Dani3 Dani3 komentáře u knih

Démoni jsou věční Démoni jsou věční Petr Heteša

(SPOILER) Ze začátku to vypadalo celkem nadějně. Když se ale hlavní hrdina dostal do zeleného světa, byla to katastrofa, uvažovala jsem, že knihu odložím. Po jeho návratu zpět to bylo o něco lepší, ale pořád hodně slabé.

Trochu mi to připomínalo Murphyho zákony - když se něco může pokazit, tak se to pokazí. Hlavní hrdina, Lenny, je cynik, ale taky naprosto neschopný moula, který se bez svých démoních přátel ze zeleného světa pomalu ani nenadechne. Lennyho telefonáty s nimi byly asi to jediné, co se dalo číst. Tohoto autora pro příště asi vynechám.

27.10.2021 3 z 5

Případ alchymistovy dcery Případ alchymistovy dcery Theodora Goss

Autorka spojila osudy hned několika potomků slavných fiktivních postav, jejichž stvořitelé se dají považovat za šílené „vědátory“. Kdo zná původní příběhy Jekylla a Hydea, doktora Moreaua, Frankensteina nebo Rapacciniho, nebude velmi překvapen. Vlastně bych řekla, že příběh nenabízí nic nového. Hlavním nedostatkem je, že žádná z postav nedostane tolik prostoru, kolik by bylo potřeba.

Zvláštností příběhu jsou komentáře některých postav k ději přímo uprostřed textu. Ze začátku to bylo zajímavé, postupem času až rušivé. Nevím, jestli to tak autorka zamýšlela, ale částečně tímto vyzrazuje děj, protože příběh mnohdy komentují postavy, které se v ději ještě neobjevily, nebo jim v danou chvíli jde o život a svými poznámkami tak snižují napětí.

18.08.2021 2 z 5

Kde zní zpěv krkavců Kde zní zpěv krkavců Klára Kubíčková

Jednoduchý příběh bez zbytečných odboček. Kniha je čtivá, ale má dost ponurou atmosféru, navíc celá první polovina se točí jen okolo trestů ve výchovném ústavě, což bylo hodně jednotvárné.
Hlavní hrdinka Elfryd byla sympatická, jen mě trochu zarazil její věk, to, jak se chovala, by odpovídalo někomu o pár let staršímu.

27.01.2020 3 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Tři vyvolení se mi nelíbili ani trochu a musela jsem se hodně přemlouvat, abych tento díl vůbec dočetla.
Kupodivu mi nevadilo, že Roland jde k nějaké Věži a já pořád nevím k jaké a ani proč. Nevadilo mi ani to, že děje je tu pomálu a je poměrně jednotvárný. Ale vadili mi Rolandovi společníci. Bohužel mě neoslovil ani jeden jejich životní příběh a asi v půlce mě úplně přestalo trápit to, jak to vlastně celé skončí.

22.12.2019 1 z 5

Stín noci Stín noci Deborah Harkness

Stín noci má neuvěřitelně pomalý děj. První polovině by výrazně pomohlo zkrácení, autorka se tu věnovala spoustě nový vedlejších postav na úkor děje a ústřední dvojice. Druhá polovina byla už zajímavější, zejména ta část z rudolfínské Prahy.

Na můj vkus Diana až moc dlouho hledala čarodějku, která by ji učila. Líbilo se mi, co Diana zjistila o sobě a o své moci, ale tkaní kouzel pomocí barevných provázků mi přišlo hodně úsměvné. Taky mě trochu překvapilo, jak neschopného tu vykreslila autorka Matthewa. Měl to být přece světa znalý válečník a špion, ale skoro nic se mu nepodařilo.

02.05.2019 4 z 5

Prokletí Černé královny Prokletí Černé královny Pierre Pevel

Dlouho se mi nestalo, abych celou první polovinu knihy tápala ve změti postav a situací, které spolu zdánlivě nijak nesouvisí. Navíc autorův styl psaní byl popisný více, než bych si přála. Vlastně by mi to ani tolik nevadilo, kdyby se zároveň s tímto vyvíjela i dějová linka.

Konec byl naopak uspěchaný. Květnatý styl se ztratil jak mávnutím kouzelného proutku, během pár stránek autor spojil vše dohromady a čtenář se téměř v samotném závěru konečně dozvídá záměry hlavního padoucha.

