Elapheg Elapheg komentáře u knih

Bez viny Bez viny Charlotte Link

Třetí případ Caleba Hala a Kate Linvillové přečten. Kniha Bez viny je jedna z nelepších, kterou jsem od Charlotte Linkové četl. Ve vlaku někdo střílí po ženě, tato útok přežije. Ze stejné zbraně někdo střílí na bicyklistku, které někdo ještě předtím nastraží drát přes dráhu, kudyma jezdí, což má za následek kvadruplegii. Jak spolu oba případy souvisí? Mají vlastně nějakou spojitost? Tím si budou muset lámat hlavu naši dva kriminalisté. Byla to napínavá detektivka a především ji doporučuji všem fanouškům Charlotte Linkové. Zápletka je opravdu velmi dobrá. Tady jednoznačně pět hvězd a doporučení. :-) Doufám pevně, že se nám fanouškům Linkové, dostane brzy nová detektivka do ruky. :-)

29.10.2021 5 z 5

Na útěku Na útěku Harlan Coben

Pátá kniha od Harlana Cobena a další skvělý thriller s opět brilatní zápletkou. Coben je prostě umělec brilantních zápletek, kde čtete a čtete dál, aby jste se dozvěděli, jak to dopadne a navíc u něj s bonusem k tomu, bez brutalit a potoků krve, přesto čtenáře drží celou dobu v napětí s mnoha dějovými zvraty. Simon, otec Paige zahlédne svou dceru v Central parku, je zfetovaná, snaží se jí nabídnout pomocnou ruku, ale ona místo toho uteče. Proč? Simon se pokouší Paige najít. Začně po ní pátrat, to co však při pátrání zjistí, se mu nebude moc líbit. Jemu i jeho rodině půjde o život. Dokáže Simon čelit tak nebezpečnému nepříteli, se kterým se nevědomky dostává do křížku? Nepřítel je opravdu mocný a bude se snažit za každou cenu zachovat své tajemství. Jak v tom figuruje Simon a Paige???? To už si přečtěte sami. Zklamaní nebudete, stránky budete jen obracet, uvidíte. :-) Dávám pět hvězd a doporučuji. :-) Před autorem smekám. :-)

04.07.2021 5 z 5

Druhé království Druhé království Rebecca Gablé

Kniha Druhé království od Rebeccy Gablé je věrnou historickou popisnou knihou o Vilému Dobyvateli a jeho životě, je ale také naštěstí i fikcí, která je také velmi úchvatná. Kniha popisuje události z roku 1064 - 1087 v Anglii, především na anglickém dvoře, ale rovněž i život Caedmona z Helmsby v těchto letech. Caedmon je jako mladý chlapec raněn šípem do nohy a kulhá. Naštěstí je jeho ženou matkou Normanka, takže Caedmon ovládá svou rodnou angličtinu i normanštinu, což se mu bude velmi hodit. Anglický šlechtic, který je povolán ke dvoru Viléma Dobyvatele poprosí Caedmonova otce, aby jej Caedmon mohl následovat ke dvoru Viléma jako překladatel, kde se mluví normansky. Caedmona si jako překladatele oblíbí i Vilém a tak Caedmon zůstane ve službách Viléma u jeho dvora. Sledujeme příběh Caedmona překladatele a rádce Viléma, stejně jako sledujeme Vilémovy skutky a dozvídáme se mnohé o životě hlavních postav. Jsem paní autorce vděčný, že jsem si značně osvěžil znalosti o Vilémovi, ale s ještě větším zájmem jsem sledoval, vývoj Caedmonova života a všech na královském dvoře. Je to věrohodná kniha o reáliích té doby, o všech Vilémových a Caedmonových blízkých, ale i jejích nepřátelích, úkladech všech, kteří se chtějí zmocnit koruny, drancování, velkých bitvách, útrapách té doby, smrti, ale i o lásce a přátelství, ale hlavně taky církevních sporech. Místy toho dějepisu na mne bylo dost, ale je to opravdu krásná a věrohodná kniha. I když mám rád spíše historické fikce, založené na reáliích a u této knihy je tomu spíše opačně, četl jsem ji s velkým zájmem. Tímto jsem se dozvěděl, že kniha Druhé království, Brána 2021 je první i druhý díl dohromady. Dávám pět hvězd a doporučuji.

