druzickaster druzickaster komentáře u knih

Prezidentův vězeň Prezidentův vězeň Vladimír Škutina

Letem světem vhled do kriminálu let šedesátých. Vazba bez zatykače, "mohl to říct ..." stačí pro odsouzení na deset měsíců, na druhou stranu být to o deset let dřív tak by těch deset let dostal. Škoda, že kniha nebyla obsáhlejší, ale člověk vždy raději vzpomíná na to lepší a pak je rozsah v pořádku. Čekám až dorazí druhá kniha Prezidentův vězeň na hradě plném bláznů, tam to už asi bude krapet tvrdší.

02.12.2018 5 z 5

Gold za všechny peníze Gold za všechny peníze Joseph Heller

Pokud si chcete potvrdit, že člověk nepřekročí svůj stín, že rodina je nadevše, že z politiky se můžete tak leda pozvracet, potom je tato kniha přesně to co hledáte...

14.09.2018 5 z 5

Zvonokosy III. - Lázně Zvonokosy III. - Lázně Gabriel Chevallier

Výborná kniha. Že je pokračování Zvonokos jsem zjistil teprve nedávno a hned jsem si tyto knihy pořídil. Za sebe můžu říct, že Lázně jsou asi nejpovedenější z této trilogie. Je v nich humornou formou popsaná taková životní pravda, že je to až neskutečné. Moderní lékařství , zdraví lidí jako kšeft jako nosná myšlenka knihy a i na konci vyobrazený počátek války. Ten mě zaujal z pohledu francouzů, kde, no válka nebude, pak teda bude ale počkáme na hranicích. Na východě se válčilo druhým rokem a tady.... nic, co je nám do nějakého Polska nebo Československa.... Člověk to všechno ví, ale stejně to s ním nakonec zamává. Každopádně jsem rád za čas strávený ve Zvonokosech a rád jsem se poznal se všemi obyvateli, knihy si určitě ještě přečtu a můžu celou trilogii jen doporučit.

20.06.2018 5 z 5

Něco se stalo Něco se stalo Joseph Heller

Pan Heller prostě umí. Tato kniha je jednoduše jiná. Je neuvěřitelné s jakou lehkostí hlavní hrdina vypráví o všem tak otevřeně, o všem na co se běžný člověk zdráhá jen pomyslet. Myslím, že si v knize najde každý ten svůj kousek, toho kostlivce ve skříni. Za sebe můžu říct, že se mi kniha velmi líbí. Možná, je to tím, že jsem věkem dosti blízko hlavního hrdiny Boba Slocuma, nebo tou surovostí a pravdivostí lidských vztahů, které ne vždy jsou křišťálové a vystavitelné na odiv. Jako hodnocení této knihy by se spíš dala napsat další, takže je lepší si ji přečíst.

16.03.2018 5 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Zamjatinovo My je vskutku geniální dílo. Pokud vezmeme v úvahu dobu kdy vzniklo (1920) a jeho aktuálnost, včetně technických detailů, je to neprávem opomíjené dílo. Z počátku je styl psaní na první pohled ne zcela konzistentní, ale postupem času zjistíme, že je psán velmi rytmicky a podle mně, se podobá 3d skrytým obrázkům - sterogramům, kde se najednou zjeví obraz naprosto čistý a plastický. A přesně tak na mne děj působil a o to byl zážitek silnější. Knihu jsem přečetl v podstatě za dva večery, protože nešlo přestat.

23.10.2017 5 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Poslední díl byl opět výborný. Díky autorovi a krapet nataženému konci jsem objevil i já svou podivnou schopnost a to rychločtení. Tak rychle jsem nikdy nečetl. Na konci mi bylo i líto, že už je konec.

21.11.2016 5 z 5

Časotřesení Časotřesení Kurt Vonnegut Jr.

Zpočátku jsem byl z knihy krapet zmatený, ono já jsem vůbec zmatený, když se někde hopsá časem a všechna ta kontinua a další věci... no každopádně jsem četl dál a dál a jsem tomu rád, protože Kilgore Trout je opravdu skvělý autor a ano, mám ho rád. A jistě si od něj zase něco přečtu.
Pokud odhlédneme od prvotních problémů potom i přesto, že se děj bude jevit poněkud zmatený, platí že autorovy životní postoje, myšlenky i smyšlenky, pravdy i nepravdy stojí za přečtení i kdyby kolem nich bylo jen vesmírné vakuum.
Knihu můžu doporučit.

19.11.2019 5 z 5

Nepodstatné záležitosti Nepodstatné záležitosti Paolo Sorrentino

Knihu jsem pořídil v outletu na "Hlaváku" a dobře jsem udělal. S knihou musí srdce každého voyeura zaplesat, ale je vhodná i pro obyčejné lidi, protože je právě o obyčejných lidech. Autor si úkol navíc krapet ztížil tím, že všechny příběhy jsou fabulací a smyšlenkami. Mimochodem autorovi závidím jeho bujnou fantazii. Prima jí potom číst ve vlaku a pokukovat po spolucestujících a představovat si zase jejich životy, rozhodně se nudit nebudete a knihu můžu s klidným srdcem doporučit.

16.11.2019 5 z 5

Mesiac nad Prostredným hrotom Mesiac nad Prostredným hrotom Belo Kapolka

Ano vím, je to literatura pro děti, ale v rámci seznámení s autorem a v rámci tréninku slovenštiny jsem tuto knihu přelouskal celkem rychle. Příběh je víceméně přímočarý avšak zajímavý začne být až ke konci knihy. Konec je, řekl bych, až násilně a uspěchaně ukončený, což je velká škoda. Nevím jestli by mě kniha jako dětského čtenáře vůbec bavila.

