druzickaster druzickaster komentáře u knih

Sršeň létá v noci Sršeň létá v noci Ken Follett

Kniha je primárně asi určena pro mladší čtenáře, ale i tak se mi líbila. Poodhalení děje druhé světové války z pohledu Dánska a jeho obyvatel je zajímavé a poučné. Postavy dánských vyšetřovatelů se povedly dokonale, ty musí člověk nemít rád od začátku až do konce. Tady platí staré dobré, aktivní blbec je horší než třídní nepřítel...Vytkl bych asi až konec kdy se našemu mladému hrdinovi vyskytne tolik překážek a ústrků, že se tomu nechce ani věřit, o návštěvě baletu se raději nebudu ani zmiňovat. Mé hodnocení je lepší 4 a protože to nelze, dávám 5.

26.02.2018 5 z 5

Mravenci Mravenci Bernard Werber

Paráda. Těšil jsem se než se ke knize dostanu a těšil jsem se právem. Upřimně ze začátku mi paralelní "lidský" příběh neseděl, ale nakonec jsem byl ochotný ho akceptovat. Příběhy mravenců jsou fenomenální a už se těším na pokračování, tuším, že to bude mít zajímavou dohru.

02.08.2017 5 z 5

Chudák Avrosimov / Šipovovy patálie aneb Starodávná fraška Chudák Avrosimov / Šipovovy patálie aneb Starodávná fraška Bulat Šalvovič Okudžava

Není to úplně snadné čtení, ale nakonec jsem se knihou prokousal. Pravda, že nádherně reflektuje i tuto dementní dobu, pravda zašlapána fantiky pod koberec, systém funguje na bázi demntů a odborníci jsou nakonec obviňováni za jejich chyby, prostě klasika nás slovanů...

09.03.2021 5 z 5

Mimořádný život Franka Derricka, 81 let Mimořádný život Franka Derricka, 81 let J. B. Morrison

Kniha je místy úsměvná, ale spíš je smutná. Frank je borec, ale věk je na něm holt už znát. Do domova seniorů nechce, peněz má hdoně málo, takže jediná zábava je kocour, bazar a ošetřovatelka Kelly. Rozhodně si to přečtěte, ale ne na vánoce. Budu pokračovat Frankovou dovolenou, to bude ještě zajímavé.

01.01.2020 5 z 5

Borovice Borovice Jan Vrba

Prima čtení, pak stojíte na zastávce a díváte se, že se na vás ten strom usmívá...Každopádně na dobu kdy kniha vznikla, je kniha nadčasová a taky vydává krásné svědectví o tom, jak se lidé uměli starat o svůj majetek, jak byly lesy jako ze škatulky. Vedlejší příběhy jsou příjemné rozptýlení a klidně by mohly být samostatně publikované. Knihu doporučuju.

26.09.2018 5 z 5

Excalibur Excalibur Bernard Cornwell

Tolik emocí a pocitů, budu jen opakovat, co už bylo napsáno, naprosto geniální sága, bez zbytečných pohádek a příkras. Škoda že se nedozvím, co nakonec bylo s Derfelem a jeho Cienwynou, ale asi to tak bude lepší...

22.08.2018 5 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

Mé první seznámení s panem Bukowskim je prostřednictvím jeho posledního románu. Je jasné, že tolik filozofických myšlenek, vulgarity a braku se může nacházet jen v tomto skutečně neskutečném Škváru. Kniha se asi nebude líbit úplně všem, ale já jsem z ní nadšený (přečetl jsem za jeden večer) a rozhodně si přečtu i autorovy další romány.

31.03.2018 5 z 5

Bratrstvo neohrožených Bratrstvo neohrožených Stephen Edward Ambrose

Na literaturu faktu, je kniha pozoruhodným vyprávěním války na západní frontě. Od Vylodění až do Orlího hnízda. Krapet jsem se ztrácel ve jménech, ale to se při množství lidí střídajících se v rotě dalo celkem čekat. Sice je kniha psaná dosti tendenčně, kde se glorifikují zásadně američtí vojáci, přesto je to kus poctivé dokumentární práce.

