DominaCZ DominaCZ komentáře u knih

Nikomu by neublížil Nikomu by neublížil Catherine Burns

No, jistě to úchylné bylo, ale určo se dá předpokládat, že se z ustrašené máklé hroudy tuku stane sebevědomá žena s partnerem po boku, která ví, jak žít?
Jen tak, z ničehož nic?
To asi ne že?
Ten "příběh" sám není moc temnej. Je spíš o dvou úchylech, ale hnusu jako takovýho tam moc není.
Pořád jsem čekala, co se teda s těma holkama bude dít, a ono nic ... na poprvé to asi "ujde", ale je tam moc keců okolo Kapustňáka, kterej mě nezajímal. Mě zajímaly ty holky. Sklep. Jde o ně, ale nic moc.
Nevim no, nic moc.

16.02.2020 2 z 5

Trendy dementovina, která pak získala nový rozměr zvaný Lykke.

To, čemu já říkám "udělej si atmo" - to posezení, vypití si něčeho nebo rožnutí si něčeho vonného nebo koupel, z toho si severský stát udělal monopol.

Sice na nás z každé reklamy na podzimní chřipku čumí nána ve svetru, jak pije "šumivý nápoj s vit. C" u okna a zasněně zírá ven přes zamžené okno do přinejmenším Paříže (nebo dobře ať nežeru tak Pařížské ulice), bez čehož by zimní období prostě nešlo, taky se nám to už nějakej rok pod kůži vrývá i díky reklamám i pomocí např. IKEE díky nábytku, který na nás bliká bannerem se slovy BYDLI SKANDINÁVSKY!, což pod hygge styl taky zapadá, jenže na mě tohle neplatí.

Já na ty šedý tři kusy nábytku, z nichž se tamější domácnosti skládají, prostě nejsem, chatu ze dřeva někde v horách u ledovce nemám a kůže taky nemám možnost si ulovit a rozprostřít. Nevlastním ani Islandský gejzíry, takže nemohu zvát přátele na noční podívanou, takže já hygge ve svém životě konat dle jejich návodu prostě nemohu.

Proto se mi nelíbí ta knížka ani po vizuální stránce - samá šeď, dřevo, jakýsi kusy větví, no nelíbí.
Ulovit kance a pozřít ho kvůli atmo? Twl

I to věčný postávání s hrnkem čehosi v pracce je trapný, praskání krbu mě ruší a blikání svíček taky, takže pro mě to prostě není. Pro mě je pohodový trávení času něco jinýho, takže sorry severe, tohle prostě n e.

Je to spíš insta kravina vytvořená mladýma, když kouknete na 4k videa do toho severu tak se nikde nic v parcích atd. posedávaní nekoná, všude naopak šeď až z toho má hodně lidí stresy. Je to dobře zpeněžená běžná pohoda každýho z nás, ne JEJICH výtvor.

Pokud chcete vidět proudící davy a klid, sledujte 4k videa Seoulu. Tam se rozmohlo cosi jako pohodovej lajf. Proti tomu může jít celý šedý hygge do...

11.02.2020 odpad!

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

No, takže jako, moje jeho poprvé. Vyšetřovací chvíle mě tradičně nezajímaly, tuny kydů okolo mě nebraly. Četla jsem jen to duo.

Ta kniha mohla být klidně jen o nich, to bylo dobré, byť poněkud přehnanější.
ŤUKY ŤUK popelníčkem do obličeje a nosu a stříkance jsou v"elegantním oblouku až na stropě" ? ....Tak určo.

No, jinak jsem nepobrala, proč do půlky knihy zjistíme jak se to dělo a od půlky se nevrátíme zpět, kde se ta těla najdou najdou a my krok po kroku v tom pátrání jakože zjišťujem "jak to bylo". My u tý vraždy byli, my už přece víme jak to bylo ... To jsem jako nepobrala no.

Jinak mně vraždy a to motání se kolem, natož životy a nějaký sténání Fosterový ve snu za holčičkou, kterou dala pryč nebo závislost na fetu jinýho vyšetřovatele nic neříká.
Takže pro mě osobně nic extra, ale čtivý to je.
Střed.
Ani pro mě osobně nemá žádný kouzlo přimotávat tam Slovensko. Trochu vlezdoprdelismus bych řekla, ale tak pro cizince to třeba kouzlo má.