02.04.2021 5 z 5

Pod karmínovým nebem Pod karmínovým nebem Elizabeth Haran

Pod karmínovým nebem je úžasná kniha. Dostal jsem chuť zase si něco přečíst od E. Haran a kniha Pod karmínovým nebem byla ještě zdařilejší než výtečné Zrádné útesy od ní. Maggie a Patrik se do sebe zamilují a vezmou se. Plánují společnou budoucnost, do toho ale zasáhnou Patrikovi rodiče, kteří jsou značně majetní a Maggie jako žena ze skromných poměrů jim nestojí ani za pohled. Maggie je donucena od Patrika odejít, po čase zjistí, že čeká Patrikovo dítě, ale nemůže se vrátit. Jak Maggie, tak Patrika čekají zlé časy a bolestné poznání a především Maggie si toho značně vytrpí. Kniha mě naprosto uchvátila a mohu říci, že Elizabeth Haran je zdatnou konkurentkou pro Jojo Moyesovou, či Kate Mortonovou, či další autorky. Romantika je tu také, ale je to především dramaticky příběh všech hlavních protagonistů, přesto však reálný. Potkají se ještě Maggie a Patrik a co jejich dítě??? Mají ještě šanci na společnou budocnost a hlavně dozví se tu nejdůležitější pravdu z ještě jiné tragédie, kterou nemohu zmiňovat??? Pod karmínovým nebem doporučuji všem romantickým duším. Je to neobyčejný příběh o lásce, zradě, úkladech a lidské zlobě, ale také o přátelství a morálních zásadách. Bylo mi potěšením knihu číst, dávám pět hvězd a doporučuji. :-)

24.02.2021 5 z 5

Byla to tichá dívka Byla to tichá dívka Michele Campbell

Je to mé první setkání s touto autorkou. Kniha se mi líbila, ale půjdu trochu proti proudu, dávám tentokráte 4 hvězdičky. Isabel a Rose, dvojčata nastoupí na prestižní školu Odell a zde dojde k rozkolu mezi sestrami, protože každá z nich je jiná a každá z nich si zvolí jiné kamarádky. Bohužel na škole jsou i bohatí, rozmazlení spratci, kteří se baví neštěstím druhých a tak problém na sebe nenechá dlouho čekat. K tomu navíc do hry vstupují manželé, poradci pro žáky Odell, Donovanovi, kteří mají taky vlastní ambice, vlastní temné tajemství. Když dojde k vraždě, začne se vyšetřovat, kdo je vinen. V první části knihy se dozvíte o vraždě, teprve v druhé části je odhaleno, kdo skutečně zemřel, což se mi líbilo a nutilo mě to číst dál. Bylo to dobré, velmi hodnotím, že ne brutální, ale finální zvrat mě tolik nepřekvapil, jak jsem si přál. Autorce přesto děkuji za dobrou knihu a určitě od ní zkusím i jiné knihy. Ano, knihu mohu doporučit. :-)

21.02.2021 4 z 5

Hrbáč Hrbáč Paul Féval

Knihu jsem četl na dvakrát se sedmiměsíční pauzou z důvodů zdravotních, takže jsem se o 100 stran vrátil zpět, kde jsem skončil a dnes jsem knihu dočetl. Jedná se o příběh védody z Neversu a jeho příbuzným knížetem de Gonzaguem, který vlastní rukou zavraždí vévodu. Dříve však, než vévoda zemře, slíbí vévodovi jeho druh v boji rytíř De Lagardére, že smrt vévody pomstí. Vévoda navíc k tomu po sobě zanechal Manželku Auroru z Caylu a dceru Auroru de Nevers. Celá kniha je vlastně o souboji mezi dobrem, které představuje Lagardére a Gonzaguem, který je ztělesněný padouch, vrah a především výsostný lhář, který se umí přetvařovat. Lagardér se celý svůj život snaží navrátit matce pravou dědičku Auroru de Nevers a zároveň pomstít smrt vévody z Nevérsu, jak přísahal. Lagardér se však zdatně skrývá pod maskou hrbáče a dostane se tak do nejbližší společnosti vraha knížete De Gonzague. Musím přiznat, že mi dost trvalo, než jsem si zvykl na jazyk, jakým je celá kniha vyprávěna. Tento styl jazyka opravdu odpovídá 170 let starému dílu, jak se hovořilo a jednalo v dobách 18. století. Některé kapitoly však byly tímto jazykem dost rozvláčné, jak píše uživatel: 85098211, za což ubírám hvězdičku, na druhou stranu odpovídá tento jazyk oné době. Je to kniha, kde nechybí nefalšovaná láska, pevné přátelství, kde čest a dané slovo hrají hlavní roli, ale je to také kniha o úkladech, přetvářce a nejvyšší zkorumpovannosti v nejvyšších kruzích. Na druhou stranu jsem velmi rád, že se mi tato kniha dostala do rukou a zpříjemnila mi mé chvíle a doporučuji ji určitě každému, kdo má jen trochu romantickou duši. Na závěr bych dal jen malou radu. Nespěchejte na rozuzlení a vytrvejte ve čtení až do konce, budete za to odměněni hezkou historickou freskou, kde dobro nakonec zvítězí.