05.03.2018 5 z 5

Treblinka, slovo jak z dětské říkanky Treblinka, slovo jak z dětské říkanky Richard Glazar

Dostal jsem zprda, že tato kniha není rozhodně vánoční čtení...a já si mylsím, že je to jedno kdy, tato kniha by se měla číst kdykoliv a hlavně těm co si pro své ego nevidí na špičku nosu. Nějak se pořád nemůžu srovnat s tím co (byli)jsou lidi schopni provést druhým ať v německých a nebo ruských koncentrácích. Je to neskutečné, odporné a nějak neumím najít to pravé slovo jaké to vlastně je. Rozhodně si po knihách jako je tato nepřipadám jako pán tvorstva, spíš naopak...Z Treblinky se člověk dozví i informace kolem koncentráku, ukrajinští bachaři, poláci kolem táborů kteří udávali...každopádně "majstrštych" obou kamarádů je mi velmi sympatický a jsem rád, že se dožili konce války. Jak to potom celé dopadlo, to je zase jiný příběh.

26.12.2017 5 z 5

Byli jednou dva písaři Byli jednou dva písaři Gustave Flaubert

Předně obrovská poklona autorovi, nastudovat takovou hromadu literatury pro napsání jednoho díla, skutečně neskutečné. Škoda taky, že nedopsal alespoň tuto první část.
Ke knize jediná výtka, nejsem lingvista a francouzské názvy a jména, to bylo peklo, ale to je asi jediné, co lze knize vyčítat a ke všemu si za to můžu sám.
Děj knihy není příliš veselý, ale vyvolal ve mně obrovskou spoustu emocí. Hlavní hrdinové mají můj obdiv nad svým téměř neutuchajícím optimismem, pozitivním náhledem na svět a téměř nekonečnou silou začínat znovu a znovu a znovu...chvílemi mě pěkně štvali, že se na daný problém vykvákli a vrhli se zase na další a zase s tou vervou a nadšením.
Vedlejší postavy mě veskrze pudily svou omezeností, šosáctvím, nabubřelostí, nezájmem, povýšeností, pletichařením, závistí a už ani vlastně nevím čím ještě, protože těch negativ bylo mnohem víc. Autor tento marný boj a střet dvou dobráků a poctivců s hordou "pitomců" a zabedněnců vystihl tak přesně, až z toho mrazí a co víc, obávám se, že kniha ač přes 100. let stará je aktuální stále.
Neplťe si knihu s u nás populárním seriálem, tím nechci říct, že je seriál špatný, ale je to velmi volná inspirace tímto románem. Román je nutno přečíst, to je jisté.

29.11.2017 5 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Nádherný příběh, který autoři podle mně ne zcela využili. Kniha potažmo námět by si zasloužil mnohem větší rozsah a propracovanější příběh. Každopádně mně kniha bavila a zaujala i myšlenka o "pikniku u cesty".

25.11.2017 5 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Pokud by to zdejší server dovolil, klidně bych přidal další hzvězdu. Tímto antiutopistickým dílem se Glukhovský řadí vedle Orwela, Zamjatina a další. Kniha je skutečně výborně vymyšlená a až mě děsí, že ne nereálná a pokud je Budoucnost naše budoucnost, tak "pánbu popomáhaj".
Knihu můžu jen doporučit!

09.08.2017 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Výborný a propracovaný příběh demonstrovaný na pubescentních dětech. Ukázka jak tenká může být linie mezi demokratickým "obvyklým" chováním a mezi atavistickým návratem k divošským předkům. Včetně modelu davu, skrývání se za masku a tzv. hromandou zodpověnost. Kniha mě prostě bavila.

04.06.2017 5 z 5

Datapoušť Datapoušť Zdeněk Záhora

Moc neznámých, moc proměnných. Tuším co chtěl autor říct, ale chyběl mi průvodce tímto zvláštním světem, tak autor nechal všechny neznáme na fantazii čtenáře a to mi prostě nesedí. Postavy, nic, ani jedna mě nechytla u srdce, bylo mi fakticky jedno co se s nimi stane a co se stane s datapouští a asi i proto jsem knihu četl tak dlouho. Je mi to líto, ale 2*.

