Francoa Francoa komentáře u knih

Tekumseh (2. díl) Tekumseh (2. díl) Fritz Steuben

Stejně jako první díl i druhý díl má dvě části, první část je více věnována Tekumsehovi a v druhé více vystupuje slavný stopař Daniel Boon.Mnoho historických událostí a zajímavostí, které doplňují Ohijskou trilogii od Zane Greye, ale ta je pro mně čtivější a více zajímavější vzhledem k našim dějinám.I když o Tekumseha jsem se hodně zajímal, už v 70 letech minulého století a napsal jsem o něm článek, který vyšel v časopise TRAMP.

09.03.2014 4 z 5

Letící šíp Letící šíp Fritz Steuben

Kniha Letící šíp je první část prvního dílu Tekumseh z r. 1971,tenkrát před více jak 40 lety jsem jí četl několikrát, ale přesto, když mi kamarád půjčil knihu od R.Beholze Tekumtha, poslední velký Šoní, kterou jsem byl nadšen a která byla mnohem čtivější, jsem se ke knize už nevracel.Nedávno jsem dočetl první díl Tekumseha je historicky zajímavý, ale nemá to šmrnc některých jiných knih z té doby a toho kraje.

18.02.2014 4 z 5

Psanci z Bobří zátoky Psanci z Bobří zátoky James Oliver Curwood

Podle anotace se jedná pravděpodobně o knihu Muži statečných srdcí, nebo část knihy, protože kniha má 319 a tento sešit pouhých 73.Příběh je velmi dobrý a v dětství jsem ho miloval a četl několikrát.

31.01.2014

Jezdec bez minulosti Jezdec bez minulosti Louis L'Amour

Knihu jsem dostal k vánocům, zase výborně čtivá Amourovka.Od začátku až do konce akční příběh.Po ztrátě paměti si dal jméno Jonas a velmi pomalu přichází na to, že je nebezpečný střelec Rubble Noon.Četl jsem při každé příležitosti, teprve při dočítání posledních stránek jsem si uvědomil, že mi hrdinové knihy nijak nepřirostli k srdci a hrdinky jsou spíše stafáž a přesto dávám plný počet, protože četlo se mi výborně, příběh vtáhne čtenáře do děje.Prostě L' Amour jak vyšitý.

19.01.2014 5 z 5

Děti a dýka Děti a dýka František Langer

Knihu jsem četl poprvé mezi 12 až 13 a potom ještě několikrát.Dobu v které se odehrává jsem neměl rád a formovala můj vztah k německu. A vyprávění rodičů, kteří jí bezprostředně zažily, to ještě umocňovalo.Přesto mě příběh přitahoval ale i děsil.Kdo má rád příběhy válečných let by si měl v knize číst a ostatní také, aby nezapomněli.Proto ponechávám původní hodnocení.

12.01.2014 5 z 5

Mrtvé oči Londýna Mrtvé oči Londýna Edgar Wallace

Knihu jsem poprvé četl asi tak před 50 lety,tenkrát se mi líbila jako většina knih od Wallaceho (předválečné vydání), i tentokrát jsem se docela bavil.Knihu vždy hodnotím v kontextu doby kdy příběh vznikl.Je to oddychové čtení, nepotřebuji tam hledat nějaká moudra, od toho jsou jiné knihy a proto ponechávám původní hodnocení.Na konci je zajímavé povídání o autorovi od Františka Jungwirtha i to stojí za přečtení (vydání z r. 1985).

12.01.2014 4 z 5

Krajina Pistolníků Krajina Pistolníků Louis L'Amour

První třetina knihy mi moc nezaujala, poté příběh začal gradovat i chování postav začalo být zajímavé.Poté již typická akční Amourovka.Nenechat se odradit začátkem, pak již dobré počteníčko.

02.01.2014 4 z 5

Dívka se stříbrnýma očima Dívka se stříbrnýma očima Samuel Dashiell Hammett

Povídky moc nemusím,raději čtu delší příběhy a většinou si musím dát mezi každou povídkou kratší pauzu,ale tady jsem mohl číst v kuse.Doopravdy se krátké příběhy moc povedly a doslov od překladatele zajímavý,co více si přát.K přečtení výborný.

22.12.2013 5 z 5

Předmět doličný Předmět doličný Patricia Cornwell

Tenhle detektivní příběh byl dostatečně napínavý,naopak vtipně napsáno v první osobě,dobré vyvrcholení,úplně vhodné pro zfilmování.Četlo se výborně,stojí za přečtení.