30.07.2020 4 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Moje první kniha od Anthonyho Ryana ze série: Stín krkavce, první kniha: Píseň krve a bylo to moc příjemné i obohacující setkání. S fantasy má tato kniha málo společného. Je to spíše historicko dobrodružná kniha s mírným fantasy nádechem, dobrodružný příběh Vélina Al Sorny, kterému zemřela matka a v deseti letech ho jeho otec předá Šestému řádu. Od tohoto okamžiku sledujeme vývoj postavy Vélina Al Sorny a jeho bratří, kdy pravidla kláštěra jsou pro všechny adepty velmí přísná. Člen Šestého řádu slouží a zabíjí pro Víru. Pozor tento druh víry nemá nic společného s Křesťanstvím. Tomuto údobí ještě předchází. Vyprávění je zde v této knize jen z pohledu Vélina, ale je to velmi zajímavý příběh, který graduje už od první stránky. Já měl místy dojem, že čtu velmi kvalitní historicko dobrodružný román. Vélina a jeho bratry si nelze neoblíbit, hlavně jsou zde popsány typy výcviku, které musí každý bratr Šestého řádu splnit, pak, pokud přežije tyto zkoušky, slouží v Šestém řádu jako válečník. Vélin ale už od mládí vládne jednou tajemnou vlastností, která mu bude v budoucnu velmi užitečná, a o které se v průběhu knihy i mnohé dozví. Vélin se také v této knize dozvídá více o svém otci a matce. No bylo to velmi luxusní počteníčko a váhám, jestli se hned zítra nepustím do dalšího dílu, jestli ne zítra, tak velmi brzy. Na tuto sérii jsem narazil zcela náhodou, zaujala mě obálka, pak anotace a nakonec jsem se pustil do první série. Existuje totiž i druhá série: Čepel krkavce, která má dva díly a navazuje na Stín krkavce. Těžké zkoušky adeptů řádu, těžké zkoušky, které ne každý adept přežije, anebo nesplní její nároky. Život bojovníku v řádu, po složených zkouškách ( jen někteří nejschopnější ) a těžká služba a bitvy za Šestý řád a nakonec i za krále Januse Sjednoceného království, to byla pro mne velmi kvalitní četba. První díl je otevřený, mnohá tajemna objasňuje, ale ne všechna, a dost z nich by měly být objasněny v druhém díle, na který se těším. Kdo vytrvá do konce, tomu budou zodpovězeny některé dotazy, která kniha od začátku na hlavní hrdiny klade. Velká spokojenost, pět hvězd a doporučení čtenářům spíše historicko dobružných románů z prvky fantasy jen mírně. Budu se těšit na další setkání s autorem a děkuji všem knižním přátelům, protože od někoho jsem na tuto sérii náhodou narazil. Velké díky.

