FideiDefensor02 FideiDefensor02 komentáře u knih

Monarchie 1848 - 1918 Monarchie 1848 - 1918 Lucie Jahodářová

Musím se přiznat, že knihu jsem četl nedobrovolně v rámci přípravy na dějepisnou soutěž. A i když je kniha jistě tematicky velmi dobře zpracovaná, tak mě od poloviny už jednoduše vůbec nebavila a k dočtení jsem se musel nutit.
Dva body tak dávám jen za to, že chápu, že to není vina knihy, ale vina má, protože jsem věděl, o jaký jde žánr, a že podobná díla nejsou zrovna vrcholem čtivosti, a přesto jsem se do knihy pustil. Co bych ještě rád zaznamenal je poměrně velké množství textových překlepů v čele knize, kdy až nepříjemně často chybí písmena nebo občas i celá slova. Věřím však, že pro nějakého zájemce o dobu pozdní Habsburské monarchie bude tato kniha jistě skvělým úlovkem a skutečně výtečným zdrojem informací o této fascinující epoše našeho národa.

31.03.2020 1 z 5

Muž v hnědém obleku Muž v hnědém obleku Agatha Christie

Podobný styl, jako u Tajemného protivníka, akorát mnohem rozpracovanější a dalo by se říct pompéznější. U Christieové bych raději viděl trošku klasičtější styl, který člověk více očekává. Něco jako bravurní Vraždu na golfovém hřišti.
Ale co už. Záčínám si na to pomalu zvykat. Lidé mají neuvěřitelně děravé kapsy, pravidelně se navzájem potkávají ve velkých městech a navzájem se do sebe šíleně zamilovávají po jediném pohledu a všichni mají jakýsi šestý smysl pro předpovídání nebezpečí.
A co tak knihu odlišuje od žánrově podobného, ale rozhodně horšího Tajemného protivníka? Jde o zajímavé prostředí, které svým výletem do jižní Afriky vybíhá ze zajetého prostředí západní Evropy a skvělý příběh. Pro ujasnění, zápletka je špatná a primitivní. Jak tedy může být děj skvělý?
Jde o řešení zápletky, které je napínavé a dramatické. Moji podezřelí se střídají jak na běžícím páse. A závěrečné rozřešení je jednoduše úžasné. Zde paní Christieová plně ukazuje svou největší přednost, kdy je schopna naprosto nepředvídatelných překvapení. Už navždy si budu pamatovat, jak mi spadla brada po odhalení antagonisty. Úžasný a neopakovatelný pocit.
Škoda jen tolika náhod a nepravděpodobností. Přesto jde ale o knihu, jež stojí za přečtení.

13.03.2020 3 z 5

Vyhlazovací stroje Vyhlazovací stroje Bryan Hitch

Šílený komiks. Absolutně jsem z toho nepochopil o co tam šlo. Po téhle knize jsem se Znovuzrozením a obecně s komiksy sekl. Nemá cenu platit za pár kreslených stránek s naprosto nulovým příběhem tři stovky. Staré dobré normální knihy. Všem doporučuju to s komiksy ani nezkoušet, nemá to cenu.

21.07.2019 1 z 5

Tragedie 1 Tragedie 1 William Shakespeare

Tento svazek 5 Shakespearových nejznámějších tragédií lze rozhodně doporučit jako vynikající úvod do díla nedostižného autora. Překlad Erika Adolfa Saudka je zdařilý. Dá se mu bez problému rozumět, zároveň z něj ale dýchá historičnost a jeho významná část je moc pěkně zrýmovaná. Čtenáři se tak ze čtení dostává takový požitek, jaký dokáže předat jen veršované drama. Ze samotných her v knize obsažených se mi nejvíce líbil asi Hamlet a Othello, přestože jsou přirozeně vynikající všechny a definitivně jsem si každou užil. Častokrát jsem byl přímo pohnut. Není žádný div, že tato díla jsou klasickou literární páteří naší západní civilizace. Tolik morálního poučení, otázek, ale zároveň citu a napětí zkombinováno tak bravurně, je naprosto nevídané. Zároveň velice kladně hodnotím k tomuto knižnímu vydání vytvořený poznámkový aparát. Poskytl mnoho užitečných informací ať už k textu samotnému nebo k historickému kontextu. Úvody psané v duchu socialistického realismu dnes mohou působit úsměvně, mně samotnému vyloženě nevadily, protože poskytly některé zajímavé pohledy na tehdejší svět a i na optiku světa dnešního, 70 let vzdáleného. Tragedie 1 tak jakožto souborné vydání můžu rozhodně doporučit k přečtení a především jako první vhled do Shakespearova mimořádného, geniálního díla.

