Edona Edona komentáře u knih

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Znepokojivý a šokující příběh čtyř sirotků, kteří mají jedno "malé" sklepní tajemství. Kniha určitě zanechá spoustu myšlenek. Doporučuji.

31.07.2019 3 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Dvůr trnů a růží jsem dlouho odkládala. Bála jsem se, že se mi nebude líbit, už jen z toho důvodu, jak jej všichni vychvalovali. A tyhle vychvalované knihy, inu, často se mě osobně až tak nelíbí. Nicméně Dvůr trnů a růží, to je úplně jiná pohádka! Příběhu jsem propadla po pár stránkách, svět byl barevný, propracovaný, zkrátka okouzlující. Samotní hrdinové byli skvěle vykresleni, hned jsem si je zamilovala. Jsem zvědavá, co si pro nás autorka připravila v dalším díle. A nezbývá nic jiného, než knihu jednoznačně doporučit!

30.08.2017 5 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Asi nejlepší kombinace detektivky a mrazivého trileru, nebo spíše duchařiny, jakou jsem za posledí dobu četla. Příběh mě pohltil. Druhá polovina knížky se četla sama, prostě napínák až do konce. Při čtení mě mrazilo, po dočtení mám pořád strach (knihu jsem dočetla v noci, nedoporučuji!). Avšak samotný konec mi přišel nedotažený, ráda bych se dozvěděla, co přesně se stalo. Nepochopila jsem to. Očekávala jsem více odpovědí, které jsem bohužel nedostala.

21.07.2016 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Je to asi rok, co jsem četla Hru o trůny poprvé a už jsem si dala znovu rereading. Jak pomalu končila šestá řada seriálového zpracování, dostala jsem neuvěřitelnou chuť, ponořit se na úplný začátek. Při takovém rereadingu je příběh mnohem víc fascinující, zvlášť čtete-li knihy těsně za sebou a vidíte všechny ty geniální narážky. A proto se hned chystám na Střet králů. Musím říct, že jsem se bavila více, než poprvé. Užívala jsem si každou kapitolu. První díl je můj neoblíbenější, protože všechny vyprávějící postavy jsou mé oblíbené. Ale vždy u mě vítězí Ned a Arya.

30.06.2016 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Sophiinu volbu považuji za velice důležitou knihu, kterou by si měl přečíst každý. Nejenom aby si udělal vlastní názor, ale zejména, aby poznal onu "Sophiinu volbu", respektive volby. Měla jsem obavy, že knížku nedočtu, protože mi každý říkal že se to nedá číst a že to zaklapnu po pár stránkách. Ale já jsem se nevzdávala, i přesto, že Stingo a jeho sexuální zážitky mě vážně otravovaly. A myslím si, kdyby-li kniha byla právě toho ušetřena, moje hodnocení by se zvýšilo. Zároveň je dobré uvědomit si, že je to koneckonců historická romance. Tedy fikce! Na to prosím nezapomínejte, neb je mnoho dalších děl z období holocaustu, které jsou podle skutečných událostí, a dle mě mají daleko větší hodnotu.

23.02.2016 3 z 5

Adelheid Adelheid Vladimír Körner

Nepříliš známe válečné dílo, které na mě však velice zapůsobilo svou melancholií a tragičností.

06.12.2015 4 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

Cizinec je velmi zajímavá knížka a to nejenom, protože jsem si ji vylosovala u maturity. Než jsem se do ní pustila, už jsme ji ve škole do detailu rozebrali a já musím říct, že mě i přesto překvapila. Její myšlenky jsou stále aktuální, příběh díky ich formě chladný a surový. Samotný Mersault zůstal cizincem až do konce.

17.11.2015 4 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Je pravda, že nejsem velkým fanouškem poezie, ale to je jen má hloupost, že neumím číst mezi řádky. Máj mě však překvapil, je to zajímavé dílo, ale myslím, že mu nejsem schopna plně porozumět...

08.11.2015 3 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Nejsem zrovna velkým příznivcem sci-fi románů. Nicméně Den trifidů mě docela bavil, s hlavním hrdinou jsem sympatizovala od prvních stránek a tenhle boj lidí a trifidů byl vskutku zajímavý. Závěr románu bych klidně rozšířila o několik desítek stran navíc, nějaký progres této války by mohl býti zajímavější než celý předchozí příběh. Jedná se o fajn četbu, i přesto, že nějaké chyby a nelogičnosti se zde najdou.

22.03.2015 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Romain Rolland mě naprosto překvapil, novela Petr a Lucie se mi opravdu hodně líbila. Odzbrojila mě svou upřímností, otevřeností a láskou, ač na pozadí příběhu hrála svou roli válka.