02.02.2024 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

(SPOILER) Možný spoiler:
Claire Randallová, zdravotní sestra se vrací domů po konci 2. světové války. Shledání s manželem po dlouhé době se rozhodnou strávit jako druhé líbánky v Británii. Claire se při prohlídce jednoho přírodního úkazu dotkne kamene, který je menhir a který ji katapultuje do Skotska v roce 1743. Není zde žádná elektřina, nic z moderní doby a Claire se postupně snaží přizpůsobit se podmínkám, ve kterých se nachází. Jako zdravotní sestra zde může léčit zraněné a mezi jednimi z nich je i Jamie Fraser, Skot, který se do ní zamiluje. Claire je Jamie také velmi sympatický. No jisté je, že se bude muset rozhodovat mezi manželem z 20. století a návratem zpátky, nebo zda zůstane ve Skotsku. Jak to dopadne a jak se Claire rozhodne? To už si přečtěte sami. Je to dost poutavé čtení. Nechybí zde přátelství, láska, bitky, nepřátelství mezi Skoty a Angličany, tíha života té doby a autorce se podařilo skvěle vykreslit atmosféru té doby. Jsem velmi zvědav na pokračování v druhém díle a děkuji za komentáře mých knižních přátel, které mě přiměly si knihu koupit. Děkuji vám všem. Kniha se mi velmi líbila, dávám pět hvězd a doporučení všem románovým fandům s historicko fantasy a romantickým podtextem. :-)

02.11.2023 5 z 5

Koruna z kostí a zlata Koruna z kostí a zlata Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Možný spoiler:
Ve třetí knize v Koruně z kostí a zlata pokračuje příběh Poppy a jejího vyvoleného prince Casteela z Atlantie. Hned na začátku knihy začíná akce, která je velmi důležitá pro zjištění, kým vlastně Poppy byla počata, poněvadž se u ní objevují a rozvíjejí nadpřirozené vlastnosti, které neustále gradují. Akce jsou střídány dost silným erotickým podtextem, který už se mi někdy zdál trochu navíc, ale princ Casteel a Poppy pokračují v tom, co je jako následníky trůnu atlanského království čeká, ale jsou tu i jejich osobní zájmy. Casteelův bratr Malik, který je v Solis a zde je i Poppyin bratr Ian. Opět tu máme božstva, božské schopnosti, erotiku, lásku, akci, stále se něco děje. V tomto díle bude silně vyzkoušena Poppyina a Casteelova láska k sobě navzájem a pevné odhodlání vytrvat, pakliže má být Atlantie zachráněna. Jsou zde odhalena i další tajemství týkající se počátku války mezi Atlantií a Solis a další temná tajemství, jak tato válka vlastně vznikla a jak se všech protagonistů knihy týká. Díl jako obvykle končí otevřeně pro další díl. Pro mne je to již třetí kniha z této série a musím říci, že se mi zatím líbila nejvíce. Jejda, já si asi občas dám i další žánr a to fantasy. Tuto sérii doporučuji i všem, kteří mají rádi akci spojenou s erotikou a magií a nadpřirozenem. Opět dávám plný počet hvězd a doporučení všem, kterým by výše zmíněná kombinace mohla vyhovovat, napětí zde najdete taky plno. :-)

02.10.2023 5 z 5

Spící spravedlnost Spící spravedlnost Stacey Abrams

První vydaný román od Stacey Abramsové u nás a za mě tedy velká spokojenost. Je to právnický thriller, kde je to fikce, není to John Grisham, ale když pominu některé neuvěřitelné události, tak jo. Mně se to líbilo a hodně. :-) Samozřejmě konec v americkém stylu, nepravděpodobný, ale právě protože je to fikce, tak mi to nevadí. Naopak, líbilo se mi to a doufal jsem v konec, jaký byl. V knize jsou i šachové partie a biologie, obojí mě bavilo kdysi, takže zde jsem se v ději neztrácel. Kniha pojednává o tom, že soudce Howard Wynn člen Nejvyššího soudu USA upadne do kómatu a to pár dní před hlavním jednáním Nejvyššího soudu a to proto, že náhledl pod ruky mocným korporacím a zjistil zde činy, které jsou naprosto nelegální a amorální. Jako svého zákonného zástupce před kómatem ale pověří svou soudní koncipientku Avery, aby ho zastupovala ve všech právních záležitostech jednání Nejvyššího soudu. Avery bude muset rozplést intriky mocných korporací a vlivných činitelů, dle odkazů, které jí soudce zanechal, ale hlavně sama bez odkazů, protože zde figurují ještě mocní nepřátelé, kteří chtějí zamést stopy. Souhlasím zde s uživatelkou Mandlevest, že vím, jak kniha dopadla z právnického hlediska, ale nevím téměř nic o životě hlavních postav, protože se zde projednává hlavně právnická stránka, spiknutí až do Bílého domu, genetická modifikace, rozplétaní záhadných odkazů. Na druhou stranu se mi kniha jako thriller velmi líbila. Právě těmi veškerými právními kličkami kniha jen hýří, nechybí zde napětí, špinavá politika, pár zvratů, utajené činnosti korporací a konečné jednání před Nejvyšším soudem a odhalení. Je vidět, že tématu se autorka opravdu věnovala pečlivě. Takže za mě pět hvězd a doporučení. :-)

