DarthZira DarthZira komentáře u knih

Dítě času Dítě času Isaac Asimov

Místo intrik je kniha plná morálních dilemat a etických otázek, ale rozhodně se mi kvůli tomu nelíbí méně než jiná díla pana Asimova.
Nemůžu jinak, než dát za plný počet.

Ani sami bohové Ani sami bohové Isaac Asimov

Další z Asimovových románů, které mohu číst klidně několikrát.
A na to, že byl Asimov především racionální přírodovědec, je společnost v sousedním vesmíru popsaná zajímavě a velmi uvěřitelně.

Konec Věčnosti Konec Věčnosti Isaac Asimov

Knížku znám málem nazpamět, kolikrát jsem ji četla.
Čím to je, že cokoliv Asimov napsal, 100% se tím trefil do mého vkusu?

Druhá Nadace Druhá Nadace Isaac Asimov

Ještě více intrik, takže absolutní spokojenost.

Nadace a Říše Nadace a Říše Isaac Asimov

Druhý díl se mi líbil stejně jako první.
Protože miluji space opery s pořádnou příměsí politických a jiných intrik, je tato kniha vysloveně moje krevní skupina.

Nadace Nadace Isaac Asimov

(SPOILER) Asimov patří mezi moje nejoblíbenější autory - a Nadace je pochiopitelně skvělá.
První díl velmi rychle odsýpá - a Salvor Hardin je moje nejoblíbenější postava. Škoda, že není nesmrtelný.

Správce Impéria: Císař Správce Impéria: Císař Raymond E. Feist

Skvělé zakončení skvělé ságy. Asi není třeba dodávat více.

Správce Impéria: Vrah Správce Impéria: Vrah Raymond E. Feist

Výborné pokračování ságy o Impériu!
Ještě více intrik, ještě více temnoty, ještě více dobrodružství. Zkrátka - líbilo se moc.

Ochránce Impéria: Milenec Ochránce Impéria: Milenec Raymond E. Feist

Sága o Impériu pokračuje další skvělou knihou, které nemám, co bych vytkla.
No, dobře, někomu vadí happy endy, ale u fantasy je čtenář snad vcelku očekává. Navíc Maře nemůžu nefandit.

Ochránce Impéria: Otrok Ochránce Impéria: Otrok Raymond E. Feist

Druhý díl ságy o Imériu je možná ještě lepší než ten první.
Kevin je vynikající postava - a lady Mara je mi ještě sympatičtější, protože dokáže překročit svůj stín, tedy podívat se na svou kulturu a tradice z patřičného nadhledu, čímž získává významnou strategickou výhodu.

Dcera Impéria Dcera Impéria Raymond E. Feist

Fantasy, ve které není nouze o politické intriky - což mě baví. A hlavní hrdinka je žena - takže co víc si můžu ještě přát?
Pro milovníky japonské kultury je tato sága z kategorie "must read".

Zlo v Sethanonu Zlo v Sethanonu Raymond E. Feist

Dočíst sérii Trhlinových válek je nutnost, o tom žádná. Ale ono je to navíc ještě zábavné. Aspoň tedy pro mě je zábavné číst o celé kosmologii světa Midkemie a generacích bohů a dalších bytostí.

Stříbrný trn Stříbrný trn Raymond E. Feist

Slabší než předchozí díl celé ságy, ale na můj vkus pořád patří k nadprůměrným fantasy.

Mág – Mistr Mág – Mistr Raymond E. Feist

Druhý díl má úplně všechno, co mě na fantasy baví. Za mě nejlepší díl z celé série.
Pouze by to chtělo větší péči ze strany korektora - Alma Lodaka opravdu není mužského pohlaví.

Mág 1 – Učedník Mág 1 – Učedník Raymond E. Feist

Trhlinové války jsou jedna z mých nejoblíbenějších fantasy sérií.
První díl se sice rozjíždí poněkud pozvolna, ale nesmírně mě bavil.

Neználek na Měsíci Neználek na Měsíci Nikolaj Nikolajevič Nosov

Už když jsem to četla jako malá, rozčilovala mě na tom ta jednoznačná antiamerická propaganda - i osmileté dítě před listopadem 1989 muselo pochopit, že Měsíc jsou ve skutečnosti USA (a pokud by to náhodou nepochopilo, byla tam jako "nápověda" ta fůra rádoby anglicky znějících jmen).
Pokud to ovšem člověk bere jako satiru, může to mít jistý půvab, ovšem pak už to zase vůbec není pohádka pro děti.

01.08.2024

Ano, v knížce je spousta komunistické propagandy, celé Sluneční město je taková velmi naivní představa, jak to údajně bude v komunismu vypadat, ale na můj vkus je to pořád ještě snesitelné. Je to celé v duchu technooptimismu ne nepodobného třeba první sérii Star Treku.
Pamatuji se stále velmi dobře, jak mě jako malou holku bavili šachoví roboti a proměnění osli.

01.08.2024 3 z 5

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Nostalgická vzpomínka na dětství. Jako malé se mi moc líbilo, dnes knihu samozřejmě vidím křitičtěji. Přesto bych ji nejspíš dětem doporučila.

01.08.2024 3 z 5

Angelika a její láska Angelika a její láska Anne Golon (p)

Poslední díl ze série o Anglice, který jsem četla (víc toho tetička v knihovně neměla). Možná se někdy donutím k tomu, abych si přečetla i další díly.
Jako oddechová četba vynikající - a velmi oceňuji, že jako historička mohu číst aniž bych na na každé stránce vyla hrůzou.

01.08.2024 4 z 5

Angelika se bouří Angelika se bouří Anne Golon (p)

Zcela jiný pohled na hugenoty a frondu než si lze přečíst u Dumase.
Autoři zcela zjevně s protestanty sympatizují, já tolik ne.
Přesto jako dobrodružná oddechovka skvělé.