FireOfFilth FireOfFilth komentáře u knih

Upíří rytíř 1 Upíří rytíř 1 Pat Mills

Kdo má rád upíry, vlkodlaky, gotickou architekturu a celkově gotický styl. Je tady správně. V tomto příběhu se vydáme do samotného pekla, kde je několik frakcí, které udržují určitou rovnováhu sil. Jedna z hlavních frakcí jsou upírští rytíři. A k této se dostane hlavní hrdina Heinrich, který umírá na východní frontě. V pekle pak dostane nové jméno Requiem a relativně rychle se z něj stane solidní mašina na zabíjení.
V knize nalezneme spousty různých intrik a bojů jednotlivých frakcí. Je tu spousta odkazů na různé skutečné osoby jako třeba Hraběnka Báthory či Aleister Crowley.
Co je však na tomto komiksu nejlepší je kresba. Vlastně ne, malba! O ni se postaral Olivier Ledroit a je to krásná ruční práce s akvarely. Člověk se opravdu kochá jednotlivými detaily každého panelu. Úžasné jsou celostránkové výjevy různých lokací, kde vidíme gotickou architekturu a jiné monumenty. Lépe kreslený, pardon malovaný komiks jsem už dlouho neviděl.
Toto je opravdu pecka, a vypadá, že jeden z nej komiksů tohoto roku, jak příběhově tak hlavně graficky.

05.04.2019 5 z 5

Nepřemožitelný Nepřemožitelný Stanisław Lem

Moje třetí kniha od Lema a další zajímavá sci-fi záležitost. Tentokrát se toto dílo řadí do hard sci-fi, takže tu máme popis všech možných strojů a úkonů, někoho to může odradit, mě to baví neskutečně.
Opět jako v prvních dvou knihách (Planeta Eden a Solaris) tu máme střet lidské civilizace s mimozemskou. Lemova představa této "civilizace" je opravdu nadčasová a dokonale vymyšlená. Kapitoly, kde vědci hvězdoletu spekulují o tom jak pravděpodobně vznikla a funguje je opravdu dechberoucí.
Máme tu samozřejmě průzkumné mise a akční pasáže. Ale prim tu hraje právě ono snažení se ony "obyvatele" planety pochopit.
Na konci knihy máme dva doslovy, díky kterým čtenář získá další informace ohledně Lemova smýšlení a pojetí tohoto příběhu. Hlavně mluvím od doslovu Františka Novotného, po jeho přečtení u mě kniha stoupla ještě výš.
Celkové hodnocení 90%

08.02.2019 5 z 5

Klub vrahů Klub vrahů Pavel Renčín

Na novou knihu z pera Pavla Renčína jsem se neskutečně těšil. V tomto případě se jedná o takový multižánrové dílo. Máme tu detektivní prvky, humorné části, které si v klidu splete se nějakou komedií, ale hlavní prim tu hraje napětí, až kniha postupně zabrousí do hororu.
Kniha však tyto žánry krásně proplétá, takže nám vznikne neskutečně čtivý příběh, u kterého jste v napětí jako hlavní hrdina, poté se smějete až pomalu pod stůl padáte, a nakonec jste vyděšení a čekáte jak tohle může proboha skončit.
Díky tomu, že se kniha odehrává v našem stověžatém městě nám vleze příběh lépe pod kůži, kór když tyto místa znáte.
Líbilo se mi jak pan Renčín do příběhu zakomponoval různé reference na knihy či filmy, které správný fanoušek sci-fi fantasy musí znát.
K samotnému příběhu se toho říct nedá, protože by pak Váš zážitek byl poloviční. Každopádně člověk čte a čte a čeká co se bude dít, když v tom přijde neskutečný twist, které Vám rozsype celý obraz o tom co se dělo či nedělo. A když člověk nad tím přemýšlí, tak to dává poměrně dokonalý smysl. Říkáte si, tak proto ta postava neudělala tohle či tamto.
Klub vrahů je pro mě jedna z nejlepších knih, které jsem v roce 2018 četl! Takže velká poklona mistru Pavlu Renčínovi a jsem zvědav s čím přijde dále. Já si rád počkám.

21.11.2018 5 z 5

Mimo prostor a čas Mimo prostor a čas Clark Ashton Smith

Tohle mě velice mile překvapilo. Ten kdo miluje Lovecrafta, tak tady si určitě přijde na své, některé povídky jsou lehce pohádkovější, jiné jakoby z pera vypadly Lovecraftovi.

