dejvik85 komentáře u knih
Knize jsem věnoval dva celé dny a jsem absolutně nadšen. Nádherně napsané od opravdového mistra životopisce. Osobně mě kniha vtáhla, poprvé jsem šel do hloubky Leonardova života a musím říct, že to na mě zanechalo opravdu hluboký dojem. Po přečtení jistě pochopíte komu se říká renesanční člověk, polyhistor nebo co znamená všestrannost. Na konci knihy zjistíte v čem tkví genialita a nemusí to být vždy o vysokém intelektu, i když samozřejmě v genialitě se snoubí celá řada vlastností. Kniha popisuje Leonarda se všemi přednostmi i neduhy, které ho zobrazují jako člověka s chybami, kterého žene kupředu neutuchající touha po poznání prakticky všeho. Z knihy si odnáším spoustu inspirativních myšlenek a přístupů k práci. Když se podívám do současného světa neubráním se dojmu, že moderním Leonardem může být v budoucnu například Elon Musk. Je podobným snílkem až fantastou, chyb bychom u něj také našli spoustu, ale jeho nápady jsou stejně neuvěřitelné jako byli ty od Leonarda. A také samozřejmě nelze zapomenout na Járu Cimrmana, který je Leonardovi v mnohém podobný:) Jen s tím rozdílem, že Leonardo da Vinci byl skutečnou postavou našich dějin.
Zajímavé čtení, kde autor podtrhuje dobové problémy, názory a postoje vybraných osobností spojených především s první republikou a konfrontuje je s dnešní současnou společností a politickou situací. Je patrné, že dnešní politická elita namířená v knize primárně na duo Zeman a Babiš se zcela rozchází s myšlením demokratických ideálů, na kterých byla stavěna první republika. Stejně tak je zde popisována náchylnost dnešní společnosti k naivnímu přebírání populistických projevů a jednoduchých hesel, které běžnému občanu mnohdy stačí k utváření své pravdy aniž by tyto názory podrobil kritickému myšlení. Díky tomu zde máme v popředí pana Babiše, Zemana a Okamuru, jak smutné. Dalším zajímavým tématem je postoj české společnosti k migrační krizi. Na něm je bohužel vidět, jaký jsme zatím "malý" národ a nedokážeme sebevědomě a konstruktivně přistoupit k řešení situace. Spíše se v nás probudil strach a nenávist k cizincům z jiné kultury. Myslím, že projev alespoň nějaké humanitní pomoci měl určitě přijít. Pro žádný stát v Evropě to není snadná situace. Největším problémům určitě čelí jiné evropské země, ale na nich je právě vidět jejich vyspělost a nadhled v krizových situacích, byť ani tyto země se nevyvarovali chyb, ale kdo v životě nechyboval, nikdy nic nezkusil. To je stejné v každé profesi i té politické. Důležité je držet ten správný směr a nesklopit uši při první nerovnosti.
Velmi hutná a komplexní kniha. Autor v první polovině knihy představuje čtenáře s politickým a mocenským vývojem vybraných států ovlivňujících rovnováhu v Evropě a Asii. Tato část pro mě byla velmi přínosná. V druhé polovině knihy se autor zaměřil na americké dějiny a její působení na celosvětový pořádek, které jsou spíše tou slabší částí knihy (pro mě asi zbytečně velkým prostorem v knize).
I přes povinnou četbu ve škole, jsem se k Jiráskovi dostal až v dospělosti. Vzhledem k mému vřelému vztahu k historii jsem si první díl velmi užil. Líbí se mi zejména vykreslení běžného života tehdejší doby a líčení dobových problémů, které si dnes už vůbec nedokážeme představit a bereme je za samozřejmost.
Moje první kniha s islámskou tematikou. Četl jsem již ovlivněn mediální masáží, kterou vyvolali média v kontextu vzrůstajícího terorismu, jež je spojeno s islámským extremismem. Přes veškerou snahu o nezávislost a pohledu na islám se nedokáži ztotožnit s některými pasážemi knihy. Autorka v každé kapitole obhajuje islám a její náboženské praktiky. Z mého laického pohledu se nejedná o nezávislý pohled na tuto problematiku. Rozumím, že i křesťanství si prošlo svými slabšími chvilkami a určitě nejsem zatvrzelým odpůrcem islámu. Jsem zastáncem, že každý může věřit v jakého boha chce, ale nikdo by neměl v 21. století vynucovat náboženství na státní resp. politické úrovni a už vůbec by ho neměl vynucovat násilím. Pokud se budou jednotlivé náboženství k sobě chovat s respektem, nevidím důvod proč by tyto náboženství nemohli existovat vedle sebe. Bohužel, se ale nedokáži ubránit pocitu, že v Evropě je cítit islámská rozpínavost a nedostatečný respekt k evropské kultuře, který se v budoucnu může stupňovat počtem muslimského obyvatelstva v Evropě. Myslím, že pomyslný míč ke sblížení evropského resp. křesťanského světa a světa islámu je nyní na straně muslimů, tady bych čekal nějaké významné kroky k reformě a silnému odsuzování radikálního islámu. Možná ten problém dělají pouze média, ale bohužel právě ty jsou jedním z hlavních tvůrců vytvářejících naše možná mylné představy a názory. Přes všechny problémy s tím spojené věřím v budoucí pokojné soužití obou náboženství.
Kniha podložená nepřeberným množstvím pramenů. V některých částech knihy se objevuje velké množství jmen a čtenář se tak může ztrácet. Stejně tak ve velkém množství mezinárodních smluv, konferencí a setkání. I přes obtížné pasáže v knize, je třeba vyzdvihnout poskytnutí nezávislého obrazu druhého československého prezidenta v mezinárodním kontextu a poukázání na největší milníky a rozhodnutí jeho politického života. Čtenář je schopen pochopit souvislosti k jednotlivým rozhodnutím Beneše a nalézt v jaké obtížné až neřešitelné situaci byla Československá republika tehdejší doby.
Velmi dobře napsané a čtivé téma. Líbí se mi vykreslení jeho povahy v mladém věku, které pak lze konfrontovat s jeho kariérou v diplomacii a jako ministra zahraničí. Je to první kniha, kterou jsem přečetl o Janu Masarykovi, ale oceňuji na ní upřímné vykreslení jeho dobrých i špatných vlastností a politických rozhodnutí. Každý si pak v závěru knihy, dokáže udělat svůj vlastní názor, která kniha nepodsouvá. I když zejména v závěru knihy, jsou rozhodující momenty, které mohou tento názor významně ovlivnit. Alespoň u mě se tomu tak stalo. Kdo se zajímá o tuto tematiku nebo rád čte o zajímavých lidech historie, určitě doporučuji.
V knize je pro běžného čtenáře poměrně těžký jazyk, ale je to opravdu mistrně napsané, kdy autor využívá pestrost českého jazyka. Určitě stojí za přečtení.