25.05.2023 5 z 5

Císařský oheň Císařský oheň Robert Lyndon

Možný spoiler:
I pokračování Cesty sněžných ptáků v knize Císařský oheň se mi velmi líbilo. Kniha má sice slabá místa, třeba v třetí čtvrtině, ale i tak se mi zdá, že autor nastavenou laťku v prvním díle celkem obstojně udržel. Vallonova první cesta až na Rus zaznamenána Herem se dostane do rukou ministra císaře Byzance a Vallon je opět pověřen, ministrem císaře, aby podniknul pouť až do Číny, která k ničení nepřátel používá střelný prach a ten Byzancie potřebuje získat. Opět se k Vallonovi přidají Hero, Wayland a nově je zde také mladík Lucas, který rovněž touží následovat Vallona, jako vojenského velitele. Jak Lucas, tak Hero i Wayland mají i svá soukromá tajemství, proč se na další cestu s Vallonem, chtějí přidružit. Příběh je to poutavý i napínavý, v ději jsou zvraty a nechybí i poutavý popis přírody a cest, jsou zde boje, které jsou poutavě vylíčené. Konec je otevřený a stejně jako většina jiných čtenářů, kteří tuto knihu četli, doufám, že autor napíše pokračování, jak to celé nakonec dopadne. Kdyby ne, i tak to pro mě byla poutavá kniha, protože středověk já mohu. :-) Kniha se mi líbila, dávám pět hvězd a doporučuji milovníkům historických a zde i dobrodružných románů.

10.04.2023 5 z 5

Čas odpouštět Čas odpouštět John Grisham

Knihy od Johna Grishama s Jakem Brigancem jsou vždy skvosty, co se právnických thrillerů týče. I tato kniha je další autorovou knižní perlou a já jsem si ji náramně užíval. Jake Brigance bude v této knize obhajovat mladíka, Drewa, který zastřelil policistu a je mu teprve 16 let. Obžaloba bude chtít pro Drewa jasný rozsudek smrti, ale smrti policisty, předcházely mnohé jiné události, které smrt policisty staví do zcela jiného světla. Tím, že Jake přijme obhajobu Drewa, si to rozháže v celém městě a dokonce i u policejního sboru. Jakeovi i jeho rodině je vyhrožováno, protože jeho obhajoby jsou vždy kontroverzní, ale Jake se případu nevzdá. Dokáže Jake Drewa obhájit a zachránit ho před plynovou komorou? A pakliže ano, na čem případ postaví a jakou cenu za obhajobu Drewa bude muset zaplatit? To už si přečtěte sami. Myslím, že série s Jakem Brigancem je tím nejlepším, co autor napsal, ale je to je jen můj skromný názor. Tady není nad čím váhat. Jednoznačně pět hvězd a doporučení. Pokud můžete, čtěte sérii postupně.

08.01.2023 5 z 5

Divoký příliv Divoký příliv Wilbur Smith

Další knižní perla z pera autora Wilbura Smithe. Kniha Divoký příliv navazuje na knihy Dravec, Monzun, Kořist, Modrý horizont a taky knihu Tajemný oheň. Opět se s Wilburem vydáme na moře. Robert Courtney, který vyrůstal v Africe s rodinou se vlivem osudu a jeho vlastním pričiněním dostane na loď, poté co je připraven o svůj majetek, až do Ameriky jako branec v bitvě Anglie proti americkým koloniím, které se chtějí dostat z nadvlády anglické koruny. Tato kniha je další perlou, co se námořního života a bitev na moři týče. Nechybí zde nic, hlavní hrdina Robert bude muset začínat od piky, jsou zde velké intriky i nepřátelství na život a na smrt, nechybí zde mamon po penězích, otrokářství, láska, nevraživost, touha dobrati se své cti nazpět a hlavně dobrodružství na každém kroku, takže milovníci námořních dobrodružství si přijdou na své. Wilbur je v této knize tedy pro mne opět ve své velké kvalitě. Kniha se mi četla jedním dechem. Konec je trochu otevřený, takže kdyby zde byl další díl, byl bych tomu velmi rád. Autora je velká škoda, zemřel v pokročilém věku, ale i kdyby tohle byla poslední kniha od něj, tak by to bylo hvězdné zakončení jeho spisovatelského umu na poli dobrodružných ság, které jsem všechny četl. Na tuhletu knihu jsem se velmi těšil a jako vždy jsem nadšeně dočítal poslední stránky. Tato kniha by přiznivcům Wilbura Smithe neměla uniknout.