09.02.2020 3 z 5

Autogram pro vraha Autogram pro vraha Veronika Černucká

LOL momenty:
"Na trávě stálo ratanové lehátko az něj přetékala moje hostitelka."
"Neměla bych mu říct, že právě sežral kus dekorace?"
Funny hlody, vážně.

JInak to zase byl dámský románek asi po stranu 170, než se stala první vraždička, která se prostě STALA. Nebyli jsme ani jedné svědky, jen jsme se o ní dozvěděli.
To je totéž jako u Klevisové, což mě překvapuje, na to nejsem u zahr. autorů zvyklá - tam se neřeší ženské kydy, ale hned se stane akce a už se jede vyšetřovačka. Tady v našich "detektivkách" se jedou ženské hlody a živůtky, pak nějaké PIM a točí se to v slepém kruhu jako šlapání kysanýho zelí.

Trochu se mi nelíbilo rýpání do naší justice, to jsem nechápala, že jako naše policie má nízký IQ, takže tam může dělat i její malej jednoduchej synovec - autorka má něco proti nim ? Nepochopila prostě no.

Takže zas takovej ženskej zamotanec ohledně knížeček a růžiček, jednoduchá věcička, žádnej hustej propletenej fajrák jak píšete. Vše bylo docela jasný, srozumitelný, což je co říct, protože já obvykle ty vrahy moc jasně neodhadnu.
Tady pohodka.
Jen tak strašně...ŽENSKÉ a trošinku přehnané - byly ve hře miliardy za romantický braky z dob hradů a zámků? Uhm...tak určo. Že to nikde nebylo znát a ona pořád hnila na místě i s těma slepicema?
Jo jo, už mlčim.

Otázka: VYHOUPNULA se do sedla. Cože?? Snad vyhoupla ne? (děkuji Evo za poučnou zprávu, já vím že to existuje, já to tady myslím ve zvukomalebném smyslu - že to prostě v tomto tvaru zní debilně, ne že by to neexistovalo, víte jak, díky. ♥)

07.02.2020 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Od první stránky se nemůžu zbavit dojmu, že opět použila stejné povahové rysy postav jako u Zlodějky příběhů.
Je to má druhá kniha od autorky a přijde mi to jak přes kopírák.

I sám vyšetřovatel uvažuje stejně jako řadový polda - čumí "o vteřiny déle na podezřelé než by se společensky slušelo" stejně jako v uvedeném díle policajtík na jistou Moniku na chatě a neustále baby posuzuje vzhledově a je ze všech vystříkanej, každá je pro něj přitažlivá, vadi mi i jistý český exoto-buranismus postav, kde se opět vyskytuje někdo divnej, despotickej, puboška utíkající z domu, jíž si nevšímají rozhádaní rodiče a kterou zachraňuje starší kluk, rozhárané vztahy matka-dcera, které se nípají v tom, zda se milují nebo nenávidí a taky věčné honení se dokola v tom, zda toho chlapa miluje/nenávidí, zda manžela žrala nebo jen snášela a zdejší kočkomilka taky žije samota life jako Ester. Prostě jako přes kopírák.

SPOILERY!!!
Dostaly mě momenty, kdy autorka psala buď napřeskáčku, nebo nevim - v jednu chvíli ženská sedí ztuhle s vyvalenýma očima vyplašená na "večírku" sousedů a necítí se tam (není divu, když je u cizích lidí) a o půl stránky dál už najednou hostitelka žárlí - najednou ženuška ožila, je pod vlivem, oči jí září a celá roztála. Jako ve vteřině, než hostitelka přešla na konec zahrady a roznesla pití všem??? To snad ne.
V jednu chvíli ONA JEHO nasáklýho kouřem s rozcuchaným obočím nesnese a hnusí se jí, sedí vedle něj celá ztuhlá a nejistá a na výlet nechce, na kámošku chce čekat doma, aby o stránku dál najednu ho táhla za ruku sama dál na útes a cucala ho tam celá nadržená ??!! Co to sakra je za skoky v ději ??

