cziss Online cziss komentáře u knih

Zázračná kněžka Zázračná kněžka Jiří Mikulík

Vynikající GB, pravidla jsou relativně složitější, ale jsou dobře vymyšlena. Od začátku knihy je jasné, že si ji zahrajete min. 3x, abyste si vyzkoušeli všechny "profese", které slibují různý zážitek. Autor, se jako fanda inspiroval Lone Wolfem. Myslím, že toto ho však hodně převyšuje.

23.09.2021 5 z 5

Oddané srdce Oddané srdce Pavel Tomcsányi

Je to celkem dost přímočarý GB, ale mě se to líbilo. Fantasy prostředí bylo fajn a celkově to byla oddychovka. Jak napsal Dave_Jame, pro začátečníky ideál.

10.09.2021 3 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

Líbilo se mi to více než "propojený" román Strážci zákona. Je to víc akční a temnější.

Původně jsem se ke Strážcům zákona dostal přes sérii Temnou věž. Toto dílko má však s Temnou věží daleko víc společného. Pokud by někomu šlo jen o toto, doporučuji spíš tuto knížku.

09.09.2021 5 z 5

Talisman Talisman Walter Scott

Naprosté zklamání. Po úvodu, který sliboval zajímavé kulisy Sýrie a křižáckých válek se z knížky vyklube nuda o ničem. Větší část knihy tvoří plky o cti rytířstva (zde už začíná být jasné, že knížka nemá žádnou historickou hodnotu) nebo disputace o tom, které náboženství je lepší. V knize je plno nesmyslů a nelogičností, postavy se chovají jako kdyby měli o kolečko více. Křižáci se mezi sebou v podstatě nesnášejí a když to vezmu dle autorových jasných preferencí (v knize to dává neustále najevo), tak nejlepší tým jsou Skoti, pak Angličané, pak muslimové obecně, po nich následuje zbytek křižáků. A Templáři? Ti jsou samostatně vypíchnuti jako ti nejhorší vůbec... Jedním slovem brak.

17.08.2021 1 z 5

Konec Konec Mats Strandberg

Hrdinové příběhu si buď hrají na detektivy nebo citově rozjímají. Protože je ale těžké s nimi navázat vztah (aspoň pro mě), tak mi byly jejich osudy úplně ukradené a nebyl jsem schopen se do příběhu vžít. Celá knížka je nudná, utahaná, zřejmě musíte mít rádi tento podžánr, aby se vám to líbilo. Samozřejmě v knize jsou povinní homosexuálové, narážky na ekologická témata nebo rozjímání o náboženství. To by nevadilo, pokud by to do příběhu nebylo tak okatě naroubované. Pozitivum knihy je, že celkem uvěřitelně vykreslila na pozadí jak vy v takové situaci svět asi vypadal.

04.08.2021 2 z 5

Historky od Bílého jelena Historky od Bílého jelena Arthur Charles Clarke

Název sedne jako ... na hrnec. Jinak než historky se povídky v knize nazvat nedají. Je to vynikající formát, jemné scifi a humorné ladění z této sbírky činí unikát.

01.08.2021 5 z 5

Gooka a dračí lidé Gooka a dračí lidé Ondřej Neff

Slabota a příšerná slátanina. Je to absolutně o ničem, nemá to hlavu ani patu. Kdysi jsem hrál hru, která byla super. Vůbec nemůžu uvěřit, že na základě tohoto do tvorby hry někdo šel a že to dopadlo tak dobře.

27.07.2021 1 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

Přemýšlel jsem jestli 4 nebo 5 hvězd. Je fakt, že je kniha zbytečně moc utahaná. Je tu zbytečně moc povídání, zbytečně moc postav, ale to už nějak k Temné věži patří. Konec je takový... něco takového jsem nečekal, ale vlastně lépe to King vymyslet nemohl, a nebo to nevymyslel? :) Když ohodnotím celou sérii, tak snad takto - obdobné dílo jsem zatím nečetl a něco mi říká, že ani už nepřečtu a já říkám díky.

