chlapec plaví do Prešpurku na své zásnuby s Marií Habsburskou. Kniha je směsicí milostného románu, válečného eposu, detektivky (kdo usiluje o Ludvíkův život či je to jen jeho stihoman?) i politické grotesky. Autor věrně popisuje reálie a v textu využívá dobové prameny.

14.06.2012 4 z 5

Mrtvola v lázni Mrtvola v lázni Lindsey Davis

Falco tentokrát míří do Británie vyšetřovat rozkrádačku. Společnost mu dělají manželka, její dva škorpící se bratři, Falconova sestra a dvě miloučké holčičky se psíkem. Autorka se nechala inspirovat archeologickými vykopávkami v Fishboune. Děj svižně odsýpá, podezřelých stejně jako mrtvol přibývá. I když Falca bolí zub,pravdu odhalí.

11.06.2012 4 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Můj dojem z knihy zkazila předmluva, kterou jsem si přečetla jako první a v níž je prozrazeno, jak vše dopadne a co hlavní hrdina Ben provede s letadlem. Jinak skvělý akční příběh s poselstvím o lidské morálce.

07.06.2012 4 z 5

Kronika rodu Hrušínských Kronika rodu Hrušínských Marie Valtrová

Kniha je vlastně mozaikou nepublikovaných rukopisných vzpomínek známých českých herců, divadelních a filmových recenzí, osobní korespondence, výňatků z novinových rozhovorů a článků, fejetonů Rudolfa Hrušínského a vzpomínek jeho dětí a vnoučat.
Nechybí ani soupis divadelních, filmových a televizních rolí Rudolfa Hrušínského a soupis jeho filmové a divadelní režie. Všem, kteří se zajímají o dějiny českého divadla a filmu a obdivují herecké mistrovství Rudolfa Hrušínského, by tato kniha neměla chybět v knihovně.

02.06.2012 4 z 5

Homo špiritusus Homo špiritusus Andrzej Pilipiuk

Nejlepší je titulní povídka Homo špiritusus, která pojednává o válce mezi katolickou inkvizicí, uctivači Svantovíta a pravěkými lidmi z Dubinky, kteří chtějí získat svou zemi zpět. Tři zbývající povídky mě moc nezaujaly.

20.05.2012 3 z 5

Útesy křiku Útesy křiku Jaroslav Mostecký

Historická fantasy, která čtenáře přivádí mezi vikingy. Hlavní hrdina mladý král Owain si jede pro svou snoubenku, jeho loďstvo i družina je však rozprášena a on se dozvídá, že jeho milá byla obětovaná mořskému draku. Cestou za pomstou musí zjistit, kdo si objednal zničení jeho lodí a smrt jejich posádek a jak to bylo doopravdy se smrtí jeho milované Aillin. Akční román plný soubojů muže proti muži, mořské soli a řvaní nestvůry. Velkou roli hraje i drsná příroda Okrnejských ostrovů a Hebrid.

09.05.2012 3 z 5

Strážci Ďáblovy bible Strážci Ďáblovy bible Richard Dübell

Další osudy Ďáblovy bible, které začínají po smrti Rudolfa II.. Na scéně se objevují naši staří známí z prvního dílu Agnes, Cyprián a Andrej a jejich dospělé děti Alexandra a Václav. Jejich protivníkem je tentokrát krásná Polyxena z Lobkovic, která chce ovládnout svět pomocí Ďáblovy bible. Je to ona, kdo vyprovokuje defenestraci a tím rozpoutá třicetiletou válku. Autor ji zde vykresluje jako druhou čachtickou paní, která se ukájí při mučení panen, což se mi vzhledem k historické skutečnosti moc nelíbilo, ale závěrečné rozuzlení zase její obraz očistilo. Kniha je velice čtivě napsaná, plná akce a překvapivých zvratů. Autor má prostě už své řemeslo zmáklé.

05.05.2012 4 z 5

Barva krve Barva krve Mary Hoffman

Historický román pro mládež s detektivní zápletkou, který čtenáře poučí o životě ve středověkých klášterech, o postavení žen ve středověké společnosti a o přípravě barev pro malíře fresek. Děti, které baví historie a mají rádi happyendy, kniha určitě potěší. S dalšími přečtenými stránkami stoupá počet zavražděných osob, tak detektivku ocení i kluci.

02.05.2012 3 z 5

Šumava ještě tajemnější - Přízraky znovu ožívají Šumava ještě tajemnější - Přízraky znovu ožívají Veronika Rubínková

Tato kniha mi tak z 80% přišla vygůglená na internetu. Například kapitola o čarodějnicích, o Keltech, o Sybillách a další. Sem tam úryvek z kroniky nebo starých novin.

30.03.2012 2 z 5

Tygr Tygr Jeff Stone

Akční příběh o chlapci, který musí dospět i mentálně v muže a učit se ze svých chyb. Plno bojových kung-fu scén, 12 - 13 letým klukům se kniha určitě bude líbit.

30.03.2012

Rozpuštění Rozpuštění Christopher John Sansom

Román mi trochu místem děje připomněl Jméno růže. Příběh je dost napínavý a mrtvoly se pozvolna kupí, nechybí ani zákulisní machinace mocných. Všem, kteří čučí v telce na Tudorovce, doporučuji.

30.03.2012 4 z 5

Smrt u archanděla Smrt u archanděla Petra Neomillnerová

Pátrání po monstru z kostela, které vraždí turisty, mě docela bavilo, ale zklamal mě závěr s lebkou (chtělo by to více informací o jejím majiteli a zasazení do kontextu). Alespoň že už Tina tolik netelefonovala.

29.03.2012 3 z 5

Hrdinové Hrdinové Joe Abercrombie

Ze začátku jsem tápala v množství postav, jejichž scény se rychle střídaly, naštěstí mi v orientaci pomohl přehled vystupujících postav a jejich postavení v rámci dvou znepřátelených stran na začátku knihy. Jak bych to shrnula? 550 stran o jedné zbytečné bitvě trvající 3 dny, při níž zahynuly stovky vojáků. Doporučuji milovníkům bitev a válečné akce - nebojte se v knize žádné fantasy scény nejsou, jen tam vystupuje jeden čaroděj, který ale vůbec nečaruje, jen tahá za zákulisní nitky.

26.03.2012 3 z 5

Morová loď Morová loď Clive Cussler

Akční příběh plný automobilových honiček, výbuchů, soubojů muže proti muži, stříleček, potopených lodí. Nechybí ani biologická zbraň, sekta, šílený vědec a dávné tajemství. Jako oddechovka skvělé čtivo.

16.03.2012 3 z 5