20.06.2020 2 z 5

O srdce člověka: (Kam spějí děti) O srdce člověka: (Kam spějí děti) Karel Klostermann

Opět nádherný popis šumavské krajiny a života v ní. Život v horských vesničkách po "broučkovém ráji", kdy si mísntí zvykli na vysoké standarty díky těžbě dřeva a tento pramen financí náhle vyschl. Ovšem život na vysoké noze jel dál a tím pak rostly jen dluhy a následovaly životní a rodinné tragedie. Zvláštní, že už před více než sto lety člověk pro mrzký peníz doslova plundroval lesy a krajinu kolem sebe a o finančních pastech - lichvě ani nemluvě. Klostermann velmi věrohodně a bravitě popsal jednotlivé rodiny a vztahy mezi nimi. Pro peníze někteří doslova nezanli vlastního bratra, strýce. Z dluhů pak plynula jen dřina, dřina a zase dřina která stejně jimak nevedla a životní vyhlídky byly bez konce a bez naděje. Kniha se mi líbila a mohu jen doporučit.

23.11.2019 5 z 5

Tři noci / Epidemie Tři noci / Epidemie Egon Hostovský

Tři noci, manželství v troskách, žena koketa závislá na prášcích všeho druhu, muž zásadový, pracující jako daňový poradce, spíš slaboch, než hrdina. To je začátek příběhu o zvláštním páru, který se přes "strašidelnou" noční příhodu, respektive díky ní, pokusí svůj vztah narovnat a celkem se to daří, jenže... Ano je to Egon Hostovský, "jenže" čekejte rozhodně...
Epidemie, ta se mi snad líbila ještě víc. Když jsem hned zkraje četl, jak a jakým stylem Joe dostane padáka, říkal jsem si, že jsem stejný blbec jako on, a taky bych asi ještě nakonec i poděkoval, není špatné se na sebe podívat očima druhých.
Knihu rozhodně doporučuju, i přes šílené množství překlepů, korektor byl asi na dovolené....

23.10.2019 5 z 5

Laurus Laurus Jevgenij Vodolazkin

Čím déle jsem knihu četl, tím víc jsme měl pocit, že si kniha našla mne, než-li já ji. Koupil jsem ji v outletu za bratru dvacetpět korun a ani po přečtení si nemylsími, že by patřila do starého železa. Pravdou je, že to není kniha pro každého. Když jsem četl příběh Vrače připadalo mi to jako bych spadl do rozbouřené řeky, ze které není úniku. Voda vás mele sem a tam, občas si škrtnete o nějkou tu skalku, ale proud vás unáší stále dál až doplavete do konce a říkáte si, sakra, nakonec to nebylo tak špatné, dla bych si to ještě jednou.
Nečekejte happyendy, ani žádné slaďáky, nečekejte nic dobrého. Čekejte, mor, neštovice, zradu, smrt, šílenství, beznaděj a sem tam drobný úspěch. Pokud jste podobně naladěni, bude mít u vás kniha šanci. V opačném případě se o ni ani nepokoušejte.
Tak to je asi vše přátelé....

23.10.2019 5 z 5

P.R.A.C.H.T.E.L. aneb život na niti P.R.A.C.H.T.E.L. aneb život na niti Boris Hlaváček

Ač životopis, je kniha poutavě napsaná a doslova jsem ji zhltl za jedno odpoledne. Kdo má alespoň trošku rád hory a skály tak určitě nešlápne vedle. Kniha není jen o lezení, ale je to příběh člověka a lidí kolem něj, se kterými se život ale fakt nemazal a jak už bylo psáno, někomu by na to vše nestačilo ani pět životů. Prachtelovým vysekávám hlubokou poklonu a knihu vřele doporučuju.

07.06.2019 5 z 5

Morfium Morfium Szczepan Twardoch

Nevěděl jsem co čekat od tohoto Polského autora a ano byl jsem mile překvapený. Kniha je velmi naturalistická, drsná a krutá, ale takový byl prostě život na začátku Druhé světové války v Polsku. Rodinné vztahy hlavního hrdiny ať směrem k rodičů, tak k vlasntí rodině jsou velmi komplikované a složité, nehledě na národnostní problémy. Hořkost z prohry bleskové války a do toho závislost na alkoholu a drogách....
Toto dílo asi nebude pro každého, ale mě bavilo až do konce a můžu jej doporučit.

28.05.2019 5 z 5

Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina Vladimir Vojnovič

Život v reálném socialismu komunistického Ruska. Jak tady psal kolega podemnou, kdo viděl film, rád sáhne i po knize a v tomto případě platí, kdo četl, klidně se podívejte i na film, je stejně dobrý jako kniha. Kdo četl Solženicina, Šalamova apod. nebude se v knize divit vůbec ničemu a spíš si řekne, že to muselo být ještě horší. Každopádně toto dílo vřele doporučuju.

15.12.2018 5 z 5