džanaka komentáře u knih
Zajímavý přehled toho, kam to dotáhla psychologie v pojetí lidské osobnosti do konce 20. stol. Nejzajímavější je, že nedospěla k závěru, zda lidská osobnost vůbec existuje nebo je to jenom souhrn vnějších projevů člověka.
To staří už Řekové měli od Psýché určitější pojem.
Krásně vystavěný výklad mytických obrazů. Zaměřuje se více na vniřní význam mýtů a to nejen s germánských, než na rozbor samotné severské mytologie.
K pochopení je vhodné se tochu orientovat v mytologiích a mít představu o jejich esoterním pozadí. I když pochopení zde není nejlepší slovo, spíš se jedná o meditativní působení.
Zajímavý pokus zejm. křesťanských kněží o vyrovnání se s antroposofií. Přes všechnu snahu o objektivní přístup se jedná pouze o pohled zvnějšku. Takto ovšem není možné proniknout k anthroposofii samotné, tedy ke skutečnému prožívání duchovních světů. Bez takového zažití anthroposofie jsou všechna akademická hodnocení bezcenná.
Dějiny filosofie, které nejsou pouhým katalogem historických filosofů. ale ukazují, jak se proměňovaly v průběhu času filosofické otázky a jak se z odpovědí skládala budova lidského poznání, až se filosofické úsilí dostalo do bodu, ze kterého vzešlo: po poznání hmotného světa se s tímto poznáním navrátit do světa duchovního, protože jenom zde lze nalézt uspokojivé odpovědi na nejhlubší otázky bytí.
Dějiny filosofie jsou tedy současně dějinami vývoje lidského myšlení: od přechodu mytologického obrazného myšlení v Řecku k našemu pojmově-logickému myšlení, které jsme již v 19. stol. přivedli k jeho samým hranicím, za nimiž následuje vyšší poznání nadsmyslové. Přínosem filosofie nejsou ani tak jednotlivé světové názory jako zesílení myšlení a koncentrace, které jsou odrazovým můstkem k pěstování nadsmyslových sil.
Už si nepamatuji, kdy mi naposledy při čtení knihy tekly slzy, ale teď to bylo několikrát. Životní příběh Josefa Adamce je velmi silný, probíhá v dramatických dobách lemovaný tragickými osudy. Při tom všem se setkáváme se vznešeností mnoha aktérů příběhu a samotný příběh, sepsaný Němcem česky, je podán hřejivě a čtivě. Děkuji a doporučuji.
Tuto knihu nelze ani dost docenit. Kdo se snaží velice pečlivě studovat jednotlivé řádky, může zřetelně tušit, jaké síly tento obsah v něm vyvolává. Doporučuji každému, kdo má v sobě dost odvahy, pracovat na svém vývoji z té nejpoctivější strany.
Hezky zpracovaná mytologie. Škoda, že autor nemá pro svět řeckých bohů větší cit. Číst výklady k mýtům optikou logiky 20. století mi způsobuje utrpení. To ale nic nemění na tom, že je zde možné přečíst si různé varianty jednotlivých mýtů na jednom místě. Za tuto pečlivou práci autorovi děkuji.
Nejsem si jistý, zda by Rudolf Steiner souhlasil s tím, aby tyto rozhovory byly jen tak vydány bez komentáře, vysvětlující kontext. Znám jednoho člověka, který po přečtení této knihy vrátil členskou legitimaci.
Pro člověka, který kontext zná, je to ovšem moc zajímavé čtení. Už jen proto, že rozhovory s dělníky probíhaly mnohem populárnější formou, než přednášky.
Lze doporučit každému, jako vhodný začátek spirituální praxe. Bez cvičení je duchovní věda pouhou teorií. Těchto šest cvičení vede k ovládnutí a posílení základních sil duše: myšlení, cítění a vůle. Cvičení jsou jednoduchá a z vlastní zkušenosti mohu říct, že člověk pozná změnu.
Kniha Jana Dostala je dobře zpracovaná. Ke každému cvičení je uveden kontext, návod i osobní zkušenosti. Asi proto je v českém prostředí tato kniha hojně užívána, např. v rámci výcviku Waldorfských učitelů.