08.02.2019 2 z 5

Deset tisíc nebí nad tebou Deset tisíc nebí nad tebou Claudia Gray (p)

Dvojka má velmi podobný koncept, jako měl první díl (až tedy na konec). Tento díl ale kvalit jedničky ani zdaleka nedosahuje.
I když Marguerite opět cestuje do různých dimenzí za záchranou Paulovi duše, tak mě první dvě třetiny knihy vůbec nebavily. O nových dimenzích se čtenář prakticky nic nedozví, protože autorka se až moc zaměřila na romantickou linku a odsunula tak do pozadí všechno ostatní. „Něco“ se začne dít až ve chvíli, kdy se hlavní hrdinka vrací do ruské dimenze a zjišťuje, že cestování do jiných dimenzí není bez následků.

Nebýt posledních šedesáti stránek, kdy se autorka konečně vzpamatovala, tak bych ani neuvažovala, že si další díl přečtu.

24.01.2019 3 z 5

Věž úsvitu Věž úsvitu Sarah J. Maas

Autorka nás zavádí na nový kontinent a představuje další nové postavy, čehož jsem se ze začátku trochu obávala, ale vůbec k tomu nebyl důvod. Naopak jsem si knihu užila, hlavně asi proto, že je to díl bez Aelin.

Věž úsvitu plyne v poklidnějším tempu, přímý boj tu nahradily dvorské intriky, což je trochu změna oproti předchozím zběsilým Aelininým plánům, o kterých nikdo neměl ani tušení. I přes volnější tempo, ani tady není nouze o překvapení, protože ač to tak z kraje nevypadá, Maasová v pravou chvíli umě poodhalí roušku tajemství a spojí tak další dílek skládačky.

Na další díl se těším, ale jsem ráda, že už bude poslední.

22.11.2018 4 z 5

Skvělé čtení, moc mě bavilo poznávat Nidyušský svět a jeho obyvatele.

V tomto kouzelném světě je možné snad úplně všechno. Vždyť kde jinde pohromadě můžete narazit na kentaury na kolečkových bruslích, na zpívajícího upířího trpaslíka, nebo se třeba projet na mluvící maxikočce.
Je tu tolik divných věcí, které jsou zdánlivě nemožné, ale v Nikdyuši jsou naprosto normální. Závidím autorce její fantazii a schopnost spojit dohromady tolik věcí úplně přirozeně.

Další díl si rozhodně nenechám ujít!

11.10.2018 5 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Pokud pominu začátek s Aparátusem, tak je trojka nevydařenějším dílem v sérii. Jako vždy to zase zachránil Nikolaj. Co mě ale mrzelo, bylo, že Temnyj opět hraje „druhé housle“. Celou dobu je v pozadí, jeho vlastní příběh ani nevypráví on sám. Je zvláštní, že celou sérii se hlavní záporná postava objevuje v ději jen sporadicky. Kdyby dostal více prostoru, mohla být kniha napínavější.

17.09.2018 4 z 5

Srdce času Srdce času Natalja Ščerba

Druhý díl byl o něco slabší než jednička.
Prakticky celý děj odehrává na dětském sportovním táboře na Ostale. Trochu mě mrzelo, že se tu „časuje“ jen okrajově a navíc ani děj se moc kupředu neposunul.
Více bych ocenila objevování tajů eflarského světa. I když je pravda, že tady ho částečně nahradil Zmijulan a jeho obyvatelé.

24.07.2018 4 z 5

Jezdci časem Jezdci časem Alex Scarrow

Nebylo to úplně špatné, řekla bych lepší průměr.

Tři lidé na pokraji smrti dostanou možnost jí uniknout a stát se součástí týmu, který dohlíží na čas a v případě, že je něco jinak, mají za úkol to odhalit a napravit.

Cestování v čase mám ráda, ale tady mi vadilo, že to bylo napsané moc jednoduše (občas i nelogicky). Možná, kdyby hlavní hrdinové, kteří zachraňují svět, byly o něco starší, tak by mi to přišlo více uvěřitelné. Začátek byl slibný, ale jakmile se tým rozdělil, tak mě to postupně přestávalo bavit. Další díly už číst nebudu.

12.06.2018 3 z 5

Prastarý meč Prastarý meč Rick Riordan

S Magnusem jsem se dobře bavila. Hodně to připomíná Percyho Jacksona, ale přece jen je to o něco lepší čtení. Hlavní hrdina byl vtipný a hlavně nebyl tak "natvrdlý" jako Percy.
Konec byl skvělý. Jsem zvědavá, co si pro nás Loki nachystal do dalšího dílu.

04.06.2018 4 z 5

Divoká píseň Divoká píseň Victoria Schwab

Verity je město, které se přes den moc neliší od jiných, ale v noci se stává životu nebezpečným. Je to město plné věčně hladových příšer a „setkání“ s nimi člověk ve zdraví většinou nepřežije.

