druzickaster druzickaster komentáře u knih

Synáček Synáček Jaroslav Havlíček

Opět výborný pan Havlíček. Perfektně propracované postavy, zamotané to je taky kvalitně. Celou knihu jsme si říkal, že některá jména znám a až v doslovu jsem se dočetl, že také vystupují jako epizodní role v Petrolejových lampách :) Životní pouť "synáčka" určitě stojí za přečtení.

30.09.2018 5 z 5

Jihlavský zlý duch Jihlavský zlý duch Jan Bauer

Nebylo to špatné, akce a problémů přehršel, jen mám pocit, že si autor řešení některých zapeklitých situací až moc nápadně ulehčuje díky šťastným náhodám, které se stávají maximálně jednou za 100let ;). Takže pro dnešek 4* a mrknem se na další díl.

26.07.2018 4 z 5

Pražský rozparovač Pražský rozparovač Jan Bauer

Odpočinková a nenáročná četba. Celkem přímočarý detektivní příběh ze staré Prahy. Rád jsem poznal rychtáře Protivu i bratra Blasiuse. Jediné co mě toršku rušilo byla slova jako šéfe, volavka, geniální. Nejsem žádný jazykozpytec, ale prostě mi do té doby nějak nesedí. No mrknem i na další díl této slibné dvojice "detektivů".

14.06.2018 4 z 5

Turbina Turbina Karel Matěj Čapek-Chod

Velmi milé překvapení. Na autora jsem narazil díky tomuto serveru, díky za to, a jsem naprosto spokjený. Podle názvu jsem čekal poválečnou budovatelskou slátaninu a o to větší bylo mé překvapení. Děj knihy se odehrává "někdy" v 19. st. a ač se jedná o celkem banální příběh který je nádherně rozvrstvený, jednak společensky, ale i generačně. Postavy mají svůj charakter, někdy i necharakter a vše je popsáno krásným literárním jazykem, až mi bylo líto, že kniha už skončila. I když čeština z před stolet je trošičku náročnější, není problém si zvyknout a pak už nic nebrání hlubokému uměleckému zážitku. Rozhodně to není poslední kniha tohoto autora.

30.03.2018 5 z 5

Jehla Jehla Karel Žilák

Tak tohle jsem autorovi věřil. Někteří lidi jsou prostě tak nastavení, že je stereotyp a "obyčejný" život nudí a jsou schopní se vzdát úplně všeho a klesnout na absolutní dno. Přes všechnu tragédii mě konec v lese neskutečně pobavil, nejsem zlomyslný ani nepřeju nikomu nic zlého, ale ten paradox byl k popukání. Klidně bych si přečetl i pokračování osudů té nešťastné holky.

22.02.2018 5 z 5

V drápech bestie V drápech bestie Jan Hajšman

Z výslechu na dvě tři hodiny je pět let v ukrutných podmínkách koncentráku. Bylo to mé první seznámení s Buchenwaldem díky panu Hajšmanovi. Název je opravdu výstižný, prostě bestie, s lidmi to nemá nic společného a všechny ty hrůzy se děly jen před "pár" lety. Lidé přežili jen díky náhodě než svým přičiněním. Taky mě zaujala myšlenka: umírající volali jména ani jeden nevolal boha, ten pro nás přestal existovat.
Tyto knihy je prostě třeba číst a nelze zapomenout...

18.02.2018 5 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Evžen Boček

Dal bych asi 3.5*, ale jsem si vědom, že to nejde, takže 3. Nápad je dobrý a pobavil mě, ale... Nepostřehl jsem proč zrovna hlavní hrdina, krom toho, že je unavený životem, by měl být kastelánem. To jako visí na pracovním úřadu roky volná pozice kastelána a nikdo ji nechce? Dále, nejsem nijak přecitlivělý na vulgarismy, ale v díle, kde je devadesát procent textu psáno spisovnou češtinou mi prostě neseděly z ničeho nic vmeteny do textu a dál se jede zase spisovně. Myslím, že rozhořčení jde popsat i jinak. A to nemluvím o "pražském slangu", resp. jeho naroubování na pár náodných slov. To rušilo hodně a spíš mi to připomínalo chybu tisku než autorovu licenci. O onemocnění Evy se mi snad ani nechce psát.
Jsem rád za novodobé české autory a zkusím dát ještě šanci Aristokratce, ale toto dílo mě nijak zvlášť neoslovilo.

02.02.2018 3 z 5

Sharpova rota Sharpova rota Bernard Cornwell

Trošičku šablonovité, ale válka je prostě taková, jen místa a lidé se mění, ale jinak je to pořád stejné. Mrtví, ranění, vítězové, poražení. Kapitán Sharpe si zakusil svoje. Setkal se se starým známým a až na ten, řekl bych překombinovaný konec, jsem byl nadmíru spokojen.

04.01.2018 5 z 5

Sharpovi střelci Sharpovi střelci Bernard Cornwell

Tak to bylo drsné dobrodružství. Vojáci v té době to byly fakt chudáci, normální člověk by umřel už jen z těch podmínek a ne aby u toho ještě bojoval.
Tento díl mně hodně bavil.