Výběr povídek, které mě hodně bavili.

Dostaveníčko v Averoigne - v podstatě nijak zvlášť originální upírský příběh, přesto měl skvělou atmosféru a krásně se četl

Příběh Satampry Zeirose - povídka patřící k mýtu Cthulhu, takovéto příběhy mám velice rád, různé průzkumy chrámů a objevování neznáma.

Dveře na Saturn - taková dobrodružná výpravná sci-fi

Ostrov mučitelů - příběh a lsti a následné pomstě

Genius Loci - skvělá povídka o malíři, který postupně přišel o rozum a nejen o něj

Semeno z hrobky - toto jsem si velice užil, nazval bych to skoro jako předchůdce Vetřelce, příběh o parazitující entitě

Toto je jen výpis těch asi pro mě nejlepších, jinak mě každá povídka určitým způsobem bavila, žádná mě vyloženě nezklamala.

Z této knihy jsem opravdu nadšen. Jsem zvědav na další díl spisů.

28.07.2018 5 z 5

Abys byl spasen, musíš hřešit Abys byl spasen, musíš hřešit Jason Aaron

Tak tohle byla jízda! První dva příběhy jsou takové dodatečné povídky by se dalo říci. Hlavně ta druhá je úžasná, nazval bych ji jednoduše "Jak se Nitz stal hrdinou".
Další část, která se skládá z pěti kapitol graduje pomalu, ale na konci dostaneme neskutečnej nášleh! Na závěr pár mých poznatků: Rudá vrána se mi docela začal líbit a Ten, který chytá je zase neskutečnej zmrd!
Jak tato série skončí, těžko říct, každopádně to bude brutální!

27.05.2018 5 z 5

Batgirl: Rok jedna Batgirl: Rok jedna Charles Dixon

Velmi pěkný origin Batgirl. Solidní příběh, který se hodně dobře čte a kniha krásně ubíhá. Hlavně je to díky parádní kresbě, která je sice jednoduchá, ale velmi se k tomu hodí, podobně jako v Robin: Rok jedna.
V této knize najdeme dva hlavní záporáky, Killer Motha, který je opravdu nejhloupější záporák, kterého jsem v poslední době viděl, a Firefly, ten už působil o něco lépe a nebezpečněji. Jako bonus tu máme nejhustšího záporáka a to Condiment Kinga: Krále ochucovadel!

Retro komiks byl zase velmi úsměvný, takový origin Bat-girl, kterou se ještě nestala Barbara Gordon.
Nejlepší hláška: "Papírový netopýři! To je nějaký batsignál." A na konci začne dokonce Bat-girl balit Robina.

08.05.2018 4 z 5

Triumvirát Triumvirát Matt Wagner

Nebylo to vůbec špatné. Jak píše kolega "hroubek" kresba se mi ze začátku taky nelíbila, ale pak mě začala bavit. V jednoduchosti je síla.
Příběh se mi také líbil, taková klasická akčňárna o záchranu světa.
Kniha také obsahuje poměrně vtipnou a trefnou hlášku od Ra's Al Ghula, zneškodni tuhle . . barvitě oděnou dívku.

Retro komiks byl tentokrát dost trapný. Nechápu jak Lois nerozezná Bruce Wayna, Clarka Kenta a Supermana.

Knihu hodnotím 4-

04.01.2018 4 z 5

Kasta metabaronů Kasta metabaronů Alejandro Jodorowsky

Epická sága o rodu Castaků, kde se postupně seznamujeme se všemi generacemi toho šíleného rodu. Vypravíte se do vesmíru plného bizarností a šílených nápadů. Hlavní plus této knihy je kresba/malba od Gimeneze, která úžasně nastiňuje atmosféru příběhu. Hlavně vesmírné scenerie jsou dechberoucí. Celý příběh je vyprávěn dvěma roboty, který mají občas dost vtipné hlášky.
Knihu doporučuji všem milovníkům dobré space opery/sci-fi.

