Eicherik Eicherik komentáře u knih

Tušení podrazu Tušení podrazu Ondřej Neff

Velmi povedená kniha, která se bude asi nejvíc líbit čtenářům, kterým někdy učarovala tvorba Ludvíka Součka. Je to psané v podobném stylu a kniha je bohatě ilustrovaná v takovém moderním stylu a zároveň součkovském. Je poznat, že Ondřej Neff má Ludvíka Součka pečlivě nastudovaného. Nejlepší na tomhle příběhu je samotné pátrání v pražských reáliích a v relativně nedávné minulosti.

27.10.2019 5 z 5

Šest krát dva Šest krát dva Arne Dahl (p)

Ještě překombinovanější a nevěrohodnější než první díl. Jsem zvyklý, když mě autor houpe, ale když mě houpe hlavou dolů, to už je trochu moc. Knihu jsem dočítal s velkými obtížemi. Třetí díl si nechám ujít.

12.05.2019 3 z 5

Nástup Nástup Václav Řezáč (p)

Příliš černobílé a příliš agitační. Román neobsahuje žádnou zajímavou postavu a děj se vyhýbá příliš krvavým a drastickým detailům. Literárně bych knihu ohodnotil třemi hvězdami, ale za tu nehoráznou agitku jednu hvězdu ubírám.

21.04.2019 2 z 5

Letní smrt Letní smrt Mons Kallentoft

Druhý díl série Malin Forsová. Po úporném mrazu z prvního dílu nás v druhém zasáhlo úmorné vedro. Tenhle letní díl se my líbil ještě více než ten zimní a už se těším na díl podzimní. Autorův vyjadřovací styl mi velmi sedl a opět dávám knize pět pentagramů.

06.04.2019 5 z 5

Prsten Nibelungů - Legenda o Siegfriedovi Prsten Nibelungů - Legenda o Siegfriedovi Otakar Chaloupka

Tahle kniha je volným převyprávěním prvního dílu středověkého hrdinského eposu Píseň o Nibelunzích. Hned musím dodat, že velmi zdařilým. Děj nás zavede do společnosti, které dominuje křesťanství a rytířství, kde ale pohanství má ještě velmi silnou moc. Příběh je to velmi silný, poučný, rozhodně není naivní a určitě plným právem patří do klenotnice evropské kultury.

23.12.2018 5 z 5

Pražský tanec smrti Pražský tanec smrti Olga Von Barényiová

Tento román je velmi kontroverzní a napsat k němu komentář je hodně složité. Myslím, že nejlépe knihu vystihuje poslední věta v doslovu Marty Škubalové: "Podobné příběhy nám však mohou i přes své protičeské vyznění pomoci ukázat, že naše dějiny nejsou černobílé."

23.09.2018 5 z 5

Denár v dívčí dlani Denár v dívčí dlani Václav Erben

Krásná detektivka z prostředí archeologického naleziště, v které se opět setkáme se sympatickým doktorem Soudkem. Jeden z nejlepších dílů celé série.

08.09.2018 5 z 5

Efektivně mrtvá žena Efektivně mrtvá žena Václav Erben

Stará dobrá detektivka. Starý dobrý Exner.

29.08.2018 5 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Evžen Boček

Kniha je psána formou deníku, což bohůmžel zabraňuje ve větším rozvinutí vedlejších osob a to je škoda, protože některé si o větší rozepsání vyloženě říkají. Příběh se odehrává v čtenářsky atraktivním prostředí a děj se mi líbil. Na závěr musím zmínit jednu z postav, kterou je tak trochu statická, ale zároveň nevšední Marie-Arnošta.

04.02.2018 4 z 5

Dolores Claibornová Dolores Claibornová Stephen King

Dolores Claibornová je zajímavý sociální thriller. Celý příběh tvoří monolog, v němž hlavní hrdinka na policejní stanici líčí svůj nelehký život. Zajímavostí této knihy je také drobné prolnutí s jinou Kingovou knihou.

18.02.2017 4 z 5

Borovice Borovice Jan Vrba

Román o stromu. Kniha, kterou napsal milovník přírody pro jiné milovníky přírody. Život jednoho stromu, který se autor snaží popsat co nejvíce realisticky, to znamená podle zákonů přírody a příroda má své zákonitosti, ale nikoli lidskou spravedlnost. Život v přírodě je věčným bojem - jen silnější a chytřejší přežijí. Každá chyba tu může být chybou poslední. Kniha je prokládána vloženými příběhy, jednak z "mrákotné paměti" z dob dávno minulých pojednávající o našich předcích a druhak o současnících stromu, kteří mají souvislost s příběhem našeho stromu. Závěrem chci říci, že kniha mě velmi oslovila a vydání z roku 1968 je i velmi pěkně ilustrované.