21.11.2013 5 z 5

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

Knihu jsem několikrát četl více jak před 50 lety.Nyní jsem jí získal za pouhých 5Kč a znova přečetl.Někdy zábavné,jindy zajímavé a nakonec i poučné čtení. Pro mně má kniha i jinou hodnotu.V mém dětství se v naší rodině tradovalo,že můj děda legionář byl osobním řidičem T.G. Masaryka v Rusku.Moje babička procestovala s legionáři z Jaketěrinburgu do Vladivostoku a zpět,až přes Lešno do nově vzniklého Československa celé Rusko.Vyprávěla mnoho příhod o T.G.M. a z celé anabáze.Dnes je mi moc líto,že mi tenkrát vyprávění tolik nezajímalo,kromě příhod s medvídky.

03.11.2013 4 z 5

Neposedný klobouk Neposedný klobouk Martin Bílý

Skutečně dobrý humoristický román,při čtení jsem se moc bavil.Připomíná mi to romány P.G.Wodehouseho.Kdo má tenhle styl v oblibě,určitě si počte.

27.09.2013 5 z 5

Rajské pahorky koní Rajské pahorky koní Zane Grey

Asi nejdůležitější jsou ty koně,které Lark miluje a bojuje za ně a proto u Stanleye uspěje.České vydání je přeložené ze slovenského vydání z roku 1976.

Hájili jsme hrad Hájili jsme hrad William Eastlake

Je to dobrá kniha , ne skutečnost,ale dobře a vtipně napsaná.Dialogy vtipné ,bavil jsem se výborně a určitě stojí za přečtení.Válečné příběhy moc nemusím a přesto mě docela nadchla.Četl jsem jí v roce 1980 a potom ještě 2x.

Červená Zorka Červená Zorka Kurt Held

Tak tuhle knihu jsem jako dítě také četl,vím ,že to bylo dobrodružné o nějaké partě mládeže a napravené holce,více si nepamatuji.A byla to oblíbená kniha mé sestry, četla jí dost často.
A vím,že se mi to tenkrát docela líbilo.

Mstitel Mstitel Edgar Wallace

V první třetině nic moc,ale pak příběh začal mít spád a docela jsem si aktéry v šibalství oblíbil a četlo se mi dobře.

10.09.2013 4 z 5

Barevná fotografie Barevná fotografie Ladislav Křivánek

Má první učebnice barevné fotografie,která mi nadchla pro barvu.Fotografoval jsem ještě na Agfu z NDR,než jim to NSR zatrhla.Stále se ke knize vracím.

19.08.2013 5 z 5

Slepá ulička Slepá ulička Ema Holečková

Zajímavé povídky,poctěno cenou České Akademie - vyšlo v Topičova edice.Zvláští fantazie v povídkách Sen, Zázrak a Noc.

17.08.2013 4 z 5

Domácí kuchařka Domácí kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová

Přečteno tam skočí samo,tak že přečteno napůl, vyzkoušeno na 25%,určitě dobrý.

10.08.2013 4 z 5

Ilustrovaná encyklopedie světové country Ilustrovaná encyklopedie světové country Alan Cackett

Pro mně milovníka country muziky je to nádherná kniha, v které dost často listuji,jak ve světové ,tak i v části o české country.Nádherně strávené chvilky při pročítání.Každý posluchač country by si měl knihu přečíst. Doporučuji.

12.05.2013 5 z 5

Zlatý prach Zlatý prach Charles Horace Snow

Knihu Zlatý prach jsem poprvé četl v dětství několikrát protože se mi líbila.Po ukončení ZVS jsem si knihu koupil a přečetl znova. Teď po mnoha (40)letech jsem si jí přečetl zase.Dobrodružný příběh se čte dobře.Hlavní hrdina David McInness,důlní inžinýr se vydá na Západ do Arizony pátrat po zlatých dolech.V Nevadě narazí na Mexikána,který mu nabídne za peníze kousek rudy silně protkané zlatem a mapku naleziště.David nakonec nabídku přijme a ještě od něho koupí psa Collii,která se jmenuje el Polvo de oro nebo Dust of Gold (Zlatý prach)."Chytrý to pes rozumí španělsky i anglicky".David McInness se vydá na ranč v Arizoně,kde se má ruda nacházet.Majitel ranče žádného zlatokopa ve svém okolí nesnese.Mexikán Pedro prodá další kousek rudy a mapku dalšímu zájemci a napínavý příběh může naplno začít.

12.05.2013 5 z 5