Fuksinka Fuksinka komentáře u knih

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Velice dobrá pocta Kulhánkovi. Najdete zde mnoho odkazů na jeho knihy. Na mistra to nemá, ale o to vůbec nejde. Hustej nářez se prostě povedl. Upíři jsou dílem mimozemské návštěvnice a neplatí na ně ani stříbro, ale stačí pár dobře mířených zásahů ze zbraní s trošku většími destruktivními účinky. Příběh je klasická cesta za pomstou s pár překvapeními, okořeněný dobrými a docela originálními hláškami, k tomu sem tam trochu sexu a lásky. Akční scény jsou dlouhé tak akorát, aby jste si je užili, ale aby nezačaly nudit. A celé se to nebere nijak vážně. Takže chválím a jsem zvědavá, jak se nyní poučený Jan pustí do nakopávání plechovejch kartanskejch a kolaborantskejch zadků.

11.05.2013 4 z 5

Hawklinská nestvůra Hawklinská nestvůra Richard Brautigan

Louka plná mrtvých ovcí a supů, kůň s dřevěnou kachní nohou, zmrzlý dům uprostřed léta, zákeřná nestvůra, drsní kovbojové a dvojčata, která mají ráda sex. Brautigan nezklamal, já si to užila a doporučuju.

02.04.2013 4 z 5

Stroncium Stroncium Jiří Kulhánek

Nejslabší kniha od Kulhánka? Proč? Kvůli konci? Že je Longin v podstatě nezničitelný už od začátku? Nebo že tam není tolik hlášek? Neřekla bych.
Nejsem takový znalec sci-fi, abych dokázala určit nakolik Kulhánek použil nějakou originální myšlenku. Mě se postapo svět líbil, hlavně mediální a reklamní masírka dotažená k dokonalosti. Využití otroků jako vývojářského centra, mrtváci jako pracovní síla. Brr až z toho mrazí. Humoru je dost, já se smála absurdním situacím, do kterých se Longin dostávat. Groteska, doufám, že zamýšlená.
Přece jenom nemůžu dát 5*. Čtení Stronicia bylo jako dívat se na výborný akční béčko, ale ostatní kulhánkovky jsou jako koukat se na film od Tarantina, takže v porovnání s nimi slušné 4*.

04.03.2013 4 z 5

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

Jako milovnice Tarantina a Rodrigueze vím, že kýble sr@ček, potoky krve a stříkající mozek může být ve filmu velká zábava. Nenapadlo by mě ovšem, že ještě zábavnější to může být v knize. Kulhánek má perfektní smysl pro humor. Sarkastický a černý jak bota. Dokáže čtenáře vtáhnout do děje od prvních stránek a vzít ho na zběsilou jízdu, plnou akce, napětí a humoru. Nepustí, pokud nejste až na konci. V půl jedné s těžkým srdcem odkládám knížku a v práci nemyslím pomalu na nic jiného, než na to, až si budu moct Noční klub dočíst. Druhý díl je ještě lepší než první - ten podle mě na lodi trochu ztratil tempo.
Po dočtení musím začít asi proklínat autora: Sakra, pane Kulhánek, já chci dotisk! Tohle prostě musím mít doma, určitě to nečtu naposled! Ten výtisk z knihovny se už poněkud rozpadá a kdo ví, jak dlouho tam vydrží.
Jo a jak se má Kocour? Kdyby měl mladé, tak bych jedno kotě brala. ;-)

16.02.2013 5 z 5

Tikot Tikot Dean Koontz

Pěkně si s námi Koontz hraje, docela dlouho trvalo, než mi došlo, že to má být parodie. Každopádně k perfektí napínavé zápletce je přimícháno moře humoru. Poselství zřejmě bude: "neserte svou matku!"

10.12.2011 4 z 5

Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou Rob Wilkins

Rob byl Terryho dlouholetým asistentem. A určitě by jim nemohl být, kdyby si s Terrym nesedli. Kniha je psaná s láskou a přitom se rozhodně nejedná o nějaké přikrášlování. Závěr je samozřejmě velmi dojemný, ale jinak je kniha psaná s lehkostí a humorem. Výborný český překlad.

