dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Lov Lov Bernard Minier

Otřesný obrázek vyloučených lokalit na předměstích francouzských měst, smutné, znepokojivé, k tomu bezmoc policie... Vím, že nelze brát spravedlnost do vlastních rukou, ale upřímně, fandila jsem generálovi až na to, že v případě Moussy si vybral nesprávného bratra. Kniha mne moc nebavila, možná proto, že nemám ráda bezvýchodné situace, které vlastně ani nemají řešení...

20.09.2024 2 z 5

Nejlepší americké detektivní povídky 3 Nejlepší americké detektivní povídky 3 Jeffery Deaver

Většina povídek z tohoto souboru je spíše než detektivní "thrillerová" nebo jak je nazvat, v originálu "mystery" to vystihuje lépe, detektivní povídku si představuji trochu jinak. Přesto mne četba většinou bavila, už kvůli Alici Munro, Nicku Pizzolatovi a povídce s Harrym Boschem...

02.09.2024 3 z 5

Vražda s vůní mandlí Vražda s vůní mandlí Camilla Läckberg

Povídka ve stylu Agathy Christie, napínavá, čtivá, pro autorku nezvyklá.

28.07.2024 4 z 5

Spiknutí oběšenců Spiknutí oběšenců Vlastimil Vondruška

Poměrně překombinovaný a tudíž ne moc věrohodný děj, i když se kniha četla dobře a hlavně scény s Oldřichem z Chlumu předstírajícím, že je obyčejný voják, byly zábavné.

23.01.2024 3 z 5

Pečeť smrti Pečeť smrti Vlastimil Vondruška

Jedna z nejlepších knih tohoto cyklu, spletitý a napínavý děj.

29.08.2023 5 z 5

Poustevník Poustevník Jørn Lier Horst

Výborná detektivka, která je i předlohou velmi zdařilého seriálu. Napínavé a čtivé od začátku do konce.

26.02.2021 5 z 5

Chromá liška a jiné příběhy Chromá liška a jiné příběhy Jan Vrba

Pěkný soubor povídek o zvířatech.

08.02.2021 4 z 5

Zapomenuté údolí Zapomenuté údolí Jan Vrba

Působivý román, čte se výborně a obsahuje krásné popisy přírody, které plynule prolínají dějem...

25.12.2020 4 z 5

Dcera Dcera Jane Shemilt

Kniha se mi četla velmi dobře, byla napínavá a dobře napsaná. Jednu hvězdičku ubírám kvůli závěru, který ve mně zanechal rozpačitý dojem. Z oběti se najednou stala nezodpovědná, nerozumná teenagerka, která ošklivě ublížila lidem kolem sebe, aniž by k tomu měla vážný důvod (nic jí nescházelo, byla obklopena milující rodinou, možná na ni rodiče neměli tolik času, kolik by si představovala, ale stačilo s nimi jen více komunikovat, byla to ona, kdo se uzavíral...).

14.12.2020 3 z 5

Divoženky Divoženky Jan Vrba

Pěkné, čtivé povídky, tentokrát s ženskými hrdinkami.

10.12.2020 4 z 5

Prach Prach Patricia Cornwell

Poslední díly mi po předchozím slabším období tohoto cyklu přijdou opět lepší. Na první knihy série ale nemají.

03.12.2020 4 z 5

Pan důchodní Pan důchodní Jan Vrba

Velmi vtipná kniha, která v mnohém připomíná Pantátu Bezouška. Po trochu pomalejším rozjezdu mne celé vyprávění o cestě pana důchodního z Klenčí do Prahy, provázené sérií vtipných nedorozumění, opravdu pobavilo.

12.11.2020 5 z 5

Boží lichva Boží lichva Jan Vrba

Nikdy bych si nepomyslela, že lze napsat tak poutavou knihu plnou děje pouze o koroptvičkách. Krásné i dojemné...

12.11.2020 4 z 5

Myslivcův rok Myslivcův rok Jan Vrba

Krásné vyprávění o přírodě v různých obdobích roku. Ani bych nevěřila, že mne kniha bez nějaké zásadní dějové linky a přitom poměrně obsáhlá dokáže tak zaujmout.

12.10.2020 5 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Z cyklu o Dannym zatím rozhodně nejslabší díl. Danny zde vystupuje jen jako jedna z mnoha postav a o tom, jak prožíval poválečná léta a jak se proměnil jeho přístup k životu od událostí ve "Zbabělcích" se nic nedozvídáme. Kniha je dost nesourodá, pouze takový sled jednotlivých epizod, některé jsou docela vtipné (nejvíce se mi líbil Fučíkův odznak), jiné nudné a "o ničem". Vadila mi přemíra vulgarismů. Chápu, že se vojáci nevyjadřují většinou zrovna vybraně, ale co je moc, to je moc, tady už mi to připadalo přehnané, na efekt... Se "Zbabělci" se tato kniha nedá vůbec srovnávat.

18.08.2020 2 z 5

Boží mlýny Boží mlýny Jan Vrba

Působivá, čtivá kniha o životě a myšlení chodských sedláků.

16.08.2020 4 z 5

Nejsilnější vášeň Nejsilnější vášeň Jan Vrba

Román ze života několika generací pytláků žijících a působících na Šumavě v okolí Kvildy. Odehrává se v dobách, kdy se pytláci a myslivci sice jaksi přirozeně vzájemně nenáviděli, ale zároveň k sobě chovali respekt a často se mezi nimi po letech rozvinulo jakési specifické kamarádství. Pytláci dbali na určitou rodovou čest a lovili v podstatě podle stejných principů jako myslivci, chránili a milovali přírodu. Kniha obsahuje krásné popisy lesa.

11.08.2020 4 z 5

Madlenka z Pece Madlenka z Pece Jan Vrba

Krásná kniha, velmi dobře se čte, obsahuje krásné popisy přírody v průběhu celého roku, ale líbila se mi i samostatnost a cílevědomost hlavní hrdinky. Milá, oddechová četba.

04.08.2020 5 z 5

Napoleonská epocha / L'époque Napoléonienne Napoleonská epocha / L'époque Napoléonienne Martin Rája

Za velmi příznivou cenu necelých 300,-- Kč krásná, výpravná publikace v pevné vazbě na křídovém papíře, představující rozsáhlou sbírku napoleonských pohlednic. Zásluhou doprovodného textu je to ale i přehledná kniha o dané době, osobnostech, ale i autorech výtvarných děl, které pohlednice reprodukují. Kniha plně splnila, ba i předčila má očekávání.

31.07.2020 5 z 5

Ona, oni a já aneb Vychovatelem snadno a rychle Ona, oni a já aneb Vychovatelem snadno a rychle Miroslav Macek

Vlídná, pohodová humoristická kniha ve stylu pamětnických komedií, Woodehouse a Jirotky. Je pravda, že se autor těmito pány inspiruje opravdu hodně, ale vzhledem k tomu, že je v současné době asi jediným, kdo tento styl u nás píše, a že jsou knihy laskavé, čtivé a vtípky nejsou vulgární, ráda mu to odpustím. Je to prostě taková příjemná retro oddechovka.

27.04.2020 4 z 5