27.11.2023 5 z 5

Biofyzika pro zdravotnické a biomedicínské obory Biofyzika pro zdravotnické a biomedicínské obory Hana Kolářová

Kniha za to nemůže, ale věnuje se nesmírně náročnému tématu, kvůli němuž se její čtení může občas stát značně nezáživným. Přesto však minimálně některé kapitoly zajímavé rozhodně byly. Pevně věřím, že kniha připraví na zkoušku kvalitně. To se ještě uvidí. Defnitvně jde o kvalitní čtení, které pozvedává lidského ducha a rozum a lze ho pro to doporučit. Jen je to prostě krapet náročnější a komplexnější četba.

30.01.2023 2 z 5

Tresty budoucnosti Tresty budoucnosti Jan Januš

Trety budoucnosti jsou z hlediska možné budoucnosti trestů v České republice nesmírně zajímavým dílem. Co se týče obsahu, nemám absolutně co vytknout. Jakožto čtenáři původního seriálu na Infu mi jen vadilo, že přidaná hodnota knihy je opravdu minimální. Občas to působí až mírně komicky, jak se autor snaží, aby v knize bylo, co číst, a tak se text vždy v každé kapitole několikrát opakuje. Pokud si ale člověk tuto drobnou vadu odmyslí, můžu říct, že Tresty budoucnosti jsou rozhodně knihou, jež stojí za přečtení.

11.05.2021 3 z 5

Vzpomínky ledu Vzpomínky ledu Steven Erikson (p)

Vzpomínky ledu je dílo vskutku gigantických rozměrů, čemuž odpovídá i stránková dotace. Upřímně nevím, jestli by knize prospělo, kdyby byla kratší. Možná ano, možná ne, kdoví. Rozhodně ale nemůžu říct, že bych se kvůli délce nudil. Naopak mě kniha velmi bavila, obsahuje spoustu zvratů a obecně si po celou svou délku drží svou vysokou kvalitu. Dokonce bych ani neřekl, že se ve čtivosti od sebe nějak zásadněji odlišovaly jednotlivé dějové linie. Erikson je jednoduše vynikající spisovatel, se Vzpomínkami ledu se poradil výborně a já tak knihu rozhodně doporučuji ke zhlédnutí.

11.05.2021 3 z 5

Gomora Gomora Roberto Saviano

Gomora je naprosto šílená kniha. Už dlouho jsem nečetl něco takového. Největším Savianovým problémem je, že není spisovatel a na čitelnosti textu to jde strašně poznat.
Gomora je totiž obsáhlým výčtem osob, o kterých jste nikdy neslyšeli, jež byli zavražděny jinými osobami, o kterých jste také nikdy neslyšeli a to vše ve vesnicích, o kterých jste nikdy neslyšeli. A to je vlastně celá kniha. Není v ní popsáno, jak to Saviano všechno zjistil, on to prostě ví.
Kniha samozřejmě popisuje boje mezi mafiánskými klany, problém ale je, že spíše, než aby je popsala, tak pouze provede jejich výčet. Gomora je tak jakousi černou kronikou Kampánie. Kdybych byl Ital, užil bych si to, ale jako Čech, kdy mi jména a popisované události nic neříkají, bylo velmi těžké knihu dočíst.
Neuškodilo by také, kdyby autor vynechal lyrické popisy svých myšlenek, které byly k uzoufání dlouhé, často na půl strany i na více.
Kvůli tomu, že Gomora neobsahuje ani náznak jakékoliv estetiky a je obtížné ji vůbec dočíst, ji bohužel nemůžu nikomu doporučit. Představu o Camoře si člověk udělá, ale já jsem od knihy chtěl i něco víc.