09.10.2024 5 z 5

Legendy Zlatého mesta Legendy Zlatého mesta Juraj Červenák

Před pár dny jsem se vrátila ze Šťavnice, prozkoumali jsme tamní podzemí i nadzemí a dali jsme si pivo s Mistrem. Domácím jsme darovali ametist, který jsme našli ve staré bani. Na oplátku jsem dostala tuto knihu. Celou cestu do Čech jsem ji četla nahlas v autě. Příběhy nás dočista pohltily. Tento způsob výchovy dětí k úctě k přírodě je mi velice sympatický. Víc takových knih. Nejen nádherné okolí Banské Šťavnice je třeba chranit

27.08.2018 5 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Jako co mám napsat? Že je to kurevsky boží? Že je to akční, vtipný, napínavý? To je dost zbytečný, ne? To je snad jasný. Ale co možná nevíte je to, že je to nejlepší díl trilogie, že je to dokonce i dojemný a vlastenecký. Pocta českým vojákům? Super! Hobluj Franto!

17.12.2017 5 z 5

Mořeplavec Mořeplavec Diana Gabaldon

Právě jsem dokoukala seriál. Neznala jsem ho a neznala jsem ani knihy. Knihu jsem tedy otevřela od části, kde končí zatím poslední díl seriálu.

Není to špatné. Ale proboha, co je ten překladatel za vemeno? Skotové mluví galsky? Jako vážně? Jako Galie bylo označováno území dnešní Francie, Belgie a části několika okolních států. To snad ví každý, kdo má za sebou základku. Jako tipla bych si, že Skotové mluví spíš gaelsky.
Další, co mě dostalo, je Sassenachová! Pokud má potřebu nějak se popasovat se slovem Sassenach, nebylo by lepší nechat ho v původní podobě? Vždyť v knize jsou i gaelská a slova bez překladu. A nebo vymyslet úplně jiné slovo? Třeba ta "cizinka" v titulcích u seriálu mi vůbec nevadila. Sassenachová, to je jak oslovení kámošky ze základky. Doporučuji příště při překladu používat mozek, nebo aspoň google.

Doplnění: V rámci žánru není kniha vůbec špatná. Dobře se čte a dej je napínavý. Trochu škoda, že to sklouzlo už jenom k té "dobrodružné limonádě". Ovšem ta spousta chyb, která v knize je (např. Němci), mi vážně hodně vadí.

09.10.2017 3 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Já zřejmě nikdy nebudu fanouškem Gaimana. Nevím přesně, co mě na něm nesedí. Bezesporu má výborné nápady, ale to zpracování už je horší. Nedávno jsem dočetla komiks Sandman a byla jsem z něj nadšená, jenže komiks je uplně jiný druh literatury a žádné popisy fakt nepotřebuje. Možná mě nesedí to, jak Gaiman píše? Možná mi přijdou postavy málo vykreslené? Těžko říct.
U Nikdykde můžu s jistotou říct jen tolik: Nápad s Podlondýnem je skvělý. Mě ale vadila neurčitost tohoto světa. Světa, kde se může stát naprosto cokoliv. Zřejmě nějaká pravidla má, ale autor nás s nimi neseznámil. Nedokázal mě plně vtáhnout do děje a napevno mě připoutat k postavám. Vlastně mi to nepřišlo ani vtipné.

05.01.2017 3 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Maus neohromuje nádhernou kresbou, ale její nápaditostí a vtipností. Jistě by mohly být válečné hrůzy naturalisticky a barevně vyvedené, ale Maus to opravdu nepotřebuje. Nepotřebuje být laciný. Je velmi působivý i bez toho. Dostane vás nejen osudy otce, ale i jeho vztahem k synovi v pozdějším věku a synovými problémy a dilematy v "současnosti". Velmi působivé, velmi intimní a dojemné a přesto se nejedná o lacinou prvoplánovou citovou ždímačku.

28.12.2016 5 z 5

Sharpova kořist Sharpova kořist Bernard Cornwell

Tentokrát tak trochu špionážní román, napínavý jak kšandy a do toho nechutné ostřelování civilního obyvatelstva. Sharpe se činí jako vždy a někde mezi čtvrtým a pátým dílem se stal poručíkem. Nějak mi nejde do hlavy jak. Jestli chybou autora, nebo překladatele.

