Dom95 Dom95 komentáře u knih

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Jak je možné, že jsem McEwana poznal až teď? A to pouze díky čtenářské výzvě, nikoli z doporučení?
Vždyť on nám tu předhazuje témata, na která by kdejaký smrtelník dokázal stěží byť jen pomyslet. Co mě ale zarazilo je, s jakou syrovostí nám je předkládá. On totiž neobhajuje ani nehaní. "Udělejte si názor sami. Já si to tu pouze odložím a vy se starejte, pohoršujte nebo buďte znechucení." Rozhodně ne poslední kniha, kterou jsem od něho četl!

"Budeme potřebovat více betonu."

21.03.2023 5 z 5

Nové sny Nové sny Lilly Lucas

Po prvním díle jsem prohlásil, že další díly již číst nebudu. A hele - přečetl jsem jedním dechem druhý díl. A hele - třetí byl také úžasná jednohubka. Ač je rozuzlení jasné ihned po nastínění zápletky (a to u všech knih v této sérii), velice mě baví se stále dokola do Green Valley vracet. A to je přeci to hlavní!

30.09.2022 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Celou první půlku knihy jsem se musel ke čtení nutit. Když už jsem myslel, že to vzdám, tak začal soudní proces a od toho se kniha neskutečně rozjela, že jsem hltal každé písmeno. Jsem rád, že jsem knihu nepřeřadil do "nepřečtených". Hned si musím pořídit další knihy od Lapeny!

31.05.2022 5 z 5

Tajný deník Adriana Molea Tajný deník Adriana Molea Sue Townsend

Bohužel musím dát 5* pouze z nostalgie. Ve 13 letech jsem tuto knihu miloval, četl jsem ji několikrát, ale poté se mi ze života na velice dlouhou dobu vypařila. Když jsem ji četl tentokrát, moc jsem nechápal, jak jsem se kdysi u knihy mohl tolik lámat. Jasně - jsou zde hlášky, pasáže, životní situace a mladistvé názory, které jsou vtipné, ale celkově mě kniha již tolik nebavila. Hodnotím tedy tak, jak bych hodnotil před těmi X lety (ve věku, kdy jsem patřil do cílové skupiny čtenářů této knihy).
Mladistvým mohu doporučit a třeba se budou u knihy smát, jako já kdysi.

13.02.2022 5 z 5

Trochu mě mrzí, že ve spoustě případech bylo jasné, jak se celá záležitost bude vyvíjet a jaké bude vyústění.
Jinak se ale četlo úžasně a rád si přečtu další díly této série!

05.02.2022 5 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Krásná kniha! Dává nám nahlédnout do mysli dětí, které si v sobě nesou nálepku "JINÝ". V dnešní době, kdy nám televize (převážně reklamy) ukazují jen to označované za "KRÁSNÉ", je důležité si připomenout, že svět není dokonalý. Že naprostá většina si v sobě nese něco "DIVNÉHO" a musí s tím bojovat. Soudružnost a dělání věcí SPOLU - díky těmto věcem děti na svou odlišnost nemyslí a tato kniha je krásným důkazem, že každý člověk (a děti převážně) potřebují nějakého parťáka, ačkoliv si mnohdy myslí, že jsou na celý svět sami.

08.01.2022 4 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Začátek knihy byl docela vleklý, ale nakonec se mi kniha velice líbila a byl opravdu silný a emotivní příběh. Je dosti pravděpodobné, že si Tesáka přečtu ještě někdy v budoucnu.

"Milostná tragédie je tragédií jen pro ty, kdo umírají."

17.12.2023 5 z 5

Mladík v odboji Mladík v odboji C. D. Payne

Jako puberťák jsem tuto knihu miloval. 5 hvězdiček musím tedy dát za své 12 leté já, které kdysi tuto knihu hltalo.

Asi jsem udělal chybu, že jsem si knížku přečetl dnes, protože se mi na ní dost změnil názor. Je to opravdu kniha napsaná pro puberťáky, nemyslím si, že by měla přesah do dospělosti. Ačkoliv...v USA mají moc rádi ztřeštěné komedie (Prcičky, Road/EuroTrip, Santa je úchyl a vlastně jakákoliv komedie, kde hraje Will Ferrell nebo Jim Carrey), takže věřím, že tato kniha může mít úspěch i u dospělých.

Navíc tu nastává možnost porovnat s Tajnými deníky Adriana Molea (a britskou kulturou):
Celkově jak styl psaní, příběhy i vyjadřování hlavních hrdinů - vše dává z knihy pocit...syrovosti. Takový pocit jsem u Adriana Molea vůbec neměl. Adrian měl vytříbený slovník, respekt ke starším a jeho deník byl psaný v delším časovém úseku (půl roku až rok?).