04.06.2019 4 z 5

Třetí přání Třetí přání Robert Fulghum

Nebudu hodnotit, knihu odkládám asi po třetině. Ilustrace, popis života na Krétě fajn, ale vztahově? Přeslazené klišé. Zápletka se svědkem života je spíš potrhlá než zajímavá. Ale třeba nastane období, kdy budu naladěný na jiné vlně a knihu dočtu.

27.03.2019

Útěk do svobody Útěk do svobody Richard Sobotka

Tak nevím....životní příběh zajímavý, útěk, chování ostatních ostatních zemí, muset si vymýšlet aby nebyli vrácení zpět...to se pak člověk nediví, že to tomu Hitlerovi tak prošlo lehce. To je jedná strana knihy, druhá je děsné zpracování autorem, umělé dramatizování a vsuvky typu na větvi byla veverka, na stole nedopité sklenice vody apod. působí velmi rušivě. Posledních 20 stran jsem už jen proletěl, nic jsem se nedozvěděl a autor se točil jen pořád dokola, asi potřeboval doplnit požadovaný počet stran...Celkově jsem z knihy zklamaný.

16.01.2019 2 z 5

Gorazdův limit Gorazdův limit Vojtěch Mornstein

V první řadě je potřeba poděkovat Databázi knih a Městské knihovně v Praze za poskytnutí ebooku.
Díky také autorovi za poutavou a surově realistickou knihu o stavu našich silnic. Vzhledem k tomu, že jsem se kousek života živil volantem, tzv. kulatou lopatou a na D1 jsem byl víc než doma, mohu potom posoudit autentičnost příběhu. Autor přednesl až moc kritických situací navazujících na sebe, na naší D1 stačí hustší sněžení a Gorazdův limit se začíná šplhat do závratných výšin i tak. Líbil se mi i pravdivě popsaný lidský faktor ať na straně účastníků nehod tak i na straně zasahujících složek. Surový spíš reportážní styl textu již jen završuje zážitek z knihy. Za mě velmi milé překvapení a plný počet *.

14.12.2018 5 z 5

Zimní král Zimní král Bernard Cornwell

Opět výborný počin, jak už tady věršina psala, z kraje pomalý rozjezd, ale chápu, je potrřeba se dostat do doby , vztahů a jmen. Potom je to už opět Cornwellovský vysoký standart. Líbí se mi styl vyprávění přechod ze současnosti vypravěče do minulosti. Líbí se mi odvaha, popsat některé legendy jako obyčejné lidi se všemy jejich nectnostmi.
Těším se na další díl.

10.08.2018 5 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Strašné slovo tenhle prequel, někteří autoři by neměli popisovat myšlení a konání dětí, nejde jim to a je těžké tomu uvěřit. Tak to máme negativa. Prožít s Donaldem, Annou, Thumranem a dalšími počátek všeho je velmi zajímavé a také myšlenka prvopočátku konce světa je dobrá a neotřelá. Konání Donalda, hlavně ve vztahu k Anně jsem nepochopil (co tím získal?), ale to už tak mě někdy bývá. Takže, v souhrnu bych knihu hodnotil spíš kladně, proto 4*. A jde se na poslední díl této trilogie.

09.05.2018 4 z 5

Dívka, která si říkala Tuesday Dívka, která si říkala Tuesday Stephen Williams

Napínavá pohádka pro dospělé. Autor mě v závěru ušetřil i klišé zaoceánské produkce, takže já jsem spokojen.

31.01.2017 5 z 5

Eskejp: Na útěku z kanceláře Eskejp: Na útěku z kanceláře Jiří Charvát

Začátek je takový vlažnější, ale pak se děj rozjede. Některé zápletky jsou krapet šablonovité a neoriginální, některé přemrštěné, ale jako celek mě kniha bavila. Nebudete se sice válet smíchy po podlaze, ale úsměv rozhodně vykouzlí. Poctivé 4.5*.

04.07.2019 4 z 5

Zrození českého státu Zrození českého státu Jan Bauer

V dospělosti doháním to, co jsem ošidil ve škole. Poutavě napsané počátky historie Čechů a Moravanů a dalších kmenů z té naší kotliny. Zajímavé, že jsem četl o sv. Vojtěchu a druhý den ráno v autě jsem poslouchal ČR Vltava kde byl komponovaný pořad o tomto světci. Kniha je psaná vcelku poutavě, nejedná se jen o suchá data, takže s klidem můžu doporučit.

25.04.2019 4 z 5

1356 1356 Bernard Cornwell

Parádní zakončení celé série o Thomasovi z Hooktonu. O akci opět nebyla nouze, i když minimálně ve dvou případech se Thomas choval jako naprostý a nezkušený jeliman. Závěr byl hodně holywoodský a na můj vkus uspěchaný. Každopádně i přes výtky mě kniha velmi bavila a hlavní hrdinové mi budou chybět.

10.12.2018 5 z 5

Případů se ujímá Jeeves Případů se ujímá Jeeves Pelham Grenville Wodehouse

Anglický bratranec našeho Saturnina je vskutku pozoruhodný chlapík, ovšem autor jej vcelku upozadil a do popředí vystrčil rozmazlené budižkničemy, kteří mě sice doháněli k slzám, ale ne slzám smíchu. No posléze zkusím další příhody Jeevese, ale momentálně si dám pauzu.

17.11.2018 4 z 5

Šunkový nářez Šunkový nářez Charles Bukowski

Druhý Bukowski, ale na prvním místě. Je to naturalistické, brutální, vulgární a sexistické, ale je to parádní. Člověk si zavzpomíná na své těžké začátky a všichni poďobaní puboši to mají asi celkem podobné :) Určitě to neblya poslední kniha tohoto autora. a můži jen doporučit.

14.10.2018 5 z 5