06.11.2022 5 z 5

Katova schovanka Katova schovanka Sabine Martin (p)

Na začátku bych chtěl poděkovat uživatelce zuzana2599 za recenzi na tuto knihu. Děkuji Vám velmi Zuzano. :-)
Možný spoiler:
Kniha Katova schovanka se mi líbila. Místy to nebylo tak napínavé, ale celou dobu se nehneme od hlavní hrdinky Melisandy Wilhelmisové, jejíž rodina byla vyvražděna hrabětem Ottmarem de Brucem. Jedině Melisanda přežije a to díky zásahu kata Raimunda. Raimund Melisandu zachrání před jistou smrtí a ukryje ji pod identitou němého synovce Melchiora u sebe v příbytku. Naučí Melisandu katovskému řemeslu, ale hlavně léčitelství té doby. Ottmar de Bruce však stále po Melisandě pátrá. Melisanda není nikde v bezpečí. Musí utíkat před hrabětem, dokud nedojde k osudovému setkání s lidmi, díky nimž by se mohlo podařit hraběte de Bruce sesadit z jeho mocného postu a vyřídit si s ním dávné účty. Četl jsem sice i větší historické pecky, ale i tato kniha mi přinesla potěšení z historie a zpříjemnila mi několik dní. Dozvěděl jsem se opět více z té doby o katech a Melisandě jsem fandil. Konec mě velmi potěšil a byl i reálný. Takže dávám plný počet a doporučuji všem milovníkům středověku a historických románů, budete ve 14. století v Německu. Na pokračování jistě dojde, ale možná, že ne hned. Kniha má překrásnou obálku, která mě hned uchvátila. :-)

14.01.2022 5 z 5

Všechny touhy vedou do Říma Všechny touhy vedou do Říma Luca Di Fulvio

Historické romány Luca Di Fulvia jsou vždy sázkou na jistotu. Román Všechny touhy vedou do Říma nás zavede do roku 1870, kde se začíná sjednocovat Itálie. Příběh Pietra, Marty, hraběnky Silvie se v této knize rozjíždí pomaleji, ale cesty všech se protnou v Římě v době válčení za jednotnou Itálii. Je to román plný vášně, odhodlání položit za ideály život, nenávisti, chudoby, lásky a velké odvahy. Příběh nabírá grády hlavně v druhé polovině knihy a ten konec autor zaonačil přesně dle mého gusta. Opět pět hvězd, ale špičku pro mne zatím představuje román Dítě, které v noci našlo slunce. Romány Luca Di Fulvia jsou plné života a je radost je číst. Doporučuji všem. Pokud se chystáte na první setkání s autorem, doporučuji začít jeho knihami ze středověku, kde oproti tomuto románu je méně politiky, což by mohlo při první knize působit rušivě. On to totiž autor umí rozjet ještě lépe. :-)

29.11.2021 5 z 5

Nadobro ztracený Nadobro ztracený Harlan Coben

Harlan Coben je pro mne naprostá jednička, co se autora detektivních thrillerů týče. Přečetl jsem si anotaci, pustil se do knihy Nadobro ztracený. Je to již má šestá kniha od Cobena, takže jsem čekal vysoký standard a hlavně konečný zvrat o 180° na konci knihy a toho se mi také dostalo, ba ještě více. Pro mne je kniha Nadobro ztracený zatím to nejlepší, co jsem od autora četl. Will bratr Kena se dozví informaci, že zmizelý bratr Ken by mohl být po 11 letech od jeho zmizení stále naživu. Will se rozhodne bratra hledat a rozjede tím mašinérii nenahodilých údálostí. Informace, které zjistí, otřesou jeho světem. A perlička na konec, jak to bylo, se mi podařilo odhalit jen z části. Harlan Coben je totiž mistr zápletek, které nepotřebují potoky krve, aby ale přesto dokázaly přikovat čtenáře ke knize, dokud ji nedočtete. Všem thrillerovým fandům, pokud máte rádi napětí a perfektní zápletky, Harlana Cobena by jste měli zkusit. Nelze jinak než pět hvězd. Pane Cobene, nechápu jak to děláte, ale jste opravdu mistr ve svém oboru. :-)

