DarthZira DarthZira komentáře u knih

Nezkrotná Angelika Nezkrotná Angelika Anne Golon (p)

Stejně dobrodružné jako druhý díl.

01.08.2024 4 z 5

Angelika a král Angelika a král Anne Golon (p)

I tento díl se mi líbil.
Pokud knížku bere člověk jako romanticko-dobrodružnou oddechovku, tak jí nemá co vytknout.

01.08.2024 4 z 5

Angelika 2 – Cesta do Versailles Angelika 2 – Cesta do Versailles Anne Golon (p)

Stejně dobré jako první díl, možná ještě lepší. Není to žádné literární veledílo, ale jako příjemná oddychovka funguje velmi dobře.
I tento díl jsem četla v pubertě na prázdninách ve slovenštině.

01.08.2024 4 z 5

Angelika – Markíza anjelov Angelika – Markíza anjelov Anne Golon (p)

Sice romantická slaďárna, ale dost dobře napsaná. Historické reálie jsou podstatně věrohodnější než u mnohých současných rádoby historických románů.
Pokud jsou Dumasovi "Tři mušketýři" (včetně všech pokačování) považováni za čtení spíše pro kluky, tak Angelika jsou takoví "Tři mušketýři pro holky".
Čteno kdysi dávno na prázdninách u tetičky ve slovenštině.

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Nedá se dočíst, pokud si chce člověk zachovat aspoň zbytky zdravého rozumu.
Jsou všichni mormoni tak nevzdělaní debilové, pokud jde o psychologii, nebo je toto pouze osobní specialita Stephanie Meyer?
Stoletý upír Edward se chová a přemýšlí jako mentálně retardovaný patnáctiletý kluk.
A navíc je to celé k uzoufání nudné.
Opět odhozeno po souvislém přečtení pár stránek a namátkovém prolistování zbytku knihy.

Rozbřesk Rozbřesk Stephenie Meyer

(SPOILER) Jistě, náboženské vymývání mozku pokračuje, aniž by to komukoliv ze čtenářů vadilo.
Určitě je snem každé české náctky se hned po maturitě vdát a mít dítě.
Jenže samozřejmě, upíři nemůžou používat antikoncepci, protože pro mormonské fanatiky - ke kterým Meyer patří - je jakékoliv bránění početí fujky fuj.
A toto s nadšením čtou čeští ateisté? Nechápu.

Zatmění Zatmění Stephenie Meyer

Ne, fakt se to nedá číst, je to totálně hloupá slátanina.
A co mě štve nejvíc, že vůbec nikomu v údajně jedné z nejateističtějších zemí světa nevadí, jak ta mormonská fanatička Meyer svým náctiletým čtenářům vymývá mozky brutální náboženskou propagandou.
Vymyslet upíra, který odmítá sex před svatbou, to se fakt "povedlo"!

Nový měsíc Nový měsíc Stephenie Meyer

Byla jsem zvědavá, jestli druhý díl bude stejně blbý, jako byl první. A hádejte co? Ano, byl. Možná ještě blbější.
Dialogy, které jsou k vidění v geniální parodii na červenou knihovnu "Pytlákova schovanka aneb šlechetný milionář", jsou vrcholem realismu ve srovnání s tím, co za "perly" padá z úst hlavním hrdinům.

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Nejen, že je to naprosto hloupý příběh, ale ještě ke všemu je mizerně napsaný.
Plus k tomu samozřejmě do očí bijící nelogičnosti - více než sto let stará bytost se chová jako nepříliš inteligentní puberťák.
Nedočteno, na to si příliš vážím svého času i svých mozkových buněk, které po přečetení více než 10 stran v kuse chtěly z mé lebky emigrovat.

01.08.2024 odpad!

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

Co k tomu psát?
Ta vypasená blběna E. L. James snad po prvních dvou dílech měla dost peněz na to, aby si mohla zaplatit nějaké kursy psaní, aby nedělala začátečnické chyby, které jsou omluvitelné tak možná ve slohovce žáka osmé třídy. Jenže to ne, ona si myslí, že je "genyjální autorka" a tedy se učit psát nepotřebuje.
A nakladatel přišel na to, že podprůměrně inteligentní maniny na mateřské to stejně budou kupovat, tak proč investovat do literárního redaktora, že?
Opět odhozeno po přečetení pár stránek.
Jediné pozitivum, co celá tato rádoby sága má, je možnost si z toho dělat srandu. Např. zkuste si libovolnou "milostnou" scénu této knihy zkusit přehrát jako scénku - zábava na celý večer zaručena!

01.08.2024 odpad!

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Ne, ani u druhého dílu nenajal nakladatel literárního redaktora, který by z té slátaniny vytvořil něco aspoň trochu čitelného - přičemž vyděláno snad měl už dost na to, aby toho redaktora mohl zaplatit.
Je to hloupé úplně stejně jako první díl a navíc stylisticky stále příšerné, takže odloženo po přečtení 10 stran.
A ne, není to záležitost špatného překladu, anglický originál je neméně mizerný, autorka má anglickou slovní zásobu náčelníka lidojedů - a to možná ještě urážím lidojedy.

01.08.2024 odpad!

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Nevím, s kým se ta obltloustlá E. L. James vyspala, že jí to vydal - nebo možná spíš komu slíbila, že se s ním nikdy nevyspí, aby jí to vydal, ale je to totální otřes.
Nejde o to, že je to naivní porno pro "mamynky", i podobný žánr má právo na existenci, ale je to z hlediska stylistiky napsané naprosto mizerně.
Jestli v tom nějaký nakladatel začichal komerční potenciál - protože co si budeme, jednoduchých hospodyněk s IQ kolem 90 je v populaci podstatně více než žen s IQ 120 a víc - tak mě na něm štve ta šílená neprofesionalita. Proč to nedal nějakému redaktorovi, který by z toho škváru udělal aspoň stylisticky solidní škvár? Ještě navíc když hlavní hrdinka má mít údajně literární vzdělání.
A to nemluvím o té hromadě nelogičností. Ženská starší 18 let která nikdy v životě neonanovala? To jako spadla z Marsu nebo až do začátku knihy žila v kartuziánském klášteře?
Fakt jsem se snažila, ale víc než dvacet stránek se z toho nedá přečíst bez toho, aby mi začaly masově umírat mozkové buňky.