21.08.2016 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Jedním slovem KULT.

24.06.2016

Vikingové - sága tří staletí Vikingové - sága tří staletí Johannes Brøndsted

Tak tohle je opravdu dobrá kniha pro všechny zájemce o slavnou éru Vikingů. Na její kvalitě neubírá ani to, že už je z roku 1967.

26.05.2013 5 z 5

Případ profesora Rocha Případ profesora Rocha Jiří Štefl

Případ profesora Rocha je taková milá, téměř braková detektivní povídka.

15.10.2022 3 z 5

Karmínový břeh Karmínový břeh Lincoln Child

Začátek patnáctého dílu, který se odehrává v malém přímořském městečku Exmouth je takový ospalý. Ve vzduchu se vznáší lehoulinké podobenství s Psem baskervillským a Lovecraftovským Innsmouthem. V ději nás čeká mimo jiné dávné námořní neštěstí a salemské čarodějnictví. Poslední část je akčnější a více pendergastovská. Hodně podstatného je dořešeno, ale ne vše, takže je nutné pustit se do dalšího dílu s názvem Černá komnata.
Citát: Další tlumené zavrčení.
To bylo neobvyklé. Aubrey byl patrně nejhodnější pes ve městě, jediné, čím ohrožoval lupiče, byla možnost, že by o něj potmě zakopli. I samotného smrťáka by uvítal vrtěním ocasu.

05.07.2021 5 z 5

Vnitřní světlo Vnitřní světlo Arthur Machen

Moje třetí setkání s Arthurem Machenem a nejspíše poslední. Za alespoň trochu čtivé považuji povídky Velký bůh Pan a Vnitřní světlo.

07.02.2021 3 z 5

Zeměbouře Zeměbouře Mons Kallentoft

Nerad to píšu, ale Zeměbouře je zatím nejslabším dílem této série. Ty tam jsou doby, kdy ty předchozí měli přes čtyři sta stran a děj byl rozpracován do nejmenších detailů. Stejně tak osekané mi připadá soukromí hlavních postav. Celé mi to připadá jako spíchnuté horkou jehlou. To co dělalo tuhle sérii unikátní se rozplynulo a zbyla detektivka, jakých jsou plné pulty knihkupectví.
Za zmínku ještě stačí vcelku zdařilé nastínění toho, kam to dopracovala příliš otevřená švédská společnost.
Na obálku dalšího pokračování hledím trochu s obavou.

01.08.2020 4 z 5

Šumavská bílá noc Šumavská bílá noc Petr Pavlík

Mám rád knihy s tématikou Pohraniční stráže. Sám jsem taky před více jak třiceti lety obdržel povolávací rozkaz k PS, ale vojenskou službu jsem nakonec vykonal jinde. Román sice zpracovává pro mě zajímavé téma, ale je strašně suchý a nezáživný.

12.07.2020 3 z 5

Zánik pražského ghetta Zánik pražského ghetta Dan Hrubý

Velmi dobrá knížka, která pomůže čtenáři pochopit, jaký byl život v pražském židovském ghettu v poslední fázi její existence. Stejně tak jsou zde částečně vysvětleny důvody, které vedly k asanaci této čtvrti. Kladně hodnotím velmi bohatou fotografickou složku. Pražské ghetto, které zobrazuje tato kniha je místem svébytné architektury, křivolakých uliček, temných dvorků, divokých náleven a kaváren, ale také domovem tisíců lidí. Při četbě jsem si užíval pohledu do navždy ztraceného světa pražského ghetta.

13.06.2020 5 z 5

Fantastické a magické z hlediska psychiatrie Fantastické a magické z hlediska psychiatrie Vladimír Vondráček

Tato kniha populárně naučnou formou předkládá čtenáři mnoho pojmů z psychiatrické profese a zároveň ze světa magie. Vše je prokládáno skutečnými a stručnými příklady z psychiatrické praxe. Obsahově mi tento počin připadá velmi bohatý. Ačkoli je tato kniha psána v duchu ateistickém, může posloužit lidem praktikujícím magii k oddělení zrna od plev.

31.03.2020 5 z 5