18.07.2020 1 z 5

Kněžka Kněžka Michael Scott

(SPOILER) Na každý pád musím pochválit výborný, překvapivý konec, který celou sérii uzavřel. Sice jsem byl o většinu zážitku ochuzen, protože jsem Kněžku už kdysi dávno jednou četl a pointu závěru jsem si pamatoval (je tak dobrá, že je takřka nezapomenutelná), přesto jsem si jej užil i podruhé.
Kniha je jako vždy čtivá a čtenář se od ní nemůže odtrhnout. Bohužel zde došel k naplnění neduh celé série a to je nevyváženost jednotlivých dějových linií. Dění na Alcatrazu a v San Francisku bylo tak ohromně nedůležité a nezajímavé v porovnání s Danu Talis, že jsem vždy při změně kapitoly ohromně trpěl. Opakuje se také nevyváženost sil jednotlivých postav. Příkladem může být alkatrazský krab a horda anubů. Opravdu jsou pro 3 starobylé, byť oslabené, takový velký problém? Vždyť se sejde bůh války a bohyně mrtvých, a pak je tam nějaký velký neporazitelný krab. Stejně tak mocný a obávaný Kukulkánův bratr, který za celé své knižní působení neudělá absolutně nic. Podobně je na tom i házení aut po neporazitelných Spartoi. Nitenovu meči se vyhnout můžou, ale auto je nepřekonatelný problém. Vyvrcholením všech absurdních soubojů v celé sérii je pak konečný střet dvojčat s antagonisty. Bum, 10 slov, 3 řádky a je hotovo. To jsou ale jen drobnosti. Pamatuji si, že když jsem byl malý, tak jsem nad tím tak nepřemýšlel.
Děj s Deem je zde nadstandardní. Konečně i mu byly darovány nějaké emoce. Stejně tak se trochu vybarvila Virginie. Ostatní postavy už mají bohužel dialogy slabší. Jejich vnitřní vývoj byl dokonán už v předchozích dílech.
I přes některé slabé dějové linie, je díky napínavým a překvapivým událostem na Danu Talis Kněžka knihou, která, spolu s ostatními díly sérierozhodně stojí za přečtení.

09.06.2020 3 z 5

Cesty za dobrodružstvím - Příběhy velkých činů Cesty za dobrodružstvím - Příběhy velkých činů kolektiv autorů

Velmi hezky pojatá a zajímavá kniha. Líbilo se mi poměrně netradiční vybrání osobností, kdy nešlo ani tak o nejvýznamnější cestovatele dějin, ale především opravdu o opravdové dobrodruhy, kteří třeba ani nemuseli udělat nic významného, ale všechny je spojoval podnikavý a dobrodružstvímilovný duch. Kniha je doplněna povedeným obrazovým materiálem, který výborně dokresluje vybrané příběhy odvahy. Všechny profily dobrodruhů jsou čtivé a mnoho z nich je i napínavých. Zde bych rád vypíchl příběhy Burke a Wills a Amundsen a Scott, které se mi opravdu silně vryly do paměti. Člověk by ani nevěřil, že jde o skutečné lidské osudy a ne o literární fikci. Například při čtení o konci Burkeho a Willse jsem s nimi doopravdy soucítil a jen se divím, jak může být skutečný život tak krutý, že zvládne napsat taková tragická dramata, až antických rozměrů. Jako takřka jedinou vadou na kráse bych tak knize vytkl docela velké množství chyb v hláskování slov, které by pečlivější korektura lehce napravila.

10.04.2020 4 z 5

Racionálně o globálním oteplování Racionálně o globálním oteplování Miroslav Kutílek

V českém prostředí jde, díky svému zaměření, o naprosto úžasné dílo s nevídanou informační hodnotou.
Jistě, kniha má spoustu neduhů. V prostřední části, kde se popisují různé způsoby měření změn zemské teploty, je kniha dokonce poměrně nezáživná a pro laického čtenáře i jen těžko stravitelná.
Toto negativum ovšem bohatě vynahrazuje závěrečná část, ve které je teorie o zásadním vlivu oxidu uhličitého na globální oteplování brutálně rozemleta na prach, což zaslouženě potěší každého ctitele racionálního myšlení a empirických dat.
Proto tuto skvělou vědeckou publikaci doporučuji každému, kdo by rád poznal jiný pohled na toto v dnešní době velmi aktualní téma a zároveň nemůžu jinak, než hodnotit pěti hvězdami.

06.03.2020 5 z 5