01.12.2017 5 z 5

Druuna 2 Druuna 2 Paolo Eleuteri Serpieri

Druhá kniha je drsnější a úchylnější než předchozí. Logika a celkově nižší inteligence Druuny je zachována, některé hlášky jsou fakt vtipné.
Kresba je samozřejmě úžasná jako v prvním případě.
Kniha obsahuje více sexuálních orgií v kombinaci s šílenými obřady, které jsou opravdu nechutné.
Občas jsem v této knize nevěděl co je realita a co je představa či sen. Finále knihy byl dost slušný mindfuck.
Hodnotím 4,5*

16.09.2017 5 z 5

Druuna Druuna Paolo Eleuteri Serpieri

Nic moc jsem od Druuny nečekal, a o to víc mě bavila. Nejvíc se mi líbí vykreslení tohoto šíleného hnusného světa, kde vidíme spousty trubek a elektrického vedení. A samozřejmě mutantního hnusu, který je vyobrazen úžasně.
Naproti tomu kontrastuje sexuální idol každého muže, samotná Druuna. Serpieri ji vykreslil dokonale, takhle by měla vypadá ideální žena, alespoň pro mě, ale věřím že pro hodně mužů!
Příběh sám osobě není vůbec špatný a je plný nápadů, ubírá ho poměrně chudší scénář.
Jinak tuto knihu můžu doporučit každému, kdo má rád poměrně drsné scifi záležitosti a hlavně se rád koukne na úžasné ženské tělo.
Hodnotím 4,5*

16.09.2017 5 z 5

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

Co o této knize říct, snad jen neskutečná atmosféra Pásma a její záhady. V této knize vaše hlava šrotuje na 100% aby si dokázalo tak nějak vykreslit podobu Pásma.

Skvělá věc je, že na motivy této knihy vznikly tři počítačové hry STALKER. Kdo hry hrál, tak by si měl povinně tuto knihu přečíst.

12.02.2017 5 z 5

Drákula Drákula Roy Thomas

Knihu vlastním od svého vydání Comics centrem. Prvně jsem si myslel, že si přečtu beletristického Drákulu, ale nakonec jsem se vrhl na komiks. Moje nadšení rychle omrzelo. Kniha mě v podstatě nebavila. Kresba sice Mignolova, ale nebavila mě ani tak zdaleka jako co předvádí s Hellboyem.
Věřím, že zapřisáhlí fanoušci Drákuly jsou nadšení já bohužel jejich nadšení nesdílím.
Hodnotím 45 %

16.05.2024 3 z 5

Upgrade Upgrade Blake Crouch

Knihy od Blake Crouche Temná hmota a Zhroucený čas mám velmi rád, takže na Upgrade jsem čekal s nadšením. Bohužel po přečtení jsem hodně zklamán. Kniha ani zdaleka nedosahuje kvalit děl předešlých. Nenašel jsem zde žádný wow moment, na které jsem byl zvyklý a celkově mě kniha netáhla k dalšímu čtení.
Nápad ohledně vylepšování lidí dobrý, ale totálně nevyužitý potenciál. Celou knihu jsem čekal něco víc, bohužel to nepřišlo.
Pokud jste nadšení z knih zmíněných na začátku, tak nic podobného zde nenajdete.
Hodnotím 60 %.

01.07.2023 3 z 5

Černá koule Černá koule Vicente Segrelles

Hned na začátku můžu říct, že tento díl se mi líbil hodně. Bylo to takové osvěžení, neměli jsme tam tolik boje, jakože ano samozřejmě, že tu byl. Hlavně se dostalo na prozkoumávání světa a kniha tam nabrala dobrodružnější směr. Nová lokace, poznamenaná egyptskými prvky vypadala skvěle a považuji to za highlight knihy.
Také prvek ničivé zbraně byl skvěle vymyšlen.
Na konci opět komentáře autora, které nám vysvětlují jak koncepty vznikali.
Hodnotím 90 %

15.01.2022 5 z 5

Žabí válka Žabí válka Mike Mignola

V další knize Ú.P.V.O. máme pět různorodých, ale velice zábavných povídek.
Třeba v hned první se podíváme s Rogerem do Cavendish Hall, kde si to rozdá s pár žabáky.
V další máme záhadnou skupinu lidi, která pomocí malé holčičky léčí nemocné lidi, ale jak se samozřejmě záhy dozvíme, vše je trošičku jinak.
Třetí povídka jakoby vypadla Vetřelce od Ridleyho Scotta, hutná tísnivá atmosféra a zoufalství. Opravdu pecka toto.
Ve čtvrté, na které jako jediné pracoval jiný kolorista než osvědčený Stewart. Zde máme příběh Johanna, který je opravdu zajímavý.
Poslední povídka patří Liz, která je dle mého nejslabší.
Jinak je tato kniha velice zábavná.
Hodnotím 95%