21.07.2021 5 z 5

Zpěv Susannah Zpěv Susannah Stephen King

Tento díl v podstatě ukončuje děj Vlků z Cally a uvádí poslední Temnou věž. Takový jev v však v této sérii není ničím novým. Každopádně to má spád, zajímavý děj a je zde určitá pasáž (nechci spoilerovat), která nemá obdoby zatím v žádné jiné knize co jsem kdy četl. Hodnocení v rámci série bych dal jako lepší průměr.

03.07.2021 4 z 5

Nemova říše Nemova říše J. M. Troska (p)

Hodnotím celou trilogii: Celkově vzato je to dost slabé. Uznávám, že tehdejší dítě mohl uchvátit jiný svět plný vynálezů - Nemova říše. Ale dnes už to působí dost přitažené za vlasy. Bohužel to je vlastně celá pointa trilogie, děj je tam jen jaksi navíc a ještě k tomu skáče od pátého přes deváté. Všichni hrdinové jsem stoprocentní kabrňáci a správňáci, záporáci jsou břídilové. Poznámka editorů na konci třetího dílu mě utvrzuje v tom, že "originální" konec by vyzněl ještě více komunisticky a to je taky škoda. Už dlouho jsem se takto nemusel nutit něco dočíst.

16.05.2021

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Ucelenější dílo jak první díl, lépe se to čte, je tam víc děje. Stále je to ve skutečnosti pouze úvod a na 424 stranách se dozvíme něco o Třech a jak je získal. V jiné knize by na to stačily tři kapitoly, ale i tak, čte se to dobře.

29.04.2021 3 z 5

Pastýřská koruna Pastýřská koruna Terry Pratchett

Tohle dílo mě přesvědčilo o tom, že Terry Pratchett měl sérii o čarodějek ukončit bábi Zlopočasnou a Toničku vůbec nezačínat. Ty knížky už vůbec nejsou ta vtipná a nápaditá Zeměplocha, které se občas dotkne nějakého skrytého, ale temného tématu. I vlivem autorovy nemoci a obav ze smrti zřejmě, je tahle kniha celá hodně temná a ponurá. Trapnej svobodnej národ humornou stránku nezachrání a je spíš ne škodu (to si myslím už od počátku co v knihách jsou). Navíc děj se tak trochu recyklace toho co jsme už četli.

3 hvězdy pouze za nostalgii.

26.04.2021 3 z 5

Pramen života Pramen života Thomas Thiemeyer

Je jasné, že od young adult toho člověk moc čekat nemůže, ale už jsem četl lepší podobné série. Vadila mi trochu i ta "eko" nóta knih, nebo, že hrdinové mají velmi příhodné schopnosti.

19.04.2021 3 z 5

Detská encyklopédia Detská encyklopédia Bohumil Říha

Hodnotím staré vydání, pochybuji, že se to bude týkat i těch porevolučních. Vizuálně pěkná kniha, obrázky dnes působí už dost retro, mě se ale líbí. Schválně jsem to nenazval encyklopedie, protože to to vážně není. Je to ilustrovaný výkladový slovník a to je ještě vůči knize moc vstřícné. Co kvalitu knížky značně sráží jsou popisky poplatné tehdejší komunistické straně. Můžete si být jistí, že pokud je možné k nějakému heslu, byť jen vzdáleně, přidat nějaký uvědomělý canc, tak tam taky bude. To se týká bez přehánění poloviny hesel... Také je zvláštní výběr hesel. Je jasné, že nesmí chybět např. stranické "brigáda", proč tu ale je např. i heslo "brouzdat se" nechápu. Knihu jsem vyhodil (do papíru co šlo), protože nechci svým, nebo jiným dětem, podsouvat komoušké bláboly zaobalené do hávu popisného výkladu. Někdo tu napsal, že to dnes působí úsměvně, nesouhlasím, vzhledem k tomu, že je to kniha pro děti, tak je mi z toho na blití.

