epete komentáře u knih
Všechno, co jste kdy chtěli vědět o globálním oteplování (ale báli jste se zeptat).
Rozhovory s osobnostmi české vědy, kultury a politiky (stejné otázky pro všech 13). Nejvíce inspirující J. Pánek, V. Moravec, P. Nárožný...
Zvažujete-li zda začít či nezačít individuálně investovat do akcií, je tato kniha dobrým pomocníkem (při čtení jsem si oprášil základy podnikové ekonomiky a ekonomie vůbec). Velmi zajímavá je také část o pasivním investování v poslední kapitole.
Autor, ač ekonom, se nebojí pochybovat o ekonomické teorii jakožto o vědě (nemožnost empirického testování). V textu hledá odpověď na otázku, jak si mocní udržují svou moc a zajišťují si, pro ně výhodnou, distribuci přebytků. Věnuje se fungování trhu, spravedlnosti ve společnosti, struktuře společnosti a vztahu lidí k přírodě (např. fungování emisních povolenek).
Jak se stalo, že eurozóna byla degradována na systém fixních kurzů, se sdílenou měnou provozovanou ve prospěch Německa a drženou pohromadě výhrůžkami absolutní bídy pro ty, co by se opovážili kritizovat platný řád? Co se to stalo se společným domovem evropských národů? Jedna země jednostranně činí rozhodnutí, která ovlivňují dění v celé naší EU a posléze požaduje, aby se ostatní přidali a nesli náklady. Například v oblasti hospodářské a sociální politiky (mzdová deflace), v energetice (Nord Stream, Energiewende), migrace atd. Opravdu těžké čtení, tedy zvláště, pokud jste příznivcem sjednocené Evropy...
Myslel jsem, že si utáhneme opasky a... třeba doženeme Rakousko! Kniha popisuje transformaci Československa a cestu, kterou jsme při tom prošli. Jak proběhla privatizace, kde se vzala dominance nadnárodních firem, jak se náš stát dostal do zajetí mocných skupin a proč je téměř nefunkční. Autorka zkoumá, kdy a kde se staly chyby nebo zda šlo o záměr. To vše umožňuje lépe chápat naši historii. Na knize je pozitivní, že také ukazuje cestu, kudy by bylo možné se vydat dál.
Jak píše klasik: "Dřív to bejvalo horší. Dneska? Je to legrace! Poměry se rozhodně zlepšily! K našemu dobru."
Při opravě prasklé vodovodní přípojky jsem vykopal kámen a vztyčil ho na zahrádce. Už vím proč.
Velice zajímavé nahlédnutí do práce policistů - postupy, řešení případů, organizace policie a síly, které mají na její fungování vliv. Škoda, že autoři nepřidali stručné "medailonky" významných případů pro větší přehlednost. Mimochodem, myslím, že obraz jednotlivých případů v médiích poměrně přesně zrcadlí, komu vlastně médium patří (bohužel, asi to platí i pro média veřejnoprávní).
Uvedení do problematiky kryptoměn a jejich obhajoba z pohledu rakouské ekonomické školy (kam tento směr vede viz I. Švihlíková: Jak jsme se stali kolonií). Hlavní výhody kryptoměn jsou jen lehce naznačené a příliš je autoři nerozvádějí (tedy jak lze pomocí kryptoměn "prát", vyvádět, ukrývat a legalizovat různé transakce či zisky). Myslím, že jako odrazový můstek k tomu, jak s kryptoměnami případně začít a na co si dávat pozor je kniha dobrá, včetně praktických rad (bezpečnost, směnárny, burzy atd.).
"Vypravovalo se," prohodil Švejk, "že Rakousko má přece kolonie, někde na severu. Nějakou tu Zem císaře Františka Josefa...".
Veškerá voda patří celému národu. Společné vlastnictví vodních zdrojů a státní vodohospodářství, úspory a inovace jsou základní principy izraelského nakládání s vodou, čímž se zajistil dostatek vody pro každého. Voda se považuje za tak cenný zdroj, že není vystavován vrtochům politiků (včetně obecních)...
Autor popisuje vývoj ekonomiky od 17. století do roku 2011. V souvislostech sleduje jednotlivé ekonomické teorie a kriticky zkoumá jejich dopady na jednotlivce i celou společnost. Odhaluje jak a čí zájmy se do ekonomiky promítají. Na webu autora (odkaz v komentáři níže) jsou, mimo jiné, uvedeny zdroje pro jednotlivé obrázky komixu.
Cyklus povídek z Bugulmy (Komendantom goroda Bugulmy) samozřejmě *****. Kniha doplňuje texty a povídky z rakouské armády, zajateckého tábora i z čs. legií v Rusku uveřejněné v knize Za války i za sovětů v Rusku (vydáno v roce 1925) - obsahuje Haškovy texty po odchodu z čs. legií.
Krásně ilustrovaná kniha! Obrázky názorně popisují základní konstrukci a fungování automobilu - činnost motoru, řízení, brzd... vlastně všeho mimo převodovky. Příběh je trochu slabší a v textu jsou, myslím, že zbytečně, použity nespisovné výrazy.
Hezký příběh který zaujme - zábavný a dobrodružný. Velmi pěkně vyrobená kniha (grafická úprava, ilustrace, použitý papír i tisk).