16.03.2021 5 z 5

Rudé království Rudé království Mike Mignola

Tak to máme závěr této úžasné série. Bohužel poslední díly mě už tak nebavily jako ty první. Série pro mě jaksi vytratila kouzlo.
Celkově na mě poslední svazek působí dost uspěchaně. Máme tu samozřejmě velkou bitvu s přívrženci Rudého krále, kde se naši hrdinové snaží udržet zuby nehty.
Samotné střetnutí Baltimora s Rudým králem je docela nudné, bohužel. A celkový závěr mě jaksi nechal chladným.
Hodnotím 70%

02.03.2021 4 z 5

Mýtus Cthulhu Mýtus Cthulhu Norberto Buscaglia

Z komiksové adaptace povídek mistra Lovecrafta jsem poněkud na vážkách.
Ztvárnění povídek v docela abstraktním stylu mi sedlo, protože v povídkách mistr hrůzu a kosmický děs popisuje tak, že si ji lidské smysl pořádně nedokáží představit. Ano takto působí některé panely komiksu.
Nejvíc mě štve ne ta abstraktnost, ale že se ve většina případů jedná o koláže fotografií a kreseb. Někdy to působí jak pěst na oko a to se mi hrubě nelíbilo.
Nejvíc se mi líbila Hrůza v Dunwichi, protože to byla asi jediná povídka, která byla kompletně nakreslena.
Celkově výběr povídek nebyl vůbec špatný, ano povídky byly osekány, ale nic jiného jsem ani nečekal, když má jít o komiks.
Jsem docela zklamán, hodnotím 45%

11.07.2020 3 z 5

Hemživý chaos a jiné příběhy Hemživý chaos a jiné příběhy Howard Phillips Lovecraft

Tato povídková kniha obsahuje díla začínajících autorů, kterým HPL dělal revizi či přepisoval/upravoval jejich díla.
Kvalita jednotlivých povídek je různá, některé jsou úplně mimo a některé jsou čistě lovecraftovské.
Za mě nejlepší povídky byly tyto:

Hrůza na Martinově pláži - velmi dobře působící ukázka hrůzy z neznámého nacházející se v moři.

Popel - povídka, která může působit podobně jako třeba Reanimator či Z neznámého světa, v hlavních rolí máme vědce

Yigova kletba - nejlepší věc této knihy, kde máme krásně nastíněn lovecraftovský hnus, který tak milujeme

Elektrický popravčí - povídka o tom, jak se cesta vlakem může zkomplikovat.

Pahorek - nejrozsáhlejší povídka, taková parafráze na V horách šílenství.

Tuto povídkovou knihu hodnotím 70%

12.06.2020 4 z 5

Frankenstein v podzemí Frankenstein v podzemí Mike Mignola

Tleskám. Tato kniha z Hellboy univerza mě neskutečně bavila. A ona funguje i samostatně. Samozřejmě krásně zapadla do hellboyovské mytologie, ale užije si ji i člověk, který nikdy nečetl nic od Mignoly.
V tomto univerzu relativně neznámá postava Frankensteina se shodou okolností dostane do podzemního světa. Postupně se dozvídá, kde se nachází a dostává pěkné lekce dějepisu. A tyto lekce jsou skvěle zapadnou do celkového mignolova univerza.
Ona postava Frankensteina není kdoví jak důležitá, co je tahoun této knihy je onen příběh, který je prostě boží. Proto miluji tento svět, a proto ho čtu.
Když přidáme skvělou kresbu Ben Stenbecka, která prostě tomuto světu sedí nejlépe, dostáváme úžasnou sérii scén. Musím říct, že tento příběh bych rád viděl zfilmovaný.
Už dlouho jsem se takhle u komiksu nebavil.
Zde nemůžu dát méně než 100%.

31.05.2020 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Tak tu máme zakončení této velkolepé fantasy trilogie. Máme tu střed armád dobra a zla. Frodo splnil svůj úkol a bylo završeno putování, které začalo v první knize.
Celkový objem knihy obsahuje asi dvě třetiny příběhu Návratu krále a zhruba třetinu dodatků, které nás seznámí s historií Středozemě, jejich panovníků atd. Jedná se o takový dějepis.
Celkově se mi kniha líbila, ale neměla takový spád, člověk je asi zhýčkaný filmy.
Celkové hodnocení 75%

28.04.2020 4 z 5