V této knize Rudolf Steiner vykresluje, jak se antická mystéria, která zprostředkovávala zasvěcení pro hrstku pokročilých duší, proměnila v křesťanskou víru přístupnou všem.
Také je zde interpretace některých řeckých mýtů.
Příběh vykresluje v obrazech cestu moderního křesťanského zasvěcení. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jsou ty obrazy opravdu živé.
Kniha Ueliho Seilera je moc hezky zpracovaná. Je v ní samotný příběh - český překlad je úžasně poetický, interpretace příběhu a souvislosti jako např. proudy esoterního křesťanství, hrad Karlštejn, rosekruciánství... V knize je také spousta hezkých barevných obrázků, které dokreslují atmosféru.
Základní dílo duchovní vědy - anthroposofie. Po prvním přečtení člověk získá představu, čím se asi anthroposofie zabývá, ale moc toho nepochopí a buď si řekne, že je to snůška smyšlenek anebo je ohromen a chce se dozvědět víc. Pokud bude zkoumat dále, bude se mu obsah tajné vědy potvrzovat jak v duchovní literatuře tak v každodenním životě a také bude pronikat stále hlouběji do obsahu.
Ruská duše je široká...
Autor nám umožňuje vidět historické události zevnitř, tedy z nitra jednotlivých účastníků a z hloubky autorova porozumění. Čtenář může vnitřně pojmout Napoleonovu "genialitu", Kutuzovův cit pro vnímání nutnosti a postoj k věci ruské šlechty a prostého lidu.
Můj oblíbený citát, který mě provází při prožívání strastí:
"Rusko s létem, to není pár"
Tato kniha sděluje, že na konci devatenáctého století skončil temný věk Kali-juga. Od té doby se lidem bude postupně přirozenou cestou odhalovat nadsmyslové vnímání éterného světa. Zároveň je ale od této doby každý člověk sám zodpovědný za to, zda tuto novou schopnost správně rozpozná a také co vytěží ze své inkarnace pro svůj další vývoj.
Tato kniha pomáhá pochopit různé úrovně zla. Vysvětluje, jak se zlo projevovalo v minulosti, jak se projevuje v současnosti a jak se má stupňovat v budoucnosti.
Dále vysvětluje, že zlu nebude možné v budoucnu čelit žádnou vnější činností a ukazuje, jak se máme připravit, abychom mu v budoucnu sami nepropadli.
Takže nesmírně důležité téma!
Výborné doplnění Filosofie svobody.
Světové dějiny ne na základě historických záznamů, ale z pohledu vývoje lidského vědomí. Tzn. jak viděli svět lidé dávného orientu, poté staří Řekové, jak souvisí výprava Alexandra Velikého s esoterní vzdělaností v Evropě. Jaký je současný stav vědomí lidí a vzdělanosti a co se od nás očekává do budoucna.
Dějiny náboženství z esoterického pohledu. Příběh o tom, jak se díky zasvěcencům a jejich působení stali lidé ze zvířete člověkem a co nás čeká, aby se v budoucnu stali božskými bytostmi.
Kniha se hezky čte a poskytuje vhled do indické, egyptské, židovské, řecké a křesťanské filosofie. Tyto filosofie jsou vzájemně propojeny nití lidského vývoje a v podstatě každá následující posouvá dále předcházející.
V antické historii bylo náboženství propojeno s vědou. Dnes jsou si náboženství a věda velmi vzdáleny. Pokud se má společnost kulturně posunout, musí se náboženství stát znovu vědecké a věda náboženskou.
Skvělý počin Radomila Hradila, děkuji. Výbor statí o karmě a reinkarnaci z přednášek RS a citlivě vynechaný opakující se text.
K obsahu: argumenty pro logické přijetí karmy a reinkarnace, karmické příčiny nemocí, přenos schopností mezi inkarnacemi, proč si nepamatujeme předchozí inkarnace, cvičení k poznání minulých inkarnací...
V závěru pojednání o nutnosti rozšíření povědomí o karmě a reinkarnaci ve společnosti pro posun na vyšší kulturní stupeň.
Nádhera. Steinerova Imaginace ročních dob v pohádkovém balení. Dětem se to líbilo, budeme to průběžně číst znovu, abychom si jednotlivé roční doby zažili.