29.09.2021 5 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Další kniha od Jodi Picoultové a další pecka. Přiznávám, že kniha je to dost náročná, Aspergerův syndrom a autismus se zde objevuje na každé stránce a dost popisně, takže to není jen detektivní příběh. Autorka si vybrala opět kontroverzní téma a zpracovala ho na jedničku. Jacob Hunt má Aspergerův syndrom, který ho v běžném životě i jeho okolí ovlivňuje denodenně a stále. Jednoho dne je jeho lektorka sociálních dovedností Jess nalezena mrtvá. Vypadá to na vraždu, vše tomu nasvědčuje a podezřelým číslo jedna je Jacob. Do poslední chvíle nevíte, zda to Jacob opravdu udělal, či ne. Nejvíce se mi líbila část při soudním projednávání. Žalobkyně Jacoba a obhájce Jacoba + psychiatrické posudky. Naštěstí je nakonec vše vysvětleno, jak se co stalo. Nečekejte nervák hned od začátku. Nejdříve se budete muset seznámit s každou osobou a teprve pak se řeší zločin. Mějte ale trpělivost, tato část je důležitá pro pochopení možných následných reakcí, i když je místy dost náročná. Dozvěděl jsem se zase více o autismu a i když to nebylo vždy snadné čtení, tato se mi od Jodi líbila asi nejvíce. Dávám plný počet hvězd a doporučuji k přečtení.

10.08.2021 5 z 5

Dítě, které v noci našlo slunce Dítě, které v noci našlo slunce Luca Di Fulvio

Autor nás zavádí do doby 14 - 15. století, kde panoval ještě krutý středověk. V knížectví Raühnval dojde k vyvraždění knížecí rodiny Marcuse ze Saxie. Jediný, kdo přežije, je Marcus ze Saxie druhý, následník. Díky statečnosti dívky Eloisy a její mámy Agnete chlapec přežije. Knížectví Raühnval však opanuje jiný kníže, který je velmi krutý ke svým podaným, prostě tyran. Marcus druhý vyrůstá pod nadvládou krutého knížete ve vesnici a dorůstá v muže, který se chce postavit tyranii. Některé scény jsou opravdu krvavé, ale je to nádherný příběh o chudých lidech, kteří doufají ve svých snech v lepší osud, že se někdo konečně postaví na jejich stranu za jejich práva. Je to kniha, která vás chytne za srdce. Je to dokonalý historický obraz, jak se v té době žilo, je to román o lásce, ale také o krutosti života ve středověku, kde nechybí čest, ale ani podlost, zdrada, krutost lenních pánů, román o smrti, ale i lidské nenávisti a především o lidské podlosti. Knihu jsem četl s neutuchajícím zájmem. S touto knihou se hned octnete v krutém středověku a budete doufat, že utiskovaným lidem se dostane po dlouhém bezpráví, také opravdové spravedlnosti. Knihu mohu jen doporučit. Tato kniha dokonce předčila i Dívku, která se dotkla nebe, která je také krásná. Jednoznačně dávám pět hvězd.

