Gracian1964 Gracian1964 komentáře u knih

Quijote Quijote Salman Rushdie

Nepamätám sa, že by som od tohto autora čítal aj niečo iné, toto teda mohlo byť moje prvé stretnutie s ním. Možno by som sa dal nahovoriť aj na inú knihu od Salmana, Quijote ma mierne navnadil, uvidíme. Páčilo sa mi to, bol to taký mix rôznych žánrov a prístupov, trochu sci fi, trochu road movie, krimi, thriller, katastrofik, spoločenský román. Kvalitne a dobre napísané, sem tam nejaký ten preklep, treba čítať pomerne pozorne a sústredene.

26.01.2021 5 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Opäť som neodolal a dal som sa zlákať ku kúpe tejto knihy. Nemôžem však povedať, že by ma to vyslovene mrzelo, alebo že by som to ľutoval, to nie. Len som to prečítal veľmi rýchlo. Celkom som sa bavil, aj to malo dobrú desivo temno depresívno tragicko dramatickú tajomnú atmosféru, aj som sa dozvedel čo - to o Stanislavského hereckej metóde, síce som o nej už niečo počul, ale teraz mi je už celkom jasná, ale ten záver sa mi až tak nepáčil, príliš veľa fylozoficko psychologicko ezoterických oných, heh... Ale to nič, nehnevám sa preto, Jozef má právo písať si, čo len chce, veď pero si kúpil za vlastné, aj papier aj počítač, či na čom to vlastne píše, takže si môže písať, čo len chce. má na to právo. A my zas máme právo si to kúpiť, prečítať, pochváliť alebo pohaniť, alebo niečo medzi tým, ako je aj tento môj pošahaný komentár. Nevylučujem možnosť, že aj nasledujúcu Karikovu knihu si kúpim. Ale na druhej strane ani nemôžem vylúčiť možnosť, že si ju nekúpim. No tak to vidíte....

03.12.2020 4 z 5

Konec velkých prázdnin Konec velkých prázdnin Pavel Kohout

Netušil som, že existuje kniha, videl som televízny seriál, nie raz a ten sa mi páčil. Nuž ale kniha je iná káva, všakáno?! Ako skoro v každom prípade. Číta sa to takmer samé. Omnoho podrobnejšie vykreslené charaktery postáv, ich motivácia, psychológia, minulosť. Dokonca je v knihe postava Karla Markalousa, ktorá sa v seriály nevyskytuje. Je tam toho skrátka viac a hlavne lepšie, niečo je aj inak. Veľmi dobré. Od Pavla Kohouta som nečítal nič iné, tak neviem posúdiť, či je to lepšie alebo horšie od toho ostatného, čo napísal. Som spokojný.

30.07.2020 5 z 5

Dom zlomených anjelov Dom zlomených anjelov Luis Alberto Urrea

Pekný čítavý a zaujímavý príbeh o jednej rozvetvenej mexicko americkej rodine. Všetko podstatné je napísané v popiske knihy.

05.06.2020 5 z 5

Østrov Østrov Peter Balko

V prvom rade si musím poopraviť názor na pána Balka, i keď neochotne. Oproti jeho prvej knihe vtedy v Lošonci je toto obrovský posun vpred, kvalitatívne. Lošonc som nedal, nebol som schopný to dočítať. Ale Ostrov akoby napísal celkom iný človek. Začína to ako vzťahová dráma, pokračuje magicko - realistickým spôsobom a potom sa tam mihne aj horror, alebo ako to nazvať. Nuž, prečítal som to celé a rýchlo a páčilo sa mi to.

17.03.2020 4 z 5

Less Less Andrew Sean Greer

Príbeh teplého amerického spisovateľa na pokraji päťdesiatky. Je tesne po rozchode s frajerom, ktorý má svadbu s iným a aby unikol z depresie, podnikne pracovnú cestu okolo polosveta. Zábavné čítanie. Dám aj spojler, aby som potešil, nebojte sa, napokon všetko dobre dopadne.

30.01.2020 4 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Neviem, čo si mám o tom myslieť. Čítalo sa mi to v podstate dobre, ani tie dlhšie pasáže o kostoloch a chrámoch mi príliš neprekážali. Má to rozhodne akúsi nezvyčajnú atmosféru, tajomno. Kniha je menšieho formátu, malé písmenká, ktoré sa mi čítali trochu obtiažnejšie. Koniec ma prekvapil, riadny úlet. No čo už. Bolo to moje prvé stretnutie s pánom Urbanom. Či bude aj druhé, prípadne tretie, to fakt netuším. Ale mám taký tichý pocit, že po ďalších jeho knihách asi príliš horlivo pátrať nebudem.