S vyšetřovatelem nechce podezřelá mluvit v domě matky a protože "ví, že by z ní jinde nedostal ani slovo, nakonec souhlasil s tím, že ho pozve na oběd". Jako fakt? Tak se to u nás dělá, že při výsledu podezřelí určují, kde se milostivě nechají vyslechnout ?!! No dopr....

Měním proto hodnocení z jedný hvězdy na odpad, tohle se nedá.
KONEC.

Vraždy jsou v těchto případech tak vlažné, že mě vůbec nezajímá, kdo to tady udělal ani o co šlo, takže prostě jen jedu tu žensko-vztahovou linii a mám z toho ženskej časopiseckej rozpitvák no.

Proto se nezlobte, ale přidala jsem štítek PRO ŽENY, protože tam je opravdu 90% o ženským nípání se v dušičce a vztazíčkách, a to jako do detektivek nepatří. Buď pátračka a mord, nebo vztahy, paní K.

04.02.2020 odpad!

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Po stranu 75 to bylo spíš žensko psychoušské drámo, takový do časopisu, ale jako jo, bavilo mě... ale pak se to stalo a bylo to jen o otázkách toho týpka a to už mě pak nebavilo.
Rozuzlení? ...hm, čekala jsem někoho jiného.
Chtěla jsem tam víc Anny, chtěla jsem, aby to bylo o ní... zklamání.
Čekaj mě Kroky vraha, tak uvidíme.

03.02.2020 3 z 5

Z neznámých důvodů Z neznámých důvodů Zdena Frýbová

Jak je tu hromadně řečeno - ona již od děcka otravně nesympatická i s tou svojí francouzskou kámoškou, biologicko-geneticko-lékařské znalosti a záznamy z knih (rozuměj tehdejší tištěné wikipedie) překážely a otravovaly.
Celý ten "důvod" a rozuzlení neměly žádný náboj a žádný wau efekt.
Celý mě to od první strany štvalo, a to jsem na to slyšela recenze oslavný až do nebe, a tady je četla od vás taky. Všude stříkalo nadšení jak sviňa, a pak to začnu číst a ona mě tou nebetyčnou dokonalostí akorát tak se... hm takže nelíbilo. Příliš sluníčkoidně dokonalostně (jak píše Evalu - spoustu věcí jí tam vychází jak finančně, tak vztahově - muži v lásce i zaměstnání ji milují i přesto nebo snad právě proto že je taková krá...uhm pardon, svi...totiž SILNÁ ŽENA.To je příliš.) suché.
Ale na tehdy asi megaboom.
(trošinku rýpavostní otázka: jak může někdo maturovat v 16-ti...? já jen že naše dokonalá kráska tady to tak měla...)

01.02.2020 1 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Buransky jednoduché a dementní stejně jako P,Š,T a Karel.

01.02.2020 odpad!

Volavka Volavka James Patterson

Že nej emeriken spisovatel? Vůbec.
Filmový kydy okolo-zbytečnost.
CIA, vláda, Rusové, Číňani, špioni a do toho všeho ON sám a jeho fantasmagorický stavy, kdy neví co pravda je a co ne...tak jsme v detektivce nebo thrilleru nebo kde?
To jakože ne.

30.01.2020 1 z 5

Zlomení Zlomení Martina Cole

Nó, jako...ano i ne.
Byly by to ideální dvě knihy.
Jedna-krimi o čtrnáctiletých hulibrknách ze základky a druhá o nalezeném synáčkovi vrahouna, jež se vetřel i s děckama do bohatého života a z nějž jeho tatíček stříká, narval by mu svá sídla i bazény a zatáhl by ho i do byznysu a jehož musejí v nadšení střízlivě krotit jak manželka-policajtka, tak i hoši z branže-kriminálníci.
Takhle splantaný dohromady je to sluníčkově-srdceryvná realityšou o faganech na přesdržku a jedné šílené krávě.

Docela se mi nelíbilo, že tam byla takhle se chovající děcka vyobrazována jako oběti doby, jako něco, za co oni nemohou, jako že vystavovačka na netu a chování se jako děvka je něco normálního a že je to téměř nutné, chcete-li zapadnout a zaujmout, že to je prostě nutnost doby a téměř se nesl celou knihou během vyšetřování podtón "chudáci děti, co všechno dnes musejí dělat aby byli populární".
Ne, nemusejí.