17.03.2021 5 z 5

Strážci růže Strážci růže Rebecca Gablé

Nemám téměř slov. Četl jsem všechny historické romány od Rebeccy Gablé, ale tady mohu směle říci, že Strážci růže jsou pro mě její nejlepší knihou. Strážci růže jsou pro mne ještě lepší než Úsměv Štěstěny a že to je pecka. Toto bylo tak úchvatné a famózní čtení, že mě kniha přikovala k otomanu a četl jsem každou volnou chvíli. Mám rád všechny knihy, ale zde alespoň za mne mohu říci, že Rebecca Gablé překonává i Kena Folletta a ač je skvělý vypravěč, musím zdůraznit třeba jeho sérii z Kingsbridge, že tato Folletova série i přes svoji vyjímečnost, mívá slabší místa. Ve Strážcích růže tomu tak není. Kniha je nabitá dějem od první do poslední stránky a je to mistrovsky zakompovaná fikce do historicky podložených skutečností. Kniha pojednává o ca posledních 40 letech stoleté války, bojů je zde hodně, nechybí rytířská hrdinství, intriky, podlost, přátelství, ale ani láska až za hrob a taky povinnost ke králi a královně a k vlasti. Robina z Waringhamu nahrazují jeho synové Jan a Raymond a oba jsou opět v královských službách a jejich oddanost je k rodu Lancasterů až za hrob. Velmi mě zajímalo i čtení o Johance z Domremi, Panně Orleánské. Postavy jsem si velmi zamiloval a autorka skvěle vylíčila i padouchy, že jsou vám prostě protivní. Velmi sympatická mi byla i skutečná postava Jinřicha Beauforta, kardinála a levobočka Jana z Gentu, který vystupuje v prvním díle v Úsměvu štěstěny, coby vévoda z Lancasteru. Waringhamové i Lancasterové jsou zde opět skvěle propojeni a je to velká historická jízda. Při čtení se ocitáte ve středověku, ať už je to na královském dvoře, či na bojištích. Toto je opravdu knižní perla, jako vše od Rebeccy Gablé, protože jsem všechny její historické knihy četl a můj knižní kamarád Nero13 ji správně tituloval císařovnou historických románů. Doufám, že se dočkáme českého překladu celé této série a jsem velmi zvědavý na třetí díl, který má pokračovat válkou růží. O tomto období zatím nic nevím, ale naštěstí mám ještě celou tetralogii od Conna Igguldena doma. Kniha Stráčci růže je pro mne knihou roku a jestli vás zaráží, počet stránek série Waringham, mohu vás uklidnit, že stránky budete otáčet s chutí a napětím, jak příběh autorka umně zakomponovala. Závidím vám všem, kdo jste její historické knihy ještě nečetli a teprve se na ni chystáte. Tady mi nestačí ani pět hvězd a doporučení, ale více dát bohužel nemohu. Zároveň je mi líto, že kniha končí a já pevně doufám, že se brzy dočkám pokračování. :-)

15.05.2024 5 z 5

Střepy Střepy Michael Robotham

Tak po třech letech různého čtiva jsem se vrátil opět k Michaelu Robothamovi, tentokráte ke třetímu dílu: Střepy. Byl to výborný thriller, mnohé, co se v něm píše, je reálné, postavy mají skvěle vystavěny charaktery. Pachatel je velmi inteligentní a záludný, vyšetřovatelé jsou taky výborní, ale nejlepší je psycholog Joseph O´Loughlin. Přestože je zápletka výborně sestavena a napětí a zvratů je v knize dost a velmi dobře se mi to četlo, přiznávám, že na základě zdejších komentářů, byla má očekávání od knihy o trochu větší. Mám také neurologické problémy, takže třes, který se u Joea objevoval, jsem sám na sobě mnohokráte zažil hlavně v minulosti. Christina Wheelerová chce skočit z mostu a nedokáže jí to rozmluvit ani odborník Joseph O´Loughlin. Zdanlivá sebevražda začne být zpochybňována, když Joea navštící dcera Christine a řekne mu, že její matka by se nikdy takto dobrovolně nezabila, protože měla panický strach z výšek. Tím se rozjíždí koloč pátrání a objevování důkazů, které vedou k zvrácenému způsobu zabijení. Nejedná se o fyzická mučení, ale jsou jiného druhu, nicméně věřím, že stejně účinnému, jak je to v knize napsáno. Je to má čtvrtá kniha od Robothama, ale abych to vyrovnal, Střepy jsou po knihách: V podezření a Amnézie, nejlepším dílem. Líbí se mi uvěřitelnost děje, psycholog je lidský se svými klady, ale není to James Bond, což mi jej činí ještě přitažlivějším. Byl to výborný psychologický thriller bez brutalit, dostatek napětí, nic není jisté, ani to, zda tak inteligentní pachatel po sobě zanechá kiks, který povede k jeho zadržení a hlavně k odpovědi, co jeho oběti udělaly tak hrozného, že si je vybral a spojuje je vůbec něco? Na to bude muset přijít náš psycholog Joseph O´Loughlin. Pět hvězd a doporučení je jisté. Za své hovoří, že jsem 568 stran zvládnul za 4 dny, pro mne rekord.

07.05.2024 5 z 5