V americké verzi deníku nalezneme:
Krádeže, záškoláctví, šikana, časopisy pro dospělé, krádež auta, sexuální praktiky nezletilých, už ne moc nevinné hrátky s pohlavními orgány, žádný respekt ke starším (že jsou rodiče deb**ní si myslí každý, ale zde je toto slovo několikanásobně horší) a nakonec veliké americké BUM a "několik desítek metrů šlehající plameny"!!!

V britské verzi deníku: Adrian přijde do školy v červených ponožkách a je za rebela...

Je vidět, že americký humor je od toho britského opravdu velice odlišný. Já mám raději ten britský (Ricky Gervais, Monty Python, Red Dwarf), ale pokud chce člověk opravdu jen vypnout a nepřemýšlet, americký humor nedá tolik práce na soustředění.

08.03.2023 5 z 5

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

Neurazí, nenadchne. První kniha z tohoto žánru a dá se říct, že splnila očekávání. Žádnou přidanou hodnotu kniha nemá, nic si z ní neodnesu, ale na druhou stranu byla úžasně čtivá. Druhý díl (pravděpodobně volné pokračování) číst ani nepotřebuji.

21.04.2022 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Krásná kniha, pobrečel jsem si.
Začátek skvělý, kdy se představuje potrhlá babička. Bohužel jsem se cca v polovině knihy přistihl, že již chci konec knihy. Poslední třetina knihy se ale opět krásně rozjela a hltal jsem ji plnými doušky. Určitě doporučuji a těším se, až si přečtu další Backmanovy knihy.

17.01.2022 4 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Knižní verze úžasná. Filmová verze slátanina bez hlavy a paty.

04.03.2021 5 z 5

Na dně v Paříži a Londýně Na dně v Paříži a Londýně George Orwell (p)

Hodně povedená prvotina. Osobně bych čekal, že Londýn byl z pohledu chudého o dost horší, špinavější a ona to byla Paříž. Velice mě překvapilo, že i ti největší tuláci/žebráci v Anglii měli svůj vlastní sáček s čajem a sáček s cukrem. Neměli peníze, pomalu ani oblečení, neměli co do úst a stejně měl každý svůj čaj.

"Neboj se, mon ami, nic neseženeš tak snadno, jako peníze."

08.03.2024 5 z 5

Škvíra Škvíra C. J. Tudor

Než začnu hodnotit samotné povídky, musím ocenit fakt, že Tudor před každou povídkou k ní něco napsala. Kde a kdy přišla na myšlenku o povídce psát, při jaké příležitosti a hlavně i lehké nahlédnutí do svého osobního života. To opravdu nebývá časté. A poté se můžeme ihned přesunout do povídky. Ty hodnotím takto:

1. Konec plavby - Tak tuhle povídku bych si moc rád přečetl jako celý román. Dokázal bych si život na lodi představit jako třetí díl Trifidů. To by byla pecka! Ale i jako námět na film si myslím, že by tato povídka mohla dobře fungovat. Určitě je kam sáhnout pro pokračování. 9/10
2. Věžák - Tudor v úvodu psala, že tato povídka je spíše Young Adult. A to přesně je. Námět si vzala z reálného domu a je zde hodně cítit Stranger Things (shoda náhod? Asi jo.) Dokážu si představit, že ve 13 letech by mě povídka vtáhla a hodně bavila. 7/10
3. Prchavé blues - Vůbec ne špatná povídka, povedený zvrat, myšlenka taky dobrá. Jen mi tam něco chybělo. Nějaký větší pocit napětí, kdy by nakonec vyšel najevo zvrat a já si sedl na zadek. 8/10
4. Finalizace - Povedené, ale opět spíše pro čtenáře, kteří přeferují mysteriózno a magično. Jako povídka ale bohatě stačí. 7/10
5. Lev v bráně - Tato povídka mi moc nedávala smysl. Určitě pro mladší (po menších úpravách dokonce dětské) čtenáře. Hororové na ní bylo pouze to, že jsem jí musel věnovat svůj volný čas. 1/10
6. Gloria - Gloria byla v Jámě skvělá. Určitě by se na ní dalo stavět dál nebo udělat nějaký prequel. Po dočtení této povídky jsem si ale říkal, že měla Tudor Glorii nechat spíše zavalenou v Jámě. 1/10
7. Já nejsem Ed - Úplné Black Mirror. A to mám rád :-) 8/10
8. Poslední chod - Tuhle povídku bych si rád přečetl jako rozvedenou novelu. Tady konečně Tudor ukázala, proč se její knihy tak výborně prodávají. Rád bych měl více popsané postavy, ale to by právě napravila celá kniha. Zvrat úžasný a spousta prostoru pro další možnosti pokračování. 10/10
9. Kopírka - Příjemná jednohubka. Nápad dobrý, ale od začátku bylo jasné, jak se příběh vyvrbí. 8/10
10. Prach - Zajímavá myšlenka, která si myslím byla vydojena na maximum. 7/10
11. Motýlí ostrov - Nejlepší na konec. Tady asi není co hodnotit. Je to začátek delší knihy. A doufám, že se Tudor rozhoupe a napíše ji. Mohlo by to být super. 10/10.