Konec?Byť spravedlivý a úlevný, tak příliš jednoduchý, rychlý a "bezbolestný" a to na tolik zla nestačí.
Ale jo, čtivý to bylo a to je u mě co říct.
Maniaka jsem nečetla, zkusím ho někde sehnat, ale jak píše TGM - žije happy luxusní lajf s vrahem a je na to ještě hrdá.
Že cože? Byla tam zmínka, že jí vrahoun-manža "několikrát kryl zadek". To snad naopak, jako policistka ona jemu ne?

(edit: trocha tradičního spoileru: napřed je pro ex policistku nově se vetřivší "snacha" kosočtvercem s čárkou uprostřed a nenávidí se jak mor, a poté je jí hrozně líto a vysekala by ji z lochu všema deseti ??? wtf ??)

29.01.2020 3 z 5

Ten se mi líbí Ten se mi líbí Brigitte Aubert

Jak píše Marek - příběh plný Bondovin a akčních přehnaností, které mnohdy nešly až tělesně splnit.
Za to ubírám hvězdy. Mě zajímala ta jeho životní linie, ne nějaká SPOILER linie tajných organizací a těch domotanic nesmyslných a nereálných tam.
Škoda.

27.01.2020 3 z 5

O čem nevíš O čem nevíš Anna Jansson

Jak píšete-je tam toho jednak moc, především postav, ztrácela jsem se, dvak jsem ale dle anotace čekala až trochu politický boje, a rozhodne jsem nečekala, že to bude ve finále o tom, o čem to celé bylo.
To mě tedy zklamalo.
SPOILER:
Linie s léky tam nějak moc neměla smysl - anotace je o ropě, tak proč se tam zas míchaly léky proboha ?!!!
(funny moment: po scéně s výbuchem propan.bomby v domě: 32-letá Sofi leží na gauči a tatíček-polda jí musí POMOCI POJMENOVAT CO SE STALO? V jejím věku ona není schopná pochopit, že prostě buchla unikající bomba, protože si u ní člověk zapálil ?!!!))

22.01.2020 1 z 5

Vražda Kafkova vnuka Vražda Kafkova vnuka Jaroslav Kuťák

Tyjo tohle mě tak nebavilo !
Napřed jsem si podle Jany říkala že co má bejt na infu o čaji EG špatnýho, že to bylo jen pár řádků, jenže poté, co se rozepsal o Číně a známkách a jejím komunismu na dvě strany, když se prohraboval těmi dokumenty, jsem měla dost.
Totéž nastalo ohledně Kafky - neustále téměř encyklopedické popisy a návraty do učebnicových informací o Kafkovi (jsme kniha pouze o něm nebo o sbírání a tajemstvíčku ??) a poté zase linie o poldovi a Rusce, kde se zase rozebírá politika a uražená Ruska se urazí, že ji měl za Ukrajinku a nechce si s ním tykat ... to se nedalo totok.
Mě Kafka nikdy nijak nebral, mohlo to fungovat možná za jeho dob tehdá, v těch jejich klubíkách, kde byly ty básničky nemravný a kde to mohlo působit na ty jejich místní konkubíny z Malý strany, za kterýma vysoce nemravný dvacetiletý mladík s kámošem chodil skotačit, ale za jednu pohledničku od něj získat bentley? no nevím, nikdy jsem nepobrala co na něm bylo tak úžasnýho.
Nevím no, nebralo mě to. Proto nehodnotím, ať zas neurážím.

22.01.2020

Jáma Jáma C. J. Tudor

Šmarjapanna. Tak jakýsi náznak stejné linie se Řbitovem tam jakoby je, ale minimální, nesrovnávala bych to na ultimo.