11.03.2015 4 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Aliance je jedno obrovské zklamání, změna hlavních hrdinů je smutná v obou případech. Z vyrovnaného a silného Tobiase, se stane totální slaboch. A naopak z neschopné Tris se opět stává silná a drsná holka. Původně jsem dokonce zvažovala dát Alianci pouze jednu hvězdičku. Uděluji však hvězdičky dvě, za napínavý, leč fatálně katastrofický konec.

30.11.2014 2 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Osobně mám z Malého prince zvláštní, nepopsatelný dojem. Na jednu stranu vidím velikost a hlubokomyslnost díla, kdežto na stranu druhou celkem složitý a (ne)smyslný příběh. Možná až budu starší, tak si z Malého prince odnesu zase něco více.

28.09.2014 3 z 5

Madame Okta Madame Okta Darren Shan (p)

S Madame Oktou jsem si zavzpomínala na své dětství a ponořila se do fantastického příběhu. Je to čtivé, pro malé děti jistě děsivé a hlavně moc hezky napsané. Krásné oddechové čtení, mohu jen doporučit.

24.04.2014 5 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Stmívání patří jednoznačně mezi knihy, do kterých jsem byla zblázněná. Je to už poměrně dávno, co jsem ji četla poprvé a nebudu vám lhát.. naprosto jsem jí propadla. Od té doby jsem ji četla už nesčetněkrát a stojím si za tím, že tahle kniha a tento (pro mě nezapomenutelný) příběh si zaslouží plných pět hvězdiček.

28.03.2014 5 z 5

Úžasné memoáry významných českých hrdinek. Škoda, že tato kniha nebyla v době, kdy jsem studovala na střední škole. Člověk se dozvěděl o ženách, o kterých neslyšel ani v hodinách dějepisu či literatury. A jaká to je škoda! Každé hrdince je věnována dvojstrana - krátký medailonek a osobitý portrét. Tyto nádherné a působivé ilustrace vytvořili studenti ateliéru Didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Jde o opravdu nápadité a neobvyklé ilustrace, proto bych doporučila spíše tištěnou knihu, nežli audioknihu.

13.10.2023 5 z 5

Není kouře bez ohýnku Není kouře bez ohýnku Agatha Christie

Na anglický venkov přijíždí pilot Jerry Burton se svou sestrou, aby se zde zotavil ze svého zranění. Nedlouho poté mu přijde anonymní dopis, který je velmi pobuřující. Zjišťuje však, že není jediný, kdo takový dopis dostal. V Lymstocku dojde k sebevraždě spojené s anonymním dopisem a brzo nato i k vraždě. Místní detektivové i Jerry rozjíždí pátrání a až na úplný závěr se objevuje slečna Marplová, která případ samozřejmě vyřeší.

Někde jsem četla, že tato kniha byla jedna z oblíbených A. Christie. A já se ani nedivím. Velmi poklidná, avšak poutavá detektivka s nepředvídatelným vrahem. Moc se mi líbila, vraha jsem jako vždy neuhádla. :-)

25.09.2023 4 z 5

Proměněné sny Proměněné sny Petra Dvořáková

Paní spisovatelku moc obdivuji, proto jsem nemohla vynechat její prvotinu, která se mi moc líbila. Jedná se o velmi křehké svědectví týkající se víry. 10 odvážných osob, které sdělily svůj příběh a my tak můžeme nahlédnout do sond jejich životů. Doporučuji.

25.04.2023 5 z 5

Třináct záhad Třináct záhad Agatha Christie

Třináct záhad je kniha povídek. Prvních šest povídek vycházelo časopisecky a čtenáři tak poprvé poznali venkovskou slečnu Marplovou. Osobně mě nejvíce zaujalo prvních šest sedm povídek.

10.03.2023 4 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Jedna z nejznámějších klasik, kterou jsem si chtěla přečíst už několik let nazpátek, vyšla v novém vydání (Odeon,2022) a já konečně měla možnost ponořit se do tohoto dobrodružného románu. Nečetla jsem převyprávění od Plevy, takže nemohu srovnat, kolik toho z příběhu vypustil. Každopádně všem doporučuji pustit se do originálu. Je to krásná, dobrodružná a poutavá četba.

05.03.2023 4 z 5

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Knihu jsem si chtěla přečíst už několik let a škoda, že jsem si ji nepřečetla už kdysi. Jako mladší čtenář bych si ji jistě užila více. Každopádně i tak se mi Škola dobra a zla moc líbila. Je to rozhodně originální fantasy a zajímá mě, kam příběh bude směřovat. Takže vzhůru na druhý díl.

08.11.2022 4 z 5