24.12.2019 4 z 5

Grandhotel Grandhotel Jaroslav Rudiš

Film som videl ako prvý, neraz. Páčil sa mi, dokonca aj naďalej sa mi páči, i keď je asi o niečom inom, ako kniha, možno čiastočne o niečom inom. Kniha je skvelá, omnoho lepšia ako film, hlbšia, skrátka iná. Som urputne spokojný, Rudišov spôsob písania mi vyhovuje a oslovuje ma. Nebolo to moje prvé stretnutie s týmto autorom. Mám chuť navštíviť Liberec a horu Ještěd. Kedysi som tam bol, dávno, vyše tridsať rokov tomu nazad :-))

02.12.2019 5 z 5

Mäso - Vtedy na východe Mäso - Vtedy na východe Arpád Soltész

Treba si uvedomiť, že tu nejde o takzvanú veľkú umeleckú literatúru s dôrazom na forme, ale čistú žánrovku. A v takomto prípade mi neostáva nič iné, než dať plný počet. Dlho som túto knihu ignoroval a myslel si, že pôjde o čosi faktograficko dokumentárne. Ako som sa len mýlil. Veľmi čítavé, i keď mi trvalo niekoľko stránok, než som sa naladil na autorov štýl. Autentické a obávam sa, že je v tom viac pravdy, než by mi bolo milé. Tuším by som si mal prečítať aj druhú knihu, volá sa Sviňa, že? A možno by som bol schopný si ju aj kúpiť. Na Mäso som naďabil vo verejnej knižnici. Arpád, len tak ďalej!!!

24.11.2019 5 z 5

Johnny si vzal pušku Johnny si vzal pušku Dalton Trumbo

Nedávno som videl film o tomto spisovateľovi a scénáristovi menom Dalton Trumbo a celkom ma zaujal jeho príbeh, nuž keď som v antikvariáte objavil jeho knihu, kúpil som ju. Je pomerne útla, ale obsažná, silno protivojnová, pacifistická. Pri predstave, že by som mal byť v tele hlavnej postavy, ma obchádzal des.

18.11.2019 5 z 5

Čierny kruh: Koniec mafie Čierny kruh: Koniec mafie Jozef Karika

U Kariku už viem, čo môžem očakávať. Štandardne dobrú úroveň. Čo sa potvrdilo aj v tomto prípade. Teda aspoň pre mňa. Súhlasím s názorom, že písanie o tejto téme mu asi sedí najviac, aj keď ani Priepasť nepovažujem za márnu. Ale myslím si, že jeho najlepší výtvor je Na smrť 1 a 2. Stojí za to tohto autora sledovať a asi to tak aj budem činiť. Len mi ešte nedá dodať malú poznámku k správaniu hlavnej postavy tohto príbehu. Za to, čo sa mu v závere prihodilo (alebo neprihodilo, u Kariku musíme byť v tomto ohľade opatrní) si môže sám. Správal sa ako ukážkový idiot. Ale bez toho by asi nebol konflikt, že áno. Tak veru.

07.11.2019 5 z 5

Postav hliadku Postav hliadku Harper Lee

V konotácii ku knihe je povedané všetko podstatné. Dostal som sa k tejto druhej časti až po dlhšej dobe, čo som čítal Nezabíjajte vtáčika. Napísané je to dobre, dobre sa to číta, americký Juh z päťdesiatych rokov v konfrontácii s mladou nekonformnou ženou s idealistickými názormi. Realita verzus ideály. Ako to napokon dopadne? Napokon všetko skončí zle, ako obvykle.

09.09.2019 5 z 5

Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Miloš Doležal

Keďže ma fascinuje téma atentátu a všetkého, čo s ním súvisí, ani tentoraz som neodolal a knihu zakúpil. Obsah je pomerne stručný, len také zhrnutie. Zaujímal ma najmä Karel Čurda, alias Vrbas či Jerhot. Zaujímavé a podnetné čítanie s množstvom obrazového materiálu. Opäť ma to vtiahlo do toho temného obdobia presýteného strachom, útlakom, nervozitou či neistotou. Ale aj odvahou a odhodlaním bojovať za správnu vec. Toto samozrejme neplatí pre troch hlavných protagonistoch, o ktorých táto útla knižka pojednáva.