01.12.2017 5 z 5

Sharpova pevnost Sharpova pevnost Bernard Cornwell

Klasický Cornwell, čím dál hrdina postupuje, tím je děj jednotlivých příběhů zajímavější a tak nějak akčnější. Tak budu držet panu Sharpovi palce a jdu se mrknout jak to s ním bylo vlastně dál.

18.11.2017 5 z 5

Sharpův tygr Sharpův tygr Bernard Cornwell

Opět pan Cornwell pořád výborný a pokaždé jiný. Příběh o vojínu Sharpovi, je zase jiný, než o Uhtredovi. Líbí se mi pohledy z obou stran konfliktu, baví mě to. Jdu na další díl.

09.11.2017 5 z 5

Páni severu Páni severu Bernard Cornwell

I třetí díl se vydařil. Měl jsem strach, že autor sklouzne k rutině, ale prozatím jsem se dobře bavil. Klasický pomalý začátek, ale od poloviny se nedá od knihy odtrhnout. Takže se budu těšit na další pokračování dobrodružství pána Uhtreda z Bebbanburgu a jeho přáteli nepřátel.

08.09.2017 5 z 5

Doznání Doznání Artur London

Velmi poutavý a děsivý příběh. Orwellovo 1984 bylo vymyšleno, Londonovo Doznání je krutá realita doby ne tak dávno minulé a přitom jsou si knihy podobny jako vejce vejci. Pro soudobé čtenáře je až nepochopitelná modla a idealizování strany i přes mučení a trýznění lidí ve jménu oné strany. I rodinní příslušníci neustále glorifikovali stranu a byly ochotní se vzdát nejbližších příbuzných ve jménu a zájmu strany. Budiž nám tyto hrůzy ponaučením.

22.01.2017 5 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Oproti prvnímu dílu měla kniha spád hned od začátku. Příběh jsem hltal a musím říct, že konec mě překvapil, takže šup na poseldní díl.

16.11.2016 5 z 5

Strecha Strecha Belo Kapolka

I tuto knihujsem dal za sobotu. Je to směs povídek z vysokohorské chaty a života v nížinách. Kapolka strávil velkou část svého života v Tatrách na chatách jako chatár, ale i jako nosič, takže se tato zkušenost odráží i v jeho tvorbě. Povídky, se mi většinou líbily, některé jsou pro mě ale tak nějak "divné", proto jen 4*

01.06.2019 4 z 5

Smrt na Karlštejně Smrt na Karlštejně Jan Bauer

Tak nevím, zda autorovi nedochází dech. Popichování mezi Blasiem a Protivou jsou spíš trapné, než úsměvné. Z Blasia je až neuvěřitelný kurevník, kterému chce dát dobrovolně a bez okolků i klika od dveří. Přitom příběh jako takový byl zajímavý, jen to už autor šroubuje až moc.

31.07.2018 3 z 5

Krvavý cejch Krvavý cejch Jan Bauer

Pěkně zamotaný díl, nakonec to vše dobře dopadlo, až teda na ty mrtvé. Blasius je mi stále víc sympatický a jeho nové působiště....Protiva taky v pohodě až na tu naivitu na konci, ale proč ne. Nelze od toho očekávat historickou přesnost, je to prostě oddechovka na prázdniny a proto....Hurá na další díl.

10.07.2018 5 z 5

Číše jedu pro krále Číše jedu pro krále Jan Bauer

Pohodový relax, zápletka byla tentokráte krapet zapeklitější, některé známé postavy představeny z krapet jiného úhlu, ale proč ne? Já jsem se bavil a jdu na další díl.

20.06.2018 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Nehodnotím, protože jsem nedočetl. Kniha na mně působí jako osvětová brožura o těžkém životě menšin a nedoceněných žen, kde mi schází už jen ekofanatik, vegan a šéf neziskovky. Kriminální činy jsou spíš jen na obtíž a nějak v osvětě překáží pár mrtvol a jeden až dva psychopati. Asi nejsem ta správná cílová skupina.

17.03.2018

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Když jsem se díval na konci mých "chystám se číst" na tuto kníhu, připadal jsem si jako u nás v jídelně když přemýšlím na co jsme to měl chuť před čtrnácti dny. Podobné jsem měl pocity u této knihy, ale věřil jsem svému seznamu a dobře jsme udělal.
Příběh dvou adolescentů, příběh o jejich problémech, radostech a strastech chytne snad každého za srdce. Vyprávění jak z pohledu Thea tak Violet je příjemné ozvláštnění a bavilo mně. Na těch dvou a jejich okolí je krásně vidět rozpor v aboslutním nezájmu a přehnané opičí lásce. Oba extrémy jsou velmi názorné a evidentně škodlivé. Ač nelze než připustit, že být rodičem je spíš věcí loterie, než dlouhodobě plánovaná akce. Možná by stačilo na jdené straně krapet ubrat a na druhé zase přidat a všechno by bylo jak z pohádky.
Každopádně knihu doporučuju.

21.01.2018 5 z 5