24.03.2021 odpad!

Kniha je nesmysl. Je to jenom business model, kdy hlupákům prodáváte knížky nebo semináře jak zbohatnout a přitom vaše primární a často jediné příjmy jsou to aktivita.

16.03.2021 1 z 5

To To Stephen King

Zakoupil jsem TO jako audioknihu, ta má přes 53 hodin. To je opravdu něco. Po pravdě se mi ale víc líbily nové filmy, oba díly mi dávaly víc smysl. V knížce mi vadilo věčné přeskakování v čase. Textu je samozřejmě zbytečně moc. Do knížky jsem šel hlavně proto, že jsem doufal, že se dozvím víc o mytologii TOHO, to se mi splnilo tak na půl... No a ten gruppen sex ve finále? To vážně nevím, co tím chtěl autor říct.

11.02.2021 4 z 5

Tajemný rytíř Tajemný rytíř Karel Sellner

Také jsem měl jako audioknihu, tato je dostupná ke stažení legálně ZDARMA. Přednes možná nebyl úplně top, ale jinak byl naprosto v pohodě. Kdybych za to platil, tak bych možná čekal o stupeň vyšší kvalitu, ale psát tu takové výtky jako někteří je nesmysl.

Příběh jako takový je zajímavý a celkově není na škodu si přečíst něco z české historie z období konce Přemyslovců, byť to nemusí být třeba historicky přesné. Myslím, že je celkem jasné, že kniha je míněná spíš pro děti. O toho by se taky mělo odvíjet hodnocení, milí hodnotící kolegové...

30.11.2020 5 z 5

Císařský oheň Císařský oheň Robert Lyndon

I druhý díl byl dobrý, ale je těžké nesrovnávat ho s jedničkou. Místy se mi to zdálo takové vynucené a samostatná dějová linka Waylanda tam byla podle mě jen proto, aby knihy byly podobně obsáhlé.

12.11.2020 4 z 5

Temné síly - Královské poslání Temné síly - Královské poslání Jana Hůlková

GB od autorů, kteří zřejmě NIKDY neměli žádný GB v ruce. Amatérské GB mají většinou zbytečně příliš složitých pravidel. Zde je to opačně, část pravidel jako kdyby chyběla. Vaše postava se sestává ze životů a síly. Obojí má ubývat, nicméně není vysvětleno jak má ubývat síla. S tím se pojí chybějící pravidla ohledně lektvarů, prostě nevíte, jestli přidání síly je na stálo nebo jen na boj... Člověk musí hodně pravidla domýšlet.

K samotné knize, zápory: Chybí přehled odkazů v horním rohu knihy - hůře se listuje. Vzhledem k systému boje je na hru nejlepší vzít rovnou 4 kostky. Cestou sbíráte cené předměty, které se nedají prodat. V herním systému absolutně chybí síla zbraní, takže je jedno jestli vůbec zbraň máte. Někdy odkazy na sebe navazující úplně nedávají logický smysl (ale errata to není, příbeh navazuje).

Klady: Herní doba je cca 3 hodiny, kniha má 475 odkazů a autoři vás moc nenutí jednu věc řešit v několika odkazech. Děj bude tedy relativně rozvětvený.

Příběh je boj dobro vs. zlo, putování za cílem záchrany někoho, cestou boj a "průzkum", taková klasika. Obtížnost je minimální až na hlavního záporáka, ten je druhý extrém. Ale to možná i tím, že si autoři dělají chyby ve vlastních pravidlech.

06.11.2020 1 z 5

Ztracená říše Ztracená říše Václav Kroc

Myšlenka a námět GB je velmi dobrý, bohužel autor zkazil potenciál knihy. Začátek a střed je klasické putování / úkoly / individuální boj. Posléze máte armádu a boj vyřešíte během jednoho odkazu. To je dost chyba, autor měl více zasáhnout do děje bitvy. Nakonec je poměrně těžký (i když, záleží jak knihu projdete) záporák.

23.10.2020 3 z 5