Celkem mi to dává skóre 76/110, což je krásných 69%.

"Někdy mám pocit, že vztahy pohromadě nedrží pravda, nýbrž lež. Akorát se nesmí nikdy provalit."
"Kdekdo vyčenichá hovno, když už v něm stojí. Pravé umění je vůbec do něj nešlápnout."

30.12.2023 4 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Film miluju. Miluju i dinosaury. Je skvělý číst a představit si, jak film mohl (a asi i měl) vypadat. Kniha se mi líbí o dost víc, než film...a film je skvělej :-D

Hlavní hrdinové sedí v helikoptéře a poprvé vidí dinosaury:
"Nevypadáte, že vás to vyvedlo z míry," podotkl Malcolm. Grant potřásl hlavou. "O takové možnosti se diskutovalo. Řada lidí byla přesvědčená, že to přijde, jenže ne tak brzy."
"Charakteristické pro náš živočišný druh," řekl Malcolm se smíchem. "Všichni vědí, že to přijde, jenže ne tak brzy."

19.11.2023 5 z 5

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

Po přečtení prvního dílu jsem psal, že číst díl druhý rozhodně nepotřebuji. A zde teď stojím a můžu si drbat hlavu. Záhadně na mě druhý díl vyskočil a já si ho pořídil. A hlavně - neprohloupil jsem. Od první stránky sice víte, jak kniha skončí, ale to přeci nevadí! Toto není žádný Hemingway nebo Tolkien. Při čtení Lilly Lucas chcete vypnout a užít si atmosféru předvídatelného. A já si to užil. Již tedy nebudu dávat žádné hloupé předsevzetí, že další díl číst nebudu. Jasně, že budu! A doufám, že další díly budou vycházet hezky rychle po sobě.

(Názor na kamaráda v podroušeném stavu:) ,,Bylo pozoruhodné, že někdo dokáže bez námahy otevřít láhev piva, ale vlastní kalhoty nerozepne."

18.07.2022 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Trochu mě mrzí, že nešlo jako u jiných detektivek odhadnout, kdo byl pachatelem. Že vše nasvědčovalo na jiné, ale o opravdovém pachateli v podstatě nepadlo jediné slovo a vše se rozklíčovalo až po jeho odhalení.
Jinak mi kniha hodně připomínala Deset malých černoušku od A.CH. - a to není špatně. Celkově spokojenost.

31.05.2022 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Povedené. Rozumím, proč se Lars Kepler stal hned po své vydané prvotině nejprodávanějším autorem. Jsem zvědavý na další knihy. Doufám, že si udrží laťku (kterou však posadil velice vysoko).

26.11.2021 5 z 5

Imaginární přítel Imaginární přítel Stephen Chbosky

Četlo se samo. Po autorově prvnotině "ten, kdo stojí v koutě" opět velice povedená kniha.

04.03.2021 5 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Téma, které bude neustále aktuální a je jedno, jestli jsme ve 13., 18. nebo 21.století. Pohled na chlapce, který se nedokázal smířit se zlomeným srdcem. A takové případy jsou i teď. Krásné, že můžeme vše číst ve formě dopisů a není to klasický deník nebo pohled z ER formy. Popisy jsou opravdu úžasné, barvité. Stejně mi tam ale něco chybělo...

30.12.2023 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Co jsem to právě přečetl?!

Dílo mi hodně připomínalo 1984 - hlavně tím, že jde spíše o popis "jiného světa" a o příběh tolik nejde, respektive je upozaděn.
Také mi to hodně připomínalo Den Trifidů, kdy se stane něco, s čímž všichni nějak souhlasí (přijdou Trifidi/vir zabije zvířata) a my jsme již pouze postupně seznamováni s tím, jak se to stalo a co se změnilo. Trifidi měli pro mě přidanou hodnotu, kdy spousta lidí oslepne. Zde přidaná hodnota nebyla. Hlavní zápletka byla patrná již od první kapitoly, kdy byla k hrdinovi domů přivezena "samice".

Bohužel musím hvězdičku ubrat, protože poznáváme hlavního hrdinu nějakých 250 stránek a víme, jak přemýšlí a známe jeho hodnoty. Na poslední stránce knihy je z něj někdo úplně jiný... Není to tak, že bych konec nevzal. Určitě bych ho vzal, ale kdyby byl hlavní hrdina vykreslen v knize jinak. Takhle mě to nepříjemně překvapilo.

Možná si přečtu ještě někdy, abych pochytil další věci, které mi unikly, ale v nejbližších dnech na to vůbec nemám chuť. Musím se nejprve vzpamatovat :-D

29.10.2023 4 z 5