Spíš by mě zajímalo co to je jakože celek. Týpek-dlužník učitel, knížka o tom, jak učí, jaký má vzpomínky na minulej lajf na tom městě, na jeho "kámoše", ségru, na jeho dlužníky, pak trocha flashbacků, ale ta díra pořád nic. Až někde u konce se dozvíme jak to bylo, ale pořád tak mlžně, matně, pořád nic. Až domotané klubko, kde se objeví milovaná ex-kámoška nemocná a detonátor ( jen tak mu ho kámoš sežene, doveze, on umístí a pak zmáčkne, bum, důl vyletí a nikdo se nediví a život jde dál...týjo, fakt nuda tam ...). Teprve pak víme, že vlastně by stačily zase dvě knížky - život učitele a popis života a děje blbých faganů v díře a jejich nehoda, protože o tom, co se dělo po "návratu" z díry, tam toho o proměně holky moc není, jenže mě zajímalo právě to. Co se s ní děje, protože právě na tom King stavěl. Tady se to pomíjí, tady se to prostě stalo, jenže to on prochodil po městě aby před tím utekl. Šlus. No na to Tudorové ale kašlu žejo. Chci vědět co se z toho dolu za proměnu vrací, ne co dělal on po večerech nebo jakou linku prožíval on jak učitel.

A konec alá zjištění Špekoun? Trapas. Najednou ho má v hrsti, najednou se obávaný Špek šokovaně vzdává? ... to snad ne tohle.

Všichni jí lezou do ..... , ale těžko říct proč. Ani jedna knížka mě neuchvátila.
(trošku ještě rýpanec SPOILER !!!!!!!!!!!!
Kluk se vrátí po nehodě a matinka ihned koupí novej barák - z čeho když na nic neměli, když fotr chlastal?? ... mě tohle v těch knížkách prostě vytáčí).
Pardon, prostě ne.

19.01.2020 odpad!

Má sestra a další lháři Má sestra a další lháři Ruth Dugdall

Obsahuje někdy někde spoilery.
Jak se zde píše - spíš chvílemi fňukavý plátek pro pubošky, za chvíli zase těžké rodinné drama plné násilí, ztrát, zneužívaček, těžkých zjištění, pubertálního pátrání na vlastní pěst a akčního míření pistolí do obličeje na tiskových konferencích ...

Taky jsem sama zjistila kdo za tím byl, ale že byla sestřčka i rajdička? Panejo.

No, ale stejně. Mělo by se to oddělit. Příběh anorektiček a jedný rodiny a byly by dva dobrý romány. Takhle to moc nedává smysl - ona nežere za sebetrest? Všichni jí posílají dopísky a spousty láseček, na který ona ale nereaguje, poňáč si to nezaslouží, ale nakonec za něma beztak přileze, a oni ji s otevřenou náručí, zdraví a hepy, přijmou jakoby nic? Ale notak...

19.01.2020 3 z 5

Podivné přátelství Podivné přátelství Iveta Svobodová

Obsahuje spoilery.
Jak píše eva, chování právnice bylo nechutné, sexuální eskapády se hodily někam na diskotéku mezi nezralé šestnáctky které neví, komu roztáhnout nohy dřív, ale to, že policajtka se nechá zbouchnout obžalovaným hned první večer, což ji za těch 14 dní vysoce překvapí, nepovažuju za romanťárnu, to sorry.

Překvapivě byl nej asi uřvanej hladovec Luboš.

Trochu nepravděpodobné byly místní vztahy-těhotná roztahnožka Kamila blije své ranní nevolnosti a všichni z vyšetř. týmu i Lubošova žena (lékařka) o ni hned mají starosti, VŠECHNY zajímá její bledost, všichni jí hned nabízejí pomoc ?
Místní patolog ji líbe pln obav na čelíčko? Dost přehnnané, což je škoda.
Kdyby totiž tady tohoto "vztahu" nebylo, byli by jinak fajn.
Končí to tím pádem příliš sluníčkově, což mě nebere.

Druhý příběh mě taky nebral tak nějak celkově.

11.01.2020 1 z 5

Spálená obloha Spálená obloha Gilly Macmillan

Nenazvala bych to únosem, ale spíš jakýmsi vypůjčením.
Stovky stran s výpisem psycho výslechů o ubrečeným poldovi. Ty okamžiky tam vůbec být nemusely.
Že bájo debut? Další protláčečka o ničem.

08.01.2020 1 z 5

Záblesk života Záblesk života Jodi Picoult

Uh...u týhle knihy jde spíš zase o trendy tahačku peněz a slepej výkřik do tmy.
Rýpe do ožehavýho tématu a dokola omílá potratový téma, což je věc hodna spíš nějaké lékařské učebnice pro gyndaře nebo pro nějaký ty fanatiky přes lidský práva.
Posloupnost děje je tu na hlavu, překáží to.
Mě vážně nezajímá jak žil ten lékař, jak mu umřela máma, co si povídá s pacietkama, co si říká člen zásahovky s tím střelcem nebo co cítěj sestry nebo ty, co tam šly na zákrok.
Má to být o tý patnáctce, to jsem čekala.
A ne spousty keců o zákonech a státech a tom, jak se to kde má a co kde ženský smí nebo nesmí.
Byť to jsou tedy šokující zjištění.