06.10.2015 5 z 5

Sharpův Trafalgar Sharpův Trafalgar Bernard Cornwell

O hodně lepší, než milion učebnic dějepisu. Z těch si nezapamatujete nic. Díky Cormwellovi si budu jednotlivé detaily bitvy u Trafalgaru pamatovat hodně dlouho. Neuvěřitelně čtivě a zábavně napsané. Celá kniha je okořeněná napínavou lovestory a tím konečně vybočuje z načatého scénáře Sharpe - Hakeswill - bitva. Hurá na další díl.

05.10.2015 5 z 5

Radhostův meč Radhostův meč Juraj Červenák

Oproti prvnímu dílu více příběhu, méně boje, k tomu i něco pro holky. Chtělo by to nějaký nečekaný zvrat, ale i tak hustoKrutopřísný :-D

03.06.2015 4 z 5

Svobodnej národ Svobodnej národ Terry Pratchett

Napadlo vás někdy pochybovat o tom, jestli ta zlá čarodějnice z pohádky byla opravdu zlá? Nebo jestli ten princ byl opravdu krásný? Mě ne, ale já nejsem Tonička.

Když jsem knihu dočetla, uvědomila jsem si, že lituji, že jsem ji poprvé nepřelouskala jako malá. To okouzlení z ní by bylo určitě ještě větší, obrovský, báječný!!! Třeba by mi to i pomohlo myslet trošku jinak, líp.

Jo a: CVRLIKY!

15.04.2015 5 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Atraktivní prostředí rudolfínské Prahy, předsudky, Golem, náboženská nesnášenlivost, Jarošova záhada, Barbaričův důvtip a Steinova upjatost na pozadí skvělého a napínavého příběhu. Já jsem spokojená.

15.12.2014 4 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Zaklínač po tolika letech? Počítej s nejhorším, doufej v nejlepší. Řekla jsem si a zakousla se do knihy. Čekala jsem asi jako spousta ostatních víc filozofie, víc akce, víc politiky, víc vtipu, ale hlavně víc překvapení. Jenže tohle je jedna kniha, ne 5. Všechno se do ní nevejde. Příběh mohl být vymakanější. Nicméně zklamání se nekoná. Sapkowski napsal důstojné "pokračování".

"...Doposud se nám pokrok spíše snaží namluvit, že temnota je pouze pověra, jež zastiňuje světlo a vlastně není čeho se bát. Jenže to není pravda, je se čeho bát. Protože vždycky bude existovat temnota. A vždycky se bude v temnotě skrývat Zlo, vždycky v ní budou tesáky a drápy, vražda a krev. A vždycky budou zapotřebí zaklínači. Aby se objevovali všude tam, kde budou užiteční. Tam odkud se nese volání o pomoc. Aby přispěchali s mečem v ruce. S mečem, jehož lesk proniká temnotou, jehož záře rozhání stíny. Pěkná pohádka mám pravdu?..."

Doprkýnka, proč zase ta Nimue???!!!

25.11.2014 4 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Moc detektivek načtených nemám, takže nemůžu porovnávat v rámci žánru. Čistě tedy pocit z knihy od laika:
Barbarič je supersympatická postava, sukničkář a "pařmen", Jaroš má sice nechutné řemeslo, ale taky mě dost baví. Se Steinem mám trochu problém. Moralista až na půdu, ale zase je docela tajemný. Těším se, jestli se o něm v dalším díle dozvíme víc.
Bavilo mě, jak kolem sebe Stein s Barbaričem kroužili jako dvě vosy, jak se vzájemně oťukávali. Bavil mě velmi čtivě napsaný děj s mírně hororovými prvky, bavily mě akční scény, mrtvoly na každém rohu. Bavila mě zajímavá, těžko prokouknutelná zápletka i suchý humor. Další díl? Proč ne?

Pochvala za dokonalou obálku Pavla Růta (Argo 2014). Pokud se nepletu má prsty i v "Urbanovkách".

01.09.2014 4 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Napadlo by vás, že kniha, která je skoro celá o putování, může být tak zábavná? Určitě k tomu přispěly i skvělé nové postavy. A co napsat jiného, než jsem napsala u minulých dílů? Miluju trpaslíky!!!

05.03.2014 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Bála jsem se, že na druhé přečtení se mi nebude série tak líbit. Spletla jsem se. Nemůžu najít nic, co bych měla vytknout. Stále je to jedna z nejlepších fantasy, co jsem kdy četla.

20.02.2014 5 z 5