13.07.2019 5 z 5

Spis Vaterland Spis Vaterland Volker Kutscher

Potešil som sa ďalšej knihe zo série. S ničím to neporovnávam, lebo porovnávanie v tomto prípade nemá význam. Leto 1932. Tieň nacizmu už opantáva celé Nemecko, je všadeprítomný. Výborne napísané, len občas ma iritovali preklepy a chyby, za čo samozrejme nemôže ani spisovateľ, ani prekladateľ. Vítaná vsuvka s výletom Gereona do Mazur. Presvedčivo a uveriteľne vykreslené charaktery. Prišiel som si na svoje maximálnou mierou. Teším sa na pokračovanie.

09.07.2019 5 z 5

Ostrov Camino Ostrov Camino John Grisham

Kniha požičaná z knižnice. Kedysi som si ju chcel kúpiť, lebo ma zaujala témou, ale napokon k tomu nedošlo. Tak keď som ju objavil v knižnici, s radosťou som po nej siahol. Prečítané za necelé tri dni. Niektorí komentátori predo mnou spomínali, že nuda. Nuž neviem, čo čakali a aký adrenalín na stránkach potrebujú, aby sa nenudili, hm... Ja som sa veru vôbec nenudil. Ukradnuté staré vzácne rukopisy, svet drahých i menej drahých kníh, spoločnosť spisovateľov, kníhkupcov, vydavateľov, agentov, atraktívne prostredie, témy točiace sa okolo literatúry. Bavilo ma to veľmi. Nech si každý hovorí či píše, čo chce, mne sa to páčilo. Grisham je skrátka taký starý dobrý spoľahlivý štandard. A to nie je málo.

08.06.2019 5 z 5

Pomaľované vtáča Pomaľované vtáča Jerzy Kosiński

Dávam plný počet. Príbeh malého pravdepodobne židovského chlapca, ponechaného napospas ľudskej zlobe, tuposti a zabednenosti, počas druhej vojny v Poľsku. Po prečítaní predchádzajúcich komentárov som sa pripravil na drsnú a perverznú jazdu, ale nebolo to zas až také drsné, ako som čakal. V žiadnom prípade však nešlo o prechádzku ružovým sadom.

13.02.2019 5 z 5

Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší... Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší... Eduard Stehlík

Nuž, keď mi túto knihu v istom kníhkupectve podsunul majiteľ, môj známy, vedel, že to bude trefa do čierneho, lebo ak sa zaujímam o tému atentátu, protektorátu a osudov ľudí s tým spojených, určite si túto knihu kúpim. Aj sa tak stalo. A neľutujem. Výborné. Krásne spracované s bohatou foto prílohou. Konečne som sa podrobnejšie dozvedel o Kubišovej ceste do Poľska, pobyt tam, cestu do Francúzska, tamojšiu anabázu, popis bojov a tak podobne. Som veľmi spokojný. Všetkým, ktorí sa o túto časť našej spoločnej histórie zaujímajú, vrelo odporúčam ako povinnú literatúru.

23.10.2018 5 z 5

Tak...rozhodol som sa túto knihu prečítať až po Spolku Laury Sněžné, keďže tak idú v poradí...no, páčila sa mi rozhodne viac, ako tá prvá, i keď musím súhlasiť, že prvých sto strán som sa trochu trápil a chvíľu som sa dokonca pohrával s myšlienkou, že príbeh nedočítam...vydržal som a neľutujem...vzápätí som zistil, že patrím tiež k tým pozvoľna zotrvačným, a nebolo by teda od veci zaradiť do života trochu cinematickosti...asi tak...inak výborné, našiel som sa v nej...

27.08.2018 5 z 5

Ruzká klazika Ruzká klazika Daniel Majling

Kniha sa mi páčila, pobavila ma, bolo to moje druhé stretnutie s Danom Majlingom a snáď bude ešte jedno, keď si prečítam Ruda. Najviac sa mi z knihy páčil fiktívny rozhovor s fiktívnym spisovateľom Čehovom. Paráda.

11.08.2018 4 z 5

Dve tváre pravdy Dve tváre pravdy Michael Connelly

Connely opäť raz nesklamal, s čím som aj akosi počítal. Skvelá detektívka. Bosch nám starne, ale dúfajme, že ho to tu bude ešte dlho baviť. V lietadle to bolo o chlp....

16.07.2018 5 z 5