07.01.2020 1 z 5

Osmnáct Osmnáct Markéta Harasimová

Neumím pochopit jednu věc: proč mají autoři nutkání dát do těchto témat toho zla co nejvíc.
Nahustit ho tam k neunesení.
Přímo totiž bije do očí, jak přehnané to je.

Chování a neustálé štěkání matky. Vlezlost kámoše, na kterého je zase naopak odporná sama Veruna (což byl případ i při útěku v Praze - "kam jedeš? - do pr*ele když to chceš vědět,zdar." Jako proč by se měla k ostatním chovat jako kráva? děsně to ruší.)
Její reakce byly dost přehnané, nestalo se jí totiž nic tak hrozného.
Pachatel ji drží v hrsti? Jaksi mi uniklo čím. Nic si spolu nedojednali, nic na ni neví, nic s ní nemá, takže nechápu.

Že to mohla ohlásit, ale tradičně držela hubu? Takže kdo jí za to může? A takovou zas má člověk litovat a házet tu komentíky o hrůzách a chuděrce?
Jako fakt nevím co bych měla na těch dívčích románech prožívat. Do mísy blije taky sama a s chutí, takže jakýpak copak. Spíš chudák jídlo.

Jsem u partu s bezďákama a asi to bude zajímavý. Jediným mínusem je sluníčkovej konec.
Tváří se to reálně, tak to taky mělo reálně končit.
Plus navíc nechápu nač totéž po letech re-vydávat znovu. Hm nevím no, rozpaky, nebralo mě to ani tehdy.

06.01.2020 1 z 5

Nechte mě odejít Nechte mě odejít Caitlin Spencer

Pokud jste větší a už o životě něco víte, nutně v tom "pravdivém vyprávění" musíte najít a cítit trhliny.
Nedáte se jen tak ošálit vyprávěníčkem, kterak zavolala na číslíčko, přišel pán, "donutil " ji svléknout, vyfotil a "znásilnil", čemuž se ona nebránila (ona se totiž nikdy nebránila, z čehož nám vychází co? že ve finále nikdy znásilňovaná proti svý vůli nebývala, ale že s nimi do těch taxíků a na schůzky na odpočívadla a do motelů jezdívala dobrovolně, což znásilnění není).

Už ty její hlášky: "...ještě teď bych nasedla do jejich vozu... chodila jsem v Melbourne do jeho pokoje a dělala co chtěl, co taky jiného"... apod.
Když svobodu má, neví co s ní, nudí se a má DEPRESI.

Vrátí se a jakousi náhodou jede okolo taxík s jejím "kámošem" a tak ona nastoupí a oni ji zase někde v motelu otento a tak prostě 11x otěhotní, což ji vždy děsně překvapí, a nikomu není divný že do 19-ti jde 7x na potrat (tady jdete 2x a už jste za vyvrhele a šlapku) a prostě rodiče pohoda a nezájem.
Teda řeknu vám, bejt tak krutě atraktivní, že vás chce denodenně tento tuna chlapů od čtrnácti let, tyjo, to je věc. A ji chtěli VŠICHNI !

No nemusím asi říkat že to je splácanej výcuc z prstu nebo jak sama píše v úvodu, fikce, že?
Sama píše že je to na motivy jejich vzpomínek kterých moc nemá, protože věčně byla v lihu a sjížděla se práškama, když se zkoušela zabít podle návodu z internetu, takže víte jak.

Neříkám že se to někde neděje, ale tohle je moc.
Ten typ, kdy je tý snahy bejt za moc chuděru už MOC.

(navíc název-nikdy nikde zamykaná nebyla, takže ten je o čem? Já myslela že to bude něco o únosu a ne o slepici co se nechává od nácti na tyhle akce vyvážet a její matka o tom ví... takže jako co litovat???)

05.01.2020 odpad!