Autorka velmi zajímavě zpracovala myšlenku, jak by mohlo doopravdy vypadat, kdyby se ze zla a násilí páchaném lidmi na druhých rodilo další zlo a násilí. V našem případě se ve Verity rodí monstra, která jsou tím víc nebezpečná, čím více násilí bylo spácháno.

Obě hlavní postavy, August i Kate, mi byly sympatické. Musím říct, že Augusta jsem si oblíbila téměř okamžitě, naopak s Kate mi to trvalo poměrně dlouho, než mě přesvědčila. Další postavy nedostaly moc prostoru, byly tam jen tak jemně načrtnuté, ale třeba dostanou větší prostor v dalším díle ... zvlášť by mě zajímal další osud Ilsy.

27.04.2018 4 z 5

Střípky duší Střípky duší Mary Lindsey

Příjemné překvapení. Vůbec jsem nečekala, že mě to bude tolik bavit.

18.04.2018 5 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Jiskra v popelu mi moc nesedla. Začátek byl docela slibný, ale postupně mě to přestalo bavit. Autorka vypráví svůj příběh pouze z pohledů Laii a Eliase a to pro mě bylo bohužel málo. Vůbec nic jsem se nedozvěděla o okolním světě, proč je svět zrovna takový jaký je.

Přistihla jsem se, že čtu příběh, který se mě vlastně nijak nedotýká. Nemůžu říct, že by se tam nic nedělo, naopak o akci nebyla nouze, ale chyběla mi určitá propracovanost a hloubka. Na čem autorka zapracovala, byla brutalita, strach a utrpení. To je v podstatě jediná hybná síla celého příběhu.

16.04.2018 2 z 5

Osud Tearlingu Osud Tearlingu Erika Johansen

Závěrečný díl trilogie se mi líbil o něco málo víc než ten předchozí, ale na první část to nedosahuje ani v nejmenším. Upřímně po přečtení úvodního dílu jsem vůbec nepředpokládala tento vývoj.

I v tomto díle se do přítomnosti prolíná dějová linka z minulosti, tentokrát vyprávěná z pohledu Caitlin. Jak Kelsea postupně odhaluje minulost, tak věci začínají dávat větší smysl. Nicméně ani v závěrečném díle jsem nenašla odpovědi na všechny otázky, což mě hodně mrzelo.

Autorka zapracovala do příběhu velmi silná témata, ale bylo jich tam na můj vkus až moc. Snažila se všechno nějak uzavřít, ale s tím vším, co si „naložila na záda“ se jí to prostě nepovedlo. Mít nepřítele, kterého nemůžete porazit, je pro příběh problém. Ten konec byl vlastně jediný možný, jak z toho všeho aspoň trochu pozitivně vybruslit, ale celkově mi to přišlo nedotažené.

26.03.2018 4 z 5

Čarodějka Čarodějka Kristina Hlaváčková

Je pravda, že mě věk hlavní hrdinky trochu zaskočil. Tak nějak podvědomě jsem si ji musela představit o něco starší. Ale to nemění nic na tom, že jsem se s ní hodně nasmála.
Co mě ale vadilo, bylo promlouvání ke čtenáři a zmínky o mobilních telefonech. To se tam prostě nehodilo.

I přes to všechno mě Elenin příběh bavil a další díly si určitě nenechám ujít.

17.03.2018 4 z 5

Novicka Novicka Trudi Canavan

Druhý díl není tak zdařilý jako ten první. V prvním díle jsem se mohla seznámit s novým světem a postavami, ale ten druhý v podstatě nenabízí nic nového.

Kniha je rozdělená do dvou základních dějových linek, které se navzájem střídají. Po pravdě docela mi toto uspořádání vadilo, protože občas nebylo jasné, jakou část čtenář čte. Více bych asi uvítala, kdyby jednotlivé linky od sebe jasně dělily kapitoly.

Co se týče jednotlivých linek, tak ta Dannylova mě vůbec nebavila. Soneina byla docela povedená, i když byla poměrně zdlouhavá a jednotvárná. Pořád jsem čekala, kdy svému trapiteli vše oplatí a ono pořád nic. Nebýt Dorriena, tak by se snad k ničemu neodhodlala.
Taky mě trochu mrzelo, že se Akkarin víc nezapojil do příběhu, zůstává pořád stejně tajemný jako na začátku. Doufám, že třetí díl bude o něco lepší.

17.03.2018 3 z 5

Společenství čarodějů Společenství čarodějů Trudi Canavan

Příjemná a čtivá oddechovka.
Jediné, co mi vadilo, bylo to zbytečně dlouhé Soneino skrývání před čaroději. Vlastně jsem byla ráda za to, že ji konečně našli a děj se mohl pohnout dopředu.
Další díl si určitě